آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تحلیل{ مدارات و قطعات } در تعمیرات پاور ساپلای

نودرار

کاربر vip
کاربر
2010-09-06
53
152

سلام خدمت اساتید ارجمند خصوصا استاد غزال . مقدار موثر ولتاژ سینوسی در یک پریود از صفر تا ۳۶۰ برابر است با مقدار پیک آن تقسیم بر رادیکال دو یا Vp*0.707.ومقدار متوسط یک سیگنال تمام موج با همان دامنه در یک پریود از صفر تا ۱۸۰ برابر است با مقدار دامنه تقسیم بر عدد پی یا Vp*0.318 که اگر مقدار متوسط دو سیکل یعنی از صفر تا ۳۶۰ را حساب کنیم میشود Vp*6.36 . یعنی برای یک شکل موج مقدار 
Vrms= Vdc*1.11
پس چرا در تعریف مقدار rms در همه جا می گویند مقدار معادل dc که دقیقا همان مقدار حرارت ایجاد می کند . حتی جناب استاد غزال هم در یکی از تایپیک های مربوط به تحلیل پاور ساپلای کامپیوتر از کلمه دقیقا استفاده فرمودند.ده درصد اختلاف چرا مهم نیست .حداقل از کلمه تقریبا چرا استفاده نمی شود.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام خدمت اساتید ارجمند خصوصا استاد غزال . مقدار موثر ولتاژ سینوسی در یک پریود از صفر تا ۳۶۰ برابر است با مقدار پیک آن تقسیم بر رادیکال دو یا Vp*0.707.ومقدار متوسط یک سیگنال تمام موج با همان دامنه در یک پریود از صفر تا ۱۸۰ برابر است با مقدار دامنه تقسیم بر عدد پی یا Vp*0.318 که اگر مقدار متوسط دو سیکل یعنی از صفر تا ۳۶۰ را حساب کنیم میشود Vp*6.36 . یعنی برای یک شکل موج مقدار 
Vrms= Vdc*1.11
پس چرا در تعریف مقدار rms در همه جا می گویند مقدار معادل dc که دقیقا همان مقدار حرارت ایجاد می کند . حتی جناب استاد غزال هم در یکی از تایپیک های مربوط به تحلیل پاور ساپلای کامپیوتر از کلمه دقیقا استفاده فرمودند.ده درصد اختلاف چرا مهم نیست .حداقل از کلمه تقریبا چرا استفاده نمی شود.

درود

ابهام شما را متوجه نشدم که ۱۰ درصد را از کجا آوردید و اراتباط معنی داری در استدلال شما پیدا نکردم.
اما اینکه مقدار موثر دقیقا معادل مقداری dc هست که در یک مقاومت ، حرارت تولید میکند کاملا درسته و استدلال شما را نفهمیدم که چرا درست نیست.
بعبارتی ، وقتی برق شهر دارای ولتاژ موثر ۲۲۰ ولت است یعنی دقیقا حرارتی که یک مقاومت با ولتاژ مستقیم ۲۲۰ ولتی تولید میکنه برابر با حرارتی است که برق شهر با ولتاژ سینوسی و مقدار موثر ۲۲۰ ولت تولید میکنه نه یک ذره بیشتر نه یک ذره کمتر.

حالا اشکال این مطلب چیه؟

سپاس

aboly8000

کاربر
2008-03-29
40
58
سلام
نمیدونم تاپیک مناسبی رو برای سوالم انتخاب کردم یا نه.
سوالم اینه آیا میشه بجای آی سی top221 از آی سی top222 در مدار یک منبع تغذیه سوییچینگ استفاده کرد؟
تنها تفاوت این دو آی سی در توان و مقاومت درین سورس آن می باشد.
top221 -- Pmax -- 12w -- Rds -- 36 ohm
top222 -- Pmax -- 25w -- Rds -- 18 ohm
آیا در صورت جابجایی نیاز هست که یک مقاومت 18 اهم با آی سی سری شود یا خیر؟

دیتا شیت رو هم ضمیمه کردم.

221.jpg

پیوست‌ها

• 474.5 کیلوبایت بازدیدها: 15
آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
نمیدونم تاپیک مناسبی رو برای سوالم انتخاب کردم یا نه.
سوالم اینه آیا میشه بجای آی سی top221 از آی سی top222 در مدار یک منبع تغذیه سوییچینگ استفاده کرد؟
تنها تفاوت این دو آی سی در توان و مقاومت درین سورس آن می باشد.
top221 -- Pmax -- 12w -- Rds -- 36 ohm
top222 -- Pmax -- 25w -- Rds -- 18 ohm
آیا در صورت جابجایی نیاز هست که یک مقاومت 18 اهم با آی سی سری شود یا خیر؟

دیتا شیت رو هم ضمیمه کردم.

مشاهده فایل‌پیوست 162965

درود

بابت دیتاشیت پیوست که موجب تسهیل پاسخ میشه ممنونم.
اما قضیه ۱۸ اهم چیه و کجاست؟
۲۲۲ بهتر از ۲۲۱ است و قابل جایگزینی است اما جابجایی بر عکس نمیشه
یعنی ۲۲۱ بجای ۲۲۲ ناممکنه.

سپاس

aboly8000

کاربر
2008-03-29
40
58
درود

بابت دیتاشیت پیوست که موجب تسهیل پاسخ میشه ممنونم.
اما قضیه ۱۸ اهم چیه و کجاست؟
۲۲۲ بهتر از ۲۲۱ است و قابل جایگزینی است اما جابجایی بر عکس نمیشه
یعنی ۲۲۱ بجای ۲۲۲ ناممکنه.

سپاس

مقاومت 18 اهم نظر بنده بود که با آی سی top222 سری بشه تا مقاومت درین سورس آن با آی سی top221 برابر بشه.

hellboy6254

کاربر
2012-02-15
2
7
با سلام
بنده ی منبع تغذیه 17.4 ولت دارم ، زمانی که دو شاخه رو به پریز میزنم یا اصطلاحا مدار بسته میشه ، در یک لحظه 17 ولت خروجی رو میده و فورا قطع میشه. آیا احتمال داره مشکل مربوط به آی سی باشه ؟ یا قسمت فیدبک مشکل داره.
البته زمانی که ولت متر رو به خروجی میزنم کم کم ولتاژ کم میشه یعنی خازن خروجی شارژ میشه.
ممنون میشم راهنمایی کنید
با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: memet

miladkhalili

کاربر
2019-06-14
51
58
پاسخ : تعمیرات پاور کامپیوتر

سلام استاد من دو تا سوال خدمتتون داشتم که نمیدونم میتونم ایجا بپرسم یا حتما باید تاپیک جداگانه بزنم
سوالی که من دارم اینست که در تمام منابع تغذیه سوییچینگ با هر نوع توپولوزی خازن های بخش ثانویه ما قسمت منفی انها به پایه منفی رگولاتور میخورد
درسته نظرم؟
سوالی که خیلی منو درگیر کرده در مورد دیود شاتکی دو پایه و سه پایه است
دیود شاکی دو پایه
اند ان به منفی خازن
کاتد ان به پایه ثانویه ترانس میخورد
ایا درست است؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگر دیود شاتکی ما سه پایه بود پایه های ان پطور بود؟؟؟؟؟

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
ديود شاتکی
دیودی نیمه هادی با افت ولتاژ پایین در حالت بایاس مستقیم و سرعت کلید زنی بسیار بالا می باشد. در دیود های معمولی هنگام عبور جریان الکتریکی مقدار افت ولتاژ در حدود 0.6 تا 1.7 ولت می باشد در حالی که در دیود شاتکی افت ولتاژ در حدود 0.15 تا 0.45 ولت می باشد. ديود شاتکی از ترکيب دو ديود معمولی تولید می شود.
دیود.png
وظیفه این دیود یکسو سازی است.

سوالی که من دارم اینست که در تمام منابع تغذیه سوییچینگ با هر نوع توپولوزی خازن های بخش ثانویه ما قسمت منفی انها به پایه منفی رگولاتور میخورد
اگر منظورتون رگولاتور های ولتاژ باشه بله پایه منفی رگو لاتور را از منفی ثانویه میخورد.
رگولاتور های ولتاژ معمولا سه پایه دارند . پایه ورودی پایه خروجی پایه منفی
پایه ورودی ولتاژ تثبیت نشده است . پایه خروجی ولتاژ تثبیت شده مثلا 12 ولت است . مانند 7812 رگلاتور
متشکرم

بالا