آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك سؤالات و پاسخ ها ي اموزش گام به گام

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
سلام
بنده سوالی دارم راجع به انتخاب ماسفت.
جریان از این قرار است که ماسف قسمت اینورتر مانیتور بنده سوخته و اشکال دیگری ندارد اما این نوع ماسفت در شهر ما رشت پیدا نمیشود.
سوال بنده این است که یک ماسفت در این جای خاص چه خصوصیتی دارد که بتوانم آن را با یک ماسفت دیگر جایگزین کنم.
آیا تمام موارد مانند ولتاژ، مقاومت، وات و آمپر مهم است؟
آیا میتوانم از ماسفتی با ولتاز بالاتر اما آمپر و مقاومت یکسان استفاده کنم؟
مانیتور 920nw سامسونگ.
ماسفت سوخته AP9971GM با مشخصات:
Dual N-CHANNEL POWER MOSFET
BVDSS 60V
RDS(ON) 50mΩ
ID 5A
لینک دیتاشیت ماسفت:
http://up5.iranblog.com/images/k2dltqurderzn6y15n.pdf
این ماسفت بصورت سینگ چانل هم وجود دارد که دیتا شیت آن اینجاست:
http://up5.iranblog.com/images/6gzd2raubfihyyr1bz23.pdf
لینک شماتیک برد پاور و اینورتر مانیتور، در صفحه 5 شماتیک اینورتر وجود دارد:
http://up1.iranblog.com/images/sog9qfgo73cmpxmcu4xp.pdf
به فروشگاهای زیادی سر زدم و یکی از آنها با اصرار زیاد ماسفیتهایی به من داد که پاور و ولتاژ بالایی داشت اما آمپرش یکسان بود و گفت که همین کار میکند.
باوجود این که بناچار ماسفتها را خریدم اما نمیخواهم ریسک کنم.
اگر کمک بفرمایید بسیار ممنون و سپاسگذار خواهم شد.
.
.
اگر در جای مناسبی سوال را طرح نکرده ام لطفا اطلاع دهید.
با تشکر
با سلام :
پست شما به دلیل بلا محل بودن حذف میشود .
دوست عزیز در مورد تعمیرات تلویزیون و مانیتور و cd ... dvd ... , و غیره .... بخش تخصصی سایت تمامی اطلاعات لازم شما به همراه راهنمایی های مفید را موجود دارد برای استفاده از این بخش انجمن باید با پرداخت حق عضویت کاربر رسمی سایت شوید تا از تمامی امکانات سایت بتونید استفاده کنید .
موفق باشید .

cadusir

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2006-10-16
3
9
با سلام :
پست شما به دلیل بلا محل بودن حذف میشود .
دوست عزیز در مورد تعمیرات تلویزیون و مانیتور و cd ... dvd ... , و غیره .... بخش تخصصی سایت تمامی اطلاعات لازم شما به همراه راهنمایی های مفید را موجود دارد برای استفاده از این بخش انجمن باید با پرداخت حق عضویت کاربر رسمی سایت شوید تا از تمامی امکانات سایت بتونید استفاده کنید .
موفق باشید .

ممنون از این که تذکر دادید
خودم سوال را عوض میکنم، اگر این هم مناسب نبود پست بنده را پاک کنید.
باز هم از این که قوانین را بطور کامل رعایت نکردم پوزش میخواهم.
با تشکر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام به استاد گرامی جناب رجبی
برای تشخیص مقدار اهم پتانسیومتر ها مثلا" مولتی ترن یک سری اعداد بر روی بدنه آنها درج شده ممکنه توضیح بدید چگونه میشه مقدار اهم اونها رو فهمید
با تشکر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام استاد عزیز ممکنه در مورد پست قبل( 109 ) منو راهنمایی کنید باتشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام به استاد گرامی جناب رجبی
برای تشخیص مقدار اهم پتانسیومتر ها مثلا" مولتی ترن یک سری اعداد بر روی بدنه آنها درج شده ممکنه توضیح بدید چگونه میشه مقدار اهم اونها رو فهمید
با تشکر
http://eshop.eca.ir/images/multi_turn.JPG

با سلام :
البته ممکنه با یک سری اعداد مواجه شوید که مربوط به سریال و ساخت سازنده باشه ولی انچه مسلم است اینکه ظرفیت اهمی ان با ارقام و حروف استاندارد مشخص میشه {
کلماتی مانند 502 بمعنی 5k و 104 بمفهوم 100k و 203 = 20k که ظاهرا مربوط به عکس شماست } که ممکنه ردیف اخر یا وسطی ان نوشته باشد و یک سری تولیدات معمولا نظامی هستند که توسط سازنده کد گذاری میشه و برای درک ظرفیت ان باید به دیتا شیت مختص همون قطعه مراجعه کرد .
بهترین و اسانترین روش استفاده از اهم متر هست { صرف نظر از نوع خطی یا .... } می تونید به دو سر ابتدا و انتهایی ان یک اهم متر بزنید و مقدار خوانده شده همون ظرفیت ان خواهد بود .

موفق باشید .

1212ali

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2011-12-26
166
881
سلام
من چگونه میتوانم اسی های روی گوشی هار را تشخیص بدم.
با تشکر ؟

fakoor86

کاربر vip
vip
کاربر
2007-12-07
193
1,699
بجنورد
digidastyar.com
سلام

اگر منظورتان آیسی های برد گوشی تلفن همراه میباشد :

درقسمت تعمیرات موبایل انجمن بسته به نوع گوشی نقشه مورد نظرتونو دانلود کنید و اطلاعات شناسایی آیسی های رو از روی نقشه بخونید

اما اگر درکل میخواهید تمام آیسی های شناسایی کنید درصوت داشتن شماره و دانلود دیتاشیت و مطالعه آن از خصوصیات و طرز کار آن مطلع میشوید

درغیر اینصورت فقط با تجربه می توانید اطلاعاتی محدود درمورد آیسی ها را بدست آورید .

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,099
74,086
48
ایران
سلام یه همه اساتید و دوستان
میشه توضیح بدین برای جایگزینی یه ماسفت با ماسفت دیگه دقیقا چه مشخصاتی از دیتا شیت رو باید در نظر گرفت !!؟
با تشکر

سلام دوست عزیز
ابتدا ولتاژ و جریان نباید کمتر از اندازه اصلی باشه.
دوم ولتاژ تحریک گیت ترانزیستور باید با نمونه مشابه یکی باشه.
سوم شکل واندازه اون بجایی که نصب میشه بخوره.
چهارم فرکانس کاری ترانزیستور در نظر گرفته بشه.

hamsafar00

کاربر
2012-05-27
79
427
ممنون از راهنماییتون
دوم ولتاژ تحریک گیت ترانزیستور باید با نمونه مشابه یکی باشه.
منظور همون ولتاژ بین گیت و سورس هست که تو دیتا شیت با V[SUB]GSS [/SUB]مشخص شده !!؟
چهارم فرکانس کاری ترانزیستور در نظر گرفته بشه.
میشه بگین فرکانس کاری با چه پارامتری تو دیتا شیت مشخص مییشه !!؟
من هر چی گشتم نبود چیزی ، بازم فایل دیتا شیت ماسفت مورد نظرم رو میذارم اگه میشه از روی اون راهنمایی کنین . . .

یه سوال دیگه از یه نفر دیگه سوال کردم گفت R[SUB]DS[/SUB] هم که تو دیتا شیت زده باید بهم نزدیک باشه ، البته زیاد به حرفش نمیتونم اطمینان داشته باشم چون چند باری اشتباه راهنمایی کرده ، نظر شما چیه !!؟ ( البته من برای جایگذاری ماسفت روی مادربرد کامپیوتر میخوام که خوب حساس تره حتما )

تشکر از راهنماییتون

پیوست‌ها

بالا