آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
از آداپتور تازه خریداری شده ام یه سوت کوچک می شنوم( بعد از زدن به پریز برق بعد از یک الی دو ثانیه این سوت شروع می شود و تا کمی بعد از کشیدن از پریز ادامه دارد) ، خازن قبل از اپتوکوپلر رو که فکر کنم شما و یا سایر دوستان تو سایر تاپیک ها فرموده بودند رو عوض کردم ولی مشکل باقی مونده است. البته به جای 10 میکرو 50 ولت خازن 47 میکرو 50 ولت گذاشتم. فکر می کنید مشکل از کجاست ؟

درود
اگه بدون لامپ سری سوت میزنه با جسم سخت عایق مانند خودکار به ترانس تقه بزن ببین تاثیری داره یا نه

اگه موثر بود هسته ترانسترانس شله و با چسب درست میشه

سپاس

hamidrezaah

کاربر
2015-02-28
80
49
با سپاس
متاسفانه مشکل حل نشد ، ولی صدا از همون ناحیه فکر کنم میاد .
از ترانس یا دو خازن مجاور آن ، اپتوکوپلر و یا خازن مجاور آن.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سپاس
متاسفانه مشکل حل نشد ، ولی صدا از همون ناحیه فکر کنم میاد .
از ترانس یا دو خازن مجاور آن ، اپتوکوپلر و یا خازن مجاور آن.

درود
عزیزم خازن و کوپلر صدا نداره
صدا مربوط به ترانسه ولی ممکنه عاملش قطعات دیگر باشه ولی از قطعه ایی بجز ترانس صدا در نمیاد
نگفتی چکار کردی
نگفتی بدون لامپ صدا داره یا نه
باید گزارش کنی چکار کردی و با جمله درست نشد نمی نونم بفهمم چکار کردی
ممکنه مربوط به ضعف طراحی باشه
اگر مربوط به لقی هسته نباشه بدون نقشه نمی تونم صلاح کنم

سپاس

hamidrezaah

کاربر
2015-02-28
80
49
درود
صدا مربوط به ترانسه ولی ممکنه عاملش قطعات دیگر باشه ولی از قطعه ایی بجز ترانس صدا در نمیاد
نگفتی چکار کردی

سپاس

ممنون از پیگیریتون ،
بدون لامپ صدا داره و با زدن خودکار روی ترانس صداش قطع نشده است .

hamidrezaah

کاربر
2015-02-28
80
49
درود
نگفتی چکار کردی

سپاس

ممنون از پیگیریتون ،
من سه تا آداپتور دارم که می خوام به جای منبع تغذیه یک وسیله 30 واتی استفاده کنم .
سه تا آداپتور دارم از بین این سه تا کدوم رو شما انتخاب می نمایید؟
1- 12 ولت 2 آمپر
2- 12 ولت 3 آمپر ( سوت میزنه )
3- 12 ولت 4 آمپر ( کیفیتش از 1و2 بهتره ولی نمیدونم این تحلیلم درسته یا نه می ترسم وقتی برد اصلی یک قطعه اش خراب بشه آمپر بیشتری بتونه از منبع تغذیه بگیره و خرابی برد اصلی بیشتر بشه. )

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
ممنون از پیگیریتون ،
من سه تا آداپتور دارم که می خوام به جای منبع تغذیه یک وسیله 30 واتی استفاده کنم .
سه تا آداپتور دارم از بین این سه تا کدوم رو شما انتخاب می نمایید؟
1- 12 ولت 2 آمپر
2- 12 ولت 3 آمپر ( سوت میزنه )
3- 12 ولت 4 آمپر ( کیفیتش از 1و2 بهتره ولی نمیدونم این تحلیلم درسته یا نه می ترسم وقتی برد اصلی یک قطعه اش خراب بشه آمپر بیشتری بتونه از منبع تغذیه بگیره و خرابی برد اصلی بیشتر بشه. )

درود
سه تا ۱۲ ولتی داری نظر بدم برای دستگاه ۳۰ ولت کدومش بهتره ؟ !!!!
در هر دستگاهی وقتی یک قطعه عیب میکنه احتمال عبور جریان غیرمجاز و گسرش عیب زیاده
ولی اگر منبع تغذیه مجهز به محدود کننده جریان باشه خسارت کمتر میشه

سپاس

hamidrezaah

کاربر
2015-02-28
80
49
درود

سپاس

سپاس مجدد
فکر کنم این وات و ولت در فارسی نزدیک هم هستند بعضی وقتا ما رو به اشتباه می اندازه ولی فکر کنم من گفتم 30 وات .

در خصوص محدود کننده جریان کدام بخش آداپتور این عمل رو انجام می دهد؟

در ضمن یه سوالی برام پیش اومده بود که اطمینان نداشتم دیشب از شما سوال کنم.
من بعد از تعویض خازن 10 میکرو 50 ولت با خازن 47 میکرو 50 ولت آداپتور روشن شد و حتی چندین بار روشن شد ولی بعد از دو سه ساعت بدون لامپ تست روشن می شد ولی ولتاژ خروجیش صفر میشه .
دوباره دیشب هم همین کار رو کردم خازن قبلی رو با خازن 47 میکرو 50 ولت تعویض کردم و به هیچ چیزی دست نزدم و دوباره صبح بیدار شدم دیدم دوباره بدون لامپ تست روشن نمی شود و ولتاژ خروجیش صفر شده است.

البته با مولتی متر معمولی خازن 47 میکرو 50 ولت خارج شده رو بیرون از مدار تست کردم و ظرفیتشو 48 میکرو نشان می دهد.

آیا حتما بایستی خازن 10 میکرو 50 ولت رو سر جاش بزنم و یا مشکل جای دیگری هست ؟

آخرین ویرایش:

hamidrezaah

کاربر
2015-02-28
80
49
درود

سپاس

سپاس مجدد
فکر کنم این وات و ولت در فارسی نزدیک هم هستند بعضی وقتا ما رو به اشتباه می اندازه ولی فکر کنم من گفتم 30 وات .

یه سوالی برام پیش اومده بود که اطمینان نداشتم دیشب از شما سوال کنم.
من بعد از تعویض خازن 10 میکرو 50 ولت با خازن 47 میکرو 50 ولت آداپتور روشن شد و حتی چندین بار بدون نیاز به لامپ تست روشن شد ولی بعد از دو سه ساعت بدون و یا با لامپ تست روشن نمی شد یعنی ولتاژ خروجیش صفر شده است.

دوباره دیشب هم همین کار رو کردم خازن قبلی رو با خازن 47 میکرو 50 ولت تعویض کردم و آداپتور روشن شد و چندین بار ولتاژ گیری کردم و در نهایت فیش رو از برق خارج کردم و دیگه به هیچ چیزی دست نزدم و دوباره صبح بیدار شدم دیدم دوباره روشن نمی شود و ولتاژش صفر است.
آیا حتما بایستی خازن 10 میکرو 50 ولت رو بزنم سر جاش(چون خازن 10 میکرو خودش رو دور انداخته ام) و یا مشکل جای دیگری هست ؟

البته با مولتی متر معمولی خازن 47 میکرو 50 ولت خارج شده رو بیرون از مدار تست کردم و ظرفیتشو 48 میکرو نشان می دهد.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سپاس مجدد

یه سوالی برام پیش اومده بود که اطمینان نداشتم دیشب از شما سوال کنم.
من بعد از تعویض خازن 10 میکرو 50 ولت با خازن 47 میکرو 50 ولت آداپتور روشن شد و حتی چندین بار بدون نیاز به لامپ تست روشن شد ولی بعد از دو سه ساعت بدون و یا با لامپ تست روشن نمی شد یعنی ولتاژ خروجیش صفر شده است.

دوباره دیشب هم همین کار رو کردم خازن قبلی رو با خازن 47 میکرو 50 ولت تعویض کردم و آداپتور روشن شد و چندین بار ولتاژ گیری کردم و در نهایت فیش رو از برق خارج کردم و دیگه به هیچ چیزی دست نزدم و دوباره صبح بیدار شدم دیدم دوباره روشن نمی شود و ولتاژش صفر است.
آیا حتما بایستی خازن 10 میکرو 50 ولت رو بزنم سر جاش(چون خازن 10 میکرو خودش رو دور انداخته ام) و یا مشکل جای دیگری هست ؟

درود
اگر ۳۰ وات ۱۲ ولت میخوای باید تغذیه ای انتخاب کنی که بتونه بیشتر از ۳ آمپر بده ولی ارزیابی مرغوبیت بدون نقشه ممکن نیست بویژه که دستگاههایی با مشخصات کاذب فروخته میشه و لذا ممکنه تغذیه ای با مشخصه ۱۰۰ وات تولید بشه ولی نتونه ۵ وات هم تحمل کنه.

اینکه در منبع تغذیه ای که نقشه هم ازش نداریم اگر یکی از خازن ها را برداریم و خازن بزرگتری نصب کنیم چه اتفاقی می افته؟
چنین سوالی از بن و اساس اشتباهه و بدون تحلیل نقشه قابل ارزیابی نیست
ولی مدتی است در ابن خصوص معطلی درحالیکه میتونستی بسادگی خازن مشابه تهیه و نصب کنی تا هر گونه ابهامی در این مورد منتفی بشه.

سپاس

hamidrezaah

کاربر
2015-02-28
80
49
درود
اگر ۳۰ وات ۱۲ ولت میخوای باید تغذیه ای انتخاب کنی که بتونه بیشتر از ۳ آمپر بده ولی ارزیابی مرغوبیت بدون نقشه ممکن نیست بویژه که دستگاههایی با مشخصات کاذب فروخته میشه و لذا ممکنه تغذیه ای با مشخصه ۱۰۰ وات تولید بشه ولی نتونه ۵ وات هم تحمل کنه.

اینکه در منبع تغذیه ای که نقشه هم ازش نداریم اگر یکی از خازن ها را برداریم و خازن بزرگتری نصب کنیم چه اتفاقی می افته؟
چنین سوالی از بن و اساس اشتباهه و بدون تحلیل نقشه قابل ارزیابی نیست
ولی مدتی است در ابن خصوص معطلی درحالیکه میتونستی بسادگی خازن مشابه تهیه و نصب کنی تا هر گونه ابهامی در این مورد منتفی بشه.

سپاس

ممنون از پاسختون ، مشکل اینجاست که در شهرستانها مثل تهران و مراکز استانها فروشگاههای فروش لوازم الکترونیکی( مثل خازن، مقاومت و ...) وجود ندارد و بایستی سفارشهامونو در تهران ثبت کنیم. بنابراین خیلی از سوالات ما به دلیل کم کاری نیست بلکه عدم وجود امکانات.

در خصوص نقشه آداپتورها چطور میشه نقشه آنها رو به دست آورد چون فکر کنم امکان دارد آداپتورها نقشه نداشته باشند یا بهتر بگم چطور میشه آداپتوری تهیه کرد که نقشه داشته باشد.
در ضمن در خصوص محدود کننده جریان هم نیاز به دانستن کل نقشه دقیق آن است و یا می توان کلیاتی برای تشخیص وجود آن در مدار بفرمایید.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا