آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
خیلی ممنون از راهنماییتون یعنی این خازن برا یجلوگیری از جرقه حاصله از اتصال مکانیکی کلید است.اگر لطف کنید یک مدار کامل که کلیه قطعات من جمله وریستور NTCو غیره که همه توش باشن واسه قسمت AC تا قبل دیود پل ..کلا یه مدار ثبیتی کامل از قسمت ورودی یا به عبارتی بهترین مداری که برای این قسمت در منابع تغذیه وجود داره برام قرار بدین کلی ممنونتون میشم

سلام
دوست عزیزم بهترین راه اینه که از نقشه منابع تغذیه دستگاهها که به وفور در انجمن وجود داره استفاده کنید و سوال و ابهام خود را در خصوص قطعات خاص آن مطرح کنید

تحلیل کامل آنها در یک تاپیک نمیگنجد و تحلیل نسبی آنها توسط دوست گرامی مطرح شده است بطوریکه :

خازن های ظرفیت پایین و چوک سری = جهت حذف نویز
خازن موازی با کنتاکتهای کلید = جهت حذف نویز و کاهش جرقه
NTC = مقاومتی که با عبور جریان و حرارت ، مقدار مقاومتش کاهش می یابد و جهت جلوگیری از صدمه خازن ناشی از ضربه اولیه
دیودها = جهت یکسوسازی ولتاژ متناوب
خازن بزرگ تغذیه = جهت تثبیت نسبی ولتاژ
سپاس

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
استاد بزرگوار از راهنماییتون خیلی ممنون.من رشته تحصیلی ام الکترونیکه.تا حالا فقط خوندیم ولی یه مدت تصمیم گرفتم یاد بگیرم.تو دانشگاه که چیز زیادی یاد نمیدن.امید من ،اساتید بزرگوار همین سایته.قصدم این نیست که این موضوع رو ادامه بدم و تاپیک رو شلوغ کنم.فقط اگه ممکنه یه چند تا مدل دستگاه معرفی کنیین که به نظرتون نغذیه اش از هر جهت کامله که رو اون کار کنم.حالا تلویزیون یا هرچیز دیگه ای.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
مشاهده فایل‌پیوست 65431
استاد بزرگوار از راهنماییتون خیلی ممنون.من رشته تحصیلی ام الکترونیکه.تا حالا فقط خوندیم ولی یه مدت تصمیم گرفتم یاد بگیرم.تو دانشگاه که چیز زیادی یاد نمیدن.امید من ،اساتید بزرگوار همین سایته.قصدم این نیست که این موضوع رو ادامه بدم و تاپیک رو شلوغ کنم.فقط اگه ممکنه یه چند تا مدل دستگاه معرفی کنیین که به نظرتون نغذیه اش از هر جهت کامله که رو اون کار کنم.حالا تلویزیون یا هرچیز دیگه ای.

سلام
دوست خوبم تسلیم

نقشه تغذیه ای که ملاحظه میفرمایید کاربرد فراوانی دارد و در بسیاری از دستگاهها ازجمله DVD , VCD , آیفون ها و غیره استفاده میشود و از آی سی VIPER 22 و TL431 استفاده کرده و تمام قطعات مورد سوالات شما در آن نهفته است

که اساتید بزرگوارم جناب استاد رجبی و استاد رسولی و دیگر اساتید شایسته در این خصوص منابع و اطلاعات بسیار ارزنده و فراوانی را در بخش الکترونیک در اختیار شما گذاشته اند و من در قبال دریای عنایات ایشان حرفی برای گفتن ندارم

و فقط بعرض میرسانم که اگر به اصول کار این مدار ساده مسلط شوید

اولا پاسخ کلیه سوالات خود را گرفته اید

ثانیا از این پس ابهامی درخصوص منابع تغذیه نخواهید داشت

ثالثا میتوانید با جایگزینی پتانسیومتر بجای R8 ، یک منبع تغذیه 5 الی 15 ولت 2 آمپر بسازید.

حالا اگر سوال و ابهامی درخصوص مدار زیر دارید مطرح فرمایید

سپاس

DSC0.jpg

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
با سلام خدمت استاد گرامی.از راهنمایی های ارزنده تان بسیار سپاسگذارم.سوال اولم در مورد کارکرد مدار فیدبک است .میخواستم بدانم که آی سی TL431چگونه به کمک اپتو کوپلر عمل فیدک ولتاژ خروجی را برای نمونه برداری انجام میدهد.و دوم اینکه کار آن دو دیودی که پشت ترانس چاپر در جهت عکس هم سری شده اند چیست و همچنینی دیود D3کارش چیست؟
از اینکه این چند روز هر دقیقه جهت سوال مزاحمتان میشوم پوزش می طلبم.با تشکر.

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
مرسی اینو قبلا دیدم. این مدار یه خورده واسه یه تازه کار سنگینه.همین مداری که استاد دادن که فکر کنم واسه آیفون تصویری باشه.ساده تره.اگه خودش یه زحمت بکشن توضیح بدن ممنون میشم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
با سلام خدمت استاد گرامی.از راهنمایی های ارزنده تان بسیار سپاسگذارم.سوال اولم در مورد کارکرد مدار فیدبک است .میخواستم بدانم که آی سی TL431چگونه به کمک اپتو کوپلر عمل فیدک ولتاژ خروجی را برای نمونه برداری انجام میدهد.و دوم اینکه کار آن دو دیودی که پشت ترانس چاپر در جهت عکس هم سری شده اند چیست و همچنینی دیود D3کارش چیست؟
از اینکه این چند روز هر دقیقه جهت سوال مزاحمتان میشوم پوزش می طلبم.با تشکر.

سلام

دوست خوبم لطف دارید و سوالات مفیدی مطرح فرمودید

دو دیود برعکس = که یکی آز آنها زینر و عموما 180الی 200 ولتی است و دیگری دیود یکسوساز است تا فقط نسبت به نیم سیکل موثر باشد و وظیفه این دو دیود حفاظت از آی سی در برابر ولتاژ القایی غیرمجاز است

D3 = جهت یکسوسازی و تامین تغذیه آی سی استفاده شده که بهمراه خازن میکرو C4=470 ولتاژ حدود 14 ولت را برای تغذیه آی سی ، تهیه و تامین میکند

شرح خلاصه عملکرد مدار

1- در ابتدای اتصال برق ، یک لحظه ولتاژ تغذیه آی سی تهیه میشود و آی سی شروع بکار میکند

2- R8 , R7 جهت تقسیم ولتاژ و نمونه برداری از خروجی استفاده شده تا بخشی از ولتاژ خروجی را با مقدار مناسبی بعنوان نمونه به ورودی 431 منتقل کند و مقدار ولتاژ خروجی توسط این دو مقاومت تعریف میشود که در انتها توضیح میدهم و در این نقشه 12 ولت تعریف شده است

3- اگر ولتاژ خروجی بیش از 12 ولت (مقدار تعریف شده) گردد ، ولتاژ ورودی 431 ناشی از دو مقاومت فوق نیز افزایش می یابد و لذا خروجی 431 موجب روشن تر شدن اپتوکوپلر میشود و هدایت دو پایه خروجی کوپلر بیشتر شده و خروجی اپتوکوپلر که به پایه 3 آی سی (FB ) متصل است موجب افزایش ولتاژ پایه 3 میشود و لذا فرمان کاهش ولتاژ را به آی سی میدهد و لذا خروجی کاهش می یابد

و برعکس اگر ولتاژ خروجی کمتر از 12 ولت شود بترتیب فوق الذکر ، ولتاژ ورودی 431 کاهش یافته و اپتوکوپلر را خاموش تر میکند و لذا هدایت دو پایه خروجی کوپلر کمتر شده و موجب کاهش ولتاژ پایه 3 آی سی میشود و لذا فرمان افزایش ولتاژ صادر میشود و ولتاژ خروجی افزایش می یابد تا بمقدار تعریف شده ( 12 ولت ) برسد

4- ولتاژ خروجی توسط دو مقاومت R8, R7 تعریف میشود یعنی اگر R8 را افزایش دهید ولتاژ خروجی بمقدار بالاتری تعریف میشود و اگر کاهش دهیم بمقدار کمتری تعریف میشود
مقادیر نقشه برای ولتاژ 12 ولت تعریف شده است

ضمنا هر چند این نقشه را از اینترنت تهیه کردم و نمونه هایی از آنرا ساخته و استفاده کرده ام اما دارای اشکال کوچک و مهمی است که بدلیل حجم این پست در پست آتی اعلام میکنم

البته اشکال تابلویی است و بسادگی کشف میشود ولی قبل از رفع اشکال کار نمیکند و به بعضی از انواع VIPER22 صدمه می زند و در نمونه های جدیدتر و مجهزتر موجب پروتکت میشود .

آیا میتوانید حدس بزنید اشکال مربوطه چیست؟

قابل ذکر است که اشکال مدار را فراموش کرده بودم و در جریان پاسخگویی و تشریح مدار بخاطر آوردم که عذر خواهی میکنم
اما تغذیه بسیار جالب و کارآمدی است

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
مشاهده فایل‌پیوست 65432[/QUOTE]

ازآنجاکه این تغذیه کاربرد فراوانی دارد و تسلط به آن موجب تسلط به تغذیه اغلب دستگاهها از جمله موجب تسلط به تغذیه تلویزیون میگردد لذا تحلیل مبسوط و کنکاش در آن خالی از فایده نیست فلذا هر ابهامی در تشریح مدار ملاحظه میکنید مطرح کنید و نیزبفرمایید

اشکال این نقشه چیست ؟

اشکال مربوطه از بدو امر در نقشه وجود داشته و هیچگونه دخل و تصرفی در اصل نقشه نکرده ام ولی قبل از رفع اشکال هیچگونه ولتاژی تولید نمیکند.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,756
سلام

برای کشف ایراد نقشه باید دو نکته مهم و اساسی را درخصوص طرز کار 431 و آی سیVIPER22 بدانید که هر دو مثل دیو یا غول هستند که هر چی بهش بگی برعکس عمل میکنه یعنی بشرح زیر اگر ورودی آنها را کم کنید خروجی آنها زیاد میشود و بالعکس

الف) اگر ولتاژ پایه 3 آی سی VIPER22 را ( از مقدار متعارف و مرجع ) کمتر کنید آی سی ، ولتاژ خروجی تغذیه را زیاد میکند و برعکس اگر ولتاژ پایه 3 را افزایش دهید آی سی ، ولتاژ خروجی تغذیه را کم میکند

ب ) 431 هم همینطور کارش برعکسه
بطوریکه 431 در واقع یک زینر متغیر است که اگر ولتاژ ورودی آنرا کم کنید زینر ولتاژ بالاتری ساخته اید (یعنی کاتد آند شبیه زینری با ولتاژ بزرگتر میشود ) و در واقع (با کاهش ورودی ) ولتاژ کاتد زیاد میشود
و برعکس اگر ولتاژ ورودی آنرا زیاد کنید ولتاژ کاتد کمتر میشود ( زینر ولتاژ پایینتری ساخته اید )

حالا با اطلاعات فوق ، کشف ایراد نقشه خیلی ساده تر میشه
بطوریکه افزایش خروجی تغذیه باید از طریق 431 و اپتوکوپلر به پایه 3 آی سی منتقل شود و موجب افزایش ولتاژ پایه 3 آی سی شود تا ولتاژ خروجی را کاهش دهد و برعکس
اما این نقشه اشکالی در این مسیر دارد
سپاس

آخرین ویرایش:

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
با سلام خدمت استاد ارجمند.در حالت عادی که خروجی 14.5 ولت است ولتاژ رفرنس TL431(حدود 2.5 ولت) که از تقسیم ولتاژ دو مقاومت R7وR8 درست شده که طبق فرمایش شما اگر این آی سی یک زنر متغییر باشد که به ولتاژ رفرنسش وابسته است بایستی موجب شود که ولتاژ 14.5 خروجی در سر کاتد TL431تثبیت شودحال برای اینکه LEDاپتوکوپلر روشن شود باید ولتاژ آندش از کاتدش یعنی از 14.5 بیشتر شوداما نهایت ولتاژ 14.5 ولت است پس چگونه میشود که ولتاژ آند LED بیشتر شود؟اگر در مورد ولتاژی که در ورودی اپتو کوپلر می افتد راهنمایی کنید شاید بتوانم بگویم عیب این مدار چیست؟
استاد گرام شرمنده که سوالاتم زیاد شده اند و این تاپیک طولانی شد.اگر سوالات بنده موجب مزاحمت شده بفرمایید که تمامش کنم.در این زمونه کم پیدا میشن افرادی مثل شما که به این راحتی اطلاعاتشان را در اختیار دیگران قرار دهند.خیلی ممنون .تا همینجا هم از تو ضیحات مفیدتان متشکرم.خیلی لطف کردید.

بالا