آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آیا میدانید وظیفه این دیود عجیب چیست ؟

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام

7.png
نوشته اصلی توسط غزال

سلام

استاد رضا بسیار بسیار عالی و مفید بود
نمیدونم چطور تهیه کردی اما ARC 250 و مدلهای مشابه آن به وفور در ایران عرضه شده و اگر منوال آنرا تهیه کنید بسیار موثرتر و مفیدتر خواهد بود.

بینهایت سپاس

استاد گرامی برای مشاهده سه مدل از سرویس مانوئل فوق به این آدرس مراجعه فرمایید:

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
باسلام

استاد گرامی برای مشاهده سه مدل از سرویس مانوئل فوق به این آدرس مراجعه فرمایید:

سلام

استاد رضا عزیزم

خیلی مفید و قابل استفاده است اما اگه یکی از مارک و مدل های موجود بازار ایران پیدا بشه خیلی خیلی عالی میشه

ولی بی انصاف ها نقشه انفجاری را حتی به شرکتهای تولید کننده ایرانی هم ندادن و تعمیرگاه مرکزی شرکت های تولید کننده با کور مالی و عوض بدل تعمیر میکنن

سپاس

alirezapc30

کاربر
2014-10-31
36
84
سلام

این هم همان سلفی که فقط با حدود 17 دور سیم ، نصف انرژی جوشکاری را تامین میکند بطوریکه در هر نیم سیکل ، انرژی تولید شده ناشی از قطع هر نیم سیکل را ذخیره کرده و در نیم سیکل بعد قابل استفاده میکند تا اولا از خسارت ناشی از انرژی سرگردان و بلااستفاده و مضر جلوگیری شود و هم DC خوبی مهیا کند و نیم سیکل خالی پر شود و
تمام سیکل گردد .

سپاس

.مشاهده فایل‌پیوست 73492

مشاهده فایل‌پیوست 73493
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامی.
ایا برای دستگاه جوش edon 250 از نوع ماسفتی امکان اضافه کردن این گونه سلف وجود داره؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامی.
ایا برای دستگاه جوش edon 250 از نوع ماسفتی امکان اضافه کردن این گونه سلف وجود داره؟

درود

قطعات هر سیستم تابع روشی است که طراح اتخاذ کرده و دخل و تصرف در آنها و تلفیق دو یا چند روش بسیار پیچیده و دشوار و چه بسا ناممکنه بویژه در فرکانس بالا

ضمنا فت یا igbt ارتباطی با وجود یا عدم وجود سلف نداره و وجود سلف بستگی به روش انتخابی طراح داره.

سپاس

kralmo136

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
2
2
با سلام اگه مثبت و منفی ورودی ترانس جهتش عوض بشه به خاطر قانون القا جهت در خروجی هم عوض میشه واس همین در هر دو مسیر دیود هارو قرار دادن ولی چرا 3 تا به صورت مواظی احتمالا به خاطر افزایش جریان هس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با سلام اگه مثبت و منفی ورودی ترانس جهتش عوض بشه به خاطر قانون القا جهت در خروجی هم عوض میشه واس همین در هر دو مسیر دیود هارو قرار دادن ولی چرا 3 تا به صورت مواظی احتمالا به خاطر افزایش جریان هس

درود

پاسخ سوال تاپیک در خصوص کارایی دیودهای مورد نظر به تفصیل در خلال پرسش و پاسخ ها تقدیم شده.

اما خلاصه اینکه:
فقط سه دیود در نیم سیکل ، انرژی لازم را از ترانس به خروجی هدایت میکنه و در اینحالت سه دیود دیگر خاموشند.

اما در نیم سیکل بعد فقط سه دیودی که خاموش بودند روشن شده و انرژی سلف را به خروجی هدایت میکنن.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 66076

آخرین ویرایش:

MajiDAmieE

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2018-06-24
240
312
درود

پاسخ سوال تاپیک در خصوص کارایی دیودهای مورد نظر به تفصیل در خلال پرسش و پاسخ ها تقدیم شده.

اما خلاصه اینکه:
فقط سه دیود در نیم سیکل ، انرژی لازم را از ترانس به خروجی هدایت میکنه و در اینحالت سه دیود دیگر خاموشند.

اما در نیم سیکل بعد فقط سه دیودی که خاموش بودند روشن شده و انرژی سلف را به خروجی هدایت میکنن.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 66076

سلام استاد غزال
وقتتون به خیر

من سعی کردم تمام پست هارو بخونم
ولی دو تا موضوع برام مبهم موند که نمیدونم از حواس پرتی من حین مطالعه بوده یا ...

اول اینکه چرا از سه تا دیود موازی استفاده شده ؟
همیشه گفته شده موازی کردن دیود ها بی تاثیر هست و باعث افزایش جریان نمیشه چون فقط یکی از دیود ها روشن میشه بخاطر اختلاف جرئی حین ساخت و مسائل از این قبیل

دوم اینکه من برام کامل تفهیم نشد چرا ولتاژ سلف در زمان قطع انرژی بیشتر میشه ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام استاد غزال
وقتتون به خیر

ولی دو تا موضوع برام مبهم موند که نمیدونم از حواس پرتی من حین مطالعه بوده یا ...

همیشه گفته شده موازی کردن دیود ها بی تاثیر هست و باعث افزایش جریان نمیشه چون فقط یکی از دیود ها روشن میشه بخاطر اختلاف جرئی حین ساخت و مسائل از این قبیل

درود

فرمودید:
اساسا این سوال مورد بحث تاپیک نبوده که در تاپیک حاضر بدنبال پاسخ این سوال جستجو کردید.
اما برای تحمل جریان بالاتر از جریان مجاز هر دیود ، از دیودهای موازی استفاده میشه.

فرمودید:
همیشه گفته شده موازی کردن دیود ها بی تاثیر هست و باعث افزایش جریان نمیشه
اما چنین مطلبی در هیچ منبعی ذکر نشده و مبنای علمی نداره و قطعا پدیده اصلی را بصورت نادرستی نقل فرمودید و صحیحش اینه.

برای تقسیم جریان در دیودهای موازی باید هر دیود را با مقاومت مناسب سری کنید .

اما در ۳ مورد بنظر میرسه این ضرورت علمی نقض میشه که بشرح زیر اینطور نیست.

1- ازآنجاکه مقدار مقاومت سری تناسب معکوس با جریان داره یعنی در جریان‌های بالاتر باید از مقاومت‌های کوچکتری استفاده کنیم لذا در جریان بسیار بالا ترک ها یا مسیر مسی جریان ، مقاومت کافی برای جریان بسیار بالا محسوب میشه و لذا درسته که ظاهرا مقاومت سری با دیودها دیده نمیشه اما درواقع وجود داره.

2- دیودهایی که در یک پکیچ و لذا در شرایط کاملا یکسانی تولید میشن دارای مشخصات کاملا مشابهی هستند و لذا موازی کردن آنها بدون مقاومت سری بلامانع است.
زیرا بدلیل مشخصات مشابه ، بدون مقاومت سری هم ، جریان را بصورت مساوی تقسیم میکنن و دلیلی برای اضافه کردن مقاومت سری نداریم.

3- زمانیکه به تقسیم جریان بصورت مساوی نیاز نداشته باشیم.
مثلا جریان مورد نیاز 6 آمپر باشه و دو دیود 5 آمپر موازی کنیم دراینصورت جریان در بدترین شرایط و بدون مقاومت سری هم بنحوی تقسیم میشه که هیچیک از دیودها در ناحیه غیرمجاز قرار نمیگیرند .
مثلا اگه به یکی از دیودها 4 آمپر و دیگری 2 آمپر اختصاص یابد و حتی با فرض محال 5 آمپر و 1 آمپر اختصاص یابد دراینصورت محال هم اشکالی نداره و نیاز به مقاومت سری نداره ، هرچند با وجود مقاومت سری در شرایط شایسته تری قرار میگیرند .

بعنوان مثال من برای شارژ باطری اتومبیلم با جریان 5 آمپر از تعداد بیش از 10 عدد دیود موازی یک آمپری 4007 ( بدون مقاومت سری با هر دیود ) سالهاست استفاده میکنم.
چون با توجه به نیاز دائمی که همیشه این دیود را بتعداد بسیار زیاد و لذا با قیمت بسیار ناچیزی خریداری میکنم و در زمان تهیه شارژر هم دیود مناسبی در دسترس نداشتم از تعداد زیاد این دیود استفاده کردم و پس از آن هم دلیلی برای جابجایی با دیود بالاتر از 5 آمپر نداشتم و با همین شرایط بدون مقاومت سری استفاده میکنم.

بنابرین هیچیک از موارد فوق و احیانا مواردی که من تجربه نکردم ، لزوم مقاومت سری در دیودهای موازی جهت تقسیم جریان را نقض نمیکنه .

فرمودید:

اصولا روابط علمی با استفاده از پدیده های تجربی حاصل میشه.

مثلا فهمیدیم که اجسام تحت شرایط خاص و با شتاب خاص بسمت یکدیگر جذب میشن ولی کسی نمیدونه این نیروی جاذبه چطور بوجود میاد و بعنوان قانون پذیرفتیم و لذا وقتی توپی را با زاویه و شتاب و سرعت خاص بسمت آسمان شوت میکنی میتونی نقطه فرود آنرا با توجه به اطلاعات فوق و قانون جاذبه زمین محاسبه کنی .
هرچند کسی نمیدونه ، نیروی جاذبه زمین چطور حاصل شده و البته شاید در آینده قابل تشخیص بشه .

لذا اینکه چرا سلف ها در زمان قطع و یا با تغییر جریان ، انرژی تولید میکنن ، چیزی نمیدونیم اما با آزمایشات علمی تجربی با دقت بینظیری فهمیدیم چقدر انرژی و ولتاژ تولید میکنن همانطور که در خصوص جاذبه زمین ، میزان تاثیر آنرا بر اجسام میدونیم و از این پدیده ها به وفور استفاده میکنیم .

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام استاد غزال
وقتتون به خیر

سلام
در مورد دیود های موازی و سری در تاپیک یکسوساز یا معماهای آموزش توضیح داده شده است . و مقاومت های سری شده با دیود فکر کنم در تاپیکی اینورتر های جوشکاری توضیح داده شده است . در مورد سلف در داخل تاپیک ها هست . با جستجو کردن . مطالعه کن.دوست عزیز
متشکرم

بالا