آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

پرسش و پاسخ بخش {مدارات الكترونيك}

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
اگر بازهم در نقشه جدید ضعف میبینید بگید تا با
Proteus براتون بکشمش

درود

عزیزم قبل از زحمت تازه عرض کردم اگه مشخصه قطعات را بدرستی هم ثبت کنید زمان زیادی طول میکشه که بتونم چنین نقشه ای را درک کنم
حال آنکه اشتباهات زیادی هم داره مثلا مقاومت ۲۷ کیلو با تمام tip35 ها سری کردید که از محالاته و احتمالا ۲۷/. اهمه نه ۲۷ کیلو یعنی اگه با اهم متر تست کنی تقریبا صفر اهمه و قس علیهذا

سالهاست من در هر روز لااقل ۱۰ نقشه مطالعه و بررسی میکنم و با این وجود حاضرم محکوم به جهنم بشم ولی ناگزیر به مطالعه و بررسی این نقشه نباشم.
نقشه شما مملو از معماست مثلا برخلاف نقشه های استاندارد ، پیدا کردن بیس امیتر ترانزیستورها در نقشه شما خودش داستانه
یا رابطه معقولی بین خروجی و ترانزیستورهای قدرت پیدا نکردم زیرا مشخصه های ثبت شده قابل اطمینان نیست و احتمالا ۱۵ اهمی سری با خروجی هم ۱۵ اهم نیست.

ضمنا فرمودی

قطعاتی که فقط یک کد دارند smd هستن و من فقط کد قطعه رو گذاشتم، قطعاتی که علامت سوال دارن یعنی کدشون پاک شده و تقصیر من نیست

اما دوست عزیزم اگه شما بدلیل عدم قصور قادر به ارائه نقشه نباشی اجنه احساس مسئولیت و کمک نمیکنه و نقشه تحویلم نمیده و لذا به هر دلیلی نقشه نداشته باشم درواقع کاملا کور هستم و چیزی نمی بینم که اصلاح کنم.

میخوای در تاپیک مستقلی جهت رفع عیب مطرح کن و مطلع کن تا صرفنظر از اصلاح طراحی ، فعلا عیبش رفع بشه
اگه خواستی تعمیر کنی باید ۶ تا tip35 را آزاد کنی البته لازم نیست کاملا خارجش کنی و یک پایه اونا آزاد بشه کافیه مثلا ۶ تا مقاومت سفید ۵ وات را خارج کن کافیه تا فقط در جریان تعمیر فقط یک tip35 در مدار باشه که در صورت صدمه فقط یک ترانزیستور بسوزه
ولی فعلا در ولتاژ بالای ۲۰ ولت و جریان بالای ۱ آمپر تست نکن و اتصال کوتاه هم نکن

سپاس

آخرین ویرایش:

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
403
686
قم
باتشکر از حوصله شما استاد عزیز
خستگی آخرشب باعث این خطاها شد
مقاومتهای سری شده با tip این بود
5w R27-K
و مقاومت سری شده با خروجی
10w0.15♤j

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
403
686
قم
ایراد مدارو میدونم
یکی از tip ها سوخته
طبق اظهارات فروشنده ماژول این مدار طراحی آمریکاست و لیکن تمام محافظتها در طراحیش هست
حالا علت اینکه با یک اتصال کوتاه چند صدم ثانیه ای یکی از tip ها میسوزه تقلبی بودنه قطعاته!!!
و من میخواستم ببینم اگه نقیصه ای در طراحی هست تغییر و اصلاح کنم!
در اولین فرصت نقشه رو با Proteus تهیه و بارگزاری میکنم

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
ایراد مدارو میدونم
یکی از tip ها سوخته
طبق اظهارات فروشنده ماژول این مدار طراحی آمریکاست و لیکن تمام محافظتها در طراحیش هست
حالا علت اینکه با یک اتصال کوتاه چند صدم ثانیه ای یکی از tip ها میسوزه تقلبی بودنه قطعاته!!!
و من میخواستم ببینم اگه نقیصه ای در طراحی هست تغییر و اصلاح کنم!
در اولین فرصت نقشه رو با Proteus تهیه و بارگزاری میکنم

درود

در تاپیک مستقلی مطرح کن تا اونجا بررسی بشه و گزارشی تنظیم کن که الان عیبش رفع شده یا فقط حدس میزنی
هرچند تعداد آپ امپ ها گویای ضعف طراحی است اما با چند آزمایش شفاف تر میشه.
باتشکر از حوصله شما استاد عزیز
خستگی آخرشب باعث این خطاها شد
مقاومتهای سری شده با tip این بود
5w R27-K
و مقاومت سری شده با خروجی
10w0.15

اگه قرار باشه مشخصه قطعات به این شکل اصلاح بشه شاید اصلاح مشخصه ها چند ماه طول بکشه

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: chavooshi

micromg

کاربر
2018-03-26
84
124
باسلام خدمت اساتید ارجمند خداقوت دوستان بنده در مورد مسئله ای گیر کوچکی دارم ممنون میشم اگر راهنمایی کنید اخیرا 1مینی ماژول FT4232Hساختم (خلاصه معرفی :این ماژول واسط بین کامپیوتر و سخت افزارهایی که با پورتهای RS232 و SPI کار میکنند میباشدوبه نوعی میشود بعنوان پروگرامر حافظه های SPI و I2cازش استفاده کرد)مشکلم اینه که PCماژول رو دیتکت نمیکنه کارهایی که انجام دادم :انواع درایورها رو در چند نسخه مختلف از سایت اصلی دانلود و نصب کردم ولتاژهای کاری پایه های مختلف آیسی رو چک کردم همگی فیکس هستن (کمی 5ولت پورت USB افت ولتاژ دارد ولی تابحال با هیچ سخت افزاری مشکل نداشته)از بابت لحیمکاری پایه های آیسی هم مطمئن هستم تک به تک وقت گذاشتم و همه پایه هارو چک کردم لطفا اگه کسی درین مورد تجربه ای داره راهنمایی کنه خودم فکر میکنم در نصب درایور ها یانحوه معرفی ماژول به سیستم اشتباه میکنم تشکر ازشما
s!Avo_xN1-gfnRgSYy-gXEiGOCWjQF
s!Avo_xN1-gfnRgSRpY8GGV8Vt2WIS
عکس از ماژولی که ساخته شده آپلود کردم تاشاید بهتر بشه کمک کرد

آخرین ویرایش:

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
سلام لطعا کمکم کنین.
میخام ولتاژ 7.4 ولت که از دو باطری لیتییومی سری شده رو با استفاده از ماسفت 3205 یا ترانزیستور مثلا13007 با استفاده از کلید فشاری سویچ کنم به مصرف کننده.یعنی با فشار کلید کوچک فشاری ماسفت یا ترانزیستور برق رو با حداکثر امپر این دو باطری به مصرف کننده بده و زمانی که دست از روی کلید بردارم سریع قطع کنه.ممنون میشم مدار بهم بدین. جایی دیدم با ماسفت ویک مقاومت و یک زنر انجام داده بودن ولی اسمی از قطعات نبود.

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام لطعا کمکم کنین.
میخام ولتاژ 7.4 ولت که از دو باطری لیتییومی سری شده رو با استفاده از ماسفت 3205 یا ترانزیستور مثلا13007 با استفاده از کلید فشاری سویچ کنم به مصرف کننده.یعنی با فشار کلید کوچک فشاری ماسفت یا ترانزیستور برق رو با حداکثر امپر این دو باطری به مصرف کننده بده و زمانی که دست از روی کلید بردارم سریع قطع کنه.ممنون میشم مدار بهم بدین. جایی دیدم با ماسفت ویک مقاومت و یک زنر انجام داده بودن ولی اسمی از قطعات نبود.

درود

چه جریانی میخوای؟

سپاس

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
سلام استاد غزال عزیز.
واسه شوکر هستش که با دو تا ماسفت 3205 بسته شده.قبلا که بین دو تا باطری یک تیکه سیم بسته بودم بعد 10 ثانیه داغ و بعد قطع شد پس حتما جریان قابل توجه داره که سیم ./5 رو ذوب کرد.باز هر جور خودتون صلاح میدونین.فقط عجله دارم.ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد غزال عزیز.
واسه شوکر هستش که با دو تا ماسفت 3205 بسته شده.قبلا که بین دو تا باطری یک تیکه سیم بسته بودم بعد 10 ثانیه داغ و بعد قطع شد پس حتما جریان قابل توجه داره که سیم ./5 رو ذوب کرد.باز هر جور خودتون صلاح میدونین.فقط عجله دارم.ممنون

درود

اولا شوکرهای ساده در زمان طولانی قابل استفاده نیستن و بخش قدرت میسوزه
ثانیا با توجه به گزارش شما بنظر میرسه جریان بالای ۱۰ آمپر نیاز داره که البته در زمان کوتاه اشکالی نداره.

لذا برای استفاده مقطعی یعنی
برای اینکه وصل و نهایتا پس از یک ثانیه قطع کنی هرچند مدام وصل و قطع کنی از مدار ساده زیر استفاده کن
مدت زمان وصل نباید ترانزیستور را بشدت داغ کنه مثلا اگه ۲ ثانیه کمی گرم شد اشکال نداره.

یک ترانزیستور صنعتی پر قدرت ولتاژ پایین تهیه کن
۱- کلکتور به مثبت باطری و امیتر به مثبت شوکر
۲- بین بیس و کلکتور یک کلید مینیاتوری نصب کن ( اگه بیس را با مقاومت حدود ۳۰ اهم سری کنی درصورتیکه شوکر ، صدمه ببینه احتمال صدمه ترانزیستور کمتر میشه.)

تاکید میکنم کلید بمدت طولانی روشن باشه بابای ترانزیستور درمیاد و قبل از انکه باطری را آزاد کنی بابای شوکر هم درمیاد .

برای اندازه گیری جریان میتونی مقاومت حدود یکدهم اهم با باطری سری کنی و ولتاژ این مقاومت را بر یکدهم تقسیم کنی ، جریانش بدست میاد

یادت باشه یکی هم به نیت من بزن
سپاس

بالا