آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

تحلیل{ مدارات و قطعات } در تعمیرات پاور ساپلای

techno.persi

کاربر vip
کاربر
2013-06-25
107
221
با سلام به استاد غزال و کلیه اساتید محترم
برد تغذیه مانیتور سامسونگ 245b که تصویر آنرا به همراه شماتیک مدار مربوطه به پیوست قرار دادم . ابتدا هیچگونه ولتاژی حتی ولتاژ 5 ولت استدبای ، پس از تعویض اتوکوپلد و آی سی شماره 4863 به شماره برد ICP801S ولتاژ استند بای ظاهر گردید . ولی پا تحریک پایه Power on signal که بر روی سوکت شماره CN801 است ولتاژهای 24 ولت و 5.3 ولت ظاهر نگردید .
شایان ذکر است که
ولتاژ 5 ولت استند بای قبل از اتصال کابل منبه تغذیه به مادربرد در حدود 0.2 ولت نوسان دارد که با اتصال کابل به مین برد نوسان از بین می رود .

در صورت امکان بنده را راهنمایی بفرمائید .
با تشکر

پیوست‌ها

• 108.1 کیلوبایت بازدیدها: 364
  • 103 کیلوبایت بازدیدها: 362
  • 50.3 کیلوبایت بازدیدها: 372
آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
برد تغذیه مانیتور سامسونگ 245b که تصویر آنرا به همراه شماتیک مدار مربوطه به پیوست قرار دادم . ابتدا هیچگونه ولتاژی حتی ولتاژ 5 ولت استدبای ، پس از تعویض اتوکوپلد و آی سی شماره 4863 به شماره برد ICP801S ولتاژ استند بای ظاهر گردید . ولی پا تحریک پایه Power on signal که بر روی سوکت شماره CN801 است ولتاژهای 24 ولت و 5.3 ولت ظاهر نگردید .
با تشکر

درود
فایل پیوست مشکل داره و قابل استفاده نیست ولی اگر در بخش مانیتور مطرح کنی زودتر نتیجه میگیری زیرا تجربه ای درخصوص این مانیتور ندارم.

معذالک هرچند در شرایط فعلی فرصت چندانی ندارم اما اگر همکاران و اساتید عزیز تجربه قابل استفاده ای نداشتند با استفاده از نقشه درخدمتم.

سپاس

techno.persi

کاربر vip
کاربر
2013-06-25
107
221
درود
فایل پیوست مشکل داره و قابل استفاده نیست ولی اگر در بخش مانیتور مطرح کنی زودتر نتیجه میگیری زیرا تجربه ای درخصوص این مانیتور ندارم.

معذالک هرچند در شرایط فعلی فرصت چندانی ندارم اما اگر همکاران و اساتید عزیز تجربه قابل استفاده ای نداشتند با استفاده از نقشه درخدمتم.

سپاس
با سلام خدمت استاد غزال :
با تشکر ، با پیگیری زیاد نقشه فوق را توانستم پیدا کنم و فکر میکنم نقشه ای دیگری پیدا نکنم ، باچندین استاد در بخش مانیتور و تلوزیون هم صحبت و حتی برد را برای تعمیر ارسال نمودم اما نتوانستند مشکل را حل کنن ( حال نمی دانم که آیا سر آنها شلوغ بوده و یا ارزش وقت گذاشتن نداشت !!!) به هر حال اگر ایرادات نقشه را بفرمائید می توانم از روی برد نقشه را تصحیح کنم و اگر هم بصورت کلی و پایه ای نقشه مشکل دارد که دیگر تمام و بالاجبار بنده از یک برد پاور دستگاه دیگر استفاده و جایگزین کنم .
البته بر طبق فرمایش شما بازهم در بخش مربوطه مشابه تاپیک را قرار خواهم داد شاید فرجی گردد .
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
با سلام خدمت استاد غزال :
با تشکر ، با پیگیری زیاد نقشه فوق را توانستم پیدا کنم و فکر میکنم نقشه ای دیگری پیدا نکنم ، باچندین استاد در بخش مانیتور و تلوزیون هم صحبت و حتی برد را برای تعمیر ارسال نمودم اما نتوانستند مشکل را حل کنن ( حال نمی دانم که آیا سر آنها شلوغ بوده و یا ارزش وقت گذاشتن نداشت !!!) به هر حال اگر ایرادات نقشه را بفرمائید می توانم از روی برد نقشه را تصحیح کنم و اگر هم بصورت کلی و پایه ای نقشه مشکل دارد که دیگر تمام و بالاجبار بنده از یک برد پاور دستگاه دیگر استفاده و جایگزین کنم .
البته بر طبق فرمایش شما بازهم در بخش مربوطه مشابه تاپیک را قرار خواهم داد شاید فرجی گردد .
با تشکر

درود

احتمالا فردا شب فرصتی میکنم و در خدمت هستم

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
شایان ذکر است که
ولتاژ 5 ولت استند بای قبل از اتصال کابل منبه تغذیه به مادربرد در حدود 0.2 ولت نوسان دارد که با اتصال کابل به مین برد نوسان از بین می رود .

با تشکر

درود
آیا نقشه منطبق با برد شماست یا مشابه است؟
اگه ترانس tm801s دو ترانس مجزاست که با توجه به اینکه هر دو یک لوکیشن داره لذا بعیده دو ترانس باشه و اگر یک ترانسه با توجه به نقشه بعیده لذا نقشه ایراد داره که با مقایسه نقشه و برد مشخص میشه و بفرمایید اشکال نقشه چیه ؟

آیا آی سی f2222 را عوض کردی ( پایه 4 و 23 و 10 و 11 چند ولته ؟
آیا Q1 , Q1 را تست کردی ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

Hooman_rock

کاربر
2018-02-09
22
21
با سلام.در پاور کامپیوتر با اتصال سیم سبز و مشکی پاور استارت نمیکنه و فن روشن نمیشه در حالی که 5 ولت استندبای رو روی سیم سبز دارم.به نطرتون کدام قسمت یا قطعه مشکل داره؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
با سلام.در پاور کامپیوتر با اتصال سیم سبز و مشکی پاور استارت نمیکنه و فن روشن نمیشه در حالی که 5 ولت استندبای رو روی سیم سبز دارم.به نطرتون کدام قسمت یا قطعه مشکل داره؟
با تشکر

درود

در تاپیک مجزا مطرح کن و اطلاعات کاملی گزارش کن
چه مدلی است و اگه نقشه داری ارسال کن

سپاس

keyhanava

کاربر
2019-06-29
66
115
شیراز
پاسخ : تعمیرات پاور کامپیوتر

اگه استاد غزال قبول بفرمایند مدار زیر رو که سه بخش عمده در اون تعیین شده رو مورد تحلیل قرار بدیم ممنون میشم
مشاهده فایل‌پیوست 66447
اما لازمه این کار آشنایی با آی سی ka7500 هست برای شروع باید این آی سی رو بهتر بشناسیم منتظر پاسخ اساتید هستم

آی سی بکار رفته در این مدار tl454 مدار مجتمعی هست که pwm ینی پاور ایسی و run dc یا همون مدار نوسان گر که در مدل های قدیمی برای ایجاد فرکانس غیر خطی از ترانزیستور استفاده میشد داخل این ای سی هم همون ترانزیستور ها هستن که وظیفه ایجاد نوسان رو ایفا میکنن و ای سی اپتوکوپلر هم داخل همین ای سی هست که وظیفه ی محافظتی داره پایه های درین و سورس مربوط به همون ای سی اپتوکوپلر هست که از یک خروجی دی سی گرفته شده فرقی هم نمیکنه از کدوم خروجی باشه فقط باید یک خروجی پایدار و همیشه فعال باشه در این نمونه از قسمت استندبای گرفته شده شده این هم طیک مدار دو زمانه هست که با فعال شدن قسمت استندبای سیستم مدار کاملا روشن میشه و کلیه ی خروجی خا فعال میشه تحلیل مفصل این مدار از حوصله ی اینجانب خارج بود فعلا

بالا