آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
بعله استاد تاثیر داره و من با همون پتانسیومتر تونستم ولتاژ صحیح رو تنظیم کنم.(پتانسیومتر بالایی برد نمایشگر)
اون سیمی هم که شما میگین با قطع شدنش عدد صفر یا ثابت رو نشون میده همون سیم یک هستش که تو پستهای قبل هم بهتون گفتم.(سیم سیاه وصل شده به برد نمایشگر)

درود بر شما
یعنی هم ولتاژ و هم جریان درست نشون میده ؟
بابت نقشه زحمت زیادی کشیدی و خیلی مهمه و موثره و ممنونم
البته بابای منو هم درآوردی.
کدوم پست گفتی سیم ۱ قطع بشه نمایشگر صفر یا ثابت میشه ؟

سپاس

IMG_20200115_190519_135.jpg

آخرین ویرایش:

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
182
یعنی هم ولتاژ و هم جریان درست نشون میده ؟
بعله استاد.خوشبختانه درست نشون میده حتی با مولتی متر تست کردم و درست بود.

بابت نقشه زحمت زیادی کشیدی و خیلی مهمه و موثره و ممنونم
البته بابای منو هم درآوردی.
ممنون استاد.بعله واقعا سخت بود از روی برد نقشه کشیدن پدر خودم دراومد تا نقشه رو بکشم اونم با اون همه اشتباه که پیش اومد.دیگ خودم اعصابی برام نمونده بود چه برسه به شما که میفهمم چیا کشیدین تو این چند روز.واقعا ممنونم.

کدوم پست گفتی سیم ۱ قطع بشه نمایشگر صفر یا ثابت میشه ؟
پست 397 اشاره کردم که یک سیم با مقاومت 120 کیلو سری هست که وقتی قطعش میکنم عدد ثابت رو نشون میده.
حالا یه توضیحی راجب نقشه بدین اگه نقشه درسته؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
بعله استاد.خوشبختانه درست نشون میده حتی با مولتی متر تست کردم و درست بود.

ممنون استاد.بعله واقعا سخت بود از روی برد نقشه کشیدن پدر خودم دراومد تا نقشه رو بکشم اونم با اون همه اشتباه که پیش اومد.دیگ خودم اعصابی برام نمونده بود چه برسه به شما که میفهمم چیا کشیدین تو این چند روز.واقعا ممنونم.

پست 397 اشاره کردم که یک سیم با مقاومت 120 کیلو سری هست که وقتی قطعش میکنم عدد ثابت رو نشون میده.
حالا یه توضیحی راجب نقشه بدین اگه نقشه درسته؟

درود

تصور کردم همچنان ولتاژ را درست نشون نمیده و مدام دنبال راهی برای اصلاحش بودم.
برای تحلیلش باید دیتاشیت ۷۲۳ را مطالعه کنم و با توجه به نقشه آشفته و درهم که درک نقشه رو خیلی دشوار میکنه تحلیل کنم که کار ساده ای نیست

فعلا بخش قدرت به این صورت است که دو عدد 2ñ3055 شبه موازی استفاده شده تا فشار کمتری به ترانزیستور قدرت وارد بشه و لذا پایه امیتر هر کدام با مقاومت ۲۲،. اهم سری شده تا هر دو ت انزیستور به یک اندازه تحت فشار باشند و عمده جریان از یک ترانزیستور عبور نکنه و جریان هر دو مقاومت امیتر از مقاومت نمونه گیر جریان عبور میکنه که ۳۳،. اهم است .
ترانزیستور bd139بعنوان درایور قدرت ولتاژ بیس ترانزیستورهای قدرت را تعیین میکنه و با ترانزیستورهای قدرت شبیه دارلینگتون نصب شده .

ولتاژ بیس که باید ولتاژ مطلوب مستقیم باشه توسط ولوم ولتاژ و اپ امپی که بعنوان بافر استفاده شده و و آی سی lM723 ساخته و تامین میشه اما ریز تحلیل کنترل جریان و ولتاژ نیاز به مطالعه دقیق دیتاشیت این ای سی داره که اگه مجال و فرصتی پیدا کنم بررسی و تقدیم میکنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
182
درود

تصور کردم همچنان ولتاژ را درست نشون نمیده و مدام دمبال راهی برای اصلاحش بودم.
برای تحلیلش باید دیتاشیت ۷۲۳ را مطالعه کنم و با توجه به نقشه آشفته و درهم که درک نقشه رو خیلی دشوار میکنه تحلیل کنم که کار ساده ای نیست

فعلا بخش قدرت به این صورت است که دو عدد 2ñ3055 شبه موازی استفاده شده تا فشار کمتری به ترانزیستور قدرت وارد بشه و لذا پایه امیتر هر کدام با مقاومت ۲۲،. اهم سری شده تا هر دو ت انزیستور به یک اندازه تحت فشار باشند و عمده جریان از یک ترانزیستور عبور نکنه و جریان هر دو مقاومت امیتر از مقاومت نمونه گیر جریان عبور میکنه که ۳۳،. اهم است .
ترانزیستور bd139بعنوان درایور قدرت ولتاژ بیس ترانزیستورهای قدرت را تعیین میکنه و با ترانزیستورهای قدرت شبیه دارلینگتون نصب شده .

ولتاژ بیس که باید ولتاژ مطلوب مستقیم باشه توسط ولوم ولتاژ و اپ امپی که بعنوان بافر استفاده شده و و آی سی lM723 ساخته و تامین میشه اما ریز تحلیل کنترل جریان و ولتاژ نیاز به مطالعه دقیق دیتاشیت این ای سی داره که اگه مجال و فرصتی پیدا کنم بررسی و تقدیم میکنم.

سپاس
سلام.
فایل دیتاشیت 723 خدمت شما.
http://

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
182
درود

تصور کردم همچنان ولتاژ را درست نشون نمیده و مدام دنبال راهی برای اصلاحش بودم.

سپاس
استاد یک ترانس 5 آمپری هم دارم.میشه برای اون یک مدار معرفی کنین؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد یک ترانس 5 آمپری هم دارم.میشه برای اون یک مدار معرفی کنین؟

درود

چیزی که فراوونه نقشه منبع تغذیه است و اتفاقا من در این خصوص تغذیه ای طراحی کردم و علاقمندانی مونتاژ و تایید کردند .
اینجا.
https://www.irantk.ir/threads/99745...لیل-و-عیب-یابی?p=559642&viewfull=1#post559642
با عنوان : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی
IMG_20190406_022504_482.png

ضمنا اگه فرصتی حاصل بشه تحلیل کامل منبع تغذیه ای که تعمیر کردید را هم تقدیم میکنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
مشاهده فایل‌پیوست 162209
درود

این نقشه ایرادات فراوونی داره که تحلیل آنرا ناممکن و بسیار دشوار میکنه با اینحال سعی کردم با همین وضعیت و با حدس و گمانه زنی ، عملکرد مورد هدف طراح را استخراج کنم اما مقدورم نشد.

سپاس

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم

درود بر استاد عزیزم جناب غزال

پیش از هر چیز عذرخواهی میکنم اگر گاه گاهی پست شما رو ریپلی میکنم. صرفا جهت اطلاع شماست که تشریف بیارید و بر ما منت بگذارید و مثل همیشه از راهنمایی های حضرتعالی بهره مند شویم

البته در برخی انجمن ها از پلاگینی در جهت تگ کردن کاربران استفاده میشه که گویا در این انجمن همچین قابلیتی نیست که اگر مدیران عزیز این رو هم در نظر بگیرند خیلی خوب و مناسب هست.

لهذا برگردم سر صحبت اصلی و باز هم کسب راهنمایی از حضرتعالی

با توجه به توصیه شما در تاپیک منبع تغذیه آزمایشگاهی خودتان برای تقویت ترانزیستور و نحوه موازی کردن دو یا چند ترانزیستور تصویر زیر را جهت راهنمایی ارائه فرمودید

IMG_20190404_223308_112.jpg

اما سئوالی که دارم این هست که آیا این کار در این منبع هم امکان پذیر هست؟ با توجه به اینکه دو ترانزیستور در این مدار به صورت دارلینگتون بسته شده آیا باز هم ممکن هست دو یا سه ترانزیستور 3055 رو موازی کرد؟

چون بنده این کار رو انجام دادم و پایه های امیتر رو با دو مقاومت موازی کرده و خروجی را به بُرد متصل کردم. مطابق تصویر راهنما

اما ولتاژ زمانی که به بار متصل میشه ناگهان به زیر یک ولت تنزل پیدا میکنه و حدود 0.3 ولت میشه. بنده ی کم سواد رو راهنمایی بفرمایید. سپاسگزارم :icon26:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
درود

استاد ِ عزیزم
بعد از ملاحظه فراوان و سعی بر یافتن علت مشکل روی مدار

لحظه ای هم پشت مدار رو نگاه انداختم. ناباورانه مس اتصال به پایه بیس ترانزیستور در حدود 1 میل قطع شده بود و واقعا با چشم قابل دیدن نبود. چون قلع پایه بیس شل شده بود شک کردم و بعد از ملاحظه با ذره بین قطعی مس را یافتم. بعد از اتصال پایه بیس مشکل برطرف شد.

با سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

استاد ِ عزیزم
بعد از ملاحظه فراوان و سعی بر یافتن علت مشکل روی مدار

لحظه ای هم پشت مدار رو نگاه انداختم. ناباورانه مس اتصال به پایه بیس ترانزیستور در حدود 1 میل قطع شده بود و واقعا با چشم قابل دیدن نبود. چون قلع پایه بیس شل شده بود شک کردم و بعد از ملاحظه با ذره بین قطعی مس را یافتم. بعد از اتصال پایه بیس مشکل برطرف شد.

با سپاس

درود

پاسخ پست قبل را ارسال کردم و نمیدونم چرا حذف شده بطوریکه پاسخم این بود.

اولا در کدوم تغذیه استفاده کردید ( نقشه را پیوست فرمایید )
ثانیا از چه مقاومت هایی استفاده کردید ؟
ثالثا چه جریانی انتخاب کردید و بار چند آمپری بود که ولتاژ خروجی ناگهان افت میکرد؟

لذا با توجه به ابهامات سوال قبلی ، لطفا جهت استفاده علاقمندان ، ابهامات فوق را رفع فرمایید.

سپاس

بالا