آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپیک لامپ های کم مصرف

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام خدمت دوستان محترم....بنده چند سوال در زمینه تعمیر لامپ کم مصرف دارم....امیدوارم شما دوستان به من کمک کرده و مرا یاری دهید...
1_ من متوجه شده ام که ترانزیستور های 1300x دارای دو مدل دیود دار و معمولی هستند...که در نوع دیود دار یک دیود بین پایه امیتر و کلکتور قرار دارد....سوال من این است که من وقتی میخواهم یک لامپ کم مصرف سوخته را تعمیر کنم از کجا بفهمم که ترانزیستور آن از کدام مدل میباشد؟ چون ترانزیستور ها سوخته اند...و این که من باید چه نوع ترانزیستوری در مدار قرار بدهم؟دیود دار یا معمولی؟
آیا میتوان این دو نوع ترانزیستور را جایگزین هم کرد؟ در عمر لامپ تاثیری ندارد؟...
چون بنده قصد خرید ترانزیستور را دارم...به فروشگاه های مختلف در تهران تماس گرفتم خود نمیدانستند که ترانزیستور معمولی است یا دیود دار...چون من شهرستانم نمیدانم چه کنم؟ بخرم یا نخرم؟
سوال بعدی بنده این است که اگر میشود آموزش تعمیر لامپ 150 و 200 وات را هم قرار دهید... چون برد آنها با برد های دیگر تفاوت دارد.....اگر میشود عکسی از برد های این لامپ ها هم قرار بدهید...
سوال بعدی من این است که آیا میتوان جای ترانزیستور 13003 از ترانزیستور 13005 استفاده کرد؟ آیا عمر لامپ بیشتر خواهد شد؟ یا خیر ارزش ندارد ترانزیستور قویتر گذاشت؟
سوال بعدی بنده این است که دلیل اینکه ترانزیستور ها بعد از چند ثانیه روشن شدن لامپ میسوزن چیه همه قطعات تست شده و سالم هستند و بعد تعویض ترانزیستور ها دوباره میسوزن.در ضمن گرمای زیادی هم دارن! ترانزیستور 13003
سوال بعدی بنده این است که من میخوام مثلا ترانزیستور مارک st بخرم...دو نوع داره ارجینال و چینی.. که ارجینال قیمتش دوبرابر چینی هستش...میخوام ببینم چینی بخرم یا ارجینال؟ اگه ترانزیستور چینی بزارم چه مدت کار میکنه؟ آیا ارزش داره که ترانزیستور ارجینال بزارم برای لامپ کم مصرف....چون نمیخوام لامپ سریع بسوزه و مشتری ناراحت بشه....
سلام دوست عزیز. در بخش لامپهای کم مصرف برای سؤالات خودتون تاپیکهای مجزا ایجاد کنین تا بهتر قابل پیگیری باشه و همچنین برای سایر کاربران هم قابل استفاده.
اینجا http://www.irantk.ir/f794/
روی ارسال موضوع جدید کلیک کنین

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
hosin2a;4816[URL="http://www.irantk.ir/post_thanks.php?do=post_thanks_add&p=481623&securitytoken=1469281436-d9022492bb7d6ae2b6b8064f0bee4b8e7d18c5d8" گفت:
تشکر[/URL]23]با سلام خدمت دوستان محترم....بنده چند سوال در زمینه تعمیر لامپ کم مصرف دارم....امیدوارم شما دوستان به من کمک کرده و مرا یاری دهید...
1_ من متوجه شده ام که ترانزیستور های 1300x دارای دو مدل دیود دار و معمولی هستند...که در نوع دیود دار یک دیود بین پایه امیتر و کلکتور قرار دارد....سوال من این است که من وقتی میخواهم یک لامپ کم مصرف سوخته را تعمیر کنم از کجا بفهمم که ترانزیستور آن از کدام مدل میباشد؟ چون ترانزیستور ها سوخته اند...و این که من باید چه نوع ترانزیستوری در مدار قرار بدهم؟دیود دار یا معمولی؟
آیا میتوان این دو نوع ترانزیستور را جایگزین هم کرد؟ در عمر لامپ تاثیری ندارد؟...
چون بنده قصد خرید ترانزیستور را دارم...به فروشگاه های مختلف در تهران تماس گرفتم خود نمیدانستند که ترانزیستور معمولی است یا دیود دار...چون من شهرستانم نمیدانم چه کنم؟ بخرم یا نخرم؟
سوال بعدی بنده این است که اگر میشود آموزش تعمیر لامپ 150 و 200 وات را هم قرار دهید... چون برد آنها با برد های دیگر تفاوت دارد.....اگر میشود عکسی از برد های این لامپ ها هم قرار بدهید...
سوال بعدی من این است که آیا میتوان جای ترانزیستور 13003 از ترانزیستور 13005 استفاده کرد؟ آیا عمر لامپ بیشتر خواهد شد؟ یا خیر ارزش ندارد ترانزیستور قویتر گذاشت؟
سوال بعدی بنده این است که دلیل اینکه ترانزیستور ها بعد از چند ثانیه روشن شدن لامپ میسوزن چیه همه قطعات تست شده و سالم هستند و بعد تعویض ترانزیستور ها دوباره میسوزن.در ضمن گرمای زیادی هم دارن! ترانزیستور 13003
سوال بعدی بنده این است که من میخوام مثلا ترانزیستور مارک st بخرم...دو نوع داره ارجینال و چینی.. که ارجینال قیمتش دوبرابر چینی هستش...میخوام ببینم چینی بخرم یا ارجینال؟ اگه ترانزیستور چینی بزارم چه مدت کار میکنه؟ آیا ارزش داره که ترانزیستور ارجینال بزارم برای لامپ کم مصرف....چون نمیخوام لامپ سریع بسوزه و مشتری ناراحت بشه....
سلام آقا حسین عزیز:wink:

من هم تعمیرات میکنم اما تاحالا به همچین چیزی که گفتید بر نخوردم و یا حتی نشنیدم (ترانزیستور دیود دار یا معمولی)

--------------

من تا الان هر 1300x که استفاده کردم درست کار داده واسم

برای خرید هم میتونید از فروشگاه اقای زارع که در همین سایت هم هستش استفاده کنید و فرقی نداره که از چه ترانزیستوری استفاده کنید و فقط جنس خوب استفاده کنید

-------------

تعمیر برد 150 وات با 200 وات چه فرقی داره دوست عزیز؟؟؟ همه برد ها مشابه هم هستند و شاید المان های قوی تری استفاده شده باشه همین
در صورت وجود وقت عکسی از برد قرار میدهم

------------

هیچگاه به جای 13005 / 13003 استفاده نکنید و یا بلعکس هرچی که خود مدار هست همون رو قرار بدهید چون اون مدار و اون قطعات متناسب با جریان و ولتاژ اون نوع ترانزیستور تعبیه شده

---------------

در تایپیکی در مورد ترانزیستور های 13003 بحث کرده ام

--------------

و اینکه از ترانزیستور اورجینال استفاده کنید
آموزش تعمیر لامپ کم مصرف
http://www.irantk.ir/irantk82966/
-------------

و همیشه بنده برای تعمیر برد کم مصرف بلاشک ترانزیستور و دیود و خازن صافی رو عوض میکنم به شما هم پیش نهاد میکنم

hosin2a

کاربر
2014-05-13
10
12
دوستان عزیز یه تاپیک جدید زدم...اگه امکان داره بیاید اونجا بحث کنیم.
اسم تاپیک هست چند سوال....
ببخشید نمیتونم لینک بزارم....ارور میده...

meshkatelec

کاربر
2016-08-20
15
12
با عرض سلام وخسته نباشید.لامپ کم مصرف 105 وات لوتوس بعد حدود 30 تا 40 دقیقه روشن بودن یک دفعه خاموش میشه و بعد از 10 دقیقه با خاموش و روشن کردن کلید دوباره روشن میشه. میشه لطف بفرمایید علت چی میتونه باشه؟

solara

کاربر vip
vip
کاربر
2010-07-31
173
386
با عرض سلام وخسته نباشید.لامپ کم مصرف 105 وات لوتوس بعد حدود 30 تا 40 دقیقه روشن بودن یک دفعه خاموش میشه و بعد از 10 دقیقه با خاموش و روشن کردن کلید دوباره روشن میشه. میشه لطف بفرمایید علت چی میتونه باشه؟
درود.ترانزیستور ها و دیاک و خازن22nfتعویض شود

فرستاده شده از GT-I9105P

solara

کاربر vip
vip
کاربر
2010-07-31
173
386
با سلام
بعضی از لامپهای کم مصرف هنگام دسترسی به برد آن قاب ان شکسته و موقع جمع کردن محکم بسته نمیشود !
میخواستم بدانم از چه چسبی میشه استفاده کرد تا کار محکم بسته شودو قاب خودشو محکم بگیره !
چون نوع چسب مهمه ، لامپ گرم میشه و داغ میکنه و چسب نباید بر اثر داغ شدن خودش رو ول کنه و قاب باز بشه!
باتشکر
درود.چسب123.ولی از اسپری ان استفاده نشود خیلی خیلی بهتر است

فرستاده شده از GT-I9105P

solara

کاربر vip
vip
کاربر
2010-07-31
173
386
با سلام خدمت دوستان محترم....بنده چند سوال در زمینه تعمیر لامپ کم مصرف دارم....امیدوارم شما دوستان به من کمک کرده و مرا یاری دهید...
درود برشما.ای کاش سوالاتون رو تکی میپرسیدین.
بله شما درست میگین.ترانزیستورها دیود دار و معمولی هستن.دیود دار را میشود به جای معمولی گذاشت اما برعکس ان نمیشود.بهتر است دیود دار تهیه کنید.وقتی ترانزیستور ها داغ میشوند یعنی یک قطعه جریان زیادی میکشد که معمولا آن خود تیوپ لامپ میباشد که اگر موجود است باید تعویض گردد وگرنه بی فایده است.اگر003 نداشته باشید اشکالی نداره005استفاده کنید.مطمعن باشید ک مشکلی پیش نمی اید اما بهتر است از خود003استفاده کنید.برای لامپ نیازی ب ترانزیستور مرغوب نیست اما اگر لامپ شما از کیفیت خوبی برخوردار است و همچنین برای لامپ وات بالا(80به بالا)بهتر است از جنس ترانزیستور خوب استفاده کنید.من نمیدونم منظورتون از لامپ های 200 واتی چیه.اخه همه ی بالاستها در کل یک جورن.ولی بازم سوال داشتین بپرسین.در خیلی از بالاستها هم از ترانزیستور ماسفت استفاده میشود.که تعمیر ان ها هم مشابه همین هاست.در آخر عرض کنم که برای لامپ کم مصرف ترانزیستور دیود دار به لحاظ تجربه ی بنده خیلی خیلی بهتر است. باتشکر از همه اساتید انجمن.

فرستاده شده از GT-I9105P

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام و خیلی ممننون بابت راهنمایی

نحوه تشخیص ترانزیستور دیود دار و یا معمولی از کجا باید شناخت ایا از روی شماره قطعه مشخص است که از چه نوعی است؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: solara

solara

کاربر vip
vip
کاربر
2010-07-31
173
386
سلام و خیلی ممننون بابت راهنمایی

نحوه تشخیص ترانزیستور دیود دار و یا معمولی از کجا باید شناخت ایا از روی شماره قطعه مشخص است که از چه نوعی است؟
اگر سوخته باشد که فقط از روی دیتاشیت میتوانید بفهمید.این هم در صورتی است که قطعه چینی(مارک نباشد)نباشد.ترانزیستور های SXW1300X همگی دیود دار هستند.معولا بعد از شماره ترانزیستور یه حرف لاتین قرار میگیرد که بیانگر دیودار بودن ان است.مثلا در مارک STاگردبعد از شماره حرف Aقرار گیرد یعنی دیوددار است.مثال:13009A.
بعضی مارک ها مثل مارک mf اگر بعد از شماره قطعه حرف D قرار گیرد یعنی دیوددار است.
مثال:13009D
بازم تشکر میکنم از مدیران محترم و همه ی عزیزان سایت

فرستاده شده از GT-I9105P

بالا