آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تبدیل موتور مولینکس 5سیم به 2سیم

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام
از دوستان کسی میتونه منو راهنمایی کنه برای نصب موتور مولینکس 5 سیم به جای 2سیم؟قضیه از این قراره که یه مولینکس خراب دارم که 2سیمه وقفل نمیشه وموتورش سوخته یه موتور نو خریدم که پنج سیمه و روی بالشتک یک طرف سیم سبز و مشکی داره که آزاده و سیم ذغالش هم آزاده و طرف دیگه بالشتک سیم قرمز و زرد داره که آزاده و سیم سفید همین بالشتک به ذغال خورده.
با تشکر

electeropars

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-02-23
586
2,036
سلام دوست عزیز شما میگید که سیم سفید به ذغال خورده پس یک ذغال دیگر به کجا وصل است یعنی یک ذغال دارد این موتور؟ غیر ممکنه؟ اگر هر بالشتک دو سیم داشته باشد و از ذغال آرمیچر دو سیم خارج شود در مجموع 6 سیم دارد که یک سیم از بالشتک را به سیم یک ذغال و سر دیگر بالشتک به فاز وصل میشه و دوباره سره بالشتک دیگر را به سیم ذغال دیگر وصل میکنی و سر دیگر بالشتک به نول وصل میکنی و موتور راه اندازی میشود. پس در حقیقت 6سیم داری م اگر متوجه موضوع نشدی یه عکس از ان بزار تا راهنمایی کنم

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام
از دوستان کسی میتونه منو راهنمایی کنه برای نصب موتور مولینکس 5 سیم به جای 2سیم؟قضیه از این قراره که یه مولینکس خراب دارم که 2سیمه وقفل نمیشه وموتورش سوخته یه موتور نو خریدم که پنج سیمه و روی بالشتک یک طرف سیم سبز و مشکی داره که آزاده و سیم ذغالش هم آزاده و طرف دیگه بالشتک سیم قرمز و زرد داره که آزاده و سیم سفید همین بالشتک به ذغال خورده.
با تشکر

سلام دوست عزیز شما میگید که سیم سفید به ذغال خورده پس یک ذغال دیگر به کجا وصل است یعنی یک ذغال دارد این موتور؟ غیر ممکنه؟ اگر هر بالشتک دو سیم داشته باشد و از ذغال آرمیچر دو سیم خارج شود در مجموع 6 سیم دارد که یک سیم از بالشتک را به سیم یک ذغال و سر دیگر بالشتک به فاز وصل میشه و دوباره سره بالشتک دیگر را به سیم ذغال دیگر وصل میکنی و سر دیگر بالشتک به نول وصل میکنی و موتور راه اندازی میشود. پس در حقیقت 6سیم داری م اگر متوجه موضوع نشدی یه عکس از ان بزار تا راهنمایی کنم
با سلام
عزیزم با حوصله عرایضمو نخوندی!!!
 کارم گیر بود رفتم یه جا سیم پیچی باز بودو بدون منت راهنماییم کرد.

"" روی بالشتک یک طرف سیم سبز و مشکی داره که آزاده و سیم ذغالش هم آزاده""
2.JPG
سیم مشکی بالشتک یکسره میخوره به سیم آبی ذغال پایینش(تصویر بالا)

""طرف دیگه بالشتک سیم قرمز و زرد داره که آزاده و سیم سفید همین بالشتک به ذغال خورده""
1.JPG
سیم قرمز بیکار میمونه!وهمونجور که گفتم سیم سفید بالشتک خورده به ذغال پایینش وسیم زرد بالشتک هم میخوره به برق(تصویر بالا)

این موتور 5سیم برای اینه که وقتی درب مولینکس رو برداشتیم موتور سریع قفل بشه وگردش تیغه خطرناک نباشه.که با این روش به دوسیم معمولی تبدیل میشه ودیگه قفل نمیشه.

آخرین ویرایش:

حمید رزوان

کاربر
2019-02-07
1
2
همین راهنمایی بی منت احتمالا موتورتو تا الان سوزونده چون بجای سیم قرمز این سیم زرد هست که باید بیکار بمونه اگه به اهم بین سیم های هر طرف از بالشتکها دقت کنید متوجه میشید اینو نوشتم واسه کسایی که در اینده شاید این پست رو بخونن

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام من اين کارو کردم ولي سرعتش کند شده؟؟؟؟؟
سلام
دوست عزیزم . صد در صد سیم ها را اشتباه بستی.
کار موتور عین مو تور های اینورسال است . وقتی کلید روشن را میزنید در یک جهت میچرخه . وقتی که کلید را رها میکنی یک لحظه موتور بر عکس میشه باعث ترمز ( قفل )شدن موتور میشه .
متشکرم

amirtc

کاربر
2022-01-30
1
2
سلام
موتور ۵ سیمه دارم
یک طرف سیم نارنجی و مشکی بالشتک
وسیم زرد به ذغال
طرف دیگر سیم آبی و سیم مشکی بالشتک که سیم مشکی بالشتک خودش به زغال وصل شده بود و سیم سفید که باز به زغال وصل بود آزاد است

من سیم سفید و زرد را که آزاد بودند کلا جدا کردم
سپس سیم نارنجی بالشتک را به زغال وصل کردم
در نهایت سیم آبی و سیم مشکی را به برق وصل کردم ولی دور موتوربسیارزیاداست
از نظر شما سیم ها را درست بستم ؟

در کل یک سر بالشتک یک طرف به زغال و سر دیگر به منفی برق وصل است
و در طرف دیگر یک سر بالشتک به زغال و سر دیگر بالشتک به مثبت برق وصل است

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
همین راهنمایی بی منت احتمالا موتورتو تا الان سوزونده چون بجای سیم قرمز این سیم زرد هست که باید بیکار بمونه اگه به اهم بین سیم های هر طرف از بالشتکها دقت کنید متوجه میشید اینو نوشتم واسه کسایی که در اینده شاید این پست رو بخونن

سلام
تاپیک مال حدود ۹ سال قبل هست
اون زمان طبق همون سیم بندی مولینکس کار کرد
یه مدت بعد یه مولینکس دیگه آوردن من هم طبق همین سیم بندی اجرا کردم ولی موتور کند بود و زور میزر با بررسی بیشتر متوجه شدم که ظاهرا مال شرکت یا کارگاه دیگه هست و با جابه جایی سیم طبق نظر شما راه افتاد

Mahrn

کاربر
2023-01-31
1
0
سلام
موتور ۵ سیمه دارم
یک طرف سیم نارنجی و مشکی بالشتک
وسیم زرد به ذغال
طرف دیگر سیم آبی و سیم مشکی بالشتک که سیم مشکی بالشتک خودش به زغال وصل شده بود و سیم سفید که باز به زغال وصل بود آزاد است

من سیم سفید و زرد را که آزاد بودند کلا جدا کردم
سپس سیم نارنجی بالشتک را به زغال وصل کردم
در نهایت سیم آبی و سیم مشکی را به برق وصل کردم ولی دور موتوربسیارزیاداست
از نظر شما سیم ها را درست بستم ؟

در کل یک سر بالشتک یک طرف به زغال و سر دیگر به منفی برق وصل است
و در طرف دیگر یک سر بالشتک به زغال و سر دیگر بالشتک به مثبت برق وصل است

بالا