آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

فن لپتاپ سونی vpc F126 fm از ابتدا بدون داغ کردن با حداکثر سرعت کار میکنه!!

sajjy

کاربر
2013-02-03
8
9
با سلام خدمت اساتید محترم .....

لپتاپم مدل F126 سونی هست. بدون اینکه متوجه بشم یه شب تا صبح سیستمم روشن بوده صبح که متوجه میشم میبینم فن سیستم با حد اکثر سرعت داره کار میکنه مانیتور هم مشکی هست و کلا سیستم هنگ بود .ناچار دکمه پاور چند لحظه فشار دادم تا Force Shutdown بشه. از اون موقع سیستم که روشن میکنم فنش بدون اینکه CPU داغ کنه از همون موقع بالا اومدن سیستم با حداکثر دور ممکن داره کار میکنه(دمای سی پی یو 45 هست و باد فن خنکه! چند لحظه بعد اینکه سیستم بالا میاد فن با حد اکثر سرعت 5500 دور کار میکنه)
تو قسمت تنظیمات بایوس موقه استارت آپ چیزی واسه فن نداره! بایوس قدیمی رو سیستم نصب کردم بعد دوباره جدیدترین ورژن بایوس از تو ویندوز نصب کردم ویندوز رو هم دوباره از رو سی دی ریکاوری لپتاپ دوباره نصب کردم. از تو ویندوز هم یه بار با برنامه AMI Utilities بایوس رو فلش کردم و دوباره پروگرام دادم (فایل ROM مورد نیاز رو با برنامه Universal Extractor و 7-zip از فایل آپدیت بایوس که خود سایت سونی داده استخراج کردم). در هیچ حالتی درست نشد.

بردم واسه تعمیر میگه باید بایوست پروگرم بشه و باید سیستم باز بشه و کلی هزینه !! یکی دیگه هم میگه از فنه و کلا سونی بعد یه مدتی فنش خراب میشه و با تعویض اون درست میشه !
خواستم بدونم میشه ب مشکل نرم افزاری هست یا سخت افزار؟ با تمیز کردن فن ممکنه درست بشه؟ راه حل چیه؟
:051::051:
(ببخشین طولانی شد)
:distrust:

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: NICHICON

sajjy

کاربر
2013-02-03
8
9
پاسخ : فن لپتاپ سونی از ابتدا بدون داغ کردن با حداکثر سرعت کار میکنه!!

هیچ کسی از دوستان و اساتید هیچ نظری در مورد این مشکل نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:eek:::eek::
واقعا رو کمک شما حساب کردم !!!!!!!!

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: NICHICON

ahmad_1

کاربر
2008-08-01
17
56

سلام
البته شاید مورد من که شبیه شما بود با موردشما اساسا فرق داشته باشد اما من با باز کردن مجموعه فن وابتدا تمیزکردن و گردگیری آن و سپس با استفاده از سلیکون مابین سی پی یو و رادیوتور فن (برابر شکل زیر) توانستم مشکلم را تا حدود زیادی برطرف کنم
DSC00372.jpg

vahidati

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-08-16
903
3,982

دوست عزیز میتونه از سوکت فن لب تاپ شما هم باشه اگه چهار سیم هست که سیم چهارم که کنترل کننده سرعت فن هست کنده یا قعط شده باشه یا از سوکتش زده بیرون یا این که داخل مدار من لبتاپتون آی سی هست که سوخته و اگر سه سیم باشه بعضی از فن ها رو دیدم که سنسور حرارت روی خود فن هست و خودش اتوماتیک فن سرعت رو ست میکنه که اگه اینجوری باشه ممکنه ای سی speed fan coontoroler فن سوخته باشه

sajjy

کاربر
2013-02-03
8
9

ممنون از جوابتون. راستش اینجا تعمیر کار ماهری نیست هر کدون نظری میدن یه پولی میگیرن معلوم هم نیست درستش کنند. من میخوام بدونم لپتاپو به کدوم تعمیرکار بدم. با این حساب میگید لپتاپ رو واسه پروگرم کردن بایوس نبرم دیگه بگم فن و سخت افزارش بررسی کنه؟؟:dubbio00::dubbio00:
(مشکل از بایوس نیست؟)

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,628
اصفهان

با سلام خدمت اساتید محترم .....

لپتاپم مدل F126 سونی هست. بدون اینکه متوجه بشم یه شب تا صبح سیستمم روشن بوده صبح که متوجه میشم میبینم فن سیستم با حد اکثر سرعت داره کار میکنه مانیتور هم مشکی هست و کلا سیستم هنگ بود .ناچار دکمه پاور چند لحظه فشار دادم تا Force Shutdown بشه. از اون موقع سیستم که روشن میکنم فنش بدون اینکه CPU داغ کنه از همون موقع بالا اومدن سیستم با حداکثر دور ممکن داره کار میکنه(دمای سی پی یو 45 هست و باد فن خنکه! چند لحظه بعد اینکه سیستم بالا میاد فن با حد اکثر سرعت 5500 دور کار میکنه)
تو قسمت تنظیمات بایوس موقه استارت آپ چیزی واسه فن نداره! بایوس قدیمی رو سیستم نصب کردم بعد دوباره جدیدترین ورژن بایوس از تو ویندوز نصب کردم ویندوز رو هم دوباره از رو سی دی ریکاوری لپتاپ دوباره نصب کردم. از تو ویندوز هم یه بار با برنامه AMI Utilities بایوس رو فلش کردم و دوباره پروگرام دادم (فایل ROM مورد نیاز رو با برنامه Universal Extractor و 7-zip از فایل آپدیت بایوس که خود سایت سونی داده استخراج کردم). در هیچ حالتی درست نشد.

بردم واسه تعمیر میگه باید بایوست پروگرم بشه و باید سیستم باز بشه و کلی هزینه !! یکی دیگه هم میگه از فنه و کلا سونی بعد یه مدتی فنش خراب میشه و با تعویض اون درست میشه !
خواستم بدونم میشه ب مشکل نرم افزاری هست یا سخت افزار؟ با تمیز کردن فن ممکنه درست بشه؟ راه حل چیه؟
:051::051:
(ببخشین طولانی شد)
:distrust:

به نام خدا
سلام دوست عزیز.
طبق قوانین شما باید مدل لپ تاپ را در عنوان هم بنویسید:
http://www.irantk.ir/irantk31762/

masoud_za

کاربر
2012-03-10
285
1,637
تهران

سلام دوست عزیز تمامی جواب های دوستان درسته و باید بررسی بشه نمیشه گفت که این مشکل فقط از این ایراد میتونه باشه باید مراحلی که دوستان گفتن بررسی و انجام بشه و اگه لازم هم شد با پروگرامر آی سی بایوس هم پروگرام بشه .
اولین کارت سرویس و تمیز کاری فن هست
درضمن دوست عزیز خمیر سیلیکون زیر هیت سینگ رو هم دوباره پس از تمیز کاری به مقدار مناسب بریزید و امتحان کنید
اگر نشد بررسی سیم های فن و آی سی مربوط به کنترل سرعت فن که اگر سالم بود آی سی بایوس با 1 ورژن سالم با پروگرامر دوباره پروگرام بشه

با تشکر

آخرین ویرایش:
بالا