آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

روشی ساده و کارآمد برای گرفتن سردی لحیم با کمترین هزینه

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
اینو تو یه سایت خارجی خوندم.
مادربورد رو تو فویل آلمینیوم میپیچیم و اون چیپی که قراره سردی لحیمش رو بگیریم آلمینیوم رو از روش باز میکنیم. بعد زیر یه پرژکتور 500وات قرار میدیم.این عکس رو هم میذارم که کامل مشخصه

پیوست‌ها

• 82.7 کیلوبایت بازدیدها: 637

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
از دوستانی که دستگاه اینفرارد دارند لطفا خواهشمندم کمک کنند.
آیا دستگاه اینفرارد با نور مرئی کار میکنه؟یعنی وقتی میخواین قطعه رو بردارید، روی قطعه نور شدید تابیده میشه؟اگه اینطور باشع میشه با همین نمونه که در پست قبل گفته شده ولی در ابعاد کوچکتر کار اینفرارد رو انجام داد

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
از دوستانی که دستگاه اینفرارد دارند لطفا خواهشمندم کمک کنند.
آیا دستگاه اینفرارد با نور مرئی کار میکنه؟یعنی وقتی میخواین قطعه رو بردارید، روی قطعه نور شدید تابیده میشه؟اگه اینطور باشع میشه با همین نمونه که در پست قبل گفته شده ولی در ابعاد کوچکتر کار اینفرارد رو انجام داد
من دستگاه YAXUN862D دارم که بقول خودش اینفرارد داره.نورش قرمز و بسیار خیره کننده(در حقیقت کور کننده) است.ولی تا اونجا که من میدونم نور مادون قرمز کاملا نامریی است.البته اکثر دستگاههایی که به طریق التهاب فیلامان نورافشانی میکنن به حد زیادی نور مادون قرمز تولید میکنن.پس بی راه نیست که سیستم شما درست باشد.اما دوست من متاسفانه من موفق به دیدن عکس ارسالی شما نشدم.فکر کنم از جایی لینک دادید که باید فیییییییییییییییییییییلتتتتر باشد.

iliya_nazari

کاربر
2013-01-11
30
310
www.iliyacomputer.ir
با سلام و حسته نباشید.
دوسته عزیز احتمال جواب دادن هست ولی شما میخای با اینکار احتمال درصد حطای کار رو پایین بیاری به نظرم با توجه به اینکه نسبت به هیتر از تکان کمتری برحوردار هستی و گرما به طور یکنواخت پحش میشه جواب میده ولی باید در نظر داشت که کنترل دما و مدت زمان رو نمیتونی به طور دفیف کنترل کنی که در دستگاههای bgd به صورت اتومات دما در بازه زمانی مشخث افزایش و در نهایت کاهش پیدا میکنه که در 90 درصد مواقع عملیات با موفقست صورت میگیره.البته کار با هیتر و این ابزار نیز به مهارت استفاده کنندهبستگی داره شاید یکی با هیتر معموای یا فندک اتمی (تو پاساژ رضا دیدم)کاری کنه که هیچکی نتونه حتی با bga اون کارو بکنه.

habib_azadi

کاربر
2014-01-15
162
451
من هیتر 862 ای ار دارم نورش قرمز خیره کننده هست.مادون قرمز طیف خاصی داره
اشعه مادون قرمز یا فرو سرخ ، انرژی الکترومغناطیسی است که برای چشم انسان نامرئی است و در طیف الکترومغناطیسی ، بین امواج رادیویی و نور مرئی قرار دارد و با سطوح انرژی اتمی ارتباط دارد. این اشعه که در نور خورشید و منابع مصنوعی وجود دارد، اگر توسط ماده جذب شود، آن را گرم می‌کند.
[h=1]گسترده اشعه مادون قرمز[/h]منطقه اشعه مادون قرمز بین طول موجهای 0.8 میکرومتر (که حد نور مرئی است) و 343 میکرومتر قرار دارد.
در اشعه مادون قرمز طول موجهای کوتاهتر از 1.5 میکرومتر از پوست می‌گذرند و بقیه جذب شده و تولید حرارت می‌کنند. اشعه مادون قرمز را به دو قسمت تقسیم می‌کنند:

• طول موجهای بین 0.8 میکرومتر تا 4 میکرومتر.
  • طول موجهای بلندتر از 4 میکرومتر که اغلب بوسیله مواد جذب می‌شوند، بخصوص طول موجهای بلندتر از 10 میکرومتر بوسیله هوا کاملا جذب می‌شوند.
[h=1]جذب اشعه مادون قرمز[/h]
  • آب یکی از مواد خیلی جاذب اشعه مادون قرمز است. محلول نمک طعام در حدود 20 برابر آب خالص اشعه را جذب می‌کند.
  • شیشه معمولی برای اشعه مادون قرمز بلند به کلی غیر قابل نفوذ است و مورد استفاده آن در ساختن گلخانه‌ها برای حفظ گلها از سرما به سبب همین خاصیت است.
[h=1]منابع اشعه مادون قرمز[/h][h=2]منبع طبیعی[/h]بزرگترین منبع طبیعی اشعه مادون قرمز ، خورشید است. مقداری از نور آفتاب که به ما می‌رسد، دارای اشعه مادون قرمز کوتاه است، زیرا پرتوهای مادون قرمز بلند آن در طبقات هوا جذب شده‌اند.
[h=2]منبع مصنوعی[/h]
  • اجسام ملتهب

بهترین منبع مصنوعی برای اشعه مادون قرمز ، اجسام ملتهب می‌باشند که طول موج آنها بر حسب درجه حرارت تغییر می‌کند. اگر بخواهیم اشعه مادون قرمز تنها داشته باشیم، باید نور این قبیل منابع مصنوعی را بوسیله شیشه‌هایی که در ترکیب آنها ید و یا اکسید منگنز دو (MnO) وجود دارد، صاف کنیم. این نوع صافیها طیف مرئی را جذب می‌کند و فقط اشعه مادون قرمز کوتاه را عبور می‌دهند.
  • عبور حریان الکتریکی از مقاومتها

روش دیگر که سهل و عملی است، عبور جریان الکتریکی از مقاوتهای فلزی است، بطوری که این مقاوتها سرخ می‌شوند. این مقاومتها غالبا از آلیاژهای آهن و نیکل ساخته شده‌اند.
  • چراغ با مفتول زغال چراغهایی که مفتول آنها از زغال چوب ساخته شده است، نیز به نسبت زیاد اشعه مادون قرمز دارند. در این چراغ نسبت اشعه کوتاه بین 1 میکرومتر و 7 میکرومتر خیلی کم ، ولی نسبت اشعه مادون قرمز بلند آن زیاد است.
  • چراغ بخار جیوه چراغ بخار جیوه نیز ، اشعه مادون قرمز با طول موج کوتاه بین 0.92 میکرومتر و 1.3 میکرومتر تولید می‌کند، ولی نسبت اشعه حاصله نسبت به سایر منابع کمتر است.
[h=1]اندازه گیری اشعه مادون قرمز[/h]برای اندازه گیری اشعه مادون قرمز از جذب انرژی حرارتی آن استفاده می‌نمایند، یعنی این اشعه را به جسمی می‌تابانند که بتواند کلیه انرژی را جذب کند و سپس مقدار حرارتی را که در جسم مزبور تولید گشته ، اندازه می‌گیرند.

• پیل ترموالکتریکی : وسیله دقیق دیگر برای اندازه گیری اشعه مادون قرمز ، استفاده از پیل ترموالکتریک می‌باشد که در آن انرژی حرارتی تبدیل به انرژی الکتریکی می‌شود و به سهولت قابل اندازه گیری است.
  • سوزن ترموالکتریک : برای اندازه گیری درجه حرارت در داخل نسوج زنده از دستگاهی به نام سوزن ترموالکتریک استفاده می‌کنند.
[h=1]خواص فیزیولوژیکی اشعه مادون قرمز[/h]
  • اشعه مادون قرمز سبب گرم شدن پوست و نسج سلولی زیر جلدی می‌شود.
  • اشعه مادون قرمز ممکن است در پوست سوختگی‌های نسبتا شدیدی ایجاد نماید.
  • اگر اشعه مادون قرمز را به مقدار مناسب بکار برند، در نتیجه اتساع رگهای زیر پوست ، سبب تسهیل اعمال فیزیولوژیک پوست می‌شود و حتی از راه عکس‌العمل پوستی در بهبودی حال عمومی ‌نیز می‌تواند موثر واقع شود.
  • این اشعه خاصیت تسکین درد را نیز دارد که علت آن همان اتساع عروق و بهتر انجام گرفتن عمل رفع سموم و تغذیه بافتها است.

sunboys

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2008-10-14
1,148
2,058
اراک
www.sunpc.ir
لطفا در مورد این کلیپ نظر بدهید!
یه ایده جاب برای ساخت هیتر مادون قرمز
من دیدم خیلی جالب بود خوب اگر بشه دریچه تابش حرارت از بالا را یکمقدار کوچک تر طراحی کرد و دوتا دماسنج به کارببریم دقیق تر و راحت تر میشه این کار را انجام داد
لامپهای استفاده شده از چه نوعی بودند

بالا