آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام و درود
بنده امروز مراحل عیب یابی رو انجام دادم و این هم گزارش
بنده از یک ترانس استفاده کردم که کمی کمتر از 12 ولت هست و بعد از پل دیود 14.5 ولت dc دارم
1-ولتاژ زینر 0.8 ولت و تمامی قسمت هایی که گفته بودید تست شد، سالم بودن اما همچنان 0.8 ولت می‌باشد
2-ولتاژ پین 4 آی سی U1 صفر اما ولتاژ پین 4 آی سی های U2 و U3 هردو 0.8
و ولتاژ پین 7 همه‌ی آی سی ها 14.5 ولت می‌باشد
3-Q1 و D9 آزاد شد
4-ولتاژ پین 6 آی سی U1
11.35 ولت می‌باشد
5- ولتاژ پین 3 آی سی U2 با P1 بین ولتاژ 0.5 تا 11.27 متغیر بود( لازم به ذکر است متناسب با چرخاندن ولوم زیاد میشه و مشکلی نبود)
6-ولتاژ پین 6 آی سی U2 در هیچ شرایطی تغییر نداشت (R15 را نیز جدا کردم) و روی 0.6 ولت ثابت می باشد
حتی با تعویض آی سی هم درست نشد، و آی سی داغ هم می شود
7-ولتاژ امیتر Q2 و Q4 هر دو بین 0.5 تا 0.57 ولت متغیر بود
8- ولتاژ پین 6 آی سی U3 هیچ تغییری نداشت( با استفاده از مقاومت 10 کیلو که ذکر کرده بودید تست کردم نتیجه‌‌ای نداشت) و روی 14.5 ثابت بود حتی با تعویض آی سی نیز درست نشد،این آی سی نیز داغ میشود
با سپاس از شما که برای حل مشکل وقت میگذارید

درود

احتمالا هر دو آی سی 2 , 3 سوخته
برای تست هر آی سی ، در محل u1 بگذار اگر پایه ۶ آن حدود ۱۱ ولت بود اون آی سی سالمه
حالا آی سی هایی که داغ میکنه بروش فوق تست کن ببین سوخته یا سالمه
اگه ایرادی در مونتاژ نباشه بقیه آی سی ها سوخته
از آی سی سوخته بهیچ عنوان استفاده نکن چون عملکرد بقیه سیستم را هم مختل میکنه و قابل عیب یابی نمیشه

سپاس

آخرین ویرایش:

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
به نام خدا
استاد این تغذیه یه عیب بدی دارند اونم اینکه مثلا جریان رو میای میبندی
رو کمترین حالت ممکن ولی متاسفانه تو لحظه اول کسری از ثانیه جریان اولیه بالای داره که اگر اتصالی پیش بیاد و دستگاه حساس باشه
سریع میسوزه آیا راهی داره برای درست کردنش

AmirMahdi09

کاربر
2018-08-29
17
22
درود

احتمالا هر دو آی سی 2 , 3 سوخته
برای تست هر آی سی ، در محل u1 بگذار اگر پایه ۶ آن حدود ۱۱ ولت بود اون آی سی سالمه
حالا آی سی هایی که داغ میکنه بروش فوق تست کن ببین سوخته یا سالمه
اگه ایرادی در مونتاژ نباشه بقیه آی سی ها سوخته
از آی سی سوخته بهیچ عنوان استفاده نکن چون عملکرد بقیه سیستم را هم مختل میکنه و قابل عیب یابی نمیشه

سپاس

مهندس غزال خیلی ممنونم از راهنمایتون، به همین روش که گفتید تست کردم از 7 آی سی TL081 که خریده بودم فقط یکی سالم بود!!
مدار رو مطمعن هستم درست طراحی کردم، امروز صبح دقیق چک کردم تمام قطعات هم درست لحیم شده بودن
آیا آی سی وجود داره که جای TL081 استفاده کنیم؟ فکر کنم این آی سی تقلبیش زیاد باشه توی بازار
و ی سوال دیگه آیا این دیود های 1n4148 حساس هستن و زود میسوزن؟
همچنین بنده از زینر 1 وات استفاده کردم مشکلی نداره؟
فردا مدار رو با آی سی های سالم تست میکنم نتیجه رو گزارش میکنم
با سپاس فراوان

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
مهندس غزال خیلی ممنونم از راهنمایتون، به همین روش که گفتید تست کردم از 7 آی سی TL081 که خریده بودم فقط یکی سالم بود!!
مدار رو مطمعن هستم درست طراحی کردم، امروز صبح دقیق چک کردم تمام قطعات هم درست لحیم شده بودن
آیا آی سی وجود داره کن جای TL081 استفاده کنیم؟ فکر کنم این آی سی تقلبیش زیاد باشه توی بازار
و ی سوال دیگه آیا این دیود های 1n4148 حساس هستن و زود میسوزن؟
همچنین بنده از زینر 1 وات استفاده کردم مشکلی نداره؟
فردا مدار رو با آی سی های سالم تست میکنم نتیجه رو گزارش میکنم
با سپاس فراوان

درود

من حدود ۴۰ ساله کار میکنم فقط یک آی سی سوخته خریدم اونم فروشنده نبود و قطعا میدونست سوزونده و بهم انداخت لذا اینکه ۷ آی سی سوخته بهت بفروخته باشن محاله
مطمئنا با بی احتیاطی سوخته
آی سی ۷۴۱ تهیه کن فراوون تر و ارزون تر هم هست
پس از تهیه و خرید آی سی ابتدا صحت آی سی را تست کن تا ببینی فروشنده سوخته نمی فروشه یا بسیار بندرت سوخته میفروشه
اونم ۷ تا سوخته

با شرایطی که گزارش کردی آی سی سالم نصب کنی درست میشه و اشکال دیگری بنظر نمیرسه
میتونی بجای ۴۱۴۸ از ۴۰۰۷ استفاده کنی که قویتره ولی در این مدار ۴۱۴۸ هم نمیسوزه مگر با بی احتیاطی خصوصا D10, D11 که با بی احتیاطی ، سریعتر میسوزه
ولی برای فرکانس پایین و آمپر پایین همیشه از ۴۰۰۷ استفاده کن که با بی احتیاطی هم بسادگی نسوزه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
به نام خدا
استاد این تغذیه یه عیب بدی دارند اونم اینکه مثلا جریان رو میای میبندی
رو کمترین حالت ممکن ولی متاسفانه تو لحظه اول کسری از ثانیه جریان اولیه بالای داره که اگر اتصالی پیش بیاد و دستگاه حساس باشه
سریع میسوزه آیا راهی داره برای درست کردنش

درود

استاد اسدی عزیز
این تغذیه هیچ عیبی نداره و بی نقص بی نقصه
این تغذیه بقدری کامل و دقیق هست و حوادث و ناهنجاری های احتمالی را پیش بینی کرده که حتی اگه برق شهر قطع بشه یا تغذیه را خاموش کنی وظیفه Q1 اینه که بلافاصله خروجی را صفر ولت میکنه تا از بروز خسارت احتمالی پیشگیری بشه
تغذیه شما ایراد داره و یقینا پتانسیومتر جریان خرابه یا آی سی سوختهً
اشکال تغذیه خودتو رفع کن روی بچه مردم عیب نذار

سپاس

آخرین ویرایش:

AmirMahdi09

کاربر
2018-08-29
17
22
با سلام و درود
با تشکر از جناب غزال
مدار بنده با تعویض آی سی ها مشکلش حل شد و الان به خوبی کار میکنه،
آی سی هارو از ی فروشگاه معروف اینترنتی خریده بودم، البته توی سایت درج شده بود که این آی سی کپی هست اما من فکر کردم که واسه این کار جواب میده که متاسفانه همشون مشکل داشتن( دو سه تاییشون اصلا داخل مدار استفاده نکرده بودم ولی وقتی تست کردم متوجه شدم سوختن)
به هر حال با تعویض با ای سی مرغوب مشکل حل شد
با سپاس فراوان از جناب غزال و راهنماییهاشون

• Like

rs2013

کاربر
2012-10-23
6
2
سلام ببخشید مهندس غزال در این قسمت پیام میزارم برای من مشکلی پیش اومده نمیدونم کجاب باید گزارش بدم؟
من درقسمت تعمیرات سخت افزار بخش پاور یک مشکل داشتم مطرح کردم ولی بعد از ارسال میخواستم برم ببینم چطوری شده مینویسه لینک حذف شده دوبار ارسال کردم بازهم هیمن پیام میاد مشکل از کجاست؟
اشتراکم گفتم خیلی کارم ضروریه ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام ببخشید مهندس غزال در این قسمت پیام میزارم برای من مشکلی پیش اومده نمیدونم کجاب باید گزارش بدم؟
من درقسمت تعمیرات سخت افزار بخش پاور یک مشکل داشتم مطرح کردم ولی بعد از ارسال میخواستم برم ببینم چطوری شده مینویسه لینک حذف شده دوبار ارسال کردم بازهم هیمن پیام میاد مشکل از کجاست؟

درود

متاسفانه مسئولیت و اختیاری در خصوص مشکل شما ندارم
شاید تازه عضو شدی و برای فعالیت ، باید یك یا چند روز صبر کنی .
احتمالا اقدام استاد عزیزم جناب آقای سلیمانی را میطلبد لذا مشکل خود را خطاب به آیشان منعکس فرمایید. حتما مرتفع میشه
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام و درود
با تشکر از جناب غزال
مدار بنده با تعویض آی سی ها مشکلش حل شد و الان به خوبی کار میکنه،
آی سی هارو از ی فروشگاه معروف اینترنتی خریده بودم، البته توی سایت درج شده بود که این آی سی کپی هست اما من فکر کردم که واسه این کار جواب میده که متاسفانه همشون مشکل داشتن( دو سه تاییشون اصلا داخل مدار استفاده نکرده بودم ولی وقتی تست کردم متوجه شدم سوختن)
به هر حال با تعویض با ای سی مرغوب مشکل حل شد
با سپاس فراوان از جناب غزال و راهنماییهاشون

درود

بابت اظهار لطف شما سپاسگزارم

بله با توجه به دقت کم نظیر شما که فقط آی سی ها مشکل داشته و هیچ خطایی در جریان مونتاژ ، اتفاق نیافتاده و گویای دقت نظر شماست و احتمال سوزاندن آی سی ها را بعید و نامحتمل میسازد ، لذا پذیرفتم که قطعا آی سی های خریداری شده اولیه مشکل داشته و به این ترتیب این حادثه از ناهنجاری های نو ظهور و بسیار خطرناک است که تاکنون ندیده بودم .

و موجب تشکیک بر صحت و سلامت قطعات نو میشه و خسارات سنگین و در مواردی چه بسا جبران ناپذیر تحمیل میکنه.

بابت تردید نادرست بر ادعای اولیه شما ( که فرمودید ۷ آی سی که خریداری شده اولیه سوخته بوده ) عذرخواهی میکنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
سلام خدمت شما و استاد عزیز غزال .منم چند روز اول ثبت‌نام در سایت ب این مشکلات میخوردم ک البته تقصیر کار خودم بودم من تصادفی موضوع شما رو دیدم ب احتمال مدیریت ب خاطر عنوان نامناسب پاک کردن
سپاس

• Like
بالا