آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آيا اين روش تست براي فت و ماسفت صحيح است؟

manatech

کاربر
2013-01-27
65
186
با سلام خدمت دوستان. روشي كه در ذيل ذكر مي كنم روشي است كه در يكي از موسسات تدريس مي شود.مي خواستم نظر اساتيد عزيز را بدانم. بخصوص كه براي تست ماسفت ها در مدار هيچ راهكار مناسبي ارائه نشده است:

براي انجام دادن تست سلامت فت يا ماسفت مولتي متر (ديجيتال) را در حالت تست ديود ميگذاريم. مشكي را به درين (D) و قرمز را به سورس (S) وصل مي كنيم. عددي به مانشان مي دهد كه در حال بالا رفتن است.صبر مي كنيم تا عدد ثابت شود سپس جاي سيم قرمز را عوض كرده و روي پايه گيت (G) مي گذاريم در اين حالت مولتي متر OL يا بي نهايت را نشان مي دهد. سپس دوباره قرمز را به سورس مي زنيم عددي كمتر از مقدار اوليه و در برخي موارد به عدداوليه نزديكتر خواهد بود

manatech

کاربر
2013-01-27
65
186
بله دقيقا همينطور است. مي خواستم نظرات اساتيد را نيز در اين مورد بدانم. آيا اين روش تست جواب مي دهديا نه؟

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
بله دقيقا همينطور است. مي خواستم نظرات اساتيد را نيز در اين مورد بدانم. آيا اين روش تست جواب مي دهديا نه؟

دوست عزیز تست ماسفت که کاری نداره این روشی که شما گفتید گیج کننده و غیر حرفه ای هست و بدرد نمی خوره برای تست ماسفت شما باید مانند ترانزیستور معمولی ابتدا پروب قرمز مولتی متر دیجیتالی را رو یکی از پایه ها بگذاری و ان پایه ای که به دوپایه دیگر راه دهد گیت هست و معمولا اهمی که مولتی متر برای پایه ها
نشان می دهد بین 680 تا 840 اهم هست از این اعداد متوجه میشویم که فت سالم هست البته برای این کار مولتی متر را روی تست دیود قرار می دهیم و اگر تست
دیود نداشت رو رنج 20k اهم باید قرار دهیم

با تشکر

vahidati

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-08-16
903
3,982
دوست عزیز من خودم با همین روش تست میزنم البته از زمانی که ملتی متر اتو رنج گرفتم ولی با ملتی متر دیجیتالی معمولا طور دیگر تست می کنم و درجواب دوستمون من روش شما رو تست کردم در تست فت با ترانزیستور معمولی به نظر من خلی تفاوت هست
در تایپ زیر هم به برسی قبلا به برسی پرداختیم
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=35534

آخرین ویرایش:

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
دوست عزیز من خودم با همین روش تست میزنم البته از زمانی که ملتی متر اتو رنج گرفتم ولی با ملتی متر دیجیتالی معمولا طور دیگر تست می کنم و درجواب دوستمون من روش شما رو تست کردم در تست فت با ترانزیستور معمولی به نظر من خلی تفاوت هست
در تایپ زیر هم به برسی قبلا به برسی پرداختیم
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=35534

دوست عزیز من خودم تعمیرکار تلویزیون و وسایل صوتی و تصویری هستم و چند ساله دارم کار می کنم فرق چندانی بین فت با ترانزیستور معمولی نیست
و روش تست انها تقریبا یکی هست و فقط در نامگذاری کمی باهم فرق می کنند مثلا در ترانزیستور بیس می گوییم و درفت گیت می گوییم ممکن هست در تست
اعداد 5 تا 10 رقم بالا پایین داشته باشه ولی روش همونی هست که قبلا گفتم

با تشکر

بالا