آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

راهنایی در مورد مدار وضعیت شارژ باطری

2012-11-05
4
5
با سلام خدمت دوستان عزیز
من یک باطری 12 ولت 2.5 آمپر دارم و یک منبع تغذیه سویچینگ 300 میلی 12 ولت که باهاش باطری رو شارژ میکنم
یه مداری میخواستم که وقتی باطری زیر شارژ قرار داره وقتی شارژش فول شد بهم اعلام کنه با یه ال ای دی .یعنی فقط وقتی باطری فول شد اون ال ای دی روش بشه در غیر این صورت خاموش باشه یا یک ال ای دی دیگه روشن بشه
ممنون میشم راهنماییم کنید
قربون شما

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام خدمت دوستان عزیز
من یک باطری 12 ولت 2.5 آمپر دارم و یک منبع تغذیه سویچینگ 300 میلی 12 ولت که باهاش باطری رو شارژ میکنم
یه مداری میخواستم که وقتی باطری زیر شارژ قرار داره وقتی شارژش فول شد بهم اعلام کنه با یه ال ای دی .یعنی فقط وقتی باطری فول شد اون ال ای دی روش بشه در غیر این صورت خاموش باشه یا یک ال ای دی دیگه روشن بشه
ممنون میشم راهنماییم کنید
قربون شما
با سلام :
معمولا خیلی از باتری های قابل شارژ اسیدی و خشک و... به ولتاژ بیشتری از +12 ولت نیاز دارند تا شارژکامل شوند و از طرفی مدارات سویچینگ ولتاژ ثابتی در خروجی خود دارند لذا با منابع تغذیه سویچینگ نمی تونید چنین باتری هایی را شارژ کامل کنید !!!!
{ باتری های لیتیوم و الکالین و..... برای خودشون ولتاژ شارژ مشخصی دارند که باید لحاظ شود }
دو مدار ساده ای براتون تقدیم میکنم هر کدوم دوست داشتین مونتاژ و استفاده کنید .
دانلود کنید :
[hide] [/hide]
[hide][/hide]
[hide][/hide]
[hide]مشاهده فایل‌پیوست TEST BATT.rar [/hide]
موفق باشید .

پیوست‌ها

• 3.4 کیلوبایت بازدیدها: 169
2012-11-05
4
5
با سلام :
معمولا خیلی از باتری های قابل شارژ اسیدی و خشک و... به ولتاژ بیشتری از +12 ولت نیاز دارند تا شارژکامل شوند و از طرفی مدارات سویچینگ ولتاژ ثابتی در خروجی خود دارند لذا با منابع تغذیه سویچینگ نمی تونید چنین باتری هایی را شارژ کامل کنید !!!!
{ باتری های لیتیوم و الکالین و..... برای خودشون ولتاژ شارژ مشخصی دارند که باید لحاظ شود }
دو مدار ساده ای براتون تقدیم میکنم هر کدوم دوست داشتین مونتاژ و استفاده کنید .
دانلود کنید :
hidden content may not be quoted
موفق باشید .

با تشکر از راهنماییتون آقای رجبی
من از خیلی از باطری فروشهای امجد سوال کردم گفتند اگه ولتاژی بیشتر از 12 به باطری بدم باطری بی شک صدمه میبینه و بهترین همین 12 ولت 300 میلی هستش
راجع به این مدار هایی که زحمتش رو کشیدید میشه یه خورده بیشتر توضیح بدید ؟آخه سر در نیاوردم
الان ورودی شارژر کجا میشه ؟ ورودی باطری کجا میشه؟
ممنونم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gadraj

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با تشکر از راهنماییتون آقای رجبی
من از خیلی از باطری فروشهای امجد سوال کردم گفتند اگه ولتاژی بیشتر از 12 به باطری بدم باطری بی شک صدمه میبینه و بهترین همین 12 ولت 300 میلی هستش
راجع به این مدار هایی که زحمتش رو کشیدید میشه یه خورده بیشتر توضیح بدید ؟آخه سر در نیاوردم
الان ورودی شارژر کجا میشه ؟ ورودی باطری کجا میشه؟
ممنونم
با سلام :
مشکل اساسی من و تو و {همه ما } الکترونیکی ها همینجاست !!! متاسفانه خیلی از فروشنده گان { البته با تجربه ها هم کم نیستند } اطلاعات کافی علمی ندارند و از سر معده هر چی دلشون خواست به زبان میرانند . بهتر است دنبال دلیل علمی بگردیم .
دلایل قوی باید و معنوی + نه رگهای گردن به حجت قوی ؟؟؟!!!!
دلایلی که نمیتوان با ولتاژ ثابتی باتری ها را شارژ کرد قبلا در همین بخش و جسته و گریخته در تاپیک های دیگری از این انجمن مطرح شده است .
واما در مورد مدارهای فوق :
اگر فایل را دانلود کنید شماتیک با کیفیتی هست که نقاطی که به دو سر یک باتری وصل میشه مشخص شده است شما باید سیم منفی باتری را به نقطه گراند {GND} مشخص شده وصل کنید و علامت فلش که بغلش ولتاژ حدود 12 ولت درج شده را به سر مثبت باتری تحت شارژ وصل کنید از دو مدارخیلی ساده ارایه شده یکی از دیود زینر استفاده شده و نیازی به تنظیم و... ندارد و به محض اینکه باتری تحت شارژ شما از استانه 12 ولت بگذرد !! ال ای دی نیز به همان نسبت روشن خواهد شد که مشخص کننده شارژ باتری میباشد .
مدار دوم که پتانسیومتر دارد !!! برای یک بار {بعد از مونتاژ و هنگام راه اندازی } ولت متر را به دو سر باتری میزنید و منتظر میمونید تا ولتاژ باتری به استانه ولتاژ شارژ برسد در این هنگام پتانسیومتر طوری تنظیم میکنید تا ال ای دی روشن شود از این پس دیگه هیچ نیازی به تنظیم و دستکاری ندارد .
موفق باشید .

jerykotoleh

کاربر
2012-06-11
12
7
با سلام خدمت سرواران گرامی :لطفا راهنمایی بفرمایید
شارژهای باتری موجود در بازار حداکثر دارای چند خروجی و چند آمپر می باشند (12-6-و...) یا بیشتر ؟حدود قیمت را نیز لطفا اعلام بفرمایید با سپاس فراوان

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام خدمت سرواران گرامی :لطفا راهنمایی بفرمایید
شارژهای باتری موجود در بازار حداکثر دارای چند خروجی و چند آمپر می باشند (12-6-و...) یا بیشتر ؟حدود قیمت را نیز لطفا اعلام بفرمایید با سپاس فراوان
با سلام :
شارژر های موجود در بازار از محدوده میلی امپر الی 120 امپر در ولتاژ های مختلف موجود هستند با ید مدل مد نظر را بزارید در مئرد قیمت متاسفانه صاحب نظر نیستیم .
موفق باشید .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: roohani

jerykotoleh

کاربر
2012-06-11
12
7
با سلام مجدد
ضمن ابراازتشکر مدل خاصی مد نظرم نیست لطفا راهنمایی بفرمایید کدامیک گزینه مناسبی است؟حداقل قیمت را نیز بفرمایید خوشحال خواهم شد .

jerykotoleh

کاربر
2012-06-11
12
7
با سلام مجدد
ضمن ابراازتشکر مدل خاصی مد نظرم نیست لطفا راهنمایی بفرمایید کدامیک گزینه مناسبی است؟حداقل قیمت را نیز بفرمایید خوشحال خواهم شد .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: w_mirzaii
بالا