آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ترفند تخلیه خازنهای بزرگ تغذیه

mmelecom

کاربر
2014-11-07
153
435
اراک
سلام و درود فراوان
راهکارای عالی بود و خوب.
ولی هر چی فکر میکنم نمیتونم از اون صدای شَتَرَق خازن اتصال کوتاه شده دل بکنم.....
درود!!هرچندغیراصولیه ولی صدای شتک دادنش,حالی داره.باعرض پوزش ازاستادان عزیز[emoji15] [emoji255]

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
سلام
ضمن استفاده از روش کلیه اساتید محترم بویژه استفاده هوشمندانه از ptc تلویزیون (بدلیل توان و مقدار مقاومت مناسب ) و لامپ ( بدلیل مشاهده و اطمینان از تخلیه نسبی )

آشنایی با خصوصیات خازن ، اتخاذ تصمیم و انتخاب روش ارجح را سهل الوصول میسازد

ازآنجاکه مقاومت خازنها با افزایش فرکانس کاهش می یابد

و ازآنجاکه در زمان شارژ و دشارژ سریع ، خازنها با دامنه ولتاژ بسیار تیز (خط عمودی ) مواجه میشوند ( حادثه ناگهانی رسیدن صفر به ولتاژ ورودی و یا بالعکس از ولتاژ خازن به صفر ) که در برق و الکترونیک ، ضربه نامیده میشود وضربه دارای فرکانس بینهایت است

لذا مقاومت خازنها در مقابل ضربه ( فرکانس بینهایت ) صفر اهم یا اتصال کوتاه است

و به این ترتیب متناسب با ظرفیت و ولتاژ مربوطه، کل انرژی را در لحظه بسیار کوتاهی اخذ و یا تخلیه میکند که در ولتاژهای پایین و نیز در ظرفیتهای پایین ، انرژی ناچیزی است و قادر به عبور جریان زیاد و زیانباری نخواهد بود

اما باتوجه به ماکزیمم ولتاژ برق شهر و ظرفیت قابل توجه خازن تغذیه که انرژی نسبتا خطرناکی خواهد بود لذا باید در لحظه شارژ و دشارژ ، از اتصال کوتاه شدن مدار چنین خازنی جلوگیری کنیم تا جریان خازن محدود گردد و کاهش یابد

بهمین دلیل در تلویزیونهای قدیمی از مقاومت تا حدود 10 اهم سری با برق شهر استفاده میشد و در تلویزیونهای جدید از NTC استفاده میشود که ابتدا مقاومتش چند اهم است و در زمان کوتاهی پس از عبور جریان ، تقریبا صفر اهم میشود

زیرا فرکانس بینهایت ضربه فقط در لحظه اولیه (ورود ناگهانی برق شهر) وجود دارد و مدار تغذیه پس از آن ، با فرکانس 50 هرتز روبرو خواهد بود که مقاومت خازن را قابل توجه و بی خطر خواهد کرد و لذا پس از لحظه اول ، دلیلی برای وجود مقاومت سری وجود ندارد و به این ترتیب NTC جایگزین مقاومت سری شد

بنابمراتب فوق ، هر روشی که جهت شارژ و یا دشارژ خازن ، جرقه قابل توجهی تولید نماید ، بدلیل عبور جریان لحطه ای بسیار زیاد ، صدمه قابل توجهی به خازنها وارد میکند و طول عمر آنها را بشدت کاهش می دهد

بخش ناگوار داستان از این قرار است که اطلاعات علمی ، استفاده منفی و ایذائی را هم میسر میسازد ( بویژه برای مشتری نانجیب )

بطوریکه اگر بجای NTC و یا مقاومت موصوف از سیم یا اتصال کوتاه استفاده شود در ظاهر امر مشکلی ایجاد نمیشود و دستگاه بخوبی کار میکند ولی مشتری بیچاره ، بدلایل یاد شده مجبور است چند ماه درمیان سر کیسه را شل کند

و اینجاست که تعمیرکارش جادو میکند و بدون عیب یابی و فقط با تعویض بریج و خازنی که از قبل ، پیش بینی و آماده کرده ، مهارت خارق العاده اش را به رخ مشتری میکشد و ارزان تر هم تعمیر میکند

سپاس

به نام خدا
استاد ntc را قبل از پل دیود ها قرار دهیم بهتر میباشد
یا بعد از پل دیود سری با خط مثبت خازن قرار بگیرد بهتر می باشد
و یا عملا فرقی نمیکند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
به نام خدا
استاد ntc را قبل از پل دیود ها قرار دهیم بهتر میباشد
یا بعد از پل دیود سری با خط مثبت خازن قرار بگیرد بهتر می باشد
و یا عملا فرقی نمیکند

درود

استاد اسدی عزیز سوال شما از این حیث که حاوی سوژه و مطلب قابل تاملی است و موجب تنویر ذهن میشه خیلی جالب و ارزنده است.
البته پاسخ سطحی سوال شما ساده است چون در تمام دستگاهها NTC قبل از دیود پل و درواقع سری با برق شهر نصب میشه.

اما سوال شما برای من معما شد و تابحال به دلیل و فلسفه اینکار که باید قبل از دیود باشه توجه نکرده بودم
بطوریکه ظاهرا NTC قبل یا بعد از دیود هیچ تفاوتی نداره و فقط قبل از دیود با جریان متناوب و بعد از دیود با جریان مستقیم کار میکنه که ظاهرا اشکالی نداره ولی قطعا دلیلی داره که همیشه قبل از دیود استفاده میشه .

و فعلا دو دلیل اجمالی به ذهنم میرسه
1- هرچند قدرت انتقالی در هر دو حالت یکسانه اما احتمالا بدلایل ساختاری ، در جریان متناوب عمر بیشتری داره و دیرتر صدمه می بینه.
2- اگه قبل از دیود باشه بعنوان محافظ و نوعی فیوز برای دیودها هم محسوب میشه .

البته از دو دلیل فوق راضی و مطمئن نیستم و باید ضمن دقت در ساختار فیزیکی NTC ضمنا دو حالت را با محاسبات علمی مقایسه کنم تا احتمالا به دلیل قطعی و مطمئنی برسم که وقت قابل توجه میخواد و متاسفانه در شرایط عادی نیستم و خیلی گرفتارم و در شرایط حاضر ، وقت آزادم نزدیک به صفر شده

اگه دلیل مطمئنی پیدا کردی حتما مطلعم کن.

سوال جالب و مفیدی بود و بینهایت سپاسگزارم.

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
درود

استاد اسدی عزیز سوال شما از این حیث که حاوی سوژه و مطلب قابل تاملی است و موجب تنویر ذهن میشه خیلی جالب و ارزنده است.
البته پاسخ سطحی سوال شما ساده است چون در تمام دستگاهها NTC قبل از دیود پل و درواقع سری با برق شهر نصب میشه.

اما سوال شما برای من معما شد و تابحال به دلیل و فلسفه اینکار که باید قبل از دیود باشه توجه نکرده بودم
بطوریکه ظاهرا NTC قبل یا بعد از دیود هیچ تفاوتی نداره و فقط قبل از دیود با جریان متناوب و بعد از دیود با جریان مستقیم کار میکنه که ظاهرا اشکالی نداره ولی قطعا دلیلی داره که همیشه قبل از دیود استفاده میشه .

و فعلا دو دلیل اجمالی به ذهنم میرسه
1- هرچند قدرت انتقالی در هر دو حالت یکسانه اما احتمالا بدلایل ساختاری ، در جریان متناوب عمر بیشتری داره و دیرتر صدمه می بینه.
2- اگه قبل از دیود باشه بعنوان محافظ و نوعی فیوز برای دیودها هم محسوب میشه .

البته از دو دلیل فوق راضی و مطمئن نیستم و باید ضمن دقت در ساختار فیزیکی NTC ضمنا دو حالت را با محاسبات علمی مقایسه کنم تا احتمالا به دلیل قطعی و مطمئنی برسم که وقت قابل توجه میخواد و متاسفانه در شرایط عادی نیستم و خیلی گرفتارم و در شرایط حاضر ، وقت آزادم نزدیک به صفر شده

اگه دلیل مطمئنی پیدا کردی حتما مطلعم کن.

سوال جالب و مفیدی بود و بینهایت سپاسگزارم.

به نام خدا
استاد در طراحی های جدید که من اکثرا دیدم
بعد از دیود یعنی زمانی که برق dc شد استفاده می نمایند
و به نظر من اینجوری بهتره چون باعث نمیشه که جریان برگشتی خازن
به پل دیود اسیب برساند
حالا نمیدونم درست فکر کردم یا اشتباه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
به نام خدا
استاد در طراحی های جدید که من اکثرا دیدم
بعد از دیود یعنی زمانی که برق dc شد استفاده می نمایند
و به نظر من اینجوری بهتره چون باعث نمیشه که جریان برگشتی خازن
به پل دیود اسیب برساند
حالا نمیدونم درست فکر کردم یا اشتباه

درود

باوجودیکه دلیل قانع کننده ای جز احتمال ناسازگاری با dc به ذهنم نرسید و بجز شرایط ac , dc هیچ تفاوت دیگری در دو حالت قبل و بعد از دیود وجود نداره اما تابحال یک مورد هم بعد از دیود ندیده ام و اساسا همین تجربه موجب تامل و تنور من شد .

در چه دستگاهی ntc بعد از دیود پل دیده اید ؟ احتمالا تولید شخصی ایران یا افغانستانه و یا برای منظور دیگری خارج از بحث تاپیک پیش بینی شده .

ولی استدلال انرژی برگشتی صحیح نیست و اساسا هرگز انرژی از خازن بسمت دیودها جاری نمیشه زیرا اگر ولتاژ خازن کوچکتر از برق شهر باشه جریانی از دیودها بسمت خازن عبور میکنه و اگه ولتاژ خازن بزرگتر باشه در اینحالت دیودها قطع میشن و بهیچ عنوان جریانی از خازن بسمت دیودها نداریم .

سپاس

آخرین ویرایش:

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
درود

باوجودیکه دلیل قانع کننده ای جز احتمال ناسازگاری با dc به ذهنم نرسید و بجز شرایط ac , dc هیچ تفاوت دیگری در دو حالت قبل و بعد از دیود وجود نداره اما تابحال یک مورد هم بعد از دیود ندیده ام و اساسا همین تجربه موجب تامل و تنور من شد .

در چه دستگاهی ntc بعد از دیود پل دیده اید ؟ احتمالا تولید شخصی ایران یا افغانستانه و یا برای منظور دیگری خارج از بحث تاپیک پیش بینی شده .

ولی استدلال انرژی برگشتی صحیح نیست و اساسا هرگز انرژی از خازن بسمت دیودها جاری نمیشه زیرا اگر ولتاژ خازن کوچکتر از برق شهر باشه جریانی از دیودها بسمت خازن عبور میکنه و اگه ولتاژ خازن بزرگتر باشه در اینحالت دیودها قطع میشن و بهیچ عنوان جریانی از خازن بسمت دیودها نداریم .

سپاس

به نام خدا
استاد منظور از جریان برگشتی همان جرقه خازن میباشد که لحظه اول میزند لگ زدن
خوب من مثلا دیدم که اگر از دیود 4007 استفاده بکنیم و بیایم یه خازن 68 میکرو قرار دهیم برای صافی ان
بعضی اوقات پل دیود لحظه اول که به برق وصل میکنی خراب میشود
وقتی ntc رو بیشون قرار میدی جلوی این لگد رو میگیره و نمیزاره به دیود ها اسیب بزنه
تو طراحی سامسونگ lg ,... این مورد ها هست surge protected led driver circuit.jpg

آخرین ویرایش:
بالا