آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تعمیر lcr victor 6243

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,849
سلام
lcr ویکتور مدل 6243 پلاس من وقتیخواستم که یه خازن 560 میکرو 200 ولت رو چک کنم شارژ بود و حواسم نبود اول تخلیه کنم بعد بزنم به دستگاه ،به دستگاه شوک وارد کرد و حالا دیگه بخش تست خازنش از کار افتاده یا بصورت خودکار اعدادی رو صفحه نمایش میده و یا فقط یک رو در همه رنجها روی بردش هم قطعه سوخته ای ندیدم حتی فیوزی هم که داره سالمه کسی از دوستان دیتا شیت یا نحوه تعمیر این دستگاهها رو می دونه ممنون می شم اگه راهنمایی بکنه:distrust:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
با سلام با این کار شما سیستم کالیبراسیون معیوب شده است. بد نیست عکس های واضحی از دو طرف مدار در این تاپیک قرار دهید. من خیلی وقت پیش مدار شبیه آن ساخته ام که خیلی زیاد ازین مدارات وجود دارد و باهم فرق میکنند فقط میتوانم این را راهنمایی کنم که کالیبره اش با خازن است و تلرانس مقدارش 100 درصد است و ممکن است چند خازن برای این کار استفاده کرده باشد.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: arshia hm

arshia hm

کاربر
2008-06-02
190
1,849
سلام
جناب آقای Reza_476 ممنون از لطف و محبتتون
عکسهای LCR Victor 6243 plus که به علت خازن باردار دچار شوک شده در حین تست خازن DSC_0195.jpgDSC_0194.jpg
این مشکل شاید برای سایر دوستان هم پیش بیاد ممنون میشم اگر کسی از دوستان اطلاعاتی در این خصوص از نحو کارکردن دستگاه و همچنین نحوه تعمیر اون داره در اختیار من و سایر همکارانی که از این تاپیک بازدید می کنند قرار بده ممنون و سپاس بیکران

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
با سلام، شما کلید سلکتور را در همان وضعیت که خازن میکروفاراد ولت را اندازه گرفتی و این مشکل پیش آمد، قرار دهید سپس در مسیر دنبال قطعات خراب خازن مقاومت ترانزیستور و بالاخره آی سی بگرد و مدارات مشابه در اینترنت زیاد است بد نیست آنها را نیز مطالعه کن انشاءاله موفق خواهی شد.

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام، احتمالا 4 عدد خازن سرامیکی قرمز رنگ ممکن است خازنهای کالیبره باشد آنها را با دقت از نظر نشتی، مقدار ظرفیت و اتصال کوتاه کاملا بررسی کن و حتی آی سی 8 پایه اس ام دی کنار خازنها را نیز چک کن.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: arshia hm

delesekaste

کاربر vip
کاربر
2010-08-15
97
272
اردبیل
www.mj7.ir
با سلام ترانزیستور های که با نام l6 هستن رو چک کن.
Type Designator: 2SC1623-L6
SMD Transistor Code: L6
Material of Transistor: Si
Polarity: NPN
Maximum Collector Power Dissipation (Pc): 0.2 W
Maximum Collector-Base Voltage |Vcb|: 60 V
Maximum Collector-Emitter Voltage |Vce|: 50 V
Maximum Emitter-Base Voltage |Veb|: 5 V
Maximum Collector Current |Ic max|: 0.1 A
Max. Operating Junction Temperature (Tj): 150 °C
Transition Frequency (ft): 250 MHz
Collector Capacitance (Cc): 3 pF
Forward Current Transfer Ratio (hFE), MIN: 200
Noise Figure, dB: -
Package: SOT23

خدمت دوستان2sc1623-l6-pinout.jpg

آخرین ویرایش:

samad-ch

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-15
629
2,285
وقتی خازن رو به مولتی متر وصل کردی کلید سلکتور روی چه حالتی بوده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کلید رو روی همون حالت قرار بده و مسیر مدارات به قطعات رو دنبال کن

micromas

کاربر vip
کاربر
2011-08-11
28
24
سلام خدمت دوستان
این پست ظاهرا" قدیمیه. اما چون من یک هفته پیش همین مشکل برام پیش اومد و من موفق شدم این دستگاه رو به لطف خدا تعمیر کنم، کارهایی رو که انجام دادم رو به اشتراک میذارم.
امیدوارم که این تجربه برای سایرین هم قابل استفاده باشه.مدل ال سی آر متر من هم همینیه که دوستمون گذاشتن.
بنده 4 عدد ترانزیستور L6 که همون 2SC1623 هست به علاوه دو عدد آپ امپ 072 و یک عدد آی سی 4066 که همگی SMD هستند رو تعویض کردم و دستگاه کار کرد.
البته ال سی آر متر من موقعی که به دلیل وجود ولتاژ در داخل خازن مورد تست آسیب دید، قسمت اهم متر و بازرش درست کار می کرد و فقط سلف سنج و خازن سنجش از کار افتاده بود.
با تعویض قطعات فوق سلف و خازن سنج هم به درستی کار کرد.
موفق باشید.

بالا