آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

طریقه تست خازن

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,867
مشهد
با سلام
از ظاهر خازن نمیشود به سالم بودن آن پی برد بارها شده ظرفیت خازن درسته اما مشکل داره و باید تعویض شود،
خازن ها باید توسط LCR متر تست شود به صورت زیر:
بهتر است خازنهای الکترولیت با ظرفیت بالای 20 میکروفاراد توسط LCR متر در فرکانس 120 هرتز اندازه گیری شود
خازنهای غیر الکترولیت زیر 200 نانوفاراد، در فرکانس 1 کیلوهرتز تست شود،
مقدار نشتی برای خازنهای الکترولیت باید زیر یک باشد
مقدار نشتی برای خازنهای غیرالکترولیت باید زیر 0.0159 باشد.
با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
ببین حاجی اینا که میگن همش چرته من چند سال دارم با همین مولتی متر عقربه ای برای تست انواع خازنها استفاده میکنم کلی وسیله در روز تعمیر میکنم این کار مال جوجه تعمیرکارای تهرانی که چنین و چنان دستگاه استفاده میکنن بهترین تعمیرکار اونه که با کمترین و ابتدایی ترین وسایل و تجهیزات بیشترین باز دهی و درامد و داشته باشه ما اگه بخواهیم برای هر قطعه یه دستگاه مخصوص خودشو بخریم باید در روز هرچی در میاریم بدیم فقط دستگاه بخریم در ضمن برو با مولتی متر عقربه ای حال کن

طریقه تست خازن شیمیایی : اول تخلیه میکنیم عقربه تا صفر میاد بعد آروم برمیگرده به بی نهایت
خازن عدسی : بدون تخلیه همینطوری که میزنی یه تکان لحظه ای میخوره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام

تست قطعی خازنهای نانو و پیکو با ولتمتر

بطوریکه حتی با یک مورد خطا مواجه نشوید

1- خازن مورد نظر را با پروب ولتمتر ( اصطلاحا اهم متر ) سری کنید

2- ولتمتر آنالوگ را در حالت AC بگذارید چنانکه گویی میخواهید برق شهر را از طریق این خازن سری اندازه گیری کنید

باین ترتیب بدلایل علمی هر ظرفیت خاصی ، با ولتمتر شما همیشه یک ولتاژ خاصی را نشان میدهد

مثلا اگر برق شهر با خازن 1 نانو فارادی ، مقدار 50 ولت و با خازن 2 نانو فارادی 60 ولت به ولتمتر شما برساند دراینصورت تمام خازنهای سالم 1 نانوفارادی با ولتمتر شما همیشه باید 50 ولت و 2 نانو فارادی باید 60 ولت نشان دهد و الا خراب است

این روش کاملا علمی است و کوچکترین خطایی ندارد و سالیان درازی است باوجودیکه دستگاههای دقیق اندازه گیری دارم اما همواره از این روش ساده استفاده کرده ام و تاکنون با یک خطا هم مواجه نشدم

هرچند فقط تهیه خازنهای ولتاژ بالا و کوچک دشوار است و معمولا خازنهای بزرگ موجود است و بسرعت با جایگزینی قابل تست است

اما در صورت نیاز با تمهید دیگری میتوان خازنهای بزرگ و الکترولیتی را هم با ولتمتر تست کرد

سپاس

ali8889

کاربر
2010-10-22
447
1,823
سلام

تست قطعی خازنهای نانو و پیکو با ولتمتر

بطوریکه حتی با یک مورد خطا مواجه نشوید

1- خازن مورد نظر را با پروب ولتمتر ( اصطلاحا اهم متر ) سری کنید

2- ولتمتر آنالوگ را در حالت AC بگذارید چنانکه گویی میخواهید برق شهر را از طریق این خازن سری اندازه گیری کنید

باین ترتیب بدلایل علمی هر ظرفیت خاصی ، با ولتمتر شما همیشه یک ولتاژ خاصی را نشان میدهد

مثلا اگر با خازن 1 نانو فارادی ، مقدار 50 ولت و با خازن 2 نانو فارادی 60 ولت به ولتمتر شما برسد دراینصورت تمام خازنهای سالم 1 نانوفارادی با ولتمتر شما همیشه باید 50 ولت و 2 نانو فارادی باید 60 ولت نشان دهد و الا خراب است

این روش کاملا علمی است و کوچکترین خطایی ندارد و سالیان درازی است باوجودیکه دستگاههای دقیق اندازه گیری دارم اما همواره از این روش ساده استفاده کرده ام و تاکنون با یک خطا هم مواجه نشدم

هرچند تهیه خازنهای ولتاژ بالا و کوچک دشوار است و معمولا خازنهای بزرگ موجود است و بسرعت با جایگزینی قابل تست است

اما در صورت نیاز با تمهید دیگری میتوان خازنهای بزرگ و الکترولیتی را هم تست کرد

سپاس

با سلام منظور از سری کردن یعنی پراب مشکی به یک پایه خازن و پراب قرمز به پایه دیگر بزنیم؟

ali8889

کاربر
2010-10-22
447
1,823
ببین حاجی اینا که میگن همش چرته من چند سال دارم با همین مولتی متر عقربه ای برای تست انواع خازنها استفاده میکنم کلی وسیله در روز تعمیر میکنم این کار مال جوجه تعمیرکارای تهرانی که چنین و چنان دستگاه استفاده میکنن بهترین تعمیرکار اونه که با کمترین و ابتدایی ترین وسایل و تجهیزات بیشترین باز دهی و درامد و داشته باشه ما اگه بخواهیم برای هر قطعه یه دستگاه مخصوص خودشو بخریم باید در روز هرچی در میاریم بدیم فقط دستگاه بخریم در ضمن برو با مولتی متر عقربه ای حال کن

طریقه تست خازن شیمیایی : اول تخلیه میکنیم عقربه تا صفر میاد بعد آروم برمیگرده به بی نهایت
خازن عدسی : بدون تخلیه همینطوری که میزنی یه تکان لحظه ای میخوره

دوست عزیز این روش روی مولتی متر دیجیتال چگونه است امتحان کردید؟؟

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
پاسخ سوال ali8889
با سلام، نه آن موازی است سری یعنی یک سر پراپ اهمتر مثلا پراپ مشکی (پراپ مثبت یا منفی فرق نمیکند) را به یک پایه خازن متصل کرده و پایه دیگر خازن را بیک طرف پریز برق 220 ولت و سر دیگر اهمتر یعنی پراپ مثبت اهمتر را به منفذ بعدی پریز برق وصل میکنیم البته باید ولتمتر شما آنالوگ یا عقربه ای بوده و کلید سلکتور آن در حالت 0 تا 250 ولتAC باشد.

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
با سلام البته علت روش استاد غزال به این دلیل است که خازن در برابر ولتاز دی سی سد میشود ولی ولتاژ ای سی از آن عبور میکند منتهی خازن در برابر ولتاژ ای سی یک مقاومتی از خود نشان میدهد در نتیجه افت ولتاژ انجام میشود و این افت ولتاژ با توجه به ظرفیت خازن فرق میکند.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام البته علت روش استاد غزال به این دلیل است که خازن در برابر ولتاز دی سی سد میشود ولی ولتاژ ای سی از آن عبور میکند منتهی خازن در برابر ولتاژ ای سی یک مقاومتی از خود نشان میدهد در نتیجه افت ولتاژ انجام میشود و این افت ولتاژ با توجه به ظرفیت خازن فرق میکند.

پاسخ سوال ali8889
با سلام، نه آن موازی است سری یعنی یک سر پراپ اهمتر مثلا پراپ مشکی (پراپ مثبت یا منفی فرق نمیکند) را به یک پایه خازن متصل کرده و پایه دیگر خازن را بیک طرف پریز برق 220 ولت و سر دیگر اهمتر یعنی پراپ مثبت اهمتر را به منفذ بعدی پریز برق وصل میکنیم البته باید ولتمتر شما آنالوگ یا عقربه ای بوده و کلید سلکتور آن در حالت 0 تا 250 ولتAC باشد.

دوست عزیز این روش روی مولتی متر دیجیتال چگونه است امتحان کردید؟؟

سلام
حقیقتا لذت بردم تقریبا همه پاسخها درست و لذتبخش است
چون فرکانس برق شهر 50 است و مقاومت هر خازنی با فرمول XC قابل محاسبه است بطوریکه در یک فرکانس خاص ، هرچه ظرفیت خازن بزرگتر باشد مقاومت کمتری دارد و ولتاژ بیشتری به ولتمتر میرساند

البته این روش با ولتمتر دیجیتال میسر نیست اما چرا ؟
سوال جالبی است

آیا میتونید مانند پاسخهای قبلی پاسخهای صحیح و لذتبخشی بدهید؟

(ضمنا مطابق پاسخ دوستمون ، خازن سری درست است نه موازی
میتوانید همین الان تست کنید و نتیجه و اشکالات احتمالی خود را اعلام کنید
)

سپاس

بالا