آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ترفند تخلیه خازنهای بزرگ تغذیه

ورداده

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-09
734
3,842
سلام-همکار اتصال دو سر خازن باپیچ گوشی موجب صدمه به خازن یا دیود پل میشود چه بهتر که ان را یا با یک سلف یا ptcیاntc تخلیه نماییم دردسترس ترین ابزار هم هویه است که در حقیقت یک سلف است خدا نگهدار

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود
ایا به این خاطر نیست که چون برق شهر سینوسی است و اختلاف پتانسیل پریز بین صفر و ماکزیمم متغیر است و در لحظاتی که خازن پر است و ولتاژ در پیک هست جرقه نداریم و در لحظه ای که خازن پر و پریز در صفر است یا اختلاف با ولتاژ ذخیره شده در خازن دارد جرقه ایجاد میشود؟
بدرود

سلام
احسنت دوست خوبم
کج گفتی ولی رج گفتی
اشکال نظر شما فقط این است که توجه نفرمودید در هر آزماییش ابتدا خازن را تخلیه میکنیم و لذا همیشه خازن تخلیه را به برق متصل می کنیم از سوی دیگر فقط در لحظه اتصال به برق جرقه مشاهده میشود و اگر پس از آن تا یکسال هم به برق متصل باشد جرقه ای نمی بینید

اما نکته اصلی را درست فرمودید
که برق شهر سینوسی است یعنی در یک لحظه صفر و سپس 1 و 2و..... تا ماکزیمم ولت افزایش می یابد و سپس بسمت صفر و وارونه شده و مدام تکرار میشود

حالا اگر خازن را در لحظه ای که ولتاژ صفر است متصل کنید هیچگونه جرقه ای نمی بینید و اگر 50 ولت باشد جرقه ناچیز و اگر ماکزیمم باشد به همان دلایلی که عرض کردم شدید ترین جرقه ناشی از جریان زیاد را میبینید که با توجه به ظرفیت پایین خازن آزمایشی که موجب محدودیت جریان میشود صدمه ای به این خازن نمیزند ولی در ظرفیتهای بالا جرقه بسیار مضر و شدیدی حاصل میشود

بنابرین اگر میتوانستیم همیشه در لحظاتی که ولتاژ صفر یا ناچیز است دستگاهها را به برق متصل کنیم ضربه ای که عرض کردم بوجود نمی آمد و پس از آن هم که ضربه ای نداریم و به این ترتیب نیازی به مقاومت سری و NTC نداشتیم

ولی حیف که این تغییرات با سرعت برق و باد است و ما نمیدانیم چه زمانی ولتاژ برق شهر ناچیز است

آزمایش فوق این حقیقت را اثبات میکند که تعداد دفعات اتصال به برق باوجود NTC یا مقاومت ، موجب کاهش عمر تغذیه آن دستگاه میشود و بهتر آنست که دستگاهها را از برق نکشیم
و در استند بای باشد مگر در زمانهای استراحت طولانی مثلا زمانیکه به مسافرت می روید

فلسفه سوختن یکی از دو تلویزیونی که در شرایط مشابه هستند همین است که یکی خوش شانس بوده ولی دیگری غالبا در لحظاتی که برق شهر ، ماکزیمم یا زیاد بوده به برق متصل شده و لذا هر چند مقاومت سری و NTC موجب کاهش ضربه میشود اما پس از مدتی کارساز است

شبیه سیلی بسیار آهسته و ملایم که پس از 1000 بار موجب تورم صورت و نزاع میشود و تلویزیون خوش شانس ، در لحظان مناسبی به برق متصل شده و در هزار اتصال فقط 50 سیلی ملایم خورده

از پاسخ کلیه دوستان عزیز بویژه پاسخ صحیح دوست اخیر سپاسگزارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
دوستان مطمئنترین روش برای دشارژ خازن یه مقاومت اجری 10 وات 1کیلو اهم میباشد استفاده از لامپ به خاطر اینکه ولتاژ دو سر خازن بیش از 220 ولت بوده وباعث سوختن لامپ شود واهممتر به خاطر سوختن مدار اون و پنبه خیس به خاطر شوک اون نادرست است

استاد عزیز و پر مهر
سلام
نکته جالب توجهی مطرح فرمودید که ولتاژ خازن مورد نظر بسیار بیشتر از 220 ولت ( 310 ولت ) است و درست فرمودید که بنظر میرسد موجب سوختن لامپ شود

ولی اگر آزمایش کنید موجب سوختن لامپ مورد اشاره نمیشود که دلیل تجربی و عملی این پدیده است و دلیل علمی آنرا هم پس از نظر شما تقدیم میکنم

و لذا مسبب سوالی شده اید که حاوی مطلب جالبی است
که چرا درحالیکه 1/5 برابر ولتاژ یک لامپ باید فورا و آنی موجب سوختن لامپ شود با این وجود خازن موصوف با ولتاژ بسیار بالاتر از 220 ولت (حدود 1/5 برابر ) قادر به صدمه زدن به لامپ 220 ولتی مذکور نیست ؟

بواسطه سوال جالبی که دوست عزیز ، مسبب آن شد بخشی از پست قبل را که حاوی پاسخ این سوال بود حذف کردم تا شاید با تبادل نظر نکته جالب دیگری بدست آید.
سپاس

سفیر امید

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-11-29
1,058
10,007
استاد عزیز و پر مهر
سلام
نکته جالب توجهی مطرح فرمودید که ولتاژ خازن مورد نظر بسیار بیشتر از 220 ولت ( 310 ولت ) است و درست فرمودید که بنظر میرسد موجب سوختن لامپ شود

ولی اگر آزمایش کنید موجب سوختن لامپ مورد اشاره نمیشود که دلیل تجربی و عملی این پدیده است و دلیل علمی آنرا هم پس از نظر شما تقدیم میکنم

و لذا مسبب سوالی شده اید که حاوی مطلب جالبی است
که چرا درحالیکه 1/5 برابر ولتاژ یک لامپ باید فورا و آنی موجب سوختن لامپ شود با این وجود خازن موصوف با ولتاژ بسیار بالاتر از 220 ولت (حدود 1/5 برابر ) قادر به صدمه زدن به لامپ 220 ولتی مذکور نیست ؟

بواسطه سوال جالبی که دوست عزیز ، مسبب آن شد بخشی از پست قبل را که حاوی پاسخ این سوال بود حذف کردم تا شاید با تبادل نظر نکته جالب دیگری بدست آید.
سپاس

=================================
از اظهار نظر شما ممنونم البته شما استادید و نظرات ما در حد حدس و گمان میباشد ولی به نظر بنده جریان خازن ضعیف بوده و چون ولتاژ dcمیباشد ودر برابر ولتاز سینوسی برق شهرac و همچنین قطعات مصرفی مانند لامپها و بعضی از خازنها که روشون مقدار ولتاژ نوشته میشود بیش از حدشون توان دارند و با اعمال ولتاژ کمی بیشتر خراب نمیشوند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
=================================
از اظهار نظر شما ممنونم البته شما استادید و نظرات ما در حد حدس و گمان میباشد ولی به نظر بنده جریان خازن ضعیف بوده و چون ولتاژ dcمیباشد ودر برابر ولتاز سینوسی برق شهرac و همچنین قطعات مصرفی مانند لامپها و بعضی از خازنها که روشون مقدار ولتاژ نوشته میشود بیش از حدشون توان دارند و با اعمال ولتاژ کمی بیشتر خراب نمیشوند

سلام دوست گرامی و عزیزم شما لطف دارید ولی
اولا من عالم نیستم و حتی بزرگترین علماء هم دچار خطا میشوند

ثانیا در تبادل نظر مشخص میشود که نظرم درست است یا نه و اگر کسی خطای من را اصلاح کند محبتش را هرگز فراموش نمیکنم

ثالثا بدلیل تجربه زیاد گفتمانی عرض میکنم که گاهی در تبادل نظر مطالب بسیار ارزشمندی بدست می آید

اما پاسخ شما اشاره صحیح و گذرایی داشته اگرچه موجب اقناع کامل نمیشود زیرا

اولا خازن تغذیه تلویزیون جریان قابل توجهی دارد که سیم افشان را ذوب میکند

ثانیا بر حسب اتفاق تخریب ولتاژ dc بسیار بیشتر از AC است بطوریکه اگر دچار برق گرفتگی 220ولت AC شوید یا آنرا به لامپ 220 ولتی متصل کنید و سپس با همان ولتاژ ولی DC دچار برق گرفتگی شوید و یا به آن لامپ متصل کنید هم برق گرفتگی شدیدتر و هم سوختن لامپ قطعی خواهد بود

زیرا صرفنظر از فرمولهای علمی مربوطه ، با دلایل ساده هم قابل تصور است که AC فرصت نفس کشیدن به شما و لامپ میدهد و بیشتر اوقات ناچیز و صفر ولت است ولی DC خیلی بی رحم است و با همان ولتاژ حداکثری ذره ای حتی نیم ولت تخفیف نمیدهد و جای نفس کشیدن نمیگذارد

ثالثا در این خصوص که فرمودید

قطعات مصرفی مانند لامپها و بعضی از خازنها که روشون مقدار ولتاژ نوشته میشود بیش از حدشون توان دارند و با اعمال ولتاژ کمی بیشتر خراب نمیشوند

اینگونه نیست زیرا اولا ولتاژ خازن مورد نظر خیلی بیشتر است (310 ولت )حدود 1/5 برابر ولتاژ لامپ
ثانیا اگر ولتاژ کمی هم بیشتر از ولتاژ نرمال لامپ باشد اگرچه ممکن است همان موقع نسوزد ولی عمر آن کوتاه شده و قطعا پس از چند بار میسوزد

ولی لامپ 220 ولتی با 310 ولت این خازن نمیسوزد و عمر آن هم کوتاه نمیشود
چرا ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام
من مدتها است که از یک ترانس معمولی و ازاولیه آن جهت دشارژ خازنها استفاده می کنم.

سلام
استاد بسیار عزیز و ارجمندم
من در قبال تجربیات و اطلاعات بسیار ارزشمند شما حرفی برای گفتن ندارم ولی قادر به تشریح علمی مزایای روش شما هستم که آمیخته از دو راهکار هوشمندانه است و صدمه خازن را بسیار ناچیزتر میسازد زیرا

1- از یکسو مقاومت اهمی سیم پیچ ، دقیقا شبیه مقاومت اثر میکند و روند تخلیه را ملایم و جرقه را کاهش میدهد

2- از سوی دیگر مقاومت سلفی هم (x[SUB]l[/SUB])بصورت اتوماتیک و موثر تر از آن مانع از صدمه میشود بطوریکه برخلاف خازنها که با تغییرات سریع ولتاژ مخالفت میکنند (و جریان آزاد است که با هر سرعتی تغییر کند) اما سلفها با تغییرات سریع جریان مخالفت میکنند (و ولتاژ در آنها آزاد است)

با تعبیر دیگر ، هر چه فرکانس بالا تر باشد مقاومت سلفی سلفها بیشتر میشود و لذا در مقابل اتصال اولیه که ضربه است و دارای فرکانس بینهایت است مقاومت سلف بیشترین مقدار میشود ( البته همیشه با مقاومت اهمی سیم پیچ هم سری است) و سپس کوچک و نهایتا مقاومت سلفی صفر شده و فقط مقاومت اهمی سلف در مدار خازن قرار میگیرد

و لذا بصورت اتوماتیک در لحظه زیانبار اولیه مقاومتش بسیار بزرگ و در لحظه بی خطر بسیار کوچک میشود
بنابرین اولیه ترانس علاوه بر مقاومت اهمی ، ضمنا بواسطه مقاومت سلفی هم اجازه تغییر سریع جریان را نمیدهد و از دو سو ، تخلیه را بسیار ملایم و بی ضرر میسازد و دقیقا شبیه مقاومتهای بسیار بزرگ عمل میکند با این تفاوت که ، مقاومت بسیار بزرگ ، زمان تخلیه را بسیار طولانی و خسته کننده میکند ولی ترانس مناسب با همان نرمش و ملایمت فورا تخلیه میکند (مقاومت بصورت نمایی هر لحظه کندتر و کندتر تخلیه میکند ولی ترانس تقریبا یکنواخت)
البته در انتهای کار ، ولتاژ وارونه هم به خازن اعمال میکند ولی بدلایلی هیچ زیانی ندارد
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
چرا خودتونا اذیت میکنید؟من با دوشاخ چراغ مطالعه سریع و راحت تخلیه میکنم.

سلام
استاد عزیز
شما خازن تلویزیون و DVD و امثالهم را تخلیه کرده اید ولی
اگه خازن ups یا دستگاه جوشکاری را با این روش تخلیه میکردید دیگه چراغ مطالعه نداشتید

اصولا مباحثه مربوطه کلیه زوایا و جوانب قضیه را روشن میکنه و موجبات توسعه فنی را فراهم میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

زارع بیدکی

کاربر
2012-03-19
18
97
سلام دوست گرامی و عزیزم شما لطف دارید ولی
اولا من عالم نیستم و حتی بزرگترین علماء هم دچار خطا میشوند

ثانیا در تبادل نظر مشخص میشود که نظرم درست است یا نه و اگر کسی خطای من را اصلاح کند محبتش را هرگز فراموش نمیکنم

ثالثا بدلیل تجربه زیاد گفتمانی عرض میکنم که گاهی در تبادل نظر مطالب بسیار ارزشمندی بدست می آید

اما پاسخ شما اشاره صحیح و گذرایی داشته اگرچه موجب اقناع کامل نمیشود زیرا

اولا خازن تغذیه تلویزیون جریان قابل توجهی دارد که سیم افشان را ذوب میکند

ثانیا بر حسب اتفاق تخریب ولتاژ dc بسیار بیشتر از AC است بطوریکه اگر دچار برق گرفتگی 220ولت AC شوید یا آنرا به لامپ 220 ولتی متصل کنید و سپس با همان ولتاژ ولی DC دچار برق گرفتگی شوید و یا به آن لامپ متصل کنید هم برق گرفتگی شدیدتر و هم سوختن لامپ قطعی خواهد بود

زیرا صرفنظر از فرمولهای علمی مربوطه ، با دلایل ساده هم قابل تصور است که AC فرصت نفس کشیدن به شما و لامپ میدهد و بیشتر اوقات ناچیز و صفر ولت است ولی DC خیلی بی رحم است و با همان ولتاژ حداکثری ذره ای حتی نیم ولت تخفیف نمیدهد و جای نفس کشیدن نمیگذارد

ثالثا در این خصوص که فرمودید

اینگونه نیست زیرا اولا ولتاژ خازن مورد نظر خیلی بیشتر است (310 ولت )حدود 1/5 برابر ولتاژ لامپ
ثانیا اگر ولتاژ کمی هم بیشتر از ولتاژ نرمال لامپ باشد اگرچه ممکن است همان موقع نسوزد ولی عمر آن کوتاه شده و قطعا پس از چند بار میسوزد

ولی لامپ 220 ولتی با 310 ولت این خازن نمیسوزد و عمر آن هم کوتاه نمیشود
چرا ؟

ضمن تشکر از زحمات شما و نکته های جالبی که در تمامی پست ها پیدا میکنید و آنها را به صورت دقیق و علمی در اختیار هموطنانمون قرار میدهید . امیدوارم خداوند منان طلفهای شما رو بی نصیب نگذارد.
نظر من علمی نیست ولی به صورت حدس و گمانی بیان میکنم امیدوارم هرچه سریعتر پاسخ صحیح را از خود شما دریافت کنیم و یا به عبارتی نیز جواب را خود شما در نقل قول از جناب آقای قیصر در رابطه با تخلیه خازن به وسیله اولیه ترانس فرمودید چون فیلمان لامپ هم به عبارتی مانند سلف پیچیده شده و چون جنس فیلمان از تنگستن هست مانند پی تی سی فکر کنم عمل کنه و جریان مقاومت آن رو بالا میبره و چون خازن هم طی 5 ثابت زمانی تخلیه میشه و در لحظه اول تقریباً 63% اون تخلیه میشه و زمان ناچیزی هست به نظرم مشکلی رو برای لامپ بوجود نمیاره.
باز هم عرض میکنم من فقط در حد حدس و گمان و مطالبی که در این سایت فرا گرفتم عرض کردم و منتظر جواب درست شما استاد بزرگوار هستم

آخرین ویرایش:
بالا