آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل{ مدارات و قطعات } در تعمیرات پاور ساپلای

دهاقانی

کاربر
2014-07-26
38
239
با سلام و تشکر بسیار بابت پاسختون
در خازن فرمودید ( در خازن ها وقتی ولتاژی بهش متصل کنی در لحظه اول جریانش ماکزیمم میشه ولی ولتاژ منبع شما را صفر میکنه و گویی منبع ولتاژ را با سیمی اتصال کوتاه کرده اید)
آیا این امکان مگه وجوداره جریان باشه اما ولتاژ صفر باشه؟
و از این خاصیت اختلاف فاز ها بیشتر در کجا استفاده میشه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام و تشکر بسیار بابت پاسختون
در خازن فرمودید ( در خازن ها وقتی ولتاژی بهش متصل کنی در لحظه اول جریانش ماکزیمم میشه ولی ولتاژ منبع شما را صفر میکنه و گویی منبع ولتاژ را با سیمی اتصال کوتاه کرده اید)
آیا این امکان مگه وجوداره جریان باشه اما ولتاژ صفر باشه؟
و از این خاصیت اختلاف فاز ها بیشتر در کجا استفاده میشه؟

سلام

اگر با سیم ولتاژ دو سر باطری را اتصال کوتاه کنید ولتاژ صفر میشه و جریان ماکزیمم
البته این مثال را جهت باورکردن موضوع مطرح کردم و در این مثال اختلاف فاز وجود نداره و داستان مفصلی داره

کاربرد و موارد استفاده این پدیده بیشماره مثلا در نوسان سازها و صافی های تغذیه و فیلنرها و در الکتروموتورهای تک فاز و اصلاح ضریب قدرت و کوپلاژ و ....

سپاس

hiumid

کاربر
2013-12-09
48
225
با سلام

استاد فرزانه (غزال) که با تلاش و کوشش در جهت انتقال معلومات و تجربیات با ارزشمند خود به کاربران بدون کوچکترین چشمداشتی
، دریغ نفرمودید جا دارد از زحمات و خدمات ارزشمند شما استاد گرانقدر تقدیر و تشکر نمایم.

جمع اوری مطالب پست تحلیل مدارات وقطعات در {تعمیر پاور ساپلای} بصورت فایل pdf (این مطالب از صفحه 4(پست 35)شروع وتا پست 118ادامه درد )

مشاهده فایل‌پیوست pdf1.pdf

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام

استاد فرزانه (غزال) که با تلاش و کوشش در جهت انتقال معلومات و تجربیات با ارزشمند خود به کاربران بدون کوچکترین چشمداشتی
، دریغ نفرمودید جا دارد از زحمات و خدمات ارزشمند شما استاد گرانقدر تقدیر و تشکر نمایم.

جمع اوری مطالب پست تحلیل مدارات وقطعات در {تعمیر پاور ساپلای} بصورت فایل pdf (این مطالب از صفحه 4(پست 35)شروع وتا پست 118ادامه درد )

مشاهده فایل‌پیوست 98621

سپاس

سلام
جناب آقای hiumid ارجمند و بسیار عزیزم

توجه ویژه و زحمات قابل تحسین شما را ستایش میکنم و امیدوارم همواره سرافراز و سربلند و همچنان مشتاق و مصمم و پیروز و موید باشد

سپاس و تقدیر

دهاقانی

کاربر
2014-07-26
38
239
با سلام استاد غزال و خدا قوت
استاد این امکان وجود داره مدار الکترونیکی یه کوره القایی رو شرح بدهید البته من یک نقشه از اینترنت دانلود کردم که آپلود می کنم( البته خود قطعه هم ندارم)

پیوست‌ها

• 46 کیلوبایت بازدیدها: 281

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام استاد غزال و خدا قوت
استاد این امکان وجود داره مدار الکترونیکی یه کوره القایی رو شرح بدهید البته من یک نقشه از اینترنت دانلود کردم که آپلود می کنم( البته خود قطعه هم ندارم)

سلام

جناب دهاقانی عزیز
کوره القایی درواقع شبیه منبع تغذیه سوئیچینگی است که خروجی آن بجای ترانس به سلف کوره اعمال میشه

ازآنجاکه عبور جریان از یک سلف یک میدان مغناطیسی تولید میکنه که یکطرف سلف N و طرف دیگر S میشه و با تغییر جهت جریان این دو قطب هم تغییر میکنه و جابجا میشه لذا در فرکانس بالا بدلیل جابجایی سریع قطبها ، حرارتی در اجسام مغناطیس پذیر مانند آهن تولید میکنه لذا میتونیم داخل سلف را بعنوان کوره القایی استفاده کنیم

و بهمین دلیل هسته ترانس سوئیچینگ باید از جنسی غیر از آهن باشه که با تغییر جهت میدان داغ نشه و همچنین قادر به هدایت مغناطیس باشه یعنی هسته آلومینیومی خوب نیست چون درسته که با تغییرات سریع میدان داغ نمیشه ولی میدان مغناطیسی را هدایت نمیکنه و لذا برای هسته ترانس خوب نیست

و بدلایل فوق اجسامی که آهنربا نمیشن مانند آلومینیوم در این کوره ، حرارتی تولید نمیکنن چون نسبت به میدان مغناطیسی عکس العملی نشون نمیده که با تغییر سریع قطب ها بهش زور بیاد و داغ کنه

و لذا این کوره فقط برای ذوب آهن آلات ایده آله

سپاس

آخرین ویرایش:

دهاقانی

کاربر
2014-07-26
38
239
با سلام استاد
ممنون از لطف و راهنمایی شما
در دو عکس زیر جهت جریان رو کشیدم استاد لطف می فرمایید نگاه کنید و بفرمایید جهت جریان به همین صورت است یا نه؟
در این مدار از تریستور استفاده شده .لطفا توضیحی در این مورد بیان کنید؟
لطفا توضیحی در مورد بانک خازن و قطغه 1n4148 بدهید؟
البته دیتا شیت IC رو هم گذاشتم.
در بازدیدی که از فولادسازی کوره القایی داشتم در اونجا 4 تریستور بود و دو تا سیم پیچ القایی یکی در بالا و یکی در پایین و مهندس اونجا می گفت : یه جریان از خازن DC و یه جریان از 4 اوسیلاتور به بانک خازن Ac میره و بعد به سیم پیچ ها وارد میشه. سوالم اینه که میشه جریان Ac و Dc رو بطوز همزمان به یه مدار داد.
از لطف و عنایت شما سپاسگزارم

پیوست‌ها

• 61.3 کیلوبایت بازدیدها: 275
  • 62.7 کیلوبایت بازدیدها: 277

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام استاد
ممنون از لطف و راهنمایی شما
در دو عکس زیر جهت جریان رو کشیدم استاد لطف می فرمایید نگاه کنید و بفرمایید جهت جریان به همین صورت است یا نه؟
در این مدار از تریستور استفاده شده .لطفا توضیحی در این مورد بیان کنید؟
لطفا توضیحی در مورد بانک خازن و قطغه 1n4148 بدهید؟
البته دیتا شیت IC رو هم گذاشتم.
در بازدیدی که از فولادسازی کوره القایی داشتم در اونجا 4 تریستور بود و دو تا سیم پیچ القایی یکی در بالا و یکی در پایین و مهندس اونجا می گفت : یه جریان از خازن DC و یه جریان از 4 اوسیلاتور به بانک خازن Ac میره و بعد به سیم پیچ ها وارد میشه. سوالم اینه که میشه جریان Ac و Dc رو بطوز همزمان به یه مدار داد.
از لطف و عنایت شما سپاسگزارم

سلا م

دوست خوبم

اگر فقط دو خازن 2.2 میکرویی سری را محسوب و دو خازن دیگر را جهت سادگی مدار حذف کنیم و یا بجای دو خازن موازی 2.2 میکرو ، خازن 4.4 میکرو در نظر بگیریم و درواقع دو خازن سری 4.4 میکرویی داشته باشیم

هر کدام از این دو خازن سری با نصف ولتاژ dc شارژ میشن (چون بصورت سری و با ظرفیت مساوی به منبع ولتاژ اصلی متصل شده اند ) و لذا انرژی این دو خازن بعنوان منبع ولتاژ موجب بسته شدن مسیر سبز و قرمز میشه که البته نباید همزمان باشن

و به این ترتیب با فرمانی که از طریق گیت اعمال میشه
یکبار جریان مسیر سبز (نیم سیکل)
و یکبار جریان مسیر قرمز بسته میشه (نیم سیکل بعد)

و البته بقیه سلف و خازن ها نقش قابل توجهی در انطباق با فرکانس تشدید و افزایش بازدهی و لذا کاهش جریان مضر و کاهش تلفات و طول عمر قطعات دارند

بنابرین با فرکانس اسیلاتور هر بار یک ترانزیستور روشن شده و انرژی یکی از خازنها در سلف کوره تخلیه میشه
1کوره1.JPG
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
آقا انصافا که تحلیل قشنگیه دست همگی درد نکنه واقعا استفاده کردیم . به جان خودم تو دانشگاه هم هیچ کس اینطوری توضیح نمیده .
تشکر مخصوص از استاد غزال . دست بوسیم

سلام

نظر لطف و بلند نظری شماست

سپاس و تقدیر متقابل

آخرین ویرایش:
بالا