آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل{ مدارات و قطعات } در تعمیرات پاور ساپلای

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
پاسخ : تعمیرات پاور کامپیوتر

سلام استاد وقتتون بخیر
من این آزمایش رو انجام دادم
وقتی قسمت اول رو یعنی قبل از بریج رو بستم بدون بخش دوم یعنی بدون زنر و بدون خازن صافی به برق زدم رو خروجی 180 ولت داشتم اما با هر نوع زنری که داشتم خروجی متناسب با اون زنر بود و با اتصال به برق خازن صافی خروجی شروع به شارژ می کنه تا به اون ولتاژ زنر برسه
اما جریان خیلی کم باید باشه که خازن صافی تو مدت زمان بیشتری شارژ می شه
ممنون و سپاس بیکران

سلام
دوست خوبم
جریان قابل استفاده خیلی هم کم نیست و میتونه برای یک رله و مدار ساده و یا بعنوان شارژر استفاده بشه

چرا بدون زینر ، 180 ولت داشتی ؟
چون هر مقاومت بزرگ یا کوچکی را با هر منبعی سری کنید ولی جریانی نکشید دراینصورت هیچگونه افت ولتاژی در مقاومت ندارید و لذا ورودی و خروجی مساوی میشوند

یعنی اگر مقاومت خازنی یا مقاومت اهمی یا مقاومت سلفی و یا مخلوط آنها را با هر مقادیری ( مثلا چه 10 اهم یا 1000 اهم یا 10000 اهم ) با ولتاژ 20 ولت سری کنید خروجی همه آنها یکسان و برابر ورودی خواهد بود و لذا در این مثال خروجی هم همان 20 ولت است

و لذا وقتی زینر و خازن c2 متصل نبوده پس جریانی از خازن و مقاومت 220 اهم و دیودها عبور نمیکرده و لذا ورودی و خروجی باید مساوی میشد

ولی خروجی شما بدون c1 و زینر 180 ولت بوده ولی باز هم درست است
آیا میدانید باوجودیکه در این مدار که جریان صفر بوده و باید ورودی و خروجی برابر میشد ولی کمتر از ورودی یعنی 180 بوده ، با اینحال چرا 180 ولت درست بوده ؟

چرا خروجی مدار فوق بدون c1 و زینر ، 180 ولت بوده ؟ ( کمتر از ورودی )

مدار بسیار ساده و کارآمد و جالبی است و در مراحل بعدی فکری برای ضعف های آن میکنیم و ارتقاء میدهیم
فعلا پاسخ سوال فوق و دلیل نیاز به مقاومت اهمی و خازن را اعلام کنید

سپاس

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850

سلام استاد
تا اونجایی که من می دونم هر قطعه الکترونیکی دارای یک مقاومتی هست حالا این دیودها هم مقاومتی دارن پس باید یک جریان ناچیزی در حالت بی باری و بدون زنر در خروجی از این دیودهای بریج عبور کنه که همین می تونه افت ولتاژ رو سبب بشه و همینطور وقتی خود ولت متر رو بصورت موازی به خروجی می زنیم دارای یک مقاومت هست و جریانی از آن می گذره و همین باعث افت ولتاژ می شه و همین خطای اندازه گیری هست و اساسا" اندازه گیری ما ایده آل نیست و ولتمتری با اهم بینهایت که از عبور این جریان جلوگیری بکنه وجود نداره و همواره این خطا ی اندازه گیری رو داریم

اما در پاسخ به سوالات داریم
چرا به خازن نیاز داریم چون در این جا در خط ولتاژ همه نوع فرکانسی وجود دارد این خازن اولا" برخی از این فرکانس ها رو حذف می کنه پس بعنوان ***** از اون ا ستفاده می کنیم
چرا به مقاومت نیاز داریم چون برای کاهش ولتاژ در در ورودی بریج به آن نیاز داریم
ممنون و سپاس بیکران

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

سلام استاد
تا اونجایی که من می دونم هر قطعه الکترونیکی دارای یک مقاومتی هست حالا این دیودها هم مقاومتی دارن پس باید یک جریان ناچیزی در حالت بی باری و بدون زنر در خروجی از این دیودهای بریج عبور کنه که همین می تونه افت ولتاژ رو سبب بشه و همینطور وقتی خود ولت متر رو بصورت موازی به خروجی می زنیم دارای یک مقاومت هست و جریانی از آن می گذره و همین باعث افت ولتاژ می شه و همین خطای اندازه گیری هست و اساسا" اندازه گیری ما ایده آل نیست و ولتمتری با اهم بینهایت که از عبور این جریان جلوگیری بکنه وجود نداره و همواره این خطا ی اندازه گیری رو داریم

اما در پاسخ به سوالات داریم
چرا به خازن نیاز داریم چون در این جا در خط ولتاژ همه نوع فرکانسی وجود دارد این خازن اولا" برخی از این فرکانس ها رو حذف می کنه پس بعنوان ***** از اون ا ستفاده می کنیم
چرا به مقاومت نیاز داریم چون برای کاهش ولتاژ در در ورودی بریج به آن نیاز داریم
ممنون و سپاس بیکران

سلام
تحقیق شخصی و قابل تحسین و خارج از برنامه شما موجب طرح نکات مهم تازه و شفافیت آن میگردد

با احتمال زیاد ولتمتر شما دیجیتاله و لذا جریانش تقریبا صفره و در هر صورت چنانچه آنالوگ هم باشه ذر این آزمایش تفاوت محسوسی نداره و اساسا فرض کنید جریان ولتمتر صفره

فرمودید دیودها جریان میکشند .
نه ، با حذف زینر و خازن 100 میکرو ، خروجی دیودها به جایی متصل نیست که جریانی ازش عبور کنه
با توجه به اینکه دو دیود ، در هر نیم سیکل خاموشه ( دو دیود روبروی هم ) لذا در هر نیم سیکل دو دیود ضربدری حذف میشه و می بینید که انتهای دو دیود باقیمانده به جایی متصل نیست که جریانی بکشه

و لذا چرا باوجودیکه جریان صفره معذالک خروجی و ورودی مدار برابر نیستند و 180 ولت در خروجی داریم؟

و فرمودید برق شهر فرکانس های مختلفی داره ، ولی برق شهر مانند صدای انسان و یا خروجی آمپلیفایر ، دارای فرکانسهای مختلف نیست

زیرا فرکانس برق شهر فقط 50 هرتزه ( در ایران ) و لذا خازن 1 میکرو در این فرکانس مقاومتی داره که در پست قبل محاسبه کردیم بطوریکه 1 میکرو در 50 هرتز ، دارای مقاومت 3000 اهم است (طبق فرمول ساده آن )
و با عبور جریان لازم ، بخش اعظم ولتاژ برق شهر در آن افت میکنه و 12 ولت به خروجی میده

دراینصورت پس 220 اهمی چکاره است زیرا در برابر 3000 اهمی چیزی بحساب نمیاد و ظاهرا وجودش دلیلی نداره ولی اتفاقا وجودش خیلی مهم و ضروری است که شما کشف میکنید

حالا با اطلاعات فوق پاسخ صحیح را پیدا کنید که نکته های جالب و تازه ای است.

ضمنا حتی المقدور مدار موصوف را عملا مورد آزمایش قرار دهید چون میزان فراگیری ، بیشتر خواهد شد و نکات مربوطه را ملکه ذهن خواهد کرد (برخلاف نرم افزار)

اگرچه نرم افزارها در مواردی بسیار سودمند و مفیدند اما نتایج آزمایشات مجازی فرار است

ضمنا با توجه به پاسخ ها کاملا مشخصه که سالها زحمت کشیدی و مطالعه کردی ولی اطلاعات شما مانند اغلب دانشجویان و علاقمندان ، منحصر به محفوظاتی است که بلااستفاده و چه بسا زیانبار است و غالبا منجر به خسارات قابل توجه میگردد

اما حالا که داری عمقی درک می کنی همان محفوظات بی ثمر ، موثر و مفید است و بسرعت رشد میکنی و برات قابل استفاده میشه
کسی که از ابتدا با منابع و روش صحیحی آموزش می بین درسته که در زمان کوتاهتری ، اطلاعات عمقی کسب می کنه ولی درک عمقی اطلاعات ، پس از حفظ کردن سطحی اطلاعات ، بمراتب موثرتر و تحول زا است و مزه فوق العاده ای هم داره

سپاس

mehran.

کاربر
2011-10-07
36
168

سلام

ازآنجاکه مقاومتها (برخلاف سلف و خازن ) انرژی را تلف میکنند لذا بهتر است در بسیاری از موارد در ولتاژ ac از خازن بجای مقاومت استفاده کنیم تا هم داغ نکند و هم انرژی را بیهوده مصرف نکند

حالا میخواهیم برق شهر را از مقاومتی عبور و کاهش دهیم و برای مصارف الکترونیکی که جریان زیادی نیاز ندارد ولتاژ 12 ولت بسازیم

یک خازن 1 میکرو ( سرامیکی 400 ولتی ) و یک مقاومت 220 اهم و بریج (4 دیود یکسوساز ) را سری کنید و ابتدا و انتهای آنرا به برق شهر متصل کنید

خروجی بریج را با زینر 12 ولت و همچنین با خازن 100 میکرو موازی کنید و بهمین سادگی از 12 ولت آن بعنوان شارژر باطریهای کوچکتر از 12 ولت یا بعنوان تغذیه 12 ولتی مدارات الکترونیکی ( که به جریان زیادی نیاز ندارند) استفاده کنید

البته ایزوله نیست و در مرحله بعد فکری هم برای این اشکال میکنیم

این مدار به وفور قابل استفاده است و لذا آنرا رسم و تحلیل کنید و نقش هر قطعه را تشریح کنید

سپاس

درود...
با تشکر و عرض خسته نباشید خدمت دوستان و استاد غزال عزیز،
جریان مدار برا روشن کردن چند عدد led کفایت میکنه؟
ضمنا یه جواب برا مسابقه در تاپیک:
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=32562
فرستادم،گویا برا نمایش پاسخ تایید مدیر لازمه،درسته؟
با سپاس.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

درود...
با تشکر و عرض خسته نباشید خدمت دوستان و استاد غزال عزیز،
جریان مدار برا روشن کردن چند عدد led کفایت میکنه؟
ضمنا یه جواب برا مسابقه در تاپیک:
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=32562
فرستادم،گویا برا نمایش پاسخ تایید مدیر لازمه،درسته؟
با سپاس.

سلام
دوست گل و گرامی
پاسخ 1 - بله جریان این تغذیه ( پست 39 ) براحتی چندین led را تغذیه میکند و همین جریان با تغییرات ساده ای ، قابل افزایش هم هست
این تغذیه در اغلب شارژرهای جریان پایین مانند لامپ (مهتابی ) اضطراری و یا تغذیه مدارات جریان پایین غیر ایزوله استفاده میشود

البته برای شارژ هر باطری کوچک و بزرگی قابل استفاده است ولی مدت شارژ در باطری های بزرگ ، طولانی میشود و در باطریهای تلفن بیسیم و اسباب بازی و حتی موبایل مناسب است

تاکید میکنم ایزوله نیست و البته راهکار ساده ای برای این مشکل هم ارائه میکنیم که احتمال برق گرفتگی شدیدا کاهش می یابد

پاسخ 2- درخصوص مسابقه که یکی از موارد پیام های خصوصی حقیر است و چه خوب شد مطرح فرمودید ، متاسفانه فعلا پاسخهای بخش مسابقه بایگانی میشود و قطعا اشتیاق تعداد قابل توجه متقاضیان محترم ، موجب احیاء آن خواهد شد

سپاس و تقدیر

c1 خازن سرامیکی 6/ الی 1 میکرو ( 400 ولتی ) و ولتاژ زینر d1 را به دلخواه مطابق ولتاژ مورد نیاز خود انتخاب کنید و با هر اشکالی مواجه شدید مطرح فرمایید ( ضمنا طی تحلیل و تشریح آن ، تکمیل و بهتر و مفیدتر خواهد شد )
Un.jpg

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829

چون هر مقاومت بزرگ یا کوچکی را با هر منبعی سری کنید ولی جریانی نکشید دراینصورت هیچگونه افت ولتاژی در مقاومت ندارید و لذا ورودی و خروجی مساوی میشوند
سلام و درود بر استاد عزیزم جناب غزال
گرچه سواد ما به تحلیل منابع سوئیچینگ قد نمیده اما بحث رو دنبال میکنم.
در مورد مقاومت کم اهم همیشه این سوال برام مطرح بود که چرا وقتی مقاومتی رو مثلا" 100 اهم به خروجی دی سی یک آداپتور وصل میکنم ولتاژ افت نداره و همون مقدار هست ولی به کرات در مدارهای مختلف دیدم مثلا" توسط همین مقاومت یک رله 12 ولت رو با ولتاژ 30 ولت راه اندازی میکنند و ابهاماتم در این مورد بر طرف شد.

سلام

این تغذیه در اغلب شارژرهای جریان پایین مانند لامپ (مهتابی ) اضطراری و یا تغذیه مدارات جریان پایین غیر ایزوله استفاده میشود
تاکید میکنم ایزوله نیست و البته راهکار ساده ای برای این مشکل هم ارائه میکنیم که احتمال برق گرفتگی شدیدا کاهش می یابد
استاد چند تا سوال :
1) در برخی مدارات یک مقاومت در حد کیلو هم با خازن موازی میکنند .نقش این مقاومت چیست ؟
2) همتنطور که فرمودید برخی شرکت ها مخصوصا" چینی ها برای کاهش هزینه به جای استفاده از ترانس برای شارژ باتری های سرب اسید ( در چراغ قوه ها ) از همین مدار برای شارژ استفاده میکنند آیا این روش باعث کاهش عمر باتری نمیشود ؟؟؟
در ضمن مشتاق هستم روش کاهش برق گرفتگی در این مدارات را که فرمودید بدانم
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

سلام و درود بر استاد عزیزم جناب غزال
گرچه سواد ما به تحلیل منابع سوئیچینگ قد نمیده اما بحث رو دنبال میکنم.
در مورد مقاومت کم اهم همیشه این سوال برام مطرح بود که چرا وقتی مقاومتی رو مثلا" 100 اهم به خروجی دی سی یک آداپتور وصل میکنم ولتاژ افت نداره و همون مقدار هست ولی به کرات در مدارهای مختلف دیدم مثلا" توسط همین مقاومت یک رله 12 ولت رو با ولتاژ 30 ولت راه اندازی میکنند و ابهاماتم در این مورد بر طرف شد.

استاد چند تا سوال :
1) در برخی مدارات یک مقاومت در حد کیلو هم با خازن موازی میکنند .نقش این مقاومت چیست ؟
2) همتنطور که فرمودید برخی شرکت ها مخصوصا" چینی ها برای کاهش هزینه به جای استفاده از ترانس برای شارژ باتری های سرب اسید ( در چراغ قوه ها ) از همین مدار برای شارژ استفاده میکنند آیا این روش باعث کاهش عمر باتری نمیشود ؟؟؟
در ضمن مشتاق هستم روش کاهش برق گرفتگی در این مدارات را که فرمودید بدانم
با تشکر

سلام
دوست عزیزم

یکی از مواردی که در جریان تکمیل مدار موصوف قصد داشتم مطرح کنم همین مقاومتی است که فرمودید با c1 موازی میکنند

اساسا مشاهده ضعف های نقشه ای که در تاپیک زیر مطرح فرمودید موجب طرح این تغذیه و تحلیل آن شد
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=3483&p=192279&viewfull=1#post192279
البته وجود مقاومت مذکور صحیح است اما ارتباطی به عملکرد و جریاندهی مدار ندارد

راهنمایی میکنم و پاسخ را پس از اعلام نظر علاقمندان اعلام میکنم

راهنمایی = مقاومت 1 میکرو در فرکانس 50 حدود 3000 اهم است لذا نظر به مقدار مقاومتی که با آن موازی میکنند و باید حداقل 100 کیلو باشد لذا در قبال 3000 اهم اثری ندارد و باز هم همان 3000 اهم است ( تقریبا )
پس این مقاومت موازی که تاثیری در مقاومت معادل و جریاندهی مدار ندارد چه سودی خواهد داشت ؟

در خصوص زیان احتمالی به باطری = اگر شارژرهای غیر اتوماتیک را پس از شارژ کامل باطری قطع نکنید موجب کاهش عمر باطری میشود و این مدار هیچ تفاوتی با هر شارژر غیر اتوماتیک دیگر ندارد و مانند آداپتور یا شاژرهای غیر اتوماتیک ، پس از شارژ باطری ، بهتر است از برق بکشید

درخصوص برق گرفتگی هم خواهیم پرداخت و اگر راه حلی اعلام نشد اعلام میکنم.
زیرا درجریان پرسش و پاسخ نکات و ابهامات تازه ای مطرح میشود و عمده ابهامات علاقمندان رفع میگردد.

سپاس

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,850

سلام استاد وقتتون بخیر
من این آزمایش رو با چند تا خازن دیگه انجام دادم ولتاز در حالت بی باری یعنی بدون زنر و خازن در خروجی بستگی شدیدی به این خازن سرامیکی داره یعنی با تغییر ظرفیت خازن ولتاژ در خروجی تغییر می کنه اما چیز جالبتر اندازه ولتاژ در ورودی بریج همون 220 هستش

فکر کنم دیودها دارای یک خاصیت خازنی هستند که این خاصیت محدود خازنی که دارند در ولتاژ ac خودش رو نشون می ده و چون خازن در حالت ac بسته به فرکانس مقداری نشتی یا همون عبور جریان رو دارند و همین باعث افت ولتاژ می شه و گرنه من در ورودی بریج 220 ولت رو دارم در خروجی 180 چیز دیگه ای هم این بین نیست جز بریج
دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه اگه اشتباه می کنم کمی راهنمایی بفرمائید
ممنون و سپاس بیکران

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

سلام استاد وقتتون بخیر
من این آزمایش رو با چند تا خازن دیگه انجام دادم ولتاز در حالت بی باری یعنی بدون زنر و خازن در خروجی بستگی شدیدی به این خازن سرامیکی داره یعنی با تغییر ظرفیت خازن ولتاژ در خروجی تغییر می کنه اما چیز جالبتر اندازه ولتاژ در ورودی بریج همون 220 هستش

فکر کنم دیودها دارای یک خاصیت خازنی هستند که این خاصیت محدود خازنی که دارند در ولتاژ ac خودش رو نشون می ده و چون خازن در حالت ac بسته به فرکانس مقداری نشتی یا همون عبور جریان رو دارند و همین باعث افت ولتاژ می شه و گرنه من در ورودی بریج 220 ولت رو دارم در خروجی 180 چیز دیگه ای هم این بین نیست جز بریج
دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه اگه اشتباه می کنم کمی راهنمایی بفرمائید
ممنون و سپاس بیکران

سلام
کاملا درسته یعنی تا ورودی بریج غیر عادی نیست همان 220 است اما چرا وقتی از دیودی که قطع است و به جایی متصل نیست عبور میکند 180 می بینید

اگر با یک دیود هم آزمایش کنید باز هم با این مورد مواجه هستید و خروجی این دیود را مساوی با برق شهر نمی بینید
فرمودید دیود نشتی دارد که اولا نشتی نداره اما خب فرض کنیم نشتی داره ولی دراینصورت نشتی یک دیود سری که موجب کاهش ولتاژ نمیشود و اصلا فرض کنید اتصال کوتاه است و لذا هرچه نشتی بیشتر باشد باید ولتاژ را بهتر عبور دهد نه بدتر
لذا وجود نشتی در صورت صحت هم نباید ولتاژ را کم کند

بله هرچه هست زیر سر بریج است که در بی باری که جریانش صفر است و باید ورودی و خروجی آن مساوی باشد و همان 220 باشد می بینید اینگونه نیست

البته ورودی و خروجی بریج مساوی هست و من می بینم که مساوی است ولی فعلا شما نمی بینید که باید ببینید

حالا کسی میتونه پاسخ را اعلام کنه ؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763

سلام
یک راهنمایی دیگه
اگر یک خازن الکترولیت با هر ظرفیتی مثلا 1 میکرو یا 20 یا 40 میکرو به خروجی بریج متصل کنید دراینصورت 310 ولت می بینید
توجه=در آزمایش فوق بواسطه وجود 310 ولت از خازن 400 ولتی استفاده کنید که صدمه نبیند

حالا پاسخ دهید که چرا ولتمتر ، خروجی بریج بدون بار را 180 ولت و با بار خازنی را 310 ولت می بینید
یعنی بار خازنی موجب افزایش ولتاژ شده ؟

سپاس

بالا