آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

کویل در فلزیاب PI قسمت دوم

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام دوستان عزیز
در قسمت اول (( کویل در فلزیاب pi قسمت اول)) در مورد نحوه محاسبه توان های کویل ، ضریب کیفیت ، امپدانسو اختلاف فاز بحث شد . در این بخش به مهمترین رفتار کویل می پردازیم و ان هم چیزی نیست بجز رفتار کویل در یک فرکانس پس این مقاله را با موضوع زیر اغاز می کنم :
اثر فرکانس بر مدار R-L

در مدار R-L موازی ، امپدانس از رابطه زیر حساب می شود :

1/z^2 = ( 1/r^ 2) + ( 1/xl^2 ) و xl = 2лfl

در نتیجه برای محاسبه امپدانس داریم :
1/z^2 = ( 1/r^2 ) + ( 1/(2лfL)^2 )​
اگر فرکانس منبع صفر شود ، انگاه​
1/xL = 1 / 2лfL = ∞​
خواهد شد و در این حالت Z = 0 . به عبارت ساده مدار R-L موازی در فرکانس صفر اتصال کوتاه است و از مدار جریان اتصال کوتاه (( ماکزیمم جریان منبع )) می گذرد لذا در طراحی pi باید در انتخاب فرکانب وسواس به خرج داد همانطور که می دانید فرکانس دستگاه های pi نسبتا پایین است .

حال اگر فرکانس دستگاه از صفر به بینهایت (( رو به افزایش )) تغییر کند ، امپدانس مدار R-L از صفر به مقدار R تغییر می کند به طوری که در فرکانس های زیاد Z = R یعنی اگر فرکانس زیاد شود امپدانس به سمت مقدار مقاومت موازی شده با سلف می رود . و انوقت جریان مدار از رابطه زیر حساب می شود :

Ie = Ve / R

اثر تغییرات فرکانس بر امپدانس مدار موجب می شود ضریب توان و cos ∂ و اختلاف فاز ∂ و توانهای اکتیو و راکتیو و ظاهری تغییر کند .

در مدار R-L موازی با توجه به اینکه cos ∂ = Z / R و Pe = Ie *Ve * cos ∂ و Pd = Ve * Ie * sin ∂ پس انتظار داریم که رشد فرکانس از صفر به مقدار زیاد (( به سمت زیاد شدن فرکانس )) موجب شود امپدانس از صفر به R تغییر کند ، در این حالت cos ∂ از صفر به یک ، sin ∂ از یک به صفر و ∂ از 90 درجه به صفر درجه تغییر می کنند . [FONT=&quot]
همچنین توان اکتیو از مقدار صفر به مقدار Pe = Ve *Ie و توان راکتیو از مقدار حداکثر به صفر تغییر می کند .[/FONT]​

[FONT=&quot]دوستان گرامی پس از کلی دردسر و سرو کله زدن با فرمول های ریاضی می توان نتیجه زیر که بسیار مهم است را بدست اورد :[/FONT]

[FONT=&quot]که : افزایش فرکانس در مدار R-L موازی ، خاصیت سلفی مدار را کاهش داده و در مقابل خاصیت اهمی مدار را افزایش می دهد .[/FONT]

[FONT=&quot]و در پایان دوستان گرامی :[/FONT]

[FONT=&quot]این اندک مطالب بیان شده گوشه ای از محاسبات و مشکلات موجود در قسمت کویل فلزیاب های pi می باشد . تا به حال باید متوجه شده باشید که بیچیدن کویل هاییی بدون اصول و یا با تجربیات دیگران چقدر می تواند بر رفتار دستگاه تاثیر بگذارد تا بطوریکه شاید باعث شود یک مدار فلزیاب خوب و قوی با کویلی که در ان اصول در نظر گرفته نشده به یک دستگاه ضعف و بدون مصرف تبدیل شود حال خودتان قضاوت کنید .....[/FONT]

[FONT=&quot]همانطور که در مقاله قبلی گفتم این فرمول ها و مباحث ،اندکی از بسیار مطالب در این حوزه می باشد که برای اشنایی شما دوستان بطور خلاصه گرداوری شده است لذا برای یادگیری این مطالب و پیدا کردن روش های اصولی توصیه به خواندن کتاب های تحلیل مدار و الکترونیک کاربردی (( در دروس دانشجویان مخابرات در کتاب مدارهای مخابراتی در قسمت **********ها ، مدولاسیون ها نیز می توانید مطالب مفیدی پیدا کنید )) می کنم .[/FONT]

[FONT=&quot]با ارزوی موفقیت همه شما دوستان Mohammad
[/FONT]

پیوست‌ها

• 17 کیلوبایت بازدیدها: 2,139
  • 24.4 کیلوبایت بازدیدها: 2,114
  • 35.7 کیلوبایت بازدیدها: 2,139

stefani55

کاربر
2009-03-03
95
109
با تشکر از محمد جان به خاطر توضیحات کامل و مفیدش در رابطه با کویل pi . دستگاه من ثبات لازم حین کار کردن را ندارد یعنی وقتی فاصله کویل از زمین تغییر میکند دستگاه بهم میریزد البته دوست خوبم اقا فرهاد توضیحاتی در این رابطه داده اند می خواستم علت علمی انرا بدانم و بهترین راه حل این مسله چیست با تشکر از محمد جان

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
پاسخ

سلام
دوست گرامی من هم چنین مشکلی در minediver داشتم مطمئنا مشکل از کویل و مقاومت موازی با ان است .
من از رابطه فرکانس (( فرکانس دستگاه )) مقدار سیم پیچ را بدست اوردم در کمال ناباوری مقدار ان 1.65 بدست امد با پیچیدن این سیم پیچ و کمی دستکاری مقاومت ان مشکل نتنها رفع شد بلکه کیفیت کاری دستگاه نیز بالا رفت .
این قضیه بر میگرده به کیفیت قطعات چون اگر بد باشند یا لااقل استاندارد نباشند مطمئنا اهم پارالل دستگاه تغییر خواهد کرد که باعث ازبین رفتن و کاهش تطبیق امپدانس کویل و دستگاه می شود که باعث مشکلات زیادی منجمله جریان کشی طبقه راه انداز کویل ، حساس نبودن به بعضی از فلزات ، بالانس نکردن زمین که با جابه جایی کویل دستگاه از کالیبره خارج می شود و غیره را به وجود می اورد
به هرحال کویل خود را دقیق نسبت به دستگاه بسازید .
در ضمن دوستان عزیز برای همکاری در رفع مشکل فقط مشکل خود را به صورت سوال ذکر نکنید چون در واقع من هیچ اطلاعاتی در مورد دستگاه ساخته شده شما ندارم پس نظر من اصولی نبوده و بر حسب تجربه می باشد پس لطفا اطلاعاتی در مورد دستگاه و همچنیین اطلاعاتی از قبیل نوع کویل پیچیده شده مقادیر ان و همچنین مقادیری چون جریان کویل ، ولتاژ کویل ، جریان کشی دستگاه ، ولتاژ سورس درین یا کلکتور امیتر و اطلاعاتی از این قبیل و یا لااقل شماتیک مداری ادستگاه را به همراه مشکل تان ارائه کنید تا بتوانیم باهم اصولی مشکلات را بررسی و رفع کنیم .

با تشکر و ارزوی موفقیت mohammad

آخرین ویرایش:

lachinani

کاربر
2009-05-09
92
248
اقا محمد ادبيات من با شما كاملا فرق داره ميتوني از فركانس كاري در piبرام بگي منظورم اينه كه وقتي حرف از بالس در ميونه چرا در محاسبات حرف از ثابت زماني نيس يا بازم ميگم در اين مبحث امبدانس سلف اصلا خودشو نشون نميده كه تو حرف شما هس؟

lachinani

کاربر
2009-05-09
92
248
به نظر من بهترين روش محاسباتي استفاده از معادلات لابلاسه تا rl به تمام ورودي ها جواب بده اين معادلات براي ورودي انالگ خوبه شايدم من نمفهمم لطفا قانعم كن مرسي

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام دوست عزیز
الکترونیک از قوانیین خاص خود استفاده می کند که در تمام دنیا یکسان می باشد نمی فهمم که چرا ادبیات شما با من متفاوت است ؟ ادبیات من ، ادبیات محاسبه بر طبق قوانین و تحقیق و پژوهش می باشد.
درست می گوید در رابطه با فرکانس ها و زمان بندی پالس ها صحبتی نشد چون تا حالا سوالی نشد .به دلایل ......
تا انجایی که من یادمه و در کتاب ها مطالعه کردم برای حل انتگرال های سه گانه از معادلات لاپالس استفده می کنند نمی دانم شما چگونه برای ساخت یک سیم پیچ 2.5 به انتگرال های سه گانه رسیدید ؟ به ندرت در معادلات سلف به انتگرال می رسیم انهم زمانی که بخواهیم از کویل ها در سه بازه فازور ، جریان و اندکتانس پس ماندی استفاده شود که اینگونه کویل ها در فرکانس های rf با بسامد بسیار بالا استفاده می شود . در ضمن لاپلاس ها یکسری فرمول های از پیش تعیین شده هستند که برای خارج کردن انتگرال های سگانه در زمان بینهایت شدن یا گنگ شدن جواب مسئله استفاده می شوند باز هم نمیفهمم که شما چگونه از انها استفاده کردیدو نمی دانم که منظورتان از تمامی ورودی ها چی هست .
دوست عزیز لطفا در این رابطه بیشتر توضیح دهید
با سپاس فراوان mohammad

dorrtaj

کاربر
2008-02-03
32
37
اقا محمد اگرلطف كنيد ويه روش ساده براي ساختن كويل مناسب براي دستگاه راهنمايي كنيد ممنون ميشم . البته براي ماينر4

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
پیچیدن کویل به روش ساده

سلام دوست گرامی
راحترین روش برای ساخت کویل استفاده از جدول اهمی می باشد (( در همین سایت اپود کردم )) .
ابتدا سیم مورد نظر را در جدول پیدا کنید و اهم ان را (( بر متر یا کیلومتر می باشد)) یاداشت کنید . سپس یک جدول تناسب بنویسید که پارامتر های طول سیم و اهم ان از جدول باشد و پارامتر ، اهم کویلی را که می خواهید را نیز در تناسب قرار دهید پس تنها پارامتر مجهول طول سیم بر اساس اهم مورد نظر می باشد که توسط این تناسب بدست می اید .
حال کافی است که طول سیم بدست امده را بر محیط دایره ای که می خواهید دور ان کویل را بپیچید ، تقسیم کنید تا تعداد دور مشخص شود .
دوست عزیز روش برای پیچیدن تمامی کویل ها صدق می کند و مختص دستگاه خاصی نیست در ضمن این یک روش استاندارد می باشد نکته مهم در این روش جدول شماست که باید از صحت مقادیر ان مطمئن باشید (( که با یک بار امتحان می توانید متوجه شوید )) .
با سپاس فراوان Mohammad

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

dorrtaj

کاربر
2008-02-03
32
37
باتشكرازپاسخ شما حالا سوال من اينه كه بهترين مشخصات براي ساخت يك كويل مناسب براي ماينر4چيه؟ منظورم مقداراهم ومقداراندوكتانس وطريقه پيچيدن سيم پيچ . چون اغلب مشاهده ميشه كه يك كويل براي يك دستگاه خوب جواب ميده ولي براي يك دستگاه ديگه نه. دليلش چي ميتونه باشه؟

بالا