آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تحلیل{ مدارات و قطعات } در تعمیرات پاور ساپلای

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,849
سلام
با توجه به اینکه در مدار اکثر پاورها از آی سی 7500 یا 494 که مشابه هستند استفاده می شود و عمده خرابی در کامپیوتر همین پاور می باشد و برای تعمیرات آسان این بخش این تاپیک رو ایجاد کردم تا با حضور استاتید مجرب و با یک تحلیل دقیقتر از بخشهای این مدار تغذیه بیشتر آشنا بشیم و می دونم که سوال خیلی از دوستان هم می باشد من این بخش رو با دیتا شیت آی سی 7500 شروع می کنم و با این سوال که وظیفه این پایه های این آی سی چیست؟
خواهشمندم از اساتید که کمک و راهنمایی بفرمایند که حلال مشکلات ما باشد
Untitled-2.jpg
و سوال دوم
وظیفه بخشهای داخلی این آی سی چیست ؟
ممنون و سپاس بیکران

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,849
پاسخ : تعمیرات پاور کامپیوتر

اگه استاد غزال قبول بفرمایند مدار زیر رو که سه بخش عمده در اون تعیین شده رو مورد تحلیل قرار بدیم ممنون میشم
pow1.jpg
اما لازمه این کار آشنایی با آی سی ka7500 هست برای شروع باید این آی سی رو بهتر بشناسیم منتظر پاسخ اساتید هستم

mehran.

کاربر
2011-10-07
36
168

اگه استاد غزال قبول بفرمایند مدار زیر رو که سه بخش عمده در اون تعیین شده رو مورد تحلیل قرار بدیم ممنون میشم
مشاهده فایل‌پیوست 66447
اما لازمه این کار آشنایی با آی سی ka7500 هست برای شروع باید این آی سی رو بهتر بشناسیم منتظر پاسخ اساتید هستم

درود...
ارشیا جان لطف کن pdf نقشه را بذار تا بشه بزرگش کرد،که وقتی استاد غزال
بخواد محبت کنه و تحلیلش کنه،قابل دید باشه.
با سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,712

سلام
دوست گل و ارجمندم جناب arshia hm عزیز و mehran. گرامی

کاش آنطور که چشم سخاوتمند شما دیده ، در آن حد و اندازه بودم

درخصوص تحلیل تغذیه کامپیوتر

باوجودیکه به اندازه سن اغلب کاربران محترم تحصیل و بیش از آن تجربه کردم اما در قبال دانش و تجربیات حیرت انگیز اساتید محترم سایت احساس حقارت میکنم

اصولا تحصیل و تجربه ، وسیله کاهش خطاست نه دلیل صحت ادعا​

اتفاقا چند روز قبل یکی از دوستانی که بر حسب اتفاق کمترین تحصیلاتی در الکترونیک و حتی در رشته های مرتبط نیز نداشته و تجربه چندانی هم ندارد با این وجود در زمان اندک بگونه ای اطلاعات کلانی بسیار بیشتر ازحقیر کسب فرموده که طی پیام خصوصی خطاهای حقیر را متذکر شدند و فرمودند چند سوال درخصوص مداراتی خطاب به من مطرح کرده و کلا پاسخ نادرستی داده ام و برخلاف نظر من آنها را مونتاژ کرده و شاهد صحت مدار و عدم صحت ادعاهای مربوطه من گردیده

بنابرین تحصیل و تجربه دلیل صحت ادعا نیست و بویژه که اطلاعاتم در قبال دانش حیرت انگیز اساتید عزیز سایت بسیار خرد و ناچیز است

به این ترتیب مواردی که از سوی صاحب نظران و اساتید بزرگوارم مورد بحث قرار گرفته مورد استفاده و ملاک حقیر است نه مورد اظهار نظر مستقل
خاصه که عمده تاپیکهای منابع تغذیه در خصوص تغذیه کامپیوتر مطرح شده و حاوی اطلاعات بسیار ارزنده و ذیقیمتی است

از سوی دیگر عمده تجربیاتم درخصوص دستگاههای صوتی و تصویری و صنعتی است معذالک در مواردی از آنها نیز که تجربه و اطمینان کافی ندارم حتی المقدور از اظهار نظر قاطع احتراز میکنم ، چه رسد به تغذیه کامپیوتر که خارج از امور تعمیرگاه حقیر است و لذا تجربیاتی که ارزش مطالعه داشته باشد ندارم .

علی ایحال اطلاعات موجود سایت را از این حیث نیز مطالعه میکنم و اگر مطلب ناگفته ای باشد و درک و تحلیل آن در حد و اندازه و توانایی و بضاعت ناچیز حقیر باشد حتما مطرح میکنم

در پایان با قاطعیت اعلام میکنم اگر در مواردی که مورد بحث قرار دادیم مسلط شوید در تحلیل هیچ منبعی عاجز نخواهید بود

باز هم بابت اظهار لطف نامحدود و عنایات و کرامات ویژه و پیام های خصوصی بسیار شوق انگیز جملگی دوستان ارجمندم بسیار بسیار مدیون و سپاسگزارم و کاش شایسته آن القاب و عناوین بودم

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,849

این فایل به صورت تک تصویر می باشد دوباره انرو به پیوست می گذارم اما دلیل انتخاب این مدار بخاطر اطلاعات مندرج بر روی خود مدار می باشد که به راحتی بخشهای انرو جدا کنیم و جدا گانه مورد ارزیابی و تحلیل قرار بدیم
از اساتید محترم که در مورد منابع تغذیه اطلاعات استدعادارم که کمک کنند این تاپیک بصورت جامع این بحث پاور کامپیوتررو پر بار پوشش بده دست بوس همه اساتید هم هستم مطالبی که می نویسم تلاش می کنم بدون نقص باشه اگه خطایی دارم به بزرگواری ببخشید و سریعا" اعلام کنید تا رفع نقص بکنم بینهایت ممنون و سپاسگذارم

پیوست‌ها

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,849

یکی از منابعی که این اطلاعات رو از اون اعلام می کنم بصورت لاتین در پیوست آمده است
اولین بخش که می خوام در مورد اون صحبت بشه بخش ورودی برق تا ولتاژ dc 300 ولت می باشد یعنی تصویر زیر
pow1.jpg
در ورودی برق از فیل ترهای c1,r1,t1,c4,t5 گذشته وارد پل دیود برای یکسو سازی می شود و z1,z2 وریستورهای هستند برای محافظت در برابر ولتاژ مضاعف و همچنین ترمیستور ntcr1 در لحظات اولیه که خازنهای c5 , c6 در حال شارژ هستند جریان ورودی رو محدود می نمایند چون ntc با افزایش دما اهمش کم می شود و جریان عبوری از آن زیاد پس با گذشت جریان باعث گرمتر شدن آن و افزایش جریان می شود مقاومتهای r2 , r3 صرفا" برای دشارژ این خازنها می باشند بعد از اینکه پاور رو از برق کشیدیم به محض اتصال پاور به برق اول خازنهای c5 , c6 شروع به شارژ می کنند تا مقدار تقریبا" 300 ولت
در بالای تصویر عکس کلیدی رو داریم برای تبدیل برق 110 به 220 که در کشور ما کاربردی نداره به محض اتصال یک دوبرابر کننده ولتاژ رو داریم تا 110 رو به 220 تبدیل بکنه

پیوست‌ها

• 2.9 کیلوبایت بازدیدها: 734
آخرین ویرایش:

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,849

در توضیحات بالا از دو قطعه الکترونیکی یاد شد که در زیر مختصرا" توضیح داده می شود
ترمیستور چیست؟
Negative Tempratur Coefficient , Positivee Tempratur Coefficient مقاومت حرارتی یا ترمیستور (PTC-NTC): مقاومت های حرارتی هستند که به دو دسته PTC و NTC تقسیم می شوند، درمقاومت NTC اهم آن براثر حرات کم می شود و درمقاومت PTC براتر حرات اهمش زیاد می شود. یکی ازکاربردهای نوع PTC استفاده در مدار سیم پیچ مغناطیس زدای مانیتورها و تلویزیون ها می باشد که اگر این قطعه اشکال داشته باشد یکی از موارد اشکال به صورت لکّه های رنگی روی صفحه تلویزیون نمایان می شود. از خاصیّت PTC,NTC قطعات زیادی ساخته می شوند مثل ترموکوپل های حرارتی یا انواع سنسورهای حرارتی که در اندازه های بسیار ریز و درشت وجود دارند. در بعضی قطعات ، حرارت از خارج روی قطعه اثر گذاشته و باعث تغییر اهم آن می شود، و در برخی دیگر به علّت عبور جریان قطعه گرم شده و باعث تغییر اهم آن می گرددمشاهده فایل‌پیوست 66456مشاهده فایل‌پیوست 66457
وریستور چیست؟
وَریستورها که به عنوان مقاومت‌های وابسته به ولتاژ (Voltage Dependent Resistors) از آنها یاد می‌شود، قطعات الکتریکی هستند که وظیفه اصلی‌شان حفاظت از مدارهای الکترونیکی و سیستم‌های قدرت توسط جذب انرژی اضافی و تنظیم مقادیر ناخواسته ولتاژهای زودگذر (ناپایدار) است.
ولتاژهای سریع و گذرا در نیروگاه‌ها و پست‌های قدرت و یا مدارهای الکترونیکی می‌تواند ناشی از رعد و برق یا کلیدزنی قطع و وصل خواسته یا ناخواسته و یا در مدارهای الکترونیکی حساس می‌تواند ناشی از تخلیه الکتریسیته ساکن جمع شده در بدن انسان باشد که وریستورها بدون خراب شدن می‌توانند به طور مکرر عمل تنظیم و محدود کردن این گونه ولتاژهای ناپایدار و زودگذر را انجام دهند.

قدیمی‌ترین این وسایل، یکسوکننده‌های سلنیومی می‌باشند که به طور وسیع در سیستم‌های قدیمی تلفن و دیگر دستگاه‌ها برای جلوگیری از ولتاژهای غیرعادی و ناپایدار به کار می‌رفته‌اند. با پیشرفت دانش فنی، این گونه وسایل با سیستم‌های تک بلور سیلیسیم و از طریق دیودهای زنری برای کاربردهای ولتاژ پایین و انواع چند بلوره کاربید سیلیسیم و اکسید روی برای کاربردهای ولتاژ بالا، جایگزین شدند.
تحقیقات برای ساخت وریستورهای اکسید روی برای اولین بار در سال ۱۹۶۵ در شرکت ماتسوشیتای ژاپن توسط گروه پژوهشی م. ماتساکا (M.Matsaka) آغاز شد که در نهایت منجر به کشف و ساخت وریستورهای پایه اکسید روی در سال ۱۹۶۸ گردید. به علت مقاومت غیرخطی بالای این وریستورها پژوهش در مورد افزایش کارایی و حل مشکلات این قطعات گسترده‌تر نیز شده و در طی سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۸۸ مشکلات طراحی با وریستورهای اکسید روی به تدریج حذف گردید.

مشاهده فایل‌پیوست 66458

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,849

اما در مورد تعمیر این بخش
اگر پاور را به برق زدید و در سیم سبز 5 ولت رو نداشتید اقدامات زیر رو انجام می دهیم
اول کار برای اینکه دراثر اتصال و خرابی بیشتر پاور یک لامپ رو با یکی از سیم های برق ورودی سری می کنیم سپس شروع به کار می کنیم این بخش داری برق 300 ولت هست حداکثر احتیاط لازم هستش
ابتدا برق 220 رو ورودی بیج یا همون پل دیود می گیریم اگر نبود فیوز رو چک می کنیم سپس در سر دیگر بریج ولتاژ 300 ولت dc رو میگیریم اگر نبود این پل دیودرو باید چک کنیم که در اکثر مواقع هم فیوز و هم پل دیود نیاز به تعویض دارد خازنهای بزرگ 330 میکرو یا بالاتر 200 ولتی رو از نظر اتصال کوتاه و یا خرابی و کاهش ظرفیت چک می کنیم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,712

یکی از منابعی که این اطلاعات رو از اون اعلام می کنم بصورت لاتین در پیوست آمده است
اولین بخش که می خوام در مورد اون صحبت بشه بخش ورودی برق تا ولتاژ dc 300 ولت می باشد یعنی تصویر زیر
مشاهده فایل‌پیوست 66454
در ورودی برق از فیل ترهای c1,r1,t1,c4,t5 گذشته وارد پل دیود برای یکسو سازی می شود و z1,z2 وریستورهای هستند برای محافظت در برابر ولتاژ مضاعف و همچنین ترمیستور ntcr1 در لحظات اولیه که خازنهای c5 , c6 در حال شارژ هستند جریان ورودی رو محدود می نمایند چون ntc با افزایش دما اهمش کم می شود و جریان عبوری از آن زیاد پس با گذشت جریان باعث گرمتر شدن آن و افزایش جریان می شود مقاومتهای r2 , r3 صرفا" برای دشارژ این خازنها می باشند بعد از اینکه پاور رو از برق کشیدیم به محض اتصال پاور به برق اول خازنهای c5 , c6 شروع به شارژ می کنند تا مقدار تقریبا" 300 ولت
در بالای تصویر عکس کلیدی رو داریم برای تبدیل برق 110 به 220 که در کشور ما کاربردی نداره به محض اتصال یک دوبرابر کننده ولتاژ رو داریم تا 110 رو به 220 تبدیل بکنه

سلام

دوست بسیار ارجمند و عزیزم

عالی عالی و بی نقص​

تصدیق میفرمایید که در این خصوص اطلاعات فراوانی وجود داره و اساتید عزیزم ، سایت را غنی ساخته اند و شما این تحلیل جامع و بسیار زیبا و فاقد نقص را مطرح فرمودید

ضمنا رویت هیچیک از دو فایل ارسالی مقدورم نشد

ممنون و سپاس شایسته

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,849

استاد
در بخش بعدی نیازمند کمکتون هستم تا مسیر جریان رو واضحتر از توضیحاتی که هست به زبانی ساده تر بیان بفرمائید
فایلهای پیوستی رو یکبار دیگه آپلود می کنم تا اگه مشکلی بود برطرف بشه

پیوست‌ها

• 2.9 کیلوبایت بازدیدها: 565
  • 24 کیلوبایت بازدیدها: 627
بالا