آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپیک لامپ های کم مصرف

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
با سلام
بعضی از لامپهای کم مصرف هنگام دسترسی به برد آن قاب ان شکسته و موقع جمع کردن محکم بسته نمیشود !
میخواستم بدانم از چه چسبی میشه استفاده کرد تا کار محکم بسته شودو قاب خودشو محکم بگیره !
چون نوع چسب مهمه ، لامپ گرم میشه و داغ میکنه و چسب نباید بر اثر داغ شدن خودش رو ول کنه و قاب باز بشه!
باتشکر

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
به نام خدا
چسب سنگ بهترین گزینه بوده که من قبلا استفاده میکردم

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
به نام خدا
اساتید عزیز مد نظر داشته باشید که اکثر اوقات خود حباب باعث سوختن برد لامپ میشود
چون بر اثر کارکردن مقاومت لامپ تغییر میکند
چون مدار رزونانسی هست انقدر جریان میده تا ترانزیستور میسوزه
بهترین کار این هست که یا از گرما ترانزیستور متوجه شویم
یا باید جریان رو اندازه گیری کنید

tofan_2050

کاربر
2008-04-21
72
75
سلام دوستان کسی شماتیک لامپهای چینی که به نامهای نما نور نینا نور و ... که 40 وات به بالا رو نداره

mohssen

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-02-27
1,492
6,611
forum.paezaan.com
به نام خدا
اساتید عزیز مد نظر داشته باشید که اکثر اوقات خود حباب باعث سوختن برد لامپ میشود
چون بر اثر کارکردن مقاومت لامپ تغییر میکند
چون مدار رزونانسی هست انقدر جریان میده تا ترانزیستور میسوزه
بهترین کار این هست که یا از گرما ترانزیستور متوجه شویم
یا باید جریان رو اندازه گیری کنید
سلام مهندس جریان کل لامپ یا هر فیلیمان رو باید اندازه گرفت؟
حد استاندارد برای واتهای متفاوت رو میدونید؟

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام.
1- توی لامپ اگه مقاومت نیم اهم نیم وات بسوزه، آیا میتونم به جاش دو تا مقاومت 1 اهم 0.25 وات رو با هم موازی کنم؟ میدونم از نظر تئوری درسته اما از نظر عملی کسی تجربه ای داره؟
2- مقدار جریان ماکزیمم فیوز شیشه ای توی لامپهای مختلف چقدره؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.

tofan_2050

کاربر
2008-04-21
72
75
باسلام من چندین حباب دارم که یطرف سوخته است طبق گفته دوستان طرفی که سوخته رو اتصال کوتاه کردم لامپ روشن میشه اما چشمک میزنه بجای اتصال کوتاه از مقاومت یک اهم تا ده اهم هم استفاده کردم هیچ تغییری حاصل نشد با یردهای دیگه هم همین حالت بود چکار کتم

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
باسلام من چندین حباب دارم که یطرف سوخته است طبق گفته دوستان طرفی که سوخته رو اتصال کوتاه کردم لامپ روشن میشه اما چشمک میزنه بجای اتصال کوتاه از مقاومت یک اهم تا ده اهم هم استفاده کردم هیچ تغییری حاصل نشد با یردهای دیگه هم همین حالت بود چکار کتم

سلام.
این روش توی همه لامپها جواب نمیده!

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
یه لامپ 80 وات داشتم که قطعات زیر توش سوخته بود
13007 - مقاومتهای کم اهم - فیوز شیشه ای - دیودهای پل
دو تا مقاومت نیم اهم سوخته بود که به جای هرکدوم از دو تا یک اهم موازی با هم استفاده کردم.
به جای فیوز شیشه ای هم از یه مقاومت یک اهم 0.25 وات استفاده کردم. دیودها و 13007 ها هم تعویض شد.
تغییرات فوق رو انجام دادم ولی لامپ روشن نشد تا اینکه
[hide]متوجه شدم مقدار مقاومت 10 اهم، حدود 14 اهم نشون میده. با تعویض این مقاومت مشکل برطرف شد [/hide]
و لامپ روشن شد.

hosin2a

کاربر
2014-05-13
10
12
با سلام خدمت دوستان محترم....بنده چند سوال در زمینه تعمیر لامپ کم مصرف دارم....امیدوارم شما دوستان به من کمک کرده و مرا یاری دهید...
1_ من متوجه شده ام که ترانزیستور های 1300x دارای دو مدل دیود دار و معمولی هستند...که در نوع دیود دار یک دیود بین پایه امیتر و کلکتور قرار دارد....سوال من این است که من وقتی میخواهم یک لامپ کم مصرف سوخته را تعمیر کنم از کجا بفهمم که ترانزیستور آن از کدام مدل میباشد؟ چون ترانزیستور ها سوخته اند...و این که من باید چه نوع ترانزیستوری در مدار قرار بدهم؟دیود دار یا معمولی؟
آیا میتوان این دو نوع ترانزیستور را جایگزین هم کرد؟ در عمر لامپ تاثیری ندارد؟...
چون بنده قصد خرید ترانزیستور را دارم...به فروشگاه های مختلف در تهران تماس گرفتم خود نمیدانستند که ترانزیستور معمولی است یا دیود دار...چون من شهرستانم نمیدانم چه کنم؟ بخرم یا نخرم؟
سوال بعدی بنده این است که اگر میشود آموزش تعمیر لامپ 150 و 200 وات را هم قرار دهید... چون برد آنها با برد های دیگر تفاوت دارد.....اگر میشود عکسی از برد های این لامپ ها هم قرار بدهید...
سوال بعدی من این است که آیا میتوان جای ترانزیستور 13003 از ترانزیستور 13005 استفاده کرد؟ آیا عمر لامپ بیشتر خواهد شد؟ یا خیر ارزش ندارد ترانزیستور قویتر گذاشت؟
سوال بعدی بنده این است که دلیل اینکه ترانزیستور ها بعد از چند ثانیه روشن شدن لامپ میسوزن چیه همه قطعات تست شده و سالم هستند و بعد تعویض ترانزیستور ها دوباره میسوزن.در ضمن گرمای زیادی هم دارن! ترانزیستور 13003
سوال بعدی بنده این است که من میخوام مثلا ترانزیستور مارک st بخرم...دو نوع داره ارجینال و چینی.. که ارجینال قیمتش دوبرابر چینی هستش...میخوام ببینم چینی بخرم یا ارجینال؟ اگه ترانزیستور چینی بزارم چه مدت کار میکنه؟ آیا ارزش داره که ترانزیستور ارجینال بزارم برای لامپ کم مصرف....چون نمیخوام لامپ سریع بسوزه و مشتری ناراحت بشه....
آخرین ویرایش:
بالا