آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تحلیل{ مدارات و قطعات } در تعمیرات پاور ساپلای

J1375

کاربر
2021-03-26
180
325
زیر سایه خدا
و بهمین دلیل هسته ترانس سوئیچینگ باید از جنسی غیر از آهن باشه که با تغییر جهت میدان داغ نشه و همچنین قادر به هدایت مغناطیس باشه یعنی هسته آلومینیومی خوب نیست چون درسته که با تغییرات سریع میدان داغ نمیشه ولی میدان مغناطیسی را هدایت نمیکنه و لذا برای هسته ترانس خوب نیست

سلام
هسته ترانس های کاهنده از آهنه غالبا؟
اگه فرکانس زیاد بالا نره(مثلا 100 هرتز) هسته آهنی مشکل ساز میشه؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,712
سلام
هسته ترانس های کاهنده از آهنه غالبا؟
اگه فرکانس زیاد بالا نره(مثلا 100 هرتز) هسته آهنی مشکل ساز میشه؟

درود

جنس هسته ترانس ارتباطی با نحوه استفاده از ترانس بعنوان کاهنده یا افزاینده نداره.

ترانسی با عنوان کاهنده یا افزاینده وجود نداره بلکه نحوه استفاده از آن تعیین کننده است که افزاینده باشه یا کاهنده.

یعنی هر ترانسی که با نقش افزاینده استفاده شده میتوانیم با نقش کاهنده هم استفاده کنیم.

مثلا ترانسی که سیم پیچ ( الف) برای ۲۲۰ ولت و سیم پیچ ( ب) برای ۱۲ ولت سیم پیچی شده .
به این ترتیب اگر ۲۲۰ ولت متناوب برق شهر را به سیم پیچ الف متصل کنیم دراینصورت با نقش کاهنده در سیم پیچ ب ولتاژ ۱۲ ولت تولید میکنه.

اما اگه ۱۲ ولت متناوب با همان فرکانس ۵۰ هرتز را به سیم پیچ ب متصل کنیم دراینصورت نقش افزاینده داره و ۲۲۰ ولت در سیم پیچ الف تولید میکنه.

بنابرین هر ترانس با نقش افزاینده میتواند با نقش کاهنده نیز انجام ظیفه کنه .

و هر ترانسی با نقش کاهنده میتواند با نقش افزاینده نیز انجام وظیفه کنه .

اما استفاده از هسته آهنی در فرکانس پایین اشکالی نداره و فرکانس ۱۰۰ و ۲۰۰ هرتز هم فرکانس پایین محسوب میشه.

سپاس

Adeljabari2

کاربر vip
کاربر
2022-06-28
28
18
27
پاسخ : تعمیرات پاور کامپیوتر

سلام استاد تشکر ویژه بابت همه مطالب و اینکه جوابتونو هنوز نرسیدم بهش خواستم بدونم ربطی ب ۱/۴تبدیل acبdcداره
که دویست بیست میشد. سیصد یا خیر
و اگه امکانش هست این سوال رو هم جواب بدین امروز داشتم ی ظبط سه دیسک تعمیر میکردم ک صداش کم شده بود. بعد یدفه خاموش شد. وولتاژ های کل تغذیه قطع شدن ولی (ولتاژ۵،۱۲،۳۵،...(
ولی برق تا پشت ترانسفورمر میاد ولی بعدش ن پس مشکل کجاس چون تو کل بخشه تغذیه تاپیک مربوط پیدا نکردم اومدم اینجا گفتم تغذیه کامپیوتر هم ی سویچینگ چند. ولتاژس پس شاید. اینجا ب جواب برسم ولی نرسیدم

Adeljabari2

کاربر vip
کاربر
2022-06-28
28
18
27
سلام استاد تشکر ویژه بابت همه مطالب و اینکه جوابتونو هنوز نرسیدم بهش خواستم بدونم ربطی ب ۱/۴تبدیل acبdcداره
و اگه امکانش هست این سوال رو هم جواب بدی امروز داشتم ی ظبط سه دیسک تعمیر میکردم ک صداش کم شده بود. بعد یدفه خاموش شد. وولتا های کل تغذیه قطع شدن ولی (ولتاژ۵،۱۲،۳۵،...(
ولی برق تا پشت ترانسفورمر میاد ولی بعدش ن پس مشکل کجاس چون تو کل بخشه تغذیه تاپیک مربوط پیدا نکردم اومدم اینجا گفتم تغذیه کامپیوتر هم ی سویچینگ چند. ولتاژس پس شاید. اینجا ب جواب برسم ولی نرسیدم

Adeljabari2

کاربر vip
کاربر
2022-06-28
28
18
27
پاسخ : تعمیرات پاور کامپیوتر

سلام استاد
تا اونجایی که من می دونم هر قطعه الکترونیکی دارای یک مقاومتی هست حالا این دیودها هم مقاومتی دارن پس باید یک جریان ناچیزی در حالت بی باری و بدون زنر در خروجی از این دیودهای بریج عبور کنه که همین می تونه افت ولتاژ رو سبب بشه و همینطور وقتی خود ولت متر رو بصورت موازی به خروجی می زنیم دارای یک مقاومت هست و جریانی از آن می گذره و همین باعث افت ولتاژ می شه و همین خطای اندازه گیری هست و اساسا" اندازه گیری ما ایده آل نیست و ولتمتری با اهم بینهایت که از عبور این جریان جلوگیری بکنه وجود نداره و همواره این خطا ی اندازه گیری رو داریم

اما در پاسخ به سوالات داریم
چرا به خازن نیاز داریم چون در این جا در خط ولتاژ همه نوع فرکانسی وجود دارد این خازن اولا" برخی از این فرکانس ها رو حذف می کنه پس بعنوان ***** از اون ا ستفاده می کنیم
چرا به مقاومت نیاز داریم چون برای کاهش ولتاژ در در ورودی بریج به آن نیاز داریم
ممنون و سپاس بیکران
و اگه امکانش هست این سوال رو هم جواب بدی امروز داشتم ی ظبط سه دیسک تعمیر میکردم ک صداش کم شده بود. بعد یدفه خاموش شد. وولتا های کل تغذیه قطع شدن ولی (ولتاژ۵،۱۲،۳۵،...(

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: msmp2

mi1362mi

کاربر
2014-09-02
32
54
سلام چرا در ورودی بعضی از منابع تغذیه از یک خازن و در بعضی دیگر از دو خازن سری استفاده شده..؟

gholamipour

کاربر
2023-07-25
24
7
یزد
سلام و وقت بخیر خدمت مهندسین عزیز
یک پاور‌ کامپیوتر که آی سی آن AT 2008B هست و وقتی از ۲ آمپر بیشتر جریان کشی میکنم فیوز محافظتیش عمل میکنه من برای ساخت منبع تغذیه متغیر از پاور میخوام که برای همین از یک ماژول کاهنده و افزاینده ۲۵۰ ولت و ۹ آمپری استفاده کنم آیا راهی برای جریان کشی بیشتر‌ وجود دارد؟

پیوست‌ها

• 774.7 کیلوبایت بازدیدها: 20
بالا