آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

راهی برای تست خرابی آی سی AZ431 وجود دارد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
همکار محترم
راستش در مقابل اطلاعات با ارزش شما من شاگردی بیش نیستم.
من که جواب رو نمیدونم.مگر اینکه سایر اساتید اطلاعاتی داشته باشند.درغیر اینصورت جواب به عهده خودتان هست.اما با تجربه عملی خودم زیاد میبینم منابع تغذیه ای که مشکلات آنها ناشی از 431 است و به همین دلیل این تاپیک را ایجاد کردم.

سلام
استاد عزیز
لطف دارید و شکسته نفسی میکنید

کلیه تغذیه های سوئیچینگ ، نویزهای ناخواسته و بدی هم تولید میکنند که باید حذف شوند و اگر با خراب شدن قطعه مربوطه بصورت ناقص حذف شوند موجب اختلالی بشرح زیر میگردند

همگی فراوان دیده ایم که سیستم تغذیه صحیح و سالم بوده و بدرستی انجام وظیفه میکرده ولی ما با این تصور که تغذیه خراب شده ، تمام تغذیه را چک میکنیم و نهایتا می بینیم قطعه ای که معیوب شده اساسا هیچ ارتباطی به خرابی عملکرد تغذیه ندارد بطوریکه صرفا نمونه گیری از ولتاژ خروجی را مختل کرده و نمونه دلخواه ما را به 431 نمیرساند و لذا تغذیه هم ولتاژ دلخواه ما را تولید نمیکند

با مثال غلو آمیز و قابل لمس
مثلا بجای آنکه نمونه ای از ولتاژ دلخواه ما (که مثلا 100 ولت است) به 431 منتقل شود ، بواسطه این قطعه معیوب نویز 300 ولتی هم همراه با نمونه اصلی وارد 431 میشود و تغذیه طبق وظیفه خود نسبت به آن عکس العمل نشان میدهد تا دامنه غیر مجاز نویز 300 ولتی به مقدار 100 ولت کاهش یابد و دامنه بیشتر از 100 ولت وارد دستگاه نشود

البته ولتمتر قادر به اندازه گیری و نمایش این نویزها نیست و مثلا نویز100 ولتی را مقدار 20 ولت نشان میدهد

بنابرین تغذیه گناهی ندارد و اتفاقا بخوبی کار میکند و اتفاقا خرابی این قطعه ، نمونه واقعی تری از ولتاز (که دارای نویز است ) به 431 میرساند

لذا تغذیه میگوید کار من درست است و طبق وظیفه خودم از تولید ولتاژ غیرمجاز بیش از 100 ولت جلوگیری میکنم و ازآنجاکه نویزها 300 ولت است لذا دامنه آنرا 1/3 میکنم تا ولتاژ بیش از 100 ولت به دستگاه منتقل نشود و البته به تبع آن دامنه کلیه خروجی ها هم 1/3 میشود

ولتمتر هم میگوید کار من هم درست است ولی من 100 ولت نمی بینم و 20 ولت می بینم

دستگاه هم میگوید اگر تغذیه درست است پس چرا من روشن نمیشوم

و ما هم که به همه آنها بی اعتماد هستیم دل و روده همه آنها و گاهی ولتمتر را هم بیرون میریزیم و نهایتا می بینیم همگی سالمند و یک قطعه معیوب ، همه را به بازی گرفته و فریب داده که ربطی به عملکرد تغذیه و دستگاه ندارد.

در چنین حالتی در واقع دامنه ولتاژ خروجی تغییری نکرده و دارای همان دامنه 100 ولت است ولی 100 ولت نامناسب و غیرقابل استفاده ، زیرا دامنه نویز آن 100 ولت است نه دامنه dc و لذا ولتمتر 20 ولت نشان میدهد

اگر دلایلم مفهوم بوده ، حالا بفرمایید کدام قطعه معیوب موجب چنین اختلالی میشود ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام
با توجه به فرمایشات جنابعالی قطعه خراب باید خازن صافی
ولتاژی باشد که از ان نمونه برداری میشود

سلام
دوست عزیزم

احسنت کاملا درسته
از آنجاکه آشنایی با طرز کار مدار ، قدرتی به تعمیرکار میدهد که قادر به پیش بینی صحیح و تشکیک مناسب است لذا شرح اجمالی و کوتاه زیر تقدیم میگردد

همانگونه که در آزمایش پیشنهادی استاد عزیزم جناب آقای رجبی ملاحظه میفرمایید با تغییر نمونه ولتاژ (توسط پتانسیومتر ) درواقع زینرهای مختلفی بین کاتد و آند 431 ساخته میشود و به این ترتیب قلب حساس تغذیه همین 431 و سپس کوپلر است و لذا ورودی آنها تعیین کننده ولتاژ خروجی تغذیه است

بطوریکه خروجی تغذیه (پس از یکسوسازی ) از طریق دو مقاومت تقسیم ولتاژ به 431 اعمال میشود و بگونه ای حساس است که مرطوب کردن مقاومت بزرگتر موجب عکس العمل قابل توجه تغذیه میشود و ولتاژ را کم میکند.

و ازآنجاکه عمل سوئیچینگ علاوه بر ولتاژ دلخواه ، نویزها و هارمونی های نامطلوبی با ولتاژ بالاتر نیز تولید میکند که باید توسط خازن صافی یکسوساز، قبل از نمونه گیری حذف شوند

لذا با خرابی خازن موصوف ، این نویزهای ولتاژ بالا ظاهر شده و به 431 میروند و تغذیه که می بیند ولتاژ غیرمجاز بزرگی در خروجی ظاهر شده ، لذا فورا فتیله ولتاژ را پایین میکشد تا بمقدار مناسب برسد

به این ترتیب ماکزیمم دامنه ولتاژ باز هم به اندازه همان مقدار DC قبلی خواهد بود اما ازآنجاکه فقط دامنه نویزها بمقدار ولتاز DC قبلی است که جریاندهی ندارند و بخش قدرتمند DC خیلی کوچک میشود

لذا ولتمتر که قادر به اندازه گیری نویز نیست و فقط بخش قدرتمند (DC ) را نشان میدهد بهمین علت مثلا 20 ولت DC را میبیند ولی نویز 100 ولتی را نمی بیند

حالا با مشروح فوق میتوانیم با پیش بینی صحیح تری زودتر به قطعه معیوب برسیم
مثلا اگر دیدیم ولتاژ خروجی تغذیه زیادتر از نرمال است هرگز سراغ تست این خازن صافی نمونه گیری نمیرویم
و اگر دیدیم ولتاژ خروجی تغذیه خیلی کمتر از نرمال است قبل از هر چیز به این خازن صافی نمونه گیری مشکوک میشویم .

سپاس

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
سلام
دوست عزیزم

احسنت کاملا درسته
از آنجاکه آشنایی با طرز کار مدار ، قدرتی به تعمیرکار میدهد که قادر به پیش بینی صحیح و تشکیک مناسب است لذا شرح اجمالی و کوتاه زیر تقدیم میگردد

همانگونه که در آزمایش پیشنهادی استاد عزیزم جناب آقای رجبی ملاحظه میفرمایید با تغییر نمونه ولتاژ (توسط پتانسیومتر ) درواقع زینرهای مختلفی بین کاتد و آند 431 ساخته میشود و به این ترتیب قلب حساس تغذیه همین 431 و سپس کوپلر است و لذا ورودی آنها تعیین کننده ولتاژ خروجی تغذیه است

بطوریکه خروجی تغذیه (پس از یکسوسازی ) از طریق دو مقاومت تقسیم ولتاژ به 431 اعمال میشود و بگونه ای حساس است که مرطوب کردن مقاومت بزرگتر موجب عکس العمل قابل توجه تغذیه میشود و ولتاژ را کم میکند.

و ازآنجاکه عمل سوئیچینگ علاوه بر ولتاژ دلخواه ، نویزها و هارمونی های نامطلوبی با ولتاژ بالاتر نیز تولید میکند که باید توسط خازن صافی یکسوساز، قبل از نمونه گیری حذف شوند

لذا با خرابی خازن موصوف ، این نویزهای ولتاژ بالا ظاهر شده و به 431 میروند و تغذیه که می بیند ولتاژ غیرمجاز بزرگی در خروجی ظاهر شده ، لذا فورا فتیله ولتاژ را پایین میکشد تا بمقدار مناسب برسد

به این ترتیب ماکزیمم دامنه ولتاژ باز هم به اندازه همان مقدار DC قبلی خواهد بود اما ازآنجاکه فقط دامنه نویزها بمقدار ولتاز DC قبلی است که جریاندهی ندارند و بخش قدرتمند DC خیلی کوچک میشود

لذا ولتمتر که قادر به اندازه گیری نویز نیست و فقط بخش قدرتمند (DC ) را نشان میدهد بهمین علت مثلا 20 ولت DC را میبیند ولی نویز 100 ولتی را نمی بیند

حالا با مشروح فوق میتوانیم با پیش بینی صحیح تری زودتر به قطعه معیوب برسیم
مثلا اگر دیدیم ولتاژ خروجی تغذیه زیادتر از نرمال است هرگز سراغ تست این خازن صافی نمونه گیری نمیرویم
و اگر دیدیم ولتاژ خروجی تغذیه خیلی کمتر از نرمال است قبل از هر چیز به این خازن صافی نمونه گیری مشکوک میشویم .

سپاس

احسنت
بسیار بسیار عالی تشریح کردید.
فکر کنم باید 20 بار دیگه مطالب شما رو بخونم تا آویزه ای باشه برای گوشم که علمی تر با قضایا برخورد کنم.
خیلی خیلی لذت برم. حتماً بازهم از محضر علم جنابعالی و اساتیدی مثل اقای رجبی استفاده خواهم کرد.
متشکرم

سلام آقای gadraj
من مداری که شما فرمودید برای تست 431 را در برنامه مالتی سیم ترسیم کردم و جواب می دهد ولی در عمل ساختم و جواب نگرفتم دلیلش همون گراند است که در عمل باید سیم منفی منبع تغذیه را گراند بگیری که باعث می شود دیود ال ئی دی دائم روشن بماند و درست کار نکند.اگر راهنمایی بفرمائید ممنون می شوم

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,515
شوش شهر دانیال نبی (ع)
دوستان با تستر جناب رسولی خیلی خوب میشه به سالم یا خراب بودن 431 پی برد این هم عکس از تست یک 431 سالم
431.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: abady
بالا