آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: حل شدن مشکل 5VSB برای همیشه

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
سلام دوستان و اساتید عزیز
قبل از اینکه بخوام در اینمورد 5VSB و افزایش ولتاژش و حل مشکلش بگم میخواستم چند مورد برای بقیه افراد ذکر کنم.
من دانش آموخته و دانش آموز همیشگی این سایت هستم و این سایت حق بزرگی به گردن من دارد.وقتی میبینم دوستانی با کوچکترین چشم داشتی، اطلاعات گنج مانند خود را که حاصل سالیان تجربه کاری خود هست را به رایگان در اختیار من و دیگران قرار میدهند ناراحت میشم اگر اطلاعات خود را به رایگان در اختیار دیگران قرار ندهم.
اما میبینم کسانی در سایت از این تجارب استفاده میکنند ولی کوچکترین بهایی به نویسنده و فراهم کننده اطلاعات نمیدهند چون برایشان اطلاعات مهمتر است از استاد.حتی حاضر نیستند یک تشکر خشک و خالی بکنند(دلیل این حرفم تعداد پستهای زیاد بعضی کاربران و انگشت شمار بودن تعداد تشکر آنهاست که نشان میدهد فقط سوال میپرسند ولی تشکر بلد نیستند)
بهر نحو فقط خواست درددلی داشته باشم و نگرشی تغییر بدهم که فقط اطلاعات در جریان ارزشمند هست نه آنهایی که مانند آب در یک جا بماند.

با توجه به اینکه بالا رفتن 5VSB سوال بسیاری از همکاران بوده و خواهد بود خواهشمندم در صورتیکه مدیران صلاح میدانند این موضوع رو مهم و سایر پستهای اضافه را مسدود کنند تا از بهم ریختگی تاپیک جلوگیری شود.

اما راهکار حل مشکل بسیار ساده است.در اولیه پاور (طبق تجربه من در تمامی پاورها که تابحال دستم رسیده از جمله گرین و مزراتی و ACbell و الگانس و نکست و ...) یک خازن با ظرفیت 4.7 یا 10 میکرو و ولتاژ 50 ولت قرار گرفته که اولا تک بوده و در کنار چاپر ولتاژ استند بای میباشد ثانیا در زیر مدار یکی از پایه های خازن به مقاومتی که به اپتوکوپلر وصل است متصل و پایه دیگرش به پایه همین چاپر استندبای بدون واسطه متصل است.
در تست خازن ممکن است مقدار نزدیکی به ارقام ذکر شده نشان دهد گولش را نخورید و بی معطلی عوضش کنید البته در اکثر موارد من مقدار خازن را بسیار پایینتر از مقدار نامی خوندم اما در یکی مورد مقدار درست نشون میداد.
در بعضی پاورها هنگام استارت پاور مقدار 5VSB بشدت بالاست حدود 10 ولت و بالاتر و پاور سوت میکشد.در این مواقع با تست خازن متوجه میشوید که این خازن به مقدار صفرش بسیار نزدیک شده است. البته بدون توجه به بالا بودن 5VSB که با این خازن مرتفع میشود ممکن است سوت کشیدن پاور دلایل دیگری داشته باشد که باید بعد از تعویض خازن آنرا هم عیب یابی کرد.
نگته آخر اینکه در صورتیکه خازن مقدارش از نصف کمتر شده باشد بعلت بالا رفتن ولتاژ و به طبع بالاتر رفتن جریان عبوری از مقاومتهای کنار سیم بنفش (معمولا نزدیک پایه های ثانویه اپتوکوپلر) آنها سوخته و یا تغییر رنگ میدهند تعویض آنها فراموش نشود.

آخرین ویرایش:

afarinesh-r

کاربر vip
vip
کاربر
2010-08-29
123
320
سلام
ممنون از راهنمایی شما
کنار چاپر 10ولت 50 میکرو
وکنار سیم خروجی استندبای هم یکی دیگه بود عوض کردم
البته قبلش خازن 2200 - 16 ولت که باد کرده بود و خازن 470 - 16 ولت که ظاهرا سالم بود رو عوض کرده بودم
ولتاژ استندبای 8.3 ولت بود بعد از تعوض دو تا 50 ولتی اومد رو 7.4 ولت ولی هنوز تستر ارور میده
اگه راه دیگه هست لطف کنید راهنمایی کنید

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
سلام
ممنون از راهنمایی شما
کنار چاپر 10ولت 50 میکرو
البته قبلش خازن 2200 - 16 ولت که باد کرده بود و خازن 470 - 16 ولت که ظاهرا سالم بود رو عوض کرده بودم
ولتاژ استندبای 8.3 ولت بود بعد از تعوض دو تا 50 ولتی اومد رو 7.4 ولت ولی هنوز تستر ارور میده

به نام خدا
لطفا pc 817 و tl 431 را چک کنید

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
سلام
ممنون از راهنمایی شما
کنار چاپر 10ولت 50 میکرو

سلام
همونطور که خدمتتتون عرض کردم با کاهش مقدار خازن ولتاژ میره بالا ولی چند مقاومت در زیر اپتوکوپلر معمولاً آسیب میبینند.حتماً اونها رو هم چک کنید و اگر آسیب دیده اند تعویض کنید.همکار گلمون Nichicon هم راه حل آی سی 431 رو دادند تست کنید.اما تجربه نشون داده اپتوکوپلر کمتر دچار آسیب میشه و اگر آسیب دید معمولاً کل مدار را از کار میندازه با اینحال اون رو هم تست کنید و اگر ایراد داشت تعویضش کنید.

afarinesh-r

کاربر vip
vip
کاربر
2010-08-29
123
320

به نام خدا
لطفا pc 817 و tl 431 را چک کنید

دو تا قطعه بالا سالم بودند
یک پاور گرین دیگه هم دارم همین مشکل رو داره Green 330
توی اون بجای 2200میکرو 16ولت بین دوتا سینک 1000میکرو 16 ولت بود
ولتاژ استندبای اون بین 4 و 5.5 همینطور پایین و بالا میرفت
خازنش که باد کرده بود رو عوض کردم، ولتاژ استندبای رفت رو 7.2
به نظر شما میشه بجای این خازن 1000 -16 یه چیز دیگه بذارم که ولتاژ بیاد پایین ؟
ممنون از کمکتون

iranvich63

کاربر
2012-03-24
321
2,081
دو تا قطعه بالا سالم بودند
یک پاور گرین دیگه هم دارم همین مشکل رو داره Green 330
توی اون بجای 2200میکرو 16ولت بین دوتا سینک 1000میکرو 16 ولت بود
ولتاژ استندبای اون بین 4 و 5.5 همینطور پایین و بالا میرفت
خازنش که باد کرده بود رو عوض کردم، ولتاژ استندبای رفت رو 7.2
به نظر شما میشه بجای این خازن 1000 -16 یه چیز دیگه بذارم که ولتاژ بیاد پایین ؟
ممنون از کمکتون

دوست گرامی
با سلام مجدد
منهم یک پاور داشتم که ولتاژش بازی میکرد و بالا و پایین میرفت.واقعیتش الان یادم نیست که مشکلش رو چجوری حل کردم ولی فکر میکنم یک ترانزیسور PNP که احتمالا 733 بود سوخته بود.ایبن ترانزیستور پایین برد در کنار خروجی ها ست و بصورت معمولا تک و نزدیک یک آی سی 431 قرار داره.میگم مطمئن نیستم که مشکل پاور رو چجوری حلش کردم اما یک نگاهی بنداز.البته گاهی یک دیود زینر هم که در اون مسیر قرارداره دچار مشکل میشه.سعی کن قدم به قدم قطعات رو در مسیرها چک کنی.
موفق باشید.

afarinesh-r

کاربر vip
vip
کاربر
2010-08-29
123
320
سلام
با تشکر فراوان از استاد iranvich63
بعد از تعویض اکثر قطعات در قسمت ثانویه، وقتی با ناامیدی یک بار دیگه متن استاد محترم iranvich63 رو خوندم، متوجه شدم که قطعاتی که ایشون اشاره کردند در قسمت اولیه بود.
با تعویض 3 خازن ( 2 تا 4.7 و یکی 10 میکرو) در اولیه مشکلم حل شد .
از اینکه وقت ارزشمندتون رو گذاشتید ممنون ،
و از اینکه وقت ارزشمندتون رو گرفتم معذرت می خوام .

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا