آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
با سلام. دوستان من این ترانزیستور ۵۵ اصل رو پیدا نمیکنم. کپی شون هست توی بازار. استفاده از کپی چطوره آیا اصلا جواب نمیده یا اینکه اون کارایی رو نداره و زیر فشار ممکنه بسوزه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام. دوستان من این ترانزیستور ۵۵ اصل رو پیدا نمیکنم. کپی شون هست توی بازار. استفاده از کپی چطوره آیا اصلا جواب نمیده یا اینکه اون کارایی رو نداره و زیر فشار ممکنه بسوزه

درود

2n3055 متقاضی زیاد داره و بدلیل استقبال زیاد ، تقلبیش هم زیاده
ترانزیستورهای بهتر و ارزونتر زیاده که بدلیل عدم استقبال ، غالبا اصلی و مطمئن هستن
به فروشگاه بگو ترانزیستور صنعتی بالاتر از ۱۰ آمپر و حدود ۱۰۰ ولت میخوام و مشخصات اونایی که داره بررسی کن

در هر صورت2n3055 استفاده نکن
البته میتونی آمپلیفایر اوراق و قدیمی بخری و از قطعات سالمش مانند 2n3055استفاده کنی .

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
درود

2n3055 متقاضی زیاد داره و بدلیل استقبال زیاد ، تقلبیش هم زیاده
ترانزیستورهای بهتر و ارزونتر زیاده که بدلیل عدم استقبال ، غالبا اصلی و مطمئن هستن
به فروشگاه بگو ترانزیستور صنعتی بالاتر از ۱۰ آمپر و حدود ۱۰۰ ولت میخوام و مشخصات اونایی که داره بررسی کن

در هر صورت2n3055 استفاده نکن
البته میتونی آمپلیفایر اوراق و قدیمی بخری و از قطعات سالمش مانند 2n3055استفاده کنی .

سپاس
درود. با سپاس از راهنماییتون. دوسئوال دیگه داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. اول اینکه در جهت یادگیری خواستم بدونم کدوم قسمت از مدار محافظ از اتصال کوتاه میشه و به چه نحوی؟ و اینکه آیه محافظتش اصولی هست و با کیفیت هست؟دوم اینکه با اینکه اکثر مطالب رو خوندم مقداری برام گنگ شده که ثانویه ترانس باید چند باشه و از چه مقدار نباید بیشتر بشه؟ با توجه به اینکه این مدار در چندین سایت آورده شده ؛ همه نوشتن که نباید ولتاژ ورودی از ۲۴ بیشتر بشه در حالی که توی همین تاپیک تا ۳۰ ولت هم صحبتش رو دیدم. لطفا راهنماییم کنید gol

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود. با سپاس از راهنماییتون. دوسئوال دیگه داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. اول اینکه در جهت یادگیری خواستم بدونم کدوم قسمت از مدار محافظ از اتصال کوتاه میشه و به چه نحوی؟ و اینکه آیه محافظتش اصولی هست و با کیفیت هست؟دوم اینکه با اینکه اکثر مطالب رو خوندم مقداری برام گنگ شده که ثانویه ترانس باید چند باشه و از چه مقدار نباید بیشتر بشه؟ با توجه به اینکه این مدار در چندین سایت آورده شده ؛ همه نوشتن که نباید ولتاژ ورودی از ۲۴ بیشتر بشه در حالی که توی همین تاپیک تا ۳۰ ولت هم صحبتش رو دیدم. لطفا راهنماییم کنید gol

درود

دوست گرامی
شما در تاپیکی این سوالات را مطرح فرمودی که پاسخ آنها بنحو کامل و مبسوطی همراه با تحلیل کلیه بخش ها تقدیم شده بطوریکه کاملا مطمئنم چنین تحلیل مبسوطی در هیچ سایت دیگری وجود نخواهد داشت
اگه اشتباه میکنم سایت مورد نظر را معرفی فرمایید.

بنابمراتب تردیدی ندارم که تحلیل تغذیه را مطالعه نفرمودی و یا بسیار سطحی مشاهده فرمودی
لذا با مطالعه عمقی تحلیل این تغذیه که در ابتدای تآپیک تقدیم شده پاسخ کلیه سوالات خود را دریافت میکنید
اما اجمالا عرض میکنم تغذیه کم نظیری است و سیستم حفاظتی آن نیز بسیار دقیق است.

بابت ولتاژی که فرمودی غالبا توصیه شده ۲۴ ولت باشه و تشخیص فرمودید متناقض با ۳۰ ولت است این تناقض نیز ناشی از مطالعه سطحی تحلیل است
زیرا ۲۴ ولت متناوب مورد نظر بوده که پس از یکسوسازی حدود ۳۳ ولت مستقیم خواهد شد و قطع نظر از آن مکررا توصیه کردم حتی المقدور از ترانسی با ولتاژ پایین تر استفاده کنید بهتر است
زیرا هر چقدر ولتاژ ترانس پایین تر باشه اولا موجب افزایش طول عمر تغذیه میشه و ثانیا استفاده از جریان بیشتر با حرارت كمتر میسر خواهد شد.
بابت سوال محافظت از اتصال کوتاه
اساسا پست 8 و 9 تحلیل بخش محدود کننده و محافظت از اتصال کوتاهه
ازآنجاکه این تغذیه مجهز به محدود کننده جریانه و حداکثر جریانی که قادر به انتخاب هستید۳ آمپره لذا در صورت اتصال کوتاه ، فقط اجازه عبور جریان انتخابی را میده مثلا اگه ۱ آمپر انتخاب کنید در صورت اتصال کوتاه اجازه عبور ۱ آمپر را میده و به این ترتیب این تغذیه هرگز اجازه عبور بیش از ۳ آمپر را نخواهد داد و به اینصورت از عبور جریان اتصال کوتآه محافظت میکنه

من حیث المجموع برای امور پژوهشی و امور تعمیرات ، تغذیه بسیار مفید و ارزشمند و دقیقی است که با میلغ بسیار ناچیزی قابل مونتاژه ، بویژه که تحلیل و عیب یابی کامل آن نیز که تقدیم شده ، مزیت منحصربفردی به آن بخشیده است
بهمین علت کلیه علاقمندانی که اقدام به مونتاژ آن کرده اند به استناد تاپیک حاضر بلااستثناء به رضایت و توفیق کامل رسیده اند

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

حتما برای ۳آی سی از سوکت استفاده کن که قویا موجب تسهیل مونتاژ و عیب یابی میشه و تعویض آی سی بدون لحیمکاری و بسرعت میسر و مقدور میشه.

سپاس

AmirMahdi09

کاربر
2018-08-29
17
22
با سلام درود خدمت جناب غزال بنده این منبع تغذیه رو ساختم اما متاسفانه خروجی ندارم و خروجی بین 0.020 تا 0.270 ولت با استفاده از P2 متغیر هست و با P1 هیچ تغییری نداره
از یک ترانس 12 ولت و 16 ولت استفاده کردم فرقی نداشت ( در حال حاظر 24 ولت ندارم)
D7 در حالتی که U3 متصل هست ولتاژ دو سرش 0.8 ولت هست اما وقتی U3 رو بر میدارم ولتاژش به 5.7 ولت میرسه
همچنین در تمامی مراحل led خاموشه
میشه راهنمایی کنید که مشکل چیه و چه چیز هایی رو باید تست کنم؟
با سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام درود خدمت جناب غزال بنده این منبع تغذیه رو ساختم اما متاسفانه خروجی ندارم و خروجی بین 0.020 تا 0.270 ولت با استفاده از P2 متغیر هست و با P1 هیچ تغییری نداره
از یک ترانس 12 ولت و 16 ولت استفاده کردم فرقی نداشت ( در حال حاظر 24 ولت ندارم)
D7 در حالتی که U3 متصل هست ولتاژ دو سرش 0.8 ولت هست اما وقتی U3 رو بر میدارم ولتاژش به 5.7 ولت میرسه
همچنین در تمامی مراحل led خاموشه
میشه راهنمایی کنید که مشکل چیه و چه چیز هایی رو باید تست کنم؟
با سپاس

:smile000:
درود

اولا u3 سوخته
ثانیا مراحل عیب یابی را تقدیم کردم لااقل بگو در هر مرحله چه پاسخی گرفتی
گفتی با ترانس ۱۲ و ۱۶ ولت تست کردی چرا ۲۴ ولت ندارم
عزیزم با ترانس ۱۲ و ۱۶ ولت نباید انتظار ۲۴ ولت داشته باشی

ابتدا باید پایه ۶ u1 را تست کنی که حدود ۱۱ ولت داشته باشه . آیا داره ؟
اگه‍ مراحل عیب یابی را بترتیب طی کنی بسادگی عیب کشف و رفع میشه

سپاس
عیب یابی و کالیبره کردن در پست 68 و 69

آخرین ویرایش:

AmirMahdi09

کاربر
2018-08-29
17
22
منظور بنده این بود ترانس 24 ولت ندارم که باهاش تست کنم:biggrins:
مراحل رو دیدم و انجام دادم اما هر کاری کردم ولتاژ دو سر D7 به 5.6 ولت نرسید و همچنان 0.8 ولت بود و فکر کنم به همین خاطر از بقیه مراحل جواب درستی نگرفتم
فردا مراحل رو دوباره انجام میدم و نتیجه رو اعلام میکنم
(راستی pcb مدار رو خودم زدم ،چندبار هم با شماتیک مدار مقایسه کردم مشکلی نبود، راستش نمیدونم چجوری باید اینجا فایل ارسال کنم، اولین باره توی یک تایپیک صحبت میکنم، وگرنه فایل پروتئوس رو واستون میفرستادم ببینید البته اگه واستون ممکنه و تلگرام دارید بنده فایل رو برای شما ارسال کنم تا اگر مشکلی داره متوجه بشیم، واقعا به این منبع تغذیه نیاز دارم، و تمام کارهام بخاطر نبود منبع لنگ مونده)
با سپاس فراوان

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
منظور بنده این بود ترانس 24 ولت ندارم که باهاش تست کنم:biggrins:
مراحل رو دیدم و انجام دادم اما هر کاری کردم ولتاژ دو سر D7 به 5.6 ولت نرسید و همچنان 0.8 ولت بود و فکر کنم به همین خاطر از بقیه مراحل جواب درستی نگرفتم
فردا مراحل رو دوباره انجام میدم و نتیجه رو اعلام میکنم
(راستی pcb مدار رو خودم زدم ،چندبار هم با شماتیک مدار مقایسه کردم مشکلی نبود، راستش نمیدونم چجوری باید اینجا فایل ارسال کنم، اولین باره توی یک تایپیک صحبت میکنم، وگرنه فایل پروتئوس رو واستون میفرستادم ببینید البته اگه واستون ممکنه و تلگرام دارید بنده فایل رو برای شما ارسال کنم تا اگر مشکلی داره متوجه بشیم، واقعا به این منبع تغذیه نیاز دارم، و تمام کارهام بخاطر نبود منبع لنگ مونده)
با سپاس فراوان

درود

عزیزم ایراد منبع بسادگی رفع میشه ولی بدون گزارش صحیح و موثر شاید هرگز رفع نشه.
فرمودید
منظور بنده این بود ترانس 24 ولت ندارم که باهاش تست کنم.

بنابرین گزارش گنگ و چند پهلو ارسال کردید که قادر به درک مقصود شما نبودم
گزارش باید صحیح و منجز و شفاف باشه به دو دلیل
۱- گزارش نا۴ص و نادرست منجر به دریافت پاسخ نامرتبط و بی ثمر میشه و فقط برای اتلاف وقت طرفین مفیده.
۲- پاسخگو رغبتی برای پاسخگویی به گزارش مبهم و نادرست نداره زیرا درک مقصود گزارشگر بدون بازجویی و پرسش و پاسخ مکرر میسر نمیشه و لذا پاسخگو برای درك گزارش نیز باید وقت کلانی صرف کنه و باین ترتیب کسی رغبتی برای پاسخگویی به گزارش نادرست و مبهم نداره.

چرا سوالات ساده ای که در پست اخیر مطرح کردم پاسخ ندادی ؟
از جملات مبهمی مانند « مو به مو عمل کردم ولی درست نشد یا همه مراحل را اجرا کردم ولی نشد » هرگز استفاده نکن زیرا چنین جملاةی گزارش نیست
بگو چکار کردی و پاسخ هر مرحله را بصورت شفاف گزارش کن
مثلا مرحله ۱ را اجرا کردم درست نشد دو ذار نمی ارزه و گزارش نیست زیرا باید اعلام کنی مثلا در مرحله ۱ ولتاژ فلان پایه ۲ ولت بود و طبق توصیه فلان کار را کردم و پایه فوق الذکر ۳ ولت شد و یا ....

عرض کردم اگه ایرادی در مونتاژ نداشته باشی دراینصورت u3 سوخته؟
پاسخم چی شد آیا سوخته بود ، آیا تست کردی ؟

عرض کردم ولتاژ پایه ۶ آی سی u1 را تست کن باید حدود ۱۱ ؤلت باشه ، آیا تست کردی ؟ چرا گزارش نکردی؟

سپاس

اینم مراحل عیب یابی
پاسخ شفاف هر مرحله ای که گیر کردی اعلام کن
1- اندازه گیری ولتاژ زینر D7
اگر 5/6 ولت نیست قطعات R2, R3,C3,C2,D5,D6 را تست و بررسی کنید

2- بررسی و تست ولتاژ تغذیه آی سی ها ( پین 4و7 )

3- D9 , Q1 را آزاد کنید

4- تست ولتاژ پین 6 آی سی U1 ، بطوریکه اگر 11/2 ولت نباشد U1 سوخته

5- تست ولتاژ پین 3 آی سی U2، بطوریکه با تغییر پتانسیومتر ولتاژ ( P1 ) باید از صفر تا 11/2 ولت تغییر کند
درغیراینصورت U2 را خارج کنید اگر تغییرات فوق درست شد U2 سوخته و اگر بازم درست نشد باید ولتاژ سه پین P1 را بررسی کنید بطوریکه باید یکطرف P1 صفر ولت و طرف دیگر 11/2 ولت و سر وسط 0 الی 11/2 قابل تغییر باشد.

6- P1 را از مینیمم تا ماکزیمم بچرخانید که دراینصورت پین 6 آی سی U2 باید از صفر ولت تا ماکزیمم ( حدود 25 الی 30 ولت ) تغییر کند اگر تغییر نکرد یک پایه R15 را آزاد کنید
الف ) اگه حالا ولتاژ پایه ۶ با تغییر p1 بازم تغییر نکرد دراینصورت U2 سوخته
ب ) اگه پایه ۶ تغییر کرد u2 سالمه و Q2 یا Q4 سوخته ( احتمال صدمه Q4 بیشتره )

7- با تغییر P1 باید ولتاژ امیتر Q2 , Q4 هم از صفر ولت تا ماکزیمم تغییر کند در غیراینصورت ابتدا Q4 را آزاد کنید اگر با تغییر P1 ولتاژ خروجی قابل تغییر شد در اینصورت Q4 سوخته
و اگر خروجی بازم قابل تغییر نشد Q2 سوخته لذا تعویضش کنید تا خروجی تغذیه از صفر تا ماکزیمم تغییر کند.

8- یک مقاومت 10 کیلو را جهت تست ، بین پین 2 و 4 آی سی U3 متصل کنید که دراینصورت باید ولتاژ پین 6 آن ماکزیمم شود
سپس مقاومت 10 کیلو را بین پین 2 و 7 همین آی سی U3 متصل کنید که باید ولتاژ پین 6 آن مینیمم (منفی) شود

اگر اینگونه نشد دراینصورت U3 سوخته

9- پس از تعویض قطعات معیوب ، D9 و Q1 را در محل خود نصب کنید و از منبع تغذیه استفاده کنید

آخرین ویرایش:

AmirMahdi09

کاربر
2018-08-29
17
22
سلام و درود
بنده امروز مراحل عیب یابی رو انجام دادم و این هم گزارش
بنده از یک ترانس استفاده کردم که کمی کمتر از 12 ولت هست و بعد از پل دیود 14.5 ولت dc دارم
1-ولتاژ زینر 0.8 ولت و تمامی قسمت هایی که گفته بودید تست شد، سالم بودن اما همچنان 0.8 ولت می‌باشد
2-ولتاژ پین 4 آی سی U1 صفر اما ولتاژ پین 4 آی سی های U2 و U3 هردو 0.8
و ولتاژ پین 7 همه‌ی آی سی ها 14.5 ولت می‌باشد
3-Q1 و D9 آزاد شد
4-ولتاژ پین 6 آی سی U1
11.35 ولت می‌باشد
5- ولتاژ پین 3 آی سی U2 با P1 بین ولتاژ 0.5 تا 11.27 متغیر بود( لازم به ذکر است متناسب با چرخاندن ولوم زیاد میشه و مشکلی نبود)
6-ولتاژ پین 6 آی سی U2 در هیچ شرایطی تغییر نداشت (R15 را نیز جدا کردم) و روی 0.6 ولت ثابت می باشد
حتی با تعویض آی سی هم درست نشد، و آی سی داغ هم می شود
7-ولتاژ امیتر Q2 و Q4 هر دو بین 0.5 تا 0.57 ولت متغیر بود
8- ولتاژ پین 6 آی سی U3 هیچ تغییری نداشت( با استفاده از مقاومت 10 کیلو که ذکر کرده بودید تست کردم نتیجه‌‌ای نداشت) و روی 14.5 ثابت بود حتی با تعویض آی سی نیز درست نشد،این آی سی نیز داغ میشود
با سپاس از شما که برای حل مشکل وقت میگذارید

آخرین ویرایش:
بالا