آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
کاملا درست است چون خازن DC را از خود عبور نمیدهد موجب باز شدن اتصال منفی امیتر شده است. اما هدف طراح از استفاده از این خازن چه بوده است؟ طبق این تعریف یعنی اپتو کوپلر به پایه فیدبک آی سی ولتاژ منفی اعمال می کند؟

سلام
کار طراح نه تنها ایرادی نداشته بلکه قابل ستایش هم هست زیرا کسی که چنین نقشه زیبا و ساده ای طراحی میکند کاملا از عملکرد قطعات مطلع بوده و دچار چنین خطای پیش پا افتاده ای نمیشود و لذا احتمالا در جریان آپلود و ارسال و دست به دست شدن نقشه ، ایرادی بروز کرده

فرمودید
طبق این تعریف یعنی اپتو کوپلر به پایه فیدبک آی سی ولتاژ منفی اعمال می کند؟
نه همانطور که فرمودید ازآنجاکه خازن ها ولتاژ DC را عبور نمیدهند لذا نمیتوانند چه منفی و چه مثبت را عبور دهند و بنابرین این مدار قادر نیست ولتاژ منفی یا گراند را هم به پایه 3 منتقل کند.

دیگه کشف ایراد ، خیلی ساده شده

در واقع باید ارتباطی بین پایه 3 و - منبع تغذیه آی سی و - CE کوپلر برقرار کنید که اگر CE اتصال کوتاه شد ولتاژ را به پایه 3 برساند و اگر CE بینهایت یا قطع شد ولتاژ را از پایه 3 قطع کند . به همین سادگی

باز هم ساده تر اینکه بجای CE کوپلر ، یک کلید فرض کنید بطوریکه بتواند ولتاژ را به پایه 3 وصل و یا قطع کند

سپاس

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
استاد گرام بنده فکر میکردم که با حذف و اتصال کوتاه خازن مشکل حل شده بود.بنده نقشه دیگری از این مدار تهیه نمودم با آی سی VIPER 50. در آن نقشه اثری از این خازن و همچنین خازنی که از آند 431 به گراند متصل شده نمی باشد .

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
اگرground را از خط پایین قطع کنیم و فقط به پایه Source وصل کنیم چطور مشکل حل نمیشود؟اما باز هم دو خازن C4 , C5 مانع کار میشوند. دیگر چیزی به ذهنم نمیرسد اگر میشود خودتان عیب را توضیح دهید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام
دوست عزیز دیگه انتظار دارم خودتون بگویید
چون خیلی ساده شده
به خازن فکر نکنید خازن کار چندانی نمیکند و حذفش کنید و فکر کنید وجود ندارد

آیا نمیتوانید با یک کلید ، برق را به یک لامپ برسانید که هر وقت خواستید روشن و خاموش کنید

عرض کردم کوپلر را یک کلید فرض کنید و حالا میگم پایه 3 را بعنوان یک پایه لامپی فرض کنید که پایه منفی یا گراند آن قبلا وصل شده

و وظیفه کلید ( کوپلر ) آن است که فقط v+ را به پایه دیگر لامپ ( پایه 3 آی سی ) برساند یا قطع کند

اصلا بقیه قطعات را کنار بگذار و فقط با یک کلید ، ولتاژ v+ را به پایه 3 منتقل کن که بتوانید با کلید قطع و وصل کنید

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام
دوست عزیز

اصلا بقیه قطعات را کنار بگذار و کوپلر هم نمیخواد و همه را فراموش کن ، فقط یک مدار رسم کنید که یک نقطه بنام v+ و یک کلید و یک نقطه بنام پایه 3 داشته باشد

بطوریکه این کلید ، نقطه v+ را به نقطه " پایه 3 " مرتبط کند که اگر خواستید با کلید قطع و وصل کنید .
همین

پایه 3 ........... کلید .................. v+

0 ................ 0.. 0 ................... 0

سپاس

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
استاد گرام سلام
من بستن یک مدار یک پل را بلدم اما شما میفرمایید که گراند از قبل وصل شده ، اما من میبینم که آپتو کوپلر دارد گراند را قطع و وصل میکند.شما کدو م کلید را دیده اید که یک سرش منفی و سر دیگرش مثبت باشد./میبخشید یا من زیاد کودنم یا این مدار خیلی سخته . عرض کردم مقاومت 330 فرمودید نیست .عرض کردم خازن فرمودید نیست .من که دیگه بین اپتو کوپلر و پایه 3 قطعه دیگری نمیبینم.میشه بفرمایید این +V رو کدوم پایه اپتو کوپلر هست؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
استاد گرام سلام
من بستن یک مدار یک پل را بلدم اما شما میفرمایید که گراند از قبل وصل شده ، اما من میبینم که آپتو کوپلر دارد گراند را قطع و وصل میکند.شما کدو م کلید را دیده اید که یک سرش منفی و سر دیگرش مثبت باشد./میبخشید یا من زیاد کودنم یا این مدار خیلی سخته . عرض کردم مقاومت 330 فرمودید نیست .عرض کردم خازن فرمودید نیست .من که دیگه بین اپتو کوپلر و پایه 3 قطعه دیگری نمیبینم.میشه بفرمایید این +V رو کدوم پایه اپتو کوپلر هست؟

دوست عزیزم
چرا به سوالم توجه نمیکنید
شما پاسخ سوالم را بدهید اگر نتیجه نگرفتید همان راه خودتان را بروید و جواب سوالات ذهنی خودتان را بدهید
فرمودید مدار کلید یک پل را میدانید اساسا من هم به همین خاطر که اطمینان داشتم میدانید این سوال را مطرح کردم ولی شما میخواهید پرش کنید و سوالات بعدی من را حدس بزنید و پاسخ دهید چرا ؟

می بینید که با این شیوه فقط پستهای بی حاصل میزنید و نتیجه نمیگیرید پس چرا توجهی به سوالم نمیکنید
اگر توجه کنید ، حتی اگر پاسخ ناصحیحی بدهید تضمین میکنم بالاخره به نتیجه میرسید و لذت می برید و با دنیای جدیدی آشنا میشوید

جواب پست آخر (پست 45 ) را بدهید و بقیه را فراموش کنید و کاری به مدار تغذیه نداشته باشید تا ببینید بسادگی حل میشود و اگر از راهش وارد شوید الکترونیک هم خیلی ساده میشود

سپاس

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
3.jpg

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و مخصوصا جناب استاد غــــــزال 
 من به نوبه خودم و خيلي از دوستان ديگر بدلیل انتقال مطالب ارزشمندتان از شما استاد باسواد و دلسوز تشکر ويژه به عمل می اورم و از خداوند متعال برايتان سلامتي ، موفقيت و همواره ياد دادن را مسئلت دارم..........

__________________________________________________________________________________
با عرض پوزش دوست عزیز جناب pedi در شکل زیر اگر پایه های E و C اپتوکوپلر را دو سر یک کلید تصور کنیم همانطور که میبینید (کادر قرمز) بین GND و پایه FB آی سی بسته شده است که تحلیلات مربوطه را استاد غزال مفصل شرح دادند که من فکر میکنم اگر صدها کتاب در رابطه با منابع تغذیه سوئیچینگ میخواندید هیچکدام و به جرات میگم اگر همه آنها را با هم جمع میکردیم به این شیرینی و سادگی نمیتوانستند تحلیل مدار کنند  .........

حق نگهدارتان

power.jpg

بالا