آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپیک لامپ های کم مصرف

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام وتشکرازمرادی عزیز بابت پاسخ عرض کنم که درموردتعویض قطعات شماره ومقداراونهاروخیلی مدنظردارم وهیچگاه مثال بجای ۰۰۳از۰۰۵استفاده نکردم به نظرم مشکل دربایاس بیس ترانزیستورها پیش میادومن مشکوک به دیاک بودم مسئله رو مطرح کردم به این امید که از اساتید بزرگوارراهنمایی بگیرم بازهم از یادآوری تون ممنونم.

درود

عیب و ایراد هر دستگاهی با انجام آزمایش های لازم و با بررسی پاسخ سبستم مشخص میشه .
بدیهی است که سر درد یک داروی مشخص نداره و هر بیماری باید مورد آزمایش قرار بگیره تا عامل سر درد هر بیمار مشخص بشه .

البته پزشک کلنگی هم وجود داره که یک خورجین دارو میده بلکه یکی از داروها افاقه کنه و دراینصورت اگرچه بابای بیمار در میاد و در آینده باید عوارض ناشی از داروهای جور واجور و کیلویی را تحمل کنه اما ازآنجاکه هیچوقت متوجه نمیشه که داروهای بیمورد موجب بیماری های رنگارنگ آتی شده لذا همیشه بابت درمان این پزشک خیلی هم شنگول و خوشحال و از وی بسیار هم راضی است .

حکایت این پزشک مصداق ، تعمیر کیلویی و شانسی است که قطعات دستگاه معیوب را بصورت کیلویی عوض کنیم شاید تصادفا قطعه معیوب هم عوض بشه و مشکل رفع بشه ، غافل از آنکه اگه رفع بشه همون دستگاهی میشه که فرمودید غالبا داغ میکنه و تند تند میسوزه و در هر صورت دستگاه ، دستگاه نمیشه ، مگر بخت یار باشه و قطعه معیوب در ابتدای تعمیر شانسی عوض بشه

در تعمیر اصولی هیچ قطعه ای خارج نمیشه مگر سوخته باشه.
و هر تعویض نابجا و اشتباه بمنزله پتکی است که به سیستم وارد میشه
.

سپاس

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
435
1,114
55
کبودراهنگ همدان
بله ، بنده هم چند مورد اینطوری برخورد کردم، ترانزیستورهای 13001 در چند مدل تولید میشن، بیس کنار و بیس وسط و . . . ، خلاصه تجربه نشان داده که قبل نصب قطعه نو اونو باید تست کنیم، یه نکته از پسرم که مهندس الکترونیکه همیشه تو ذهنم هستش: پایه ترانزیستور با مولتی متر دیجیتال تست می کنم ، پایه ای که در یک حالت به هر دو پایه راه بده و در یک حالت دیگه راه نده اون پایه B هستش ، بعد اینکه پایه B مشخص شد اگه پایه B به یکی از پایه های که راه میده مقدار کمتری رو نشان داد اون پایه C هستش و پایه باقیمانده میشه ! این روالو چندین ساله دارم استفاده می کنم تاکنون مفید بوده!!!
با سلام
یه دونه چراغ مطالعه ذره بین دار(با لامپ دایره ای) دارم که خاموش شد بردش رو باز کردم متوجه شدم دوتا ترانزیستور13001سوخته.ترانزیستوررو عوض کردم ولی لامپ روشن نشد!!!مقاومت هارو داخل مدار چک کردم سالم بودند!دیودها سالم بودند!خازنها رو با خازن سنج تست کردم سالم بودند!فیلمان رو تست کردم سالم بود!برای تست مطمئن تر فیلیمان،لامپ رو با یه برد لامپ کم مصرف 20وات سالم تست کردم که روشن شد!تمام قطعات رو از مدار خارج کردم و تک تک تست کردم که سالم بودند!دوباره ترانزیستور رو عوض کردم که باز روشن نشد!برای اطمینان خازن ها رو هم عوض کردم نشد!برای اطمینان دیودها و دیاک رو عوض کردم نشد که نشد!میتونستم یه برد لامپ کم مصرف که فیلیمانش سوخته بود روش نصب کنم ولی چون داشت منو بازی میگرفت من هم ول کن نبودم!2شب هر بار 2ساعت روش کار کردم!!!آخه چطور یه برد کوچیک که قطعات خاصی هم نداره نباید درست بشه!پس یه تلویزیون رو باید چیکار کرد!برد رو به صورت تخصصی تر بررسی کردم و متوجه شدم ترانزیستوری که خریدم جای پایه بیس و امیترش جابه جایه!!!!!!!!!شکل برد رو میزارم و با مستطیل قرمز جای دوتا ترانزیستور رو مشخص کردم اگه دقت کنید متوجه میشید که بر طبق چاپ روی برد ترازیستور برعکس نصب کردم.حتی اگه چاپ روی برد هم در نظر نگیریم موقع جداکردن ترانزیستور سوخته بر طبق شکل برد نصب شده بود!!
مشاهده فایل‌پیوست 67877

آخرین ویرایش:

amir*as

کاربر vip
کاربر
2020-03-07
123
231
درود

عیب و ایراد هر دستگاهی با انجام آزمایش های لازم و با بررسی پاسخ سبستم مشخص میشه .
بدیهی است که سر درد یک داروی مشخص نداره و هر بیماری باید مورد آزمایش قرار بگیره تا عامل سر درد هر بیمار مشخص بشه .

البته پزشک کلنگی هم وجود داره که یک خورجین دارو میده بلکه یکی از داروها افاقه کنه و دراینصورت اگرچه بابای بیمار در میاد و در آینده باید عوارض ناشی از داروهای جور واجور و کیلویی را تحمل کنه اما ازآنجاکه هیچوقت متوجه نمیشه که داروهای بیمورد موجب بیماری های رنگارنگ آتی شده لذا همیشه بابت درمان این پزشک خیلی هم شنگول و خوشحال و از وی بسیار هم راضی است .

حکایت این پزشک مصداق ، تعمیر کیلویی و شانسی است که قطعات دستگاه معیوب را بصورت کیلویی عوض کنیم شاید تصادفا قطعه معیوب هم عوض بشه و مشکل رفع بشه ، غافل از آنکه اگه رفع بشه همون دستگاهی میشه که فرمودید غالبا داغ میکنه و تند تند میسوزه سلام و درود خدمت ازاستادغزال فرمایشات تون کاملا بجای و بنده ضمن موافقت با کلام شماازشماتقدیر وتشکر میکنم. سایه تون کم نشه .

toloosoft

کاربر
2010-06-03
46
132
درود توی لامپ کم مصرف بیشتر مواقع ترانزیستور ها میسوزن که قبلش حتما مقاومت وارد شده به ترانزیستور هم سوخته که ترانزیستور را هم میسوزونه ایا قطعه ای سراق دارید با پایه ترانزیستور سری کنم بعد از مقاومت تا اگه مقاومت سوخت اسیبی به ترانزیستور نرسونه و هزینه کمتری روی دست مشتری بزاره مثل فیوز مثلا ولی مقدارش را نمیدونم
یدونه لامپ کم مصرف هم دارم این خازن صافیش عوض شده ولی بعضی مواقع وقتی روشن میکنم روشن نمیشه شاید توی دو شب این اتفاق میفته و شب سوم روشن میشه علتش چی میتونه باشه

Nik andish

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-10-27
1,266
13,142
Hamedan
درود توی لامپ کم مصرف بیشتر مواقع ترانزیستور ها میسوزن که قبلش حتما مقاومت وارد شده به ترانزیستور هم سوخته که ترانزیستور را هم میسوزونه ایا قطعه ای سراق دارید با پایه ترانزیستور سری کنم بعد از مقاومت تا اگه مقاومت سوخت اسیبی به ترانزیستور نرسونه و هزینه کمتری روی دست مشتری بزاره مثل فیوز مثلا ولی مقدارش را نمیدونم
یدونه لامپ کم مصرف هم دارم این خازن صافیش عوض شده ولی بعضی مواقع وقتی روشن میکنم روشن نمیشه شاید توی دو شب این اتفاق میفته و شب سوم روشن میشه علتش چی میتونه باشه
سلام :عزیزم مشکل سوختن لامپهاي کم مصرف ازمقاومت شروع نمیشه بلکه این خود ترانزیستوره که داغ میکنه ومیسوزه بعدش مقاومت هم میسوزه شما بایدکاری کنی [hide]که ترانزیستورهاداغ نکنند یک راهکار استفاده از ترانزیستور قوی با توجه به دیتاشیت مربوطه میباشد مثلاً اگر ترانزیستور خودش 1آمپر2وات هست شما از همون گروه مثلا 2آمپر5 وات استفاده کنیید. البته دربرخی موارد مقدار مقاومتها را هم باید تغییر دهید موفق باشید [/hide]

آخرین ویرایش:

toloosoft

کاربر
2010-06-03
46
132
سلام دوستان یک لامپ کم مصرف 105 واتی دارم اول اینکه چرا بردش از ترانزیستور 13003br استفاده شده
برای این مدل کم نیست قدرتش
دوم اینکه این لامپ کار میکرده حدود چهار پنج سالی ولی حالا دیگه روشن نمیشه من بازش کردم یدونه از ترانزیستور ها خراب بود من هر دو تارنزیستور را مشابه عوض کردم ولی چون مقاومت مشابه نداشتم از مقاومت 27 اهم برای ورودی و از 2 اهم برای خروجی استفاده کردم ولی باز هم روشن نمیشه (با لامپ تست امتحان میکنم) ایا دلیلش این مقاومت ورودیه یا چیز دیگه
بقیه قطعات به نظر خودم سالمن مثلا فیوز نسوخته پل دیود ها سالمن خازن صافی عوض شد دیاک عوض شد خستم کرده این لامپ ولی باز هم روشن نشد اگه امکانش هست مدار لامپ 105 واتی را هم قرار بدید تشکر

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,310
ایران
سلام دوستان یک لامپ کم مصرف 105 واتی دارم اول اینکه چرا بردش از ترانزیستور 13003br استفاده شده
برای این مدل کم نیست قدرتش
دوم اینکه این لامپ کار میکرده حدود چهار پنج سالی ولی حالا دیگه روشن نمیشه من بازش کردم یدونه از ترانزیستور ها خراب بود من هر دو تارنزیستور را مشابه عوض کردم ولی چون مقاومت مشابه نداشتم از مقاومت 27 اهم برای ورودی و از 2 اهم برای خروجی استفاده کردم ولی باز هم روشن نمیشه (با لامپ تست امتحان میکنم) ایا دلیلش این مقاومت ورودیه یا چیز دیگه
بقیه قطعات به نظر خودم سالمن مثلا فیوز نسوخته پل دیود ها سالمن خازن صافی عوض شد دیاک عوض شد خستم کرده این لامپ ولی باز هم روشن نشد اگه امکانش هست مدار لامپ 105 واتی را هم قرار بدید تشکر

با سلام و احترام با اجازه اساتید
جواب سوال اول که چرا در لامپ های کم مصرف
از ترانزیستور 13003 استفاده شده به نظر بنده 
واضح است برای اینکه مدار زودتر خراب بشه بندازیم
دور یه لامپ تازه بخریم همه مستحضرید در مدارهای
105 وات از ترانزیستور 13009 استفاده شده و به 
مراتب قوی تر از 13003 هست و اینکه با ترانزیستور
13003 چهار پنج سالی کار کرده جای بسی امیدواری
و رضایت رو داره حتی در بعضی به جای 13009 از
13005 یا 13007 استفاده شده ترانزیستور باید هر
دو دقیقا عین هم و یک نوع و مارک باشند و این
امکان وجود داره اگر یکی از مقاومت ها رو با اختلاف
بالا و پایین وارد کنید لامپ روشن نخواهد شد چون
قبلا تجربه کردم باید از خازن های سرامیکی هم
اطمینان حاصل کنید و با خازن سنج تست آنها امکان
داره بعضی از بردها به علت طراحی ضعیف و... اصلا
ارزش تعمیر ندارند بنده اکثر لامپ هایی که تعمیر
می کنم از روی برد اوراقی که از قبل تعمیر کرده ام
برای مواقعی که مدار طراحی ضعیفی دارد استفاده
می کنم و کل برد رو تعویض می کنم هم عمرش
بیشتر میشه هم وقت تعمیرکار تلف نمیشه در این
لینک هم راهنمای ظرفیت مقاومتها،همراه با نکات
تعمیری عالی و ارزشمند درمورد لامپ های کم مصرف
توسط همکار عزیزم بیان شده.سپاس و آرزوی توفیق

https://www.irantk.ir/threads/82966-آموزش-تعمیر-لامپ-کم-مصرف

آخرین ویرایش:

afshin.j

کاربر
2011-10-16
23
58
جنوب
درود
ابتدا تشکر میکنم ازصبر و شکیبایی استاید مخصوصا غزال و gadraj
حدود ده سال پیش عضو سایت شدم و این خصلت نیک را در اکثر اساتید دیدم، مخصوصا دوستانی که یا توجه نمیکنند یا خلاف توضیح شما استدلال میکنند.
به جهت ادامه تحصیل تکمیلی و تدریس در رشته عمران فرصت کمی داشتم، اکنون با توجه به تقییر سیستم تدریس دانشگاه فرصت یافتم تا مجدد به دنیای الکترونیک بازگردم.

الف) لامپ 60 واتی تورچ پس از حدود یک سال کارکرد، همزمان با روشن شدن صدای ویز ممتد میدهد و پس از کمتر از یک ثانیه صدا کمی بلندتر میشود و ادامه پیدا میکند.

ب) لامپ 60 واتی پارس پس از حدود دو سال کارکرد، کلا از همان ابتدا با نور ضعیف روشن میشود، البته چاپر کمی گپ داشت که چسب زدم اما تاثیر نداشت.

عکس هر دو مورد ارسال کردم، البته از مرور مطالب قبلی به دیاک برای صدای ویز اشاره شده است اما وظیفه دیاک در لحظه استارت است و با صدای ممتد منطقی به نظر نمیرسد. قبل از انجام تعمیرات قصد دارم نظرات اساتید محترم را بدانم.
ضمن تشکر از راهنمایی شما، با توجه به سیاه شدن خازن سبز رنگ پولیستر و عدم رویت شماره ها، آیا نقشه دو مدل لامپ موجود هست؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: smm9297
بالا