آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

راهی برای تست خرابی آی سی AZ431 وجود دارد؟

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
درود
همونطوریکه میدونید آی سی AZ431 در اکثر پاورها و منابع تغذیه وجود دارد و یکی از گزینه های سوختن و یا خرابی همین آی سی است.درست است که با تعویض آی سی میتوان پی به درست یا خراب بودن آی سی برد اما بیشتر اوقات خرابی در قطعات دیگه هم هست و با تعویض اون قطعات در کنار این آی سی هرگز نمیشود متوجه شد که این آی سی خراب بوده و یا سالم.
بهرنحو میخواستم از اساتید محترم بپرسم راهی برای تست این ای سی وجود دارد یا خیر؟
البته با ساختن یک مدار ساده میتوان این آی سی را در آن جایگزین کرد و به تست و بررسی آن پرداخت ولی خبر بد اینکه من به زبان فارسی و انگلیسی اینترنت را برای یک همچین مداری جستجو کردم و چیزی یافت نکردم.
اگر محبت کنید یک مدار عملی برای این آی سی یا طریقه تست آن بفرمایید بسیار سپاسگزار خواهم شد.

آخرین ویرایش:

جمشيدا

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-03-13
4,048
19,264
تهران - ساوه
درود
همونطوریکه میدونید آی سی AZ431 در اکثر پاورها و منابع تغذیه وجود دارد و یکی از گزینه های سوختن و یا خرابی همین آی سی است.درست است که با تعویض آی سی میتوان پی به درست یا خراب بودن آی سی برد اما بیشتر اوقات خرابی در قطعات دیگه هم هست و با تعویض اون قطعات در کنار این آی سی هرگز نمیشود متوجه شد که این آی سی خراب بوده و یا سالم.
بهرنحو میخواستم از اساتید محترم بپرسم راهی برای تست این ای سی وجود دارد یا خیر؟
البته با ساختن یک مدار ساده میتوان این آی سی را در آن جایگزین کرد و به تست و بررسی آن پرداخت ولی خبر بد اینکه من به زبان فارسی و انگلیسی اینترنت را برای یک همچین مداری جستجو کردم و چیزی یافت نکردم.
اگر محبت کنید یک مدار عملی برای این آی سی یا طریقه تست آن بفرمایید بسیار سپاسگزار خواهم شد.

با سلام و وقت بخير

از اين مدار جهت تست و بر رسي ولتاژ بر روي پايه آي سي بهره بگيريد

THX203H DIP8 Switching    Power.jpg

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,271
ایران
باسلام، طریقه آزمایش سالم بودن آی سی TL431 :
1- پایه های آنرا بکمک دیتاشیت مشخص میکنیم
2- اهم متر را در وضعیت RX10K قرار میدهیم
3- پراپ مشکی اهم متر را به پایه 1 (Reference یا مرجع ) و پراپ قرمز را به پایه 2و 3 اهم متر متصل میکنیم بایستی عقربه منحرف شده و اهمی رانشان دهد.
4- اگر پراپ مشکی اهم متر را به پایه 3 (کاتد) و پراپ قرمز را به پایه 2 (آند) و پایه1(مرجع) اهم متر وصل کنیم نباید عقربه حرکت کند و هیچ اهمی نمایش ندهد
5- اگر در حالت بند 4 عقربه منحرف شده و اهمی را نشان دهد نشانه اتصال کوتاه قطعه مزبور بوده و آن خراب است.

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081

با سلام و وقت بخير

از اين مدار جهت تست و بر رسي ولتاژ بر روي پايه آي سي بهره بگيريد

مشاهده فایل‌پیوست 64979

استاد گرامی آقای جمشیدا
متشکرم از نقشه شما و از اینکه پاسخ دادید.هدف من درست کردن مداری بود که به راحتی و با حداقل قطعه از یک منبع تغذیه با ولتاژ پایین جهت تست اشتفاده شود.خود پاور یا منبع تغذیه من میتواند گزینه تست من باشد ولی با توجه به عبور ولتاژ بالا و خطرات احتمالی و اینکه هر لحظه نمیتوان این آی سی را در مدار قرار داد و تست کرد درخواست مطلب راحتتر کردم.
با اینحال بی صبرانه منتظر مدارات و یا نقشه ها و متدها شما هستم.
ممنونم

ورداده

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-09
734
3,842
سلام-من دربیشتر اوقات با ولت گیری پی به سالم یا خراب بودن این قطعه بردهام بدین طریق که اختلاف ولتاژ پایه ی کاتد ان نسبت به اند 0/7 ولت باید باشد وreference ان هم با کاتد یا اند اتصال نباشد خدا نگهدار همگی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,551
با سلام : میتونید با اعمال 12 ولت توسط یک مقاومت یک کیلو اهمی سری شده با یک ال ای دی به اند و گراند کردن کاتد - حال روی پایه کنترلی یک پتانسیومتر 10 کیلو اهمی بزارید بطوریکه یکی از پایه های طرفین ان توسط یک مقاومت یک کیلویی به +12 و طرف نهایی به گراند و پین وسطی پتانسیومتر به پایه کنترلی وصل شود . با چرخش پتانسیومتر متوجه خواهید شدکه هرگاه ولتاژ روی گیت 431 { پایه کنترلی } به استانه 1.7 ولت رسید ناگهان ال ای دی روشن و در کمتر از این ولتاژ خواموش خواهد بود { توجه کنید که در موارد نوعی ( تاپیکال) این ولتاژ مقداری متغیر و از 1.4 الی 2.7 ولت {{ با توجه به دیتا شیت و پسوند قطعه }} دیده شده است } اما همینکه در ولتاژی در همین محدودها قطع و وصل ال- ای -دی دلیل بر سالم بودن قطعه خواهد بود . موفق باشید .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام

قابل ذکر است در زمان تنظیم مطلب زیر ، روش ارزنده تر و کاملی از سوی استاد عزیزم جناب آقای رجبی ارسال گردیده که پس از ارسال روش خود متوجه آن شدم که زیره به کرمان برده ام و لذا حقایق فوق را طی ویرایش افزودم و مطالب زیر مربوط به قبل از ویرایش است

تست 431 داخل مدار

مقدمه :
این قطعه مانند زینر متغیر عمل میکند و در تغذیه دستگاهها جهت تنظیم اتوماتیک ولتاژ خروجی استفاده میشود

لذا بدلایل خارج از حوصله عموما نمونه ای از بالاترین ولتاژ تغذیه را با دو مقاومت که وظیفه تقسیم ولتاژ را دارند کاهش داده و ولتاژ مناسبی به ورودی 431 منتقل میکنند بطوریکه با تحلیل ولتاژی سیستم به اینصورت عمل میکند که

اگر ولتاژ تغذیه و به تبع آن ورودی 431 کاهش یابد دراینصورت ولتاژ خروجی آن که با علامت کاتد مشخص شده افزایش می یابد (و لذا خروجی تغذیه نیز افزایش می یابد) و بالعکس

بنابرین اگر به هر طریقی ولتاژ ورودی آنرا زیاد کنید باید ولتاژ کاتد آن کم شود ( که منجر به کاهش خروجی های تغذیه میشود ) و بالعکس

و از آنجا که عموما تقسیم ولتاژ مذکور متشکل از دو مقاومتی است که یکی از آنها بسیار بزرگتر از دیگری است و مقاومت بزرگتر به ولتاژ تغذیه متصل میشود و مقاومت کوچکتر به بدنه یا گراند متصل میشود ( مثلا 470 کیلو و 10 کیلو )

لذا 431 را با روش زیر و داخل مدار آزمایش کنید

1- یک مقاومت تقریبا به اندازه مقاومت بزرگتر انتخاب کنید
2- یک لحظه مقاومت فوق را با مقاومت بزرگتر موازی کنید (با دست و بدون لحیمکاری )
3- اگر ولتاژ کاتد 431 ( یا خروجی های تغذیه ) کم شد آی سی سالم است

ضمنا تست فوق نتیجه ارزنده تری هم دارد بطوریکه اگر ولتاژهای خروجی تغذیه هم کم شود دراینصورت علاوه بر تست 431 نتیجه میگیریم که پاسخ کل تغذیه هم درست است و چه بسا کل تغذیه سالم است.

بنابمراتب فوق ، هرگز 431 را جهت آزمایش از مدار خارج نکرده ایم و اگر خارج کرده ایم ، هرگز سالم نبوده (بدون لحیم فقط با موازی کردن دستی یک مقاومت )

قابل ذکر است در موارد نادر ، نیاز به تست مضاعف دیگر در داخل مدار شده ایم ولی هیچگاه ناگزیر به تست خارج از مدار نشده ایم

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
درپست قبل نتیجه گرفته ام

.... اگر ولتاژهای خروجی تغذیه هم کم شود دراینصورت علاوه بر تست 431 نتیجه میگیریم که پاسخ کل تغذیه هم درست است و چه بسا کل تغذیه سالم است.

و لذا نظر به اینکه یکی از دوستان طی تماس تلفنی سوال و ابهام ارزشمندی مطرح نمود ، سوال وی را بشرح زیر مطرح میکنم

با توجه به اینکه غالبا جهت تست تغذیه ، خروجی های تغذیه را آزاد میکنیم تا بارهای نامناسب و معیوب تاثیری بر عملکرد تغذیه نگذارد

دراینصورت اگر تغذیه ، سالم باشد پس ولتاژهای خروجی تغذیه هم درست است و دلیلی برای عیب یابی در تغذیه نداریم که نیاز به تست 431 شویم ! !

اما فقط ظاهر نظر ایشان درست است و اتفاقا نکته مهمی را نادیده گرفته اند که حاوی اطلاعات جالب و ارزشمندی است.

آیا میدانید نکته مهم مربوطه چیست؟

بعبارت دیگر آیا ممکن است در تغذیه ای که از بقیه دستگاه آزاد شده و سالم هم هست ، ناگزیر به تست 431 شویم ؟ !

راهنمایی : نه تنها حادثه فوق بندرت اتفاق نمی افتد ، بلکه بسیار اتفاق می افتد ، درحالیکه تغذیه صحیح و سالم است با این وجود 431 را تست میکنیم ! ! چرا ؟

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
همکار محترم
راستش در مقابل اطلاعات با ارزش شما من شاگردی بیش نیستم.
من که جواب رو نمیدونم.مگر اینکه سایر اساتید اطلاعاتی داشته باشند.درغیر اینصورت جواب به عهده خودتان هست.اما با تجربه عملی خودم زیاد میبینم منابع تغذیه ای که مشکلات آنها ناشی از 431 است و به همین دلیل این تاپیک را ایجاد کردم.

بالا