آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست آموزش سیم پیچی الکترو موتور

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام خدمت اساتید ودوستان گرامی
تو اینترنت وگوگل وحتی همین بخش الکتروموتورها دنبال آموزش سیم پیچی الکترو موتور گشتم ولی یا کامل نیستن یا چیزی که من نیاز دارم رو ندارند!
بنده تعدادی الکتروموتور جارو برقی،آسیاب برقی(مولینکس)،سشوارسنگین و.....سوخته دارم که علاقه دارم با راهنمایی اساتید اونها رو سیم پیچی کنم.مشکل ابزار کار ندارم نمیدونم از کجا شروع کنم وچطور ادامه بدم.مثلاًبرای تعمیر آرمیچر آیا نیاز هست که کلکتور تعویض بشه یا از همون کلکتور قبلی اگه سالم باشه میشه استفاده کرد واگر میشه استفاده کرد آیا میبایست سیم ها رو بهش لحیم کرد یا مثل خودش پرس کرد؟آیا برای باز کردن سیم پیچ آرمیچر سوخته باید اون رو با روش خاصی باز کرد برای شمارش تعداد دور سیم یا با فرمول میشه بدست آوردش؟اون مایع عایقی که روی سیم پیچ میریزن کارش چیه وآیا باید بعد از خشک شدن تمیزش کرد وبا چه وسیله ای؟وکلی از این قبیل سوالات که بتونم حداقل دست وپا شکسته گلیم خودم رو از آب بیرون بکشم.
با تشکر فراوان.

آخرین ویرایش:

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
ببین دوست عزیز من خودم دوره برق ساختمان برق صنعتی طراحی تابلو برق و پی ال سی رو در عرض دوسال دوره دیدم و مدرکشو گرفتم دوره های تعمیرات رادیو و تلویزیون رو هم تو فنی و حرفه ای گذروندم البته دوره سیم پیچی هم میخواستم برم که بعلت طولانی بودنش 12 ماهه بودنش نرفتم ولی میخام بهت بگم برای سیم پیچی باید در فنی و حرفه ای دوره ببینی انهم 12 ماه ولی تو فنی و بهت هیچی یاد نمیدن من تجربه زیاد دارم به نظر من سیم پیچی یه رشته کامله و الان دیگه درامد نداره به نظر من سمتش نری بهتره چون خطر دیسک کمر و لگن تو این شغل بیشتره تو اگه میخای لوازم خانگی تعمیر کنی به نظر من یا از کتابهای دوره دبیرستان کارو دانش و فنی و حرفه ای استفاده کن ولی بازم باید عملی اموزش ببینی ولی در کنار اموزشهای عملی میتونی کتابهای سیم پیچی مال شرکت سیم لاکی فارس یا یه کتاب سیم پیچی دوجلدی تو بازار هست که سیم پیچی انواع ارمیچرهای لوازم خانگی رو محاسبه کرده و توش نوشته یا از کتابهای سیم پیچی کار دانش استفاده کنی ولی بازم باید عملی دوره ببینی تا حرفه ای بشی دست پا شکسته نمیشه یاد گرفت برو یه ارمیچر نو بخر 6000 تومن خودتو خلاص کن اعصاب داری میخای حالا خودت سیم پیچی کنی کلی دم و دستگاه میخاد یه ارمیچر که ارزش سیم پیچی نداره اگه یه موتور س فاز یا دالاندر کارخونه بود اشکالی نداشت ولی ارمیچر تو بازار زیاده

آخرین ویرایش:

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
اون مایع عایقی که رو سیم تو سیم پیچی میریزن شارلاک هستش و بعد از خشک شدن نباید شستش اگه به سیم پیچی خیلی به عنوان شغل اینده ات علاقه داری برو 12 ماه تو فنی دوره ببین یا برو 5 ماه تو فنی دوره لوازم خانگیو دوره ببین

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام وتشکر از توجه شما
بنده نظرم این نیست که بخوام به عنوان یه شغل سیم پیچی رو یاد بگیرم.خب کار بنده بیشتر تعمیرات لوازم صوتی وتصویر هستش که اون هم بدون رفتن به هیچ کلاسی و به خاطر علاقه ای که داشتم قبلاً با کتابهای ساده آموزشی که محمود بخت آور وبعدش هم آشنایی با ایران تیکی تونستم خیلی چیزا یاد بگیرم که البته باز هم در مقایسه با اساتید وحتی کاربرهای عادی هیچی بلد نیستم!!!منظور من در مورد سیم پیچی هم همین بود که دست وپا شکسته بتونم گلیم خودم رو ازآب بیرون بکشم.تعدادی کتاب دیدم ولی ار همون شروع با فرمول آدم رو زده میکنن من بیشتر میخوام عملی آموزش بده قدم به قدم.هنوز هم کتابهای محمود بخت آور رو دارم که واقعا روان وواضح توضیح داده.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
ببین عزیز بازم بهت میگم سیم پیچی رو باید عملی یاد بگیری با کتاب نمیشه بعد باید مواظب دیسک کمر و لگن باشی چون خطرش تو این کار زیاده

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
آخه من که نمیخوام روزی ده تا موتور بپیچم!!!!شاید ماهی یکی هک تعمیر نکنم فقط خواستم تا حدی یاد بگیرم.در هر صورت ممنونم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام
دوست عزیز
میخوای کاری رو یاد بگیری نباید از پیچیده ترین و سخت ترین مرحله شروع کنی

در سیم پیچی ، سخت تر از سیم پیچی آرمیچر و بویژه آرمیچرهای کوچک و بخصوص دور بالا وجود نداره که پس از اتمام سیم پیچی ، مصیبت بالانس ، امکانات قابل توجهی میخواد

و در پایان کار می بینی رفتی ترکستان که یک آدامس بخری و برگردی
چرا که اونجا چند ریال ارزون تره

اصلا سیم پیچی دستی آرمیچر مولینکس برای کسی مقرون بصرفه نیست
مثل اینکه خودت یک مداد دستی بسازی که پولتو برای خرید مداد خرج نکنی و صرفه جویی کنی

سپاس

بالا