آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با سلام خدمت استاد ارجمند.در حالت عادی که خروجی 14.5 ولت است ولتاژ رفرنس TL431(حدود 2.5 ولت) که از تقسیم ولتاژ دو مقاومت R7وR8 درست شده که طبق فرمایش شما اگر این آی سی یک زنر متغییر باشد که به ولتاژ رفرنسش وابسته است بایستی موجب شود که ولتاژ 14.5 خروجی در سر کاتد TL431تثبیت شودحال برای اینکه LEDاپتوکوپلر روشن شود باید ولتاژ آندش از کاتدش یعنی از 14.5 بیشتر شوداما نهایت ولتاژ 14.5 ولت است پس چگونه میشود که ولتاژ آند LED بیشتر شود؟اگر در مورد ولتاژی که در ورودی اپتو کوپلر می افتد راهنمایی کنید شاید بتوانم بگویم عیب این مدار چیست؟
استاد گرام شرمنده که سوالاتم زیاد شده اند و این تاپیک طولانی شد.اگر سوالات بنده موجب مزاحمت شده بفرمایید که تمامش کنم.در این زمونه کم پیدا میشن افرادی مثل شما که به این راحتی اطلاعاتشان را در اختیار دیگران قرار دهند.خیلی ممنون .تا همینجا هم از تو ضیحات مفیدتان متشکرم.خیلی لطف کردید.

سلام

اتفاقا خوشحالم که مشتاق اطلاعات هستید و هر ابهامی دارید بفرمایید تا کاملا مسلط شوید
این تغذیه فوق العاده ساده و دقیق و اساس و پایه اغلب تغذیه ها است و تحلیل شیرینی دارد و قول میدهم اگر به آن مسلط شوید قادر به تحلیل هر تغذیه پیچیده ای هستید البته حق میدهم که فعلا با توجه به ایراد کوچک آن کمی گنگ شده ( اما انتقال فیدبک از خروجی تغذیه تا خروجی کوپلر هیچ اشکالی وجود ندارد و ایراد مربوطه بعد از آن است )

دوست عزیزم 431 به صورتی که فرمودیذ عمل نمیکند

بلکه به اینصورت است که ولتاژ خروجی در شرایط متعارف و عادی 12 ولت است درنتیجه با دو مقاومت تقسیم ولتاژ ، ولتاژی به مقدار 2 ولت به ورودی 431 منتقل میشود و فرض کنید دراینحالت اگر کاتد 431 حدود 8 ولت (یعنی زینر 8 ولتی ) شود کوپلر نیمه فعال یا نیمه روشن میشود که حالت پایداری آی سی است ( نه فرمان کاهش میدهد نه فرمان افزایش )
پس اگر خروجی 12 ولت باشد - ورودی 431 مقدار 2 ولت - کاتد 431 حدود 8 ولت مفروض (یا زینر 8 ولتی ) - درنتیجه کوپلر نیمه فعال و آی سی پایدار است

حالا اگر ولتاژ خروجی زیادتر از 12 ولت شود ورودی 431 هم بیشتر از 2 ولت ( مثلا 2/1 ولت ) میشود لذا کاتد 431 کمتر از 8 ولت ( مثلا 6 ولت یا زینر 6 ولتی) میشود
پس از یکطرف کاتد کوپلر کمتر شده و از طرفی آند کوپلر هم ( ناشی از افزایش خروجی تغذیه ) بیشتر میشود و لذا آند کاتد کوپلر ، حسابی زیاد شده و روشن میشود

بنابرین بترتیب ، کوپلر که روشن تر میشود - پس هدایت دو پایه خروجی کوپلر بیشتر میشود - پس باید ولتاژ بیشتری به پایه 3 آی سی تغذیه برساند تا ولتاژ خروجی را کم کند که بمقدار متعارف 12 ولت برسد ( و ایراد نقشه در همین قسمت اخیر است )

و برعکس اگر ولتاژ خروجی کمتر از 12 ولت شود ورودی 431 هم کمتر از 2 ولت ( مثلا 1/9 ولت ) میشود لذا کاتد 431 بیشتر از 8 ولت ( مثلا 10 ولت یا زینر 10 ولتی ) میشود
پس از یکطرف ولتاژ کاتد کوپلر بیشتر میشود و از طرفی ولتاژ آند کوپلر هم (ناشی از کاهش خروجی تغذیه ) کمتر میشود و لذا جریان آند کاتد کوپلر حسابی کم و خاموش میشود
بنابرین بترتیب کوپلر که خاموش تر میشود - پس هدایت دو پایه خروجی کوپلر کمتر میشود - پس باید ولتاژ کمتری به پایه 3 آی سی تغذیه برساند تا ولتاژ خروجی را زیاد کند که بمقدار متعارف 12 ولت برسد
البته مثالهای فوق فرضی و غلو آمیز است و واقعی نیست

شاید سوال کنید اگر ولتاژ خروجی خیلی کم شود و مثلا 3 ولت شود باید انتظار داشته باشیم که کاتد 431 خیلی بیشتر از 8 ولت و مثلا حدود 20 ولت شود درحالیکه اساسا ولتاژ بیشتر از 3 ولت در خروجی نداریم که ولتاژ 20 ولت در کاتد 431 ظاهر شود و موجب حداکثر خاموشی کوپلر گردد (حتی 3/1 ولت هم نداریم )

پاسخ : اصولا وقتی ولتاژ خروجی از حد معینی کمتر شود نیازی به عملکرد 431 نیست و کوپلر خاموش میشود و ولتاژ بسرعت بالا میرود
یعنی ولتاژ خروجی چه 1 ولت و چه 3 و چه 6 و چه 8 ولت باشد ، حداکثر ولتاژ ممکن (تقریبا برابر ولتاژ خروجی ) روی کاتد 431 ظاهر میشود که اساسا نمیتواند کوپلر را روشن کند پس تا زمانیکه ولتاژ خروجی بمیزان مناسبی نرسد کاتد 431 بمقدار حداکثر ولتاژ ممکن و تقریبا برابر ولتاژ خروجی است و لذا آند کاتد کوپلر صفر ولت است و قادر به روشن کردن کوپلر نیست و لذا ولتاژ پایه 3 آی سی همچنان کم است تا ولتاژ خروجی بمقدار مناسب برسد

مجددا تاکید میکنم مثالهای فوق الذکر بمنظور تفهیم تحلیل است و واقعی نیست و اساسا مدار موصوف اجازه تغییر ولتاژ خروجی بمقدار 2 ولت را نمیدهد و اگر خروجی کوچکترین کاهش یا افزایش ولتاژی پیدا کند بلافاصله 431 وارد عمل شده و اصلاح میکند و لذا در شرایط عادی هرگز اجازه تغییرات زیاد داده نمیشود و فورا اصلاح میشود

مگر در زمان آغاز کار که عرض کردم درست است که ولتاژ خیلی کم است ولی تا به مقدار لازم نرسد اساسا کوپلر نمیتواند روشن شود و آی سی چاره ای جز افزایش ولتاژ ندارد تا خروجی را به مقدار لازم برساند و 431 وارد عمل شود و ....

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام
استاد گرامی جناب غزال
واقعا" خیلی ساده و روان توضیح دادید اتفاقا" چند روز پیش مشغول تعمیر تغذیه یک رسیور بودم که به آیسی 431 شک داشتم اما نمی دونستم چه طور تست میشه. یک سوال :
این آیسی آیا در تمام منابع سوئیچینگ کاربرد دارد چون من تو پاور کامپیوتر ها با چنین آیسی ای مواجه نشدم.

پاورقی : استاد اگر ممکن هست صندوق پیغام های خصوصی خود را خالی کنید بند از طریق pm یک سوالی از شما دارم.با تشکر

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
استاد ارجمند از توضیحات کاملتون ممنونم. در حال حاضر دارم بصورت کامل روی این مدار کار میکنم.حتی دیتا شیت آی سی رو هم گرفتم دارم میخونم.اگر مشکلی در تحلیل برایم پیش اومد در همین تاپیک به عرض میرسانم.باز هم سپاسگذارم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
استاد گرامی جناب غزال
واقعا" خیلی ساده و روان توضیح دادید اتفاقا" چند روز پیش مشغول تعمیر تغذیه یک رسیور بودم که به آیسی 431 شک داشتم اما نمی دونستم چه طور تست میشه. یک سوال :
این آیسی آیا در تمام منابع سوئیچینگ کاربرد دارد چون من تو پاور کامپیوتر ها با چنین آیسی ای مواجه نشدم.

پاورقی : استاد اگر ممکن هست صندوق پیغام های خصوصی خود را خالی کنید بند از طریق pm یک سوالی از شما دارم.با تشکر

دوست خوب و عزیزم

لطف دارید و سپاسگزارم
اگرچه در تغذیه های جدید قدرت پایین از این نقشه استفاده میشود و حتی در تلویزیون فقط اوت پوت آن آی سی قویتر و متفاوت (مانند STR بجای VIPER ) است و بقیه همین است اما ممکن است ظاهر و قطعات برخی از تغذیه ها متفاوت باشد

اما تضمین میکنم اگر شما به این تغذیه مسلط شوید بسادگی قادر به تحلیل و کشف عیب هر تغذیه پیچیده ای هستید

مثلا مشابه این نقشه در تمام تغذیه هایی که تابحال دیده ام خاموشی کوپلر باید موجب افزایش ولتاژ بشود

لذا برای تست فوری عملکرد تغذیه ها ، یک مقاومت به اندازه دو برابر R8 با R8 موازی میکنیم که ولتاژ بیشتری به ورودی 431 بدهد و کوپلر را روشن تر کند تا کمی ولتاژ خروجی را کم کند اگر ولتاژ خروجی کم شد یعنی عملکرد تغذیه بطور کامل سالم است درغیراینصورت آزمایش بعدی را بشرح زیر انجام میدهیم
بطوریکه مقاومت تست را با آند کاتد ۴۳۱ موازی میکنیم که هدایت کوپلر بیشتر و لذا ولتاژ پایه FB هم بیشتر بشه ( لحظه ای و دستی و بدون لحیمکاری ) اگر ولتاژ خروجی کمتر شد دراینصورت کوپلر و آی سی تغذیه سالم است و ایرادی در بخش 431 و خازنهای مرتبط با ولتاژ نمونه هست و قس علیهذا

(مقاومت تست مقاومتی است که از بزرگ شروع میکنیم تا تاثیر یا عدم تاثیر آنرا مشاهده کنیم اول 10 کیلو بعد 1 کیلو بعد 100 اهم و ترتیب مقاومت به این دلیل است که مانع از افزایش بسیار زیاد تغذیه و سوختن قطعات شویم یعنی اگر تاثیر 10 کیلو را دیدیم نیاز به مقاومتهای کوچکتر نیست و اگر با 1 کیلو .... )

اصولا در تعمیرگاه من کلیه قطعات در داخل مدار و با حداقل لحیمکاری تست میشوند و بسیار بندرت اشتباه میکنیم زیرا هر دستگاهی ایده آلترین تستر قطعات خودش است و ما بدون زحمت از این تسترهای مطمئن استفاده میکنیم و عیب را در زمان بسیار کوتاهی کشف میکنیم فقط باید به تحلیل مدارها مسلط شوید
اما پاسخ سوال
پاسخ سوال شما در دلیل وجود 31 4 است که در تغذیه های قدیمی نبوده ولی در تغذیه های جدید استفاده میشود
چرا از 431 استفاده میکنند
ازآنجاکه 431 در واقع یک تقویت کننده تغییرات یا تقویت کننده خطاست و بعبارتی هرگونه تغییرات نامطلوب یا خطای کوچک را بزرگ میکند و از کاه ، کوه میسازد لذا کوچکترین تغییرات را آنقدر بزرگ جلوه میدهد که آی سی تغذیه تصور میکند ولتاژ خروجی 100 برابر شده و فورا دستپاچه شده و اصلاح میکند و لذا ریزترین تغییرات از چشم ریز بین 431 دور نمی ماند و تغذیه بسیار سالم و فیکسی تحویل شما میدهد که قبلا با این سادگی میسر نبود
سپاس

آخرین ویرایش:

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
استاد ارجمند سلام.دوباره من و مزاحمت،به بزرگواری خودتان می بخشید:
1-آن خازن 100 نانو که با 431 موازی شده کارش چیست.البته در بعضی از مدارت دیده ام که با خازن یک مقاومت سری شده سپس مجموعه آنها با 431 موازی بسته شده
2-در مورد نمونه گیری از ولتاژ خروجی توسط 431:من دیتا شیت آنرا دنلود کردم.رابطه بصورت: (1+R1/R2) ضربدر ولتاژ ورودی برای خروجی نوشته بودند که با مداری کاملا شبیه همین مدار بسته شده بود.من حساب کردم اگر طبق شکل ولتاژ خروجی 14.5 ولت باشد.ولتاژ ورودی به 431 ،2.5ولت خواهد بود.اگر ولتاژ خروجی 17 ولت شود ولتاژ ورودی به 431 ،2.9 ولت و اگر خروجی 12 ولت شود ولتاژ ورودی 2.3 ولت خواهد بود.همانطور که میبینید من ولتاژ ورودی به 431 را برای هرسه حالت کاهش .نرمال و افزایش حساب رسیده ام.حالا سوالم اینست که در کاتد 431 چه ولتاژی باید داشته باشیم: 1- ولتاژی که توسط مقاومتR5 در سر کاتد قرار گرفته باید توسط 431 تثبیت شود و به کاتد اپتو کوپلر برود ، یا نه 431 به ازای هر ورودی خودش ولتاژی را در سر کاتد میگذارد؟من همچنین توسط همان فرمولی که گفتم مقادیر خروجی431 را هم به ازای هر سه حالت کاهش افزایش و نرمال بودن خروجی تغذیه حساب رسیده ام .اگر لازم باشد تقدیم میکنم.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد ارجمند سلام.دوباره من و مزاحمت،به بزرگواری خودتان می بخشید:
1-آن خازن 100 نانو که با 431 موازی شده کارش چیست.البته در بعضی از مدارت دیده ام که با خازن یک مقاومت سری شده سپس مجموعه آنها با 431 مازی بسته شده
2-در مورد نمونه گیری از ولتاژ خروجی توسط 431:من دیتا شیت آنرا دنلود کردم.رابطه بصورت: (1+R1/R2) ضربدر ولتاژ ورودی برای خروجی نوشته بودند که با مداری کاملا شبیه همین مدار بسته شده بود.من حساب کردم اگر طبق شکل ولتاژ خروجی 14.5 ولت باشد.ولتاژ ورودی به 431 ،2.5ولت خواهد بود.اگر ولتاژ خروجی 17 ولت شود ولتاژ ورودی به 431 ،2.9 ولت و اگر خروجی 12 ولت شود ولتاژ ورودی 2.3 ولت خواهد بود.همانطور که میبینید من ولتاژ ورودی به 431 را برای هرسه حالت کاهش .نرمال و افزایش حساب رسیده ام.حالا سوالم اینست که در کاتد 431 چه ولتاژی باید داشته باشیم: 1- ولتاژی که توسط مقاومتR5 در سر کاتد قرار گرفته باید توسط 431 تثبیت شود و به کاتد اپتو کوپلر برود ، یا نه 431 به ازای هر ورودی خودش ولتاژی را در سر کاتد میگذارد؟من همچنین توسط همان فرمولی که گفتم مقادیر خروجی431 را هم به ازای هر سه حالت کاهش افزایش و نرمال بودن خروجی تغذیه حساب رسیده ام .اگر لازم باشد تقدیم میکنم.

سلام
1- خازنهای کوچک متصل به 431 جهت حذف نویز استفاده شده که اگر نباشد در شرایط خاص و با بارهای خاصی صدای نویز قابل شنوایی هم میشود و از ترانس صدای جیر جیر شنیده میشود

2- هرچند مکررا اعلام کردم اعداد فرضی را جهت سادگی تحلیل و تفهیم موضوع ، اعلام کرده ام اما اتفاقا اینکه با ولتاژ خروجی 12 ولت مقدار 2 ولت به ورودی 431 منتقل میشود کاملا دقیقه و شما اشتباه میکنید
اگر فرمول (1+R1/R2) ضربدر ولتاژ ورودی را ملاک گرفتید اشتباه میکنید و قطعا مقصود نویسنده چیز دیگری است
مسئله ای ساده تر از این نیست که 12 ولت به دو مقاومت سری 23 و 4/7 میدهیم و میخواهیم ببینیم ولتاژ مقاومت 4/7 چقدر است ؟ معلومه 2 ولت
چطور حسا ب کرده اید که مقدار 2/3 ولت روی 4/7 کیلویی ظاهر میشود

لذا اگرچه خطای مذکور ارتباط چندانی با امور تعمیر ندارد اما نظر به اینکه فارغ التحصیل الکترونیک هستید اگر تصور میکنید محاسبه شما درست است نحوه محاسبه خود را اعلام کنید ؟ !
در هر صورت همان 2 ولت صحیح است و در ماهیت تحلیل هم تفاوتی نمیکند

3- وقتی میگوییم 431 یک زینر متغیر است یعنی با هر ورودی ، ولتاژ زینر تغییر میکند بطوریکه اگر ورودی 431 مقدار ثابتی بماند ولتاژ زینر هم ثابت میماند و تغییر نمیکند مثلا با غلو عرض میکنم که اگر ورودی 431 مقدار 2 ولت باشد کاتد آن مثلا 8 ولت (یا زینر 8 ولتی ) است ( که حالت پایداری فرض کردیم ) یعنی تا زمانیکه ورودی 431 مقدار 2 ولت است دقیقا شبیه زینر 8 ولتی عمل میکند و روی 8 ولت تثبیت میکند و تغییر نمیکند ( مگر ورودی 431 تغییر کند که در اینصورت زینر دیگری میشود )

پس

اگر ورودی 431 مثلا 2 ولت شود کاتد آن مثلا 8 ولت ( یا زینر 8 ولتی ) میشود
اگر ورودی 431 مثلا 2/1 ولت شود کاتد آن 6 ولت ( یا زینر 6 ولتی ) میشود
و اگر ورودی 431 مقدار 1/9 ولت شود ،کاتد آن 10 ولت( یا زینر 10 ولتی) میشود

بنابرین با تغییر ورودی 431 ، ولتاژ زینر یا درواقع ولتاژ کاتد 431 تغییر میکند

بطوریکه باید نهایتا کاهش ولتاژ خروجی تغذیه موجب کاهش ولتاژ پایه 3 آی سی شود تا ولتاژ را زیاد کند
و افزایش ولتاژ خروجی تغذیه باید موجب افزایش ولتاژ پایه 3 شود که ولتاژ را کم کند

سپاس

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
سلام
استاد گرامی بنده متوجه فرمایش شما مبنی بر اینکه اعداد داده شده فرضی هستند شده بودم و صرف اینکه دانشجو ی الکترونیک باشم دلیل نمیشود که از لحاظ سواد و تجربه به پای شما برسم.در دانشگاه کلا نکته عملی مفیدی یادمان نمیدهند.اما دلیل تفاوت ولتاژ بدست آمده اینست که شما خروجی این منبع تغذیه را 12 ولت در نظر گرفته اید درصورتی که من با توجه به عدد نوشته شده در گوشه نقشه 14.5 ولت گرفته ام .اگر خودتان هم حساب کنید ملاحظه خواهید کرد که با 14.5 ولت .ولتاژ دوسر 4.7 کیلو اهمی 2.5 ولت می شود تقریبا.

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
با وتاژ خروجی برابر 12 ولت نیز این مقدار برابر2.03 مشد که بنده صفر را جا انداختم.که از این بابت پوزش میطلبم .بله مقدار 2 برای 12 ولت صحیح است.فقط خواستم مقدار دقیق را بنویسم که...
اگر طبق فرمایش شما 431 با ولتاژ ورودی اش تغییر میکند پس ولتاژی که از طریق مقاومت R5به کاتد اعمال میشود برای چیست

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
استاد گرامی بنده متوجه فرمایش شما مبنی بر اینکه اعداد داده شده فرضی هستند شده بودم و صرف اینکه دانشجو ی الکترونیک باشم دلیل نمیشود که از لحاظ سواد و تجربه به پای شما برسم.در دانشگاه کلا نکته عملی مفیدی یادمان نمیدهند.اما دلیل تفاوت ولتاژ بدست آمده اینست که شما خروجی این منبع تغذیه را 12 ولت در نظر گرفته اید درصورتی که من با توجه به عدد نوشته شده در گوشه نقشه 14.5 ولت گرفته ام .اگر خودتان هم حساب کنید ملاحظه خواهید کرد که با 14.5 ولت .ولتاژ دوسر 4.7 کیلو اهمی 2.5 ولت می شود تقریبا.

سلام
دوست خوبم
اولا من این مشکل را از نظام آموزشی میدانم و عرض کردم شما مقصر نیستید و قبلا هم این موضوع را در پستی اعلام کردم که حتی برخی از دانشجویان جریان بیس ترانزیستور را حدود مگا آمپر محاسبه میکنند و به صحت محاسبه خود ایمان هم دارند

اتفاقا همانگونه که ملاحظه میکنید ازآنجا که در پاسخ های اولیه مکررا به شما اعلام کردم از نقشه های موجود استفاده کنید ولی علاقه و اشتیاق و سماجت قابل تحسین شما را دیدم و احساس کردم واقعا جویای اطلاعات هستید لذا باوجودیکه کامپیوترهای ویروسی و مصیبتی دارم که تهیه فایل و ویرایش و آپلود را عذاب آور میکند معذالک هر چه از دستم برآمد کوتاهی نکردم

و قصد کردم تازمانیکه به تحلیل تغذیه مسلط شوید این تاپیک را پیگیری کنم
لذا اگر مشکل خروجی دانشگاهها را ( که من هم از قربانیان آن هستم ) مطرح کردم به این خاطر بود که درد و خلاء مربوطه را بیشتر احساس کنید و تلاش ستودنی خود را افزایش دهید

ضمنا اگر پست خود را ملاحظه فرمایید 2/3 ولت را ناشی از 12 ولت اعلام کرده اید و فرمودید

... و اگر خروجی 12 ولت شود ولتاژ ورودی 2.3 ولت خواهد بود.

اگر شما قربانی یک دانشگاه هستید من از قربانیان چند دانشگاه هستم و خوب میدانم اساتید عزیزی چون استاد بزرگ صابری عزیز خیلی با ارزشتر و عالم تر از دکترها و اساتید دانشگاهی هستند

ولی آنچه ملاک نیست شایستگی است
فلذا با توجه به تحصیلاتی که دارید اگر ضعف اساسی و همگانی خروجی دانشگاهها را از خود رفع کنید قطعا بسیار خاص و مفید خواهید شد و هدف حقیر هم این بوده ، نه اینکه اطلاعات ناچیز خود را به رخ بکشم.

دوست خوبم تقسیم ولتاژ که اطلاعات پز دادنی و هنر نیست که بخواهم به رخ بکشم اما ندانستن آن برای فارغ التحصیل درد بزرگی است و یادآوری آن واجب

لذا کماکان درخدمتم تا از تغذیه سیراب شوید

سپاس

بالا