آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود
پایه های ۱۳۹ اشتباهه و کلیه قطعات متصل به ۱۳۹ را با دقت اصلاح و اضافه کن

یک مقاومت ۱ کیلو به پایه ۴ آی سی متصل کن و سر دیگر مقاومت را یکبار به ورودی ۱۳ و یکبار به ۱۲ متصل کن و ولتاژ خروجی را در هر حالت گزارش کن .

حالا همین مقاومت را به پایه ۱۱ آی سی متصل کن و تست فوق را تکرار و خروجی تغذیه را اعلام کن.
اگه ۱۳۹ را خارج و دوباره نصب کردی و از جهت صحیحش مطمئن نیستی که در جهت درستی نصب کرده باشی احتمالا اشتباه کردی .

ابتدا بیس ۱۳۹ را با اهم متر پیدا کن که احتمالا پایه ۱ است که اگر یک پروب اهم متر را روی بیس بگذاری و پروب دیگر را به پایه های دیگر متصل کنی در هر دو حالت باید اهم داشته باشه دراینصورت پروبی که ثابت روی یک پایه بود بیس است و اگر جهت دیود پایه ۱۴ را برعکس کشیدی باید بیس به این دیود متصل بشه
همیشه پایه وسط ترانزیستورهای تخت کلکتوره پس پایه وسط ۱۳۹ کلکتوره
بنابرین امیترش مشخص میشه که باید به دو تا ۲۰ اهم متصله بشه
جهت دیود که به پایه ۱۴ آی سی متصله با دقت معین کن .

سپاس
استاد جهت ترانزیستور درسته یعنی اول جهت ترانزیستور رو پیدا کردم بعدش نقشه رو کشیدم.با این حساب اونجوری که شما فرمودین باید ترانزیستور رو برگردونم تا بزارم روی برد.ولی استاد اگه جهت ترانزیستور اشتباه بود که میسوخت؟درحالی که ترانزیستور سالمه.منظورم همین bd139 هستش.استاد ترانزیستور رو درآوردم و جهتشو درست کردم که خروجی 9.6 ولت داد
نظرتون نسبت به پایه های ترانزیستور 2n3055 چی هست؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد جهت ترانزیستور درسته یعنی اول جهت ترانزیستور رو پیدا کردم بعدش نقشه رو کشیدم.با این حساب اونجوری که شما فرمودین باید ترانزیستور رو برگردونم تا بزارم روی برد.ولی استاد اگه جهت ترانزیستور اشتباه بود که میسوخت؟درحالی که ترانزیستور سالمه.منظورم همین bd139 هستش.استاد ترانزیستور رو درآوردم و جهتشو درست کردم که خروجی 9.6 ولت داد
نظرتون نسبت به پایه های ترانزیستور 2n3055 چی هست؟

درود

بالاخره چکار کردی اولا آیا با اهم متر بیس امیتر ۱۳۹ را پیدا کردی یا نه ؟
دراینصورت اگه نوشته ترانزیستور روبروی شما باشه پایه سمت چپ چیه ؟

بعد آیا امیتر ۱۳۹ به دو تا ۲۰ اهمی متصله یا نه
؟
بیس ۱۳۹ به دیود پایه ۱۴ متصله یا نه ؟
کلکتور ۱۳۹ باید احتمالا به کلکتور ۳۰۵۵ متصل باشه که اشتباه کشیدی.
پایه های ترانزیستور ۳۰۵۵ در نقشه درسته .
اگه اشتباه بود میگفتم اصلاح کنی .
قطعات پایه های ۱۳۹ نقشه را کامل کن
دیگه سوالم را بی پاسخ نگذار پاسخ سوالاتم چی شد ؟
پتانسیومتر ولتاژ را نکشیدی
و خروجی یک آپ امپ دیگه از طریق مقاومت به بیس ۱۳۹ متصل میشه که نکشیدی و مهمه .
دیود پایه ۱۴ را فعلا آزاد کن
آزمایشاتی که قبلا خواستم نیاز نیست چون باید روی آپ امپ ولتاژ انجام بشه
سپاس

آخرین ویرایش:

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود

بالاخره چکار کردی اولا آیا با اهم متر بیس امیتر ۱۳۹ را پیدا کردی یا نه ؟
دراینصورت اگه نوشته ترانزیستور روبروی شما باشه پایه سمت چپ چیه ؟

بعد آیا امیتر ۱۳۹ به دو تا ۲۰ اهمی متصله یا نه
؟
بیس ۱۳۹ به دیود پایه ۱۴ متصله یا نه ؟
کلکتور ۱۳۹ باید احتمالا به کلکتور ۳۰۵۵ متصل باشه که اشتباه کشیدی.
پایه های ترانزیستور ۳۰۵۵ در نقشه درسته .
اگه اشتباه بود میگفتم اصلاح کنی .
قطعات پایه های ۱۳۹ نقشه را کامل کن
دیگه سوالم را بی پاسخ نگذار پاسخ سوالاتم چی شد ؟
پتانسیومتر ولتاژ را نکشیدی
و خروجی یک آپ امپ دیگه از طریق مقاومت به بیس ۱۳۹ متصل میشه که نکشیدی و مهمه .
دیود پایه ۱۴ را فعلا آزاد کن
آزمایشاتی که قبلا خواستم نیاز نیست چون باید روی آپ امپ ولتاژ انجام بشه
سپاس
بعله استاد پایه های ترانزیستور رو پیدا کردم.اگه نوشته های ترانزیستور روبرو باشه پایه سمت چپ امیتر میشه.
بعله استاد حالا که ترانزیستور رو جابجا کردم پایه امیتر به دوتا مقاوت 20 اهمی میرسه که سر دیگه هرمقاومت به بیس ترانزیستورهای 3055 وصلن.
بیس ترانزیستور هم با دیود به پایه 14 وصله و با یک دیود دیگ به پایه شماره یک ایسی وصله.
کلکتور 139 به کلکتور 3055 ها وصله بعله.

sni0_dsc_0036.jpg
[/URL][/IMG]
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
استاد پایه دیود متصل به 14 فعلا آزاده.
منبع رو روشن کردم.خروجی داد ولی خروجی که خودش نشون میده با ولتاژی که مولتی متر نشون میده یک ولت اختلاف داره.خودش تقریبا 1 ولت بیشتر نشون میده از مولتی متر.
یک مقاومت 0.39 اهم پنج وات روی برد بود که سوخته بود.خودم این رنج رو نداشتم بجاش یه مقاومت 0.33 اهم 2 وات گذاشتم.این مقاومت یک سرش به خروجی مثبت وصله سر دیگشم با یک مقاومت 470 اهم به امیتر 139 وصله.
یک مورد دیگه هم اینکه نمایشگر جریان مصرفی رو اصلا نشون نمیده.
همه کارهایی که گفته بودین رو تا جایی که تونستم انجام دادم.بازم اگه موردی از قلم افتاده بگین تا انجام بدم.
کارهای قبلی رو که گفته بودین با یه مقاومت 1 کیلو اهم انجام بدم لازمه انجام بدم یا خیر؟
استاد دو سه جا روی نقشه که زیاد پررنگ شده خط خوردگی هست که اشتباه کشیده بودم.گفتم اطلاع بدم که باعث سردرگمیتون نشه.
سپاس استاد عزیز:icon26:

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
بعله استاد پایه های ترانزیستور رو پیدا کردم.اگه نوشته های ترانزیستور روبرو باشه پایه سمت چپ امیتر میشه.
بعله استاد حالا که ترانزیستور رو جابجا کردم پایه امیتر به دوتا مقاوت 20 اهمی میرسه که سر دیگه هرمقاومت به بیس ترانزیستورهای 3055 وصلن.
بیس ترانزیستور هم با دیود به پایه 14 وصله و با یک دیود دیگ به پایه شماره یک ایسی وصله.
کلکتور 139 به کلکتور 3055 ها وصله بعله.

sni0_dsc_0036.jpg
[/URL][/IMG]

درود

اگه نقشه تمیز و کامل بکشی برای بعدها هم به دردت میخوره
احتمالا آپ امپ دیگری با بیس ۱۳۹ مرتبطه البته از طریق مقاومت یا دیود سری
باید جهت علامت امیتر ترانزیستورها را در نقشه ، برعکس بکشی و بطرف بیرون باشه چون تیپ منفی است .
تفاوت ولتاژ خروجی و نمایشگر ممکنه از همون مقاومت که عوض کردی باشه
اگه یک مقاومت ۲ اهمی با ۳۹، ۰ موازی کنی ۳۳ ، ۰ میشه و ببین اختلاف ولتاژ درست میشه ( اگه ۲ اهمی نداری از مقاومت ۱ اهمی و امثالهم استفاده کن و ببین اختلاف ولتاژ کمتر میشه یا نه ) البته چون نقشه اون قسمت را نکشیدی نمیتونم قاطعانه ارزیابی کنم.
ضمنا بجای موازی کردن مقاومت فوق ؛
پتانسیومتری با ولوم ولتاژ سری هست که با اون میتونی ولتاژ صحیح را بدقت کالیبره کنی که ممکنه با این شیوه درست نشون بده .

پس تا اینجا تغییر ولتاژ انجام میشه و درست شده یا نه ؟
حالا دیودی که آزاد کرده بودی نصب کن و نتیجه را اعلام‌کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود

اگه نقشه تمیز و کامل بکشی برای بعدها هم به دردت میخوره
احتمالا آپ امپ دیگری با بیس ۱۳۹ مرتبطه البته از طریق مقاومت یا دیود سری
باید جهت علامت امیتر ترانزیستورها را در نقشه ، برعکس بکشی و بطرف بیرون باشه چون تیپ منفی است .
تفاوت ولتاژ خروجی و نمایشگر ممکنه از همون مقاومت که عوض کردی باشه ولی چون نقشه اون قسمت را نکشیدی نمیتونم قاطعانه ارزیابی کنم.

حالا دیودی که آزاد کرده بودی نصب کن و نتیجه را اعلام‌کن
سپاس
مشکلش یکی همون درست نشون ندادن ولتاژ روی نمایشگر ویکی دیگه هم کلا نشون ندادن جریان مصرفی.فعلا این دوتا مشکل هست
استاد راجب اون مقاومتی که گفتم 0.39 اهم 5 وات بود سوخته بود بجاش 0.33 اهم 2 وات گذاشتم آیا عوضش کنم یا با همین مقاومت هم درست کار میکنه؟
اون ولتاژهایی که گفتین تست کنم فعلا مقاومت 1 کیلو ندارم.تا شب تهیه میکنم و بهتون میگم.
دیود رو هم بعد از تست ولتاژها نصب کنم یا الان هم میتونم نصب کنم؟
بابت اشتباه کشیدن شماتیک ترانزیستورها هم عذر میخوام.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
یک مورد دیگه هم که داشت یادم میرفت اینه که فعلا ولتاژ ولوم با یک ولوم کار میکنه و ولومی که مربوط به fine بود سوخته بود.بنظرتون درست نشون ندادن ولتاژ بخاطر همینه؟
وقتی ولوم سوخته رو وصل میکنم ولتاژ تا 47 ولت نشون میده ولی وقتی با یک ولوم کار میکنه نسبتا درست نشون میده

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
مشکلش یکی همون درست نشون ندادن ولتاژ روی نمایشگر ویکی دیگه هم کلا نشون ندادن جریان مصرفی.فعلا این دوتا مشکل هست
استاد راجب اون مقاومتی که گفتم 0.39 اهم 5 وات بود سوخته بود بجاش 0.33 اهم 2 وات گذاشتم آیا عوضش کنم یا با همین مقاومت هم درست کار میکنه؟
اون ولتاژهایی که گفتین تست کنم فعلا مقاومت 1 کیلو ندارم.تا شب تهیه میکنم و بهتون میگم.
دیود رو هم بعد از تست ولتاژها نصب کنم یا الان هم میتونم نصب کنم؟
بابت اشتباه کشیدن شماتیک ترانزیستورها هم عذر میخوام.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
یک مورد دیگه هم که داشت یادم میرفت اینه که فعلا ولتاژ ولوم با یک ولوم کار میکنه و ولومی که مربوط به fine بود سوخته بود.بنظرتون درست نشون ندادن ولتاژ بخاطر همینه؟
وقتی ولوم سوخته رو وصل میکنم ولتاژ تا 47 ولت نشون میده ولی وقتی با یک ولوم کار میکنه نسبتا درست نشون میده

درود
بخش پایین پست قبلی شما رو ندیده بودم که پست قبل را اصلاح و ویرایش کردم
و در پست قبل گفتم باید چکار کنی و دیگه آزمایش ۱ کیلو اهمی نیاز نیست.
ولی پتانسیومتر فاین را تهیه و نصب کن اختلاف ولتاژ با تنظیم فاین احتوارا درست میشه.
قبلا گفتم کلیه قطعات باید مطابق مشخصات اولیه خودش باشه.یعنی اگه ولوم ولتاژ قبلا ۱۰ کیلو بوده باید الانم ۱۰ کیلو باشه و ...
آیا خودت مونتاژ کردی ؟
اگه از بازار خریدی مارک و مدلش را اعلام کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود
بخش پایین پست قبلی شما رو ندیده بودم که پست قبل را اصلاح و ویرایش کردم
و در پست قبل گفتم باید چکار کنی و دیگه آزمایش ۱ کیلو اهمی نیاز نیست.
ولی پتانسیومتر فاین را تهیه و نصب کن اختلاف ولتاژ با تنظیم فاین احتوارا درست میشه.
قبلا گفتم کلیه قطعات باید مطابق مشخصات اولیه خودش باشه.یعنی اگه ولوم ولتاژ قبلا ۱۰ کیلو بوده باید الانم ۱۰ کیلو باشه و ...
آیا خودت مونتاژ کردی ؟
اگه از بازار خریدی مارک و مدلش را اعلام کن.

سپاس
نخیر استاد خودم مونتاژ نکردم.تقریبا 7-8 سال پیش زا یکی از دوستام خریدم که اونم چند سال قبلش خریده بود.مارک آداک.ولی مدلش رو نمیدونم چی هست.البته روی برد خود مدار زده شده ps-80118c
الان فعلا مشکل همون همون نشون ندادن جریان مصرفی و غلط نشون دادن ولتاژ هستش.خودم که تست کردم 3 آمپر رو کامل میده.
بعدش استاد بنظرتون میشه جای 3055 ها یه چیز دیگ گذاشت تا جریان 5 آمپر بده؟
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
شرمنده استاد.پست قبلی رو که اصلاح کرده بودین رو بعدا دیدم.
مقاومت رو وصل کردم ولی اختلاف ولتاژ درست نشد.با پتانسیومتر کالیبره هم نتونستم درستش کنم
بعله تغییرات ولتاژ از صفر تا 30 ولت رو با یک ولت اختلاف بیشتر نشون میده ولی جریان مصرفی رو نشون میده
LED اتصال کوتاه هم خوشبختانه درست کار میکنه.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
نخیر استاد خودم مونتاژ نکردم.تقریبا 7-8 سال پیش زا یکی از دوستام خریدم که اونم چند سال قبلش خریده بود.مارک آداک.ولی مدلش رو نمیدونم چی هست.البته روی برد خود مدار زده شده ps-80118c
الان فعلا مشکل همون همون نشون ندادن جریان مصرفی و غلط نشون دادن ولتاژ هستش.خودم که تست کردم 3 آمپر رو کامل میده.
بعدش استاد بنظرتون میشه جای 3055 ها یه چیز دیگ گذاشت تا جریان 5 آمپر بده؟
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
شرمنده استاد.پست قبلی رو که اصلاح کرده بودین رو بعدا دیدم.
مقاومت رو وصل کردم ولی اختلاف ولتاژ درست نشد.با پتانسیومتر کالیبره هم نتونستم درستش کنم
بعله تغییرات ولتاژ از صفر تا 30 ولت رو با یک ولت اختلاف بیشتر نشون میده ولی جریان مصرفی رو نشون میده
LED اتصال کوتاه هم خوشبختانه درست کار میکنه.

درود
ولتمتر آمپرمترش جدا و مستقله ؟
دراینصورت سیم های امپرمتر و ولتمتر را روی نقشه مشخص کن به کجا متصله ؟

افزودن جریان ا تباطی با ترانزیستور نداره و باید تغییراتی اعمال بشه .
اگه نقشه دقیق و کامل باشه همه موارد درست میشه ؟
با موازی کردن مقاومت هیچ تغییری نکرد ؟
آداک در بازار موجود و رایج هست و ممکنه نقشه در سایت های روسی پیدا کنی
اگه پیدا نکردی بیشتر نقشه رو کشیدی اگه بقیه رو بکشی مشکلت رفع میشه و به کار دیگران هم میاد.

سپاس

آخرین ویرایش:

afshin_new2

کاربر vip
vip
کاربر
2013-09-12
113
183
درود
ولتمتر آمپرمترش جدا و مستقله ؟
دراینصورت سیم های امپرمتر و ولتمتر را روی نقشه مشخص کن به کجا متصله ؟

افزودن جریان ا تباطی با ترانزیستور نداره و باید تغییراتی اعمال بشه .
اگه نقشه دقیق و کامل باشه همه موارد درست میشه ؟
با موازی کردن مقاومت هیچ تغییری نکرد ؟
آداک در بازار موجود و رایج هست و ممکنه نقشه در سایت های روسی پیدا کنی
اگه پیدا نکردی بیشتر نقشه رو کشیدی اگه بقیه رو بکشی مشکلت رفع میشه و به کار دیگران هم میاد.

سپاس
ولتمتر آمپرمترش جدا و مستقلا..هردوشون توسط ایسی atmega 8 و ایسی 741 کار میکنن.به ولت آمپرمترش 5 تا سیم وصل شده که فکر میکنم سه سیم مربوط به تغذیه و نشون دادن ولتاژ اعمالی و زمین باشن.دو سیم بقیه هم برای نشون دادن جریان.چون یک سیم رو که دنبال کردم رسید به یک پایه ولوم جریان.
مقاومت رو هم که موازی قرار دادم هیچ تغییری نکرد.
سعی میکنم بقیه نقشه رو هم بکشم تا اگه یوقت لازم شد از روی نقشه مشکلش رو حل کنم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
ولتمتر آمپرمترش جدا و مستقلا..هردوشون توسط ایسی atmega 8 و ایسی 741 کار میکنن.به ولت آمپرمترش 5 تا سیم وصل شده که فکر میکنم سه سیم مربوط به تغذیه و نشون دادن ولتاژ اعمالی و زمین باشن.دو سیم بقیه هم برای نشون دادن جریان.چون یک سیم رو که دنبال کردم رسید به یک پایه ولوم جریان.
مقاومت رو هم که موازی قرار دادم هیچ تغییری نکرد.
سعی میکنم بقیه نقشه رو هم بکشم تا اگه یوقت لازم شد از روی نقشه مشکلش رو حل کنم

درود

مگه نمیخوای بقیه ایرادات رفع بشه؟
هنوز مشکل خودت حل نشده و برای خودت هم نیاز به نقشه هست .
در پست ۳۷۸ محل سیم های ولتمتر آمپرمتر را روی نقشه سوال کردم ولی پاسخ ندادی و مشخص نکردی ؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا