آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ترفند تخلیه خازنهای بزرگ تغذیه

mehrdad1971s

کاربر
2013-06-09
97
228
تهران
با تشکر و سپاس از یادآوری شما در مورد خصوصیات ptc .... در مورد تخلیه با ترانس نیز باید عرض کنم به نظرم بهتر از لامپ به نظر میرسد . و ظاهرا بنده درست متوجه سوال شما همکار عزیز نشدم که از این بابت پوزش می خواهم ودلیل آن هم دیدن کار اکثر دوستان همکارم هستند که بارها حضورا دیده ام با پیچ گوشتی و یا حتی نوک هویه خازن تخلیه کرده اند ! ....با تقدیم احترام مهرداد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
با تشکر و سپاس از یادآوری شما در مورد خصوصیات ptc .... در مورد تخلیه با ترانس نیز باید عرض کنم به نظرم بهتر از لامپ به نظر میرسد . و ظاهرا بنده درست متوجه سوال شما همکار عزیز نشدم که از این بابت پوزش می خواهم ودلیل آن هم دیدن کار اکثر دوستان همکارم هستند که بارها حضورا دیده ام با پیچ گوشتی و یا حتی نوک هویه خازن تخلیه کرده اند ! ....با تقدیم احترام مهرداد

سلام

بسیار ممنون و سپاسگزارم
و امیدوارم شایستگی و صداقت قابل تحسین شما الگو واقع شود

پس حدسم درست بود که پست ها را بطور کامل ملاحظه و مطالعه نکرده بودید

زیرا خازن تغذیه برخی از دستگاهها از جمله ups و دستگاه جوشکاری ، ظرفیت بسیار بالایی دارند و درواقع چندین خازن بزرگ موازی هستند که بسادگی از مدار جدا نمیشود و ناگزیر به تخلیه همزمان آنها هستید که اگر شارژ کامل باشد (یعنی دارای 310 ولت باشد ) چنانچه با لامپ 60 یا 100 وات تخلیه کنید موجب صدمه لامپ بویژه سوختن فوری لامپ 60 میشود و با جرقه نیز همراه است.

اما بدلایلی که در پست 37 عرض کردم روش استاد قیصر عزیز (اولیه ترانس معمولی) ایده آلترین وسیله برای تخلیه هر خازنی است که البته در خازنهای خیلی کوچک ، اتصال کوتاه و پیچ گوشتی هم زیانی نمیرساند

زیرا بطور کلی هر وقت در زمان تخلیه جرقه قابل توجهی مشاهده فرمودید حتما خسارتی به خازن وارد کرده اید هرچند که فعلا سالم بنظر برسد

و هر روشی که تخلیه را در کمترین زمان و با کمترین جرقه میسر سازد بر دیگر شیوه ها ارجعیت دارد

و لذا اگر روشهای مختلف مطروحه را در شرایط یکسان تست و مقایسه فرمایید خواهید دید بدلایل پست 37 روش استاد قیصر بهترین شیوه است
بعبارت دیگر سلف و خازن ضد یکدیگرند و با یکدیگر در جنگ و ستیزند و اثر سوء یکدیگر را خنثی میکنند .
شبیه دشمنی و جنگ دو همکار که استفاده خوبی به مشتری میرساند و از جیب هم به نفع مشتری خرج میکنن که همکار خود را ضایع کنن ، غافل از آنکه فقط پول خود را بر باد و مشتری را آباد میکنن

مجددا بابت مشارکت و صداقت ستودنی شما سپاسگزار و ممنونم

آخرین ویرایش:

ديجيتال

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-12-28
429
1,905
تهران
سلام.من در مداراتی که از خازن با ظرفیت بالا استفاده شده از ترانس استفاده میکنم.اما در تلوزیون یک مقاومت 20 تا 30 کیلو وات بالا بین مثبت و منفی خازن میگذارم و یه لامپ نئون با مقاومت هم میزارم .این لامپ کمک میکنه که از خالی شدن خازن اطمینان پیدا کنی. در ضمن این مقاوت تا حتی وقتی تلوزیون در حال کار هستش مشکلی پیش نمیاره. بعد تعمیر و تست مقومت و نئون رو خارج میکنم.این روش باعث تخلیه اروم خازن میشه البته با کم کردن قدار مقاومت سرعت تخلیه بیشتر میشه. با تشکر

رشيدی

Banned
2012-05-31
593
4,548
مشهد
سلام هر تعمیر کار به روشی تخلیه خازن صافی را انجام می دهد ولی تنها چیزی که هنگام تعمیرات در دسترس است هویه می باشد هویه خود را از برق بکشید ودوشاخه آنرا به پایه های خازن لحظه ای بزنید بدون هیچگونه صدای جرقه ای و... خازن تخلیه میشود موفق باشید

mojtaba00

کاربر
2012-01-02
236
938
38
خراسان رضوی مشهد
سلام هر تعمیر کار به روشی تخلیه خازن صافی را انجام می دهد ولی تنها چیزی که هنگام تعمیرات در دسترس است هویه می باشد هویه خود را از برق بکشید ودوشاخه آنرا به پایه های خازن لحظه ای بزنید بدون هیچگونه صدای جرقه ای و... خازن تخلیه میشود موفق باشید

منم با نظر شما موافقم منم با این روش خازن ها را تخلیه میکنم بدون جرقه کمتر از 2 ثانیه برق خازن تخلیه مشود:thumbsup:

بالا