آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

کویل در فلزیاب PI قسمت اول

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام به همه دوستان
همانطور که همه شما عزیزان می دانید ، در فلزیابهای pi قلب دستگاه سیم پیچ ان است که اگر به درستی پیچیده نشود حتی با یک دور خطا باعث ازبین رفتن کارکرد و اختلال در کار دستگاه می شود . اگر شما از محاسبات بسیار دقیق طراح اکاهی داشته باشید مطمئنا برای ساخت سیم پیچ از روش علمی استفاده خواهید کرد و با استفاده از تجربیات دیگران و دستورات انها کویل نمی سازید . دوست من مطمئن باشید کویلی که من می پیچم با کویلی که شما می پیچید ( با دستورالعمل یکسان ) از نظر اهم ، اندازه و .... کاملا متفاوت است . یکی از
این دلایل نوع سیم است حتی اگر از یک کارخانه باشد چون خود کارخانه هر چند صد کیلومتر سیم تولید شده یک جدول اهمی جدید با مقادیر حساب شده جدید ارائه می کند ان هم دلایل زیادی دارد منجمله درصد ناخالصی مس در هر تن مواد اولیه وارد شده به کارخانه .کافیست شما از چند فروشگاه متفاوت یک نمره سیم به طول 50 متر تهیه کنید و با یک مولتی متر اهم ان را با ولتاژ و جریان دهی ثابت حساب کنید انوقت تفاوت اهمی را به بینید (( من این ازمایش را انجام دادم ))
در ضمن ایا تا حالا از خود پرسیده اید که چرا مثلا در یک فلزیابی مثل ماین دایور و یا ماینر کویل باید 2.5 اهم باشد چرا مثلا 4 اهم نباشد ؟ این مقدار حساب شده بر چه اساس و منطقی ارائه شده ؟
ماین دایور من با کویل 1.56 اهمی و مقاومت 826 اهمی بالاترین راندمان را دارد . ( با انجام محاسبات ))
ایا می دانید که طراح المانی برای محاسبه کویل از مقاومت متال فیلم که دقیق هست و تلرانس ان در پیک ها ولتاژی مک است استفاده کرده حال در بازار ما این مقاوت کم هست و مجبوریم نمونه مشابه بزنیم خوب حالا با این مقاومت مشابه که دارای تلورانس متفاوت و مقاومت متفاوت در پیک هاست ، مقدار کویل چقدر تغییر می کند ؟ و یا چه بلایی در شکل موج کویل بوجود می اورد ؟ (( در دستگاه من این مقاومت ایجاد پسخورد کرده بود ))
و یا مسائل دیکر ...
برای همین
دوست عزیز من به نوبه خود شدیدآ توصیه می کنم که حتما کویل خود را با محاسبات دقیق درست کنید . برای همین در این مقاله من لازم دیدم که برای پی بردن اهمیت کویل در فلزیاب pi اصول طراحی کویل را در این سایت درج کنم .

دوستان گرامی از انجایی که نوشتن و انجام این محاسبات طولانی و دارای نکات بسیار است لذا من در این مقاله به تیترهای اصلی می پردازم و به اصلاح من جاده را نشان می دهم راه پیمایی با خودتان
پوزش من را بپزیرید .
مدارات R-L
دوستان در 95% فازیاب های PI برای القاء مفناطیسی از مدار RL موازی استفاده کردند . مدارات R-L موازی ، از یک مقاومت اهمی و یک راکتانس القایی با اتصال موازی تشکیل می شود . این مدارات به صورت گسترده در مدارهای مخابراتی ، ********** سازی ، تله های فرکانسی و غیره استفاده می شود . این مدارات را در شکل زیر می بینید . کلdه محاسبات R-L موازی می توان گفت که از بردارهای جریان شروع می شود شکل بردارهای جریان در مدارات R-L نیز در شکل زیر امده .
بر طبق شکل بردارهای جریان می توان گفت که جریان مدار Ie از دو جریان Il و Ir تشکیل می شود . چون ولتاژ دو سر مقاومت و سلف برابر است و زاویه فازهای جریان های سلف و مقاومت یکی نیست ، در محاسبات R-L موازی ، ولتاژ را مبنا قرار می دهیم و دیاگرام برداری مقاومت و سلف را بر اساس مبنا ولتاژ رسم می کنیم .
پس بر طبق شکل بردار جریان داریم :
بردار Ie = بردار Ir + بردار Il

محاسبه امپدانس :
امپدانس سیم پیچ یکی از نکات بسیار مهم است که حتما باید راعیت شود شما باید کویلی بسازی که از نظر امپدانس باید با امپدانس خروجی تقویت قدرت مدارتان یکی باشد .
Ie= Ve/Z و Ir=Ve/r و Il=Ve/XL
همچنین Ie^2 = Ir^2+Il^2
با جایگزین کردن مقادیر IL , Ir , Ie می توان نوشت :
Ve^2/z^2 = ( Ve^2 /r^2) +(Ve^2/XL^2
و بطور کلی برای امپدانس داریم :
1/z^2 = (1/r^2) + ( 1/XL^2)

محاسبات اختلاف فاز :
در این قسمت فقط به فرمول ها بسنده می کنم .
Sin ∂ = z/XL
Cos ∂ = Z/r
∂ = tan^-1 (r/XL)

محاسبه توان ها در R-L :
برای محاسبه توان کویل مطمئنا به رابطه های زیر نیاز پیدا می کنید
1 < توان موثر :
Pe = Ie * Ve cos∂
2> توان راکتیو :
Pe = Ve * Il = Ve * Ie sin ∂

3> توان ظاهری :
Ps = Ve * Ie

محاسبه ضریب کیفیت
با این فرمول می توانید کیفیت انرژی ذخیره شده در کویل که را بطه مستقیم با بر کاوش در دستگاه فلزیلاب را دارد محاسبه کرد (( قابل توجه دوستانی که می خواهند برد دستگاه را زیاد کنند ))
= Q ג2 ( انرژ ذخیره شده ) / انرژی مصرفی در یک سیکل​
[FONT=&quot]Q = 2л [ ½L * ( √2 Ve / Lω)^2 ] / (Ve^2 / r^2 ) * (r) * (2л/ω[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Q = r/ Lω[/FONT]

[FONT=&quot]Q = r / XL[/FONT]

دوست گرامی انجام محاسبات کویل و طریقه ساخت علمی ان بر طبق محاسبات بسیار ساده است ولی بسیار بسیار طولانی که باید به دفعات از فرمول های مختلف استفاده کنید و این هم در یک مقاله نمی گنجد . لذا من فقط به فرمول های اصلی در R-L موازی فقط برای اشنایی شما دوستان بسنده کردم پس برای پیدا کردن راه حل ها و انجام دیگر محاسبات می توانید به کتاب تحلیل مدار مراجعه کنید خودم کتاب ، تحلیل مهندسی مدار (( ویلیام اچ.هیت و جک ای.کمرلی با ترجمه محمود دیانی )) قسمت مدارهای R-L موازی را مطالعه کردم و پاسخ گوی سوالات من بوده است .
در قسمت دوم مقاله اثر فرکانس را بر کویل و مقاومت را اپلود می کنم که بسیار مهم و قابل توجه می باشد .
با ارزوی موفقیت همه شما دوستان mohammad

پیوست‌ها

• 24.6 کیلوبایت بازدیدها: 3,170
  • 24.4 کیلوبایت بازدیدها: 3,131
  • 35.7 کیلوبایت بازدیدها: 3,168
آخرین ویرایش:

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
پاسخ : ?

سلام دوستان گرامی
دوستان در این مقاله سعی بر خلاصه نویسی و روان کردن محاسبات برای کاربران متوسط در رشته الکترونیک شده است .
باور کنید من مطالب و تجربیاتم را تا حد ممکن خلاصه می کنم تا همه از ان استفاده کنند .
در ضمن دوستان این مطالب از ابتدایی ترین و ساده ترین مطالب در قسمت r-l موازی است لا اقل از کاربرانی که دستگاه های miner یا minediver را می سازند انتظار می رود که این مطالب را بدانند و اگر نمی دانند با یک راهنمایی مشکلات خود را حل کنند و از موضوع سر در بیارند .و کسانی که نمی توانند از این فرمول ها و توضیحات سر در بیاورند (( نمی خواهم جسارت کنم منو عف کنید )) جزء کاربران مبتدی در در رشته الکترونیک محسوب می شوند و انها باید مطالعات خود را از الکترونیک کاربردی شروع کنند .
به هر حال از شما دوستان حرکت در بین راه اگر با مشکلی مواجه شدید و اندک سواد بتواند شما را کمک کند مطمئن باشید دریغ نخواهم کرد .
با ارزوی موفقیت mohammad

آخرین ویرایش:

H-Ashrafi

کاربر
2008-11-13
50
120
سلام آقای mee
در شماتیک بسیاری از مدارات فلزیاب،ضریب خودالقایی و اهم سیم پیچ داده شده،اما همانطور که می دانید اندازه سیم پیچ در مقدار ضریب خود القایی(uH) آن تاثیر دارد یعنی هر چه سیم پیچ کوچکتر پیچیده شود uH بیشتر می شود و
برعکس.ازطرفی قطر سیم نیز در اهم آن موثر است در نتیجه uH دو سیم پیچ
با قطر سیم متفاوت و اهم مساوی،متفاوت است.چه راه حلی پیشنهاد
می کنید؟

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
پاسخ

دوست گرامی سلام
شما برای طراحی کویل می توانید چندتا از مقادیر را که به راحتی قابل تایین هستند را انتخاب کنید . مثال بزنم شما برای ساخت کویل ابتدا نوع قطر سیم را تایین کنید (( با این کار اهم بر متر قابل اندازه گیری است با فرمول v=i*r )) . سپس قطر سیم پیچ را در نظر بگیرید مثلا 26cm همانطور که دیدی دو مقدار اصلی ثابت است پس حالا با این مقادیر میکروهانری را محاسبه کن .
در ضمن می توانی بر عکس نیز حساب کنی مثال با میکرو هانری مورد نظر و با قطر سیم مشخص و قطر دایره ، طول بر متر را حساب کنید .
با ارزوی موفقیت mohammad

mahdi

Banned
2006-10-21
47
121
با سلام
دوست عزیز در مورد کویل توضیح کاملی دادید که بسیار مفید بود حال بفرمایید که چگونه می توان امپدانس مدار rlرابا
امپدانس خروجی تقویت کننده قدرت تطبیق بدیم وراه بدست اوردن امپدانس خروجی تقویت قدرت چیه ؟
قبلا از زحمات شما متشکرم

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
پاسخ

سلام دوست عزیز
برای محاسبه امپدانس مدار باید مدار در شرایط dc تجزیه و تحلیل شود و امپدانس dc ان را با روابط بدست اورد بعد از ان باید مدار تجزیه و تحلیل ac شود و امپدانس ac ان را نیز بدست اورد
سپس با معادلات باید ماکزیمم و منیمم امپدانس مدار را بدست اورد در نتیجه شما یک بازه اهمی دارید که مدار در این بازه بهترین راندمان را دارد و بعد از ان باید مطابق با ان سیم پیچ خود را بپیچید . برای نکته بدانید که هیچ وقت نمی توانید فقط یک عدد خاص را به عنوان امپدانس مدار حساب کنیید اگر این چنین بود نمی توانستید که کویلی با امپدانس مدار بپیچید چون حتی اضاف کردن سیم شیلد به کویل برای اتصال به دستگاه تا مقداری امپدانس را تغییر می دهد ئ همچنیین عوامل دیگر مثل گرم شدن ، تاب ورداشدن کویل و غیره لذا شما بازه امپدانسی مدار را بدست اورید سپس کویلی متناسب با اهم dc و امپدانس بدست امده محاسبه کنید .
دوست گرامی ارائه و اموزش این مطلب در یک تاپیک واقا مقدور نمی باشد چون برا انجام محاسبات حتما نیاز به فاکتور های دیگری است و همچنیین را حل طولانی دارد و همچنین خواهان وقت بسیاری است که ان هم برای من بسیار کم می باشد و از همه مهمتر محاسبات امپدانس برای هر ارایش الکترونیکی متفاوت می باشد و بستگی به نوع طراحی دارد حتی یک المان بیشتر یا کمتر می تواند معادات را زیر و رو کند یجورایی تجزیه و تحلیل مدارات الکترونیکی بستگی به تجربه ، معلومات و زیرکی کاربر دارد . در ضمن دوست گرامی درخواست اموزش چند واحد درسی و یا ارائه مطالب دست کم دو کتاب در یک تاپیک واقا دور از انتظار است حتی برای کسانی که دستگاه های الکترونیکی در سطح متوسط می سازند .
دوست عزیزم من راه حل این مطالب و محاسبات را کامل نگفتم این مطلب را نیز خودم ذکر کرده بودم و فقط گام اول را برداشتم و باقی گام ها را بر عهده شما گذاشتم . در ضمن مطمئن باشید تا شما خودتان دونبال این مطالب و محاسبات نروید از مطالب من چیزی دستگیرتان نمی شود و حتی شما را به خطا می اندازد و می تواند در کار شما خطا بوجود اورد لذا از دوستان خواهش می کنم که برای بدست اوردن مقادیر حساب شده در مدارات حتما کتاب های الکترونیکی را مطالعه کنید (( در تاپیک کویل قسمت اول و دوم کتاب ها را معرفی کردم تعداد این کتابها زیاد نیست و می توان در مدت چند هفته کامل انها را مطالعه کرد حال اگر فقط قسمت خواص مثلا r_l موازی را می خواهید فقط باید چند فصل ان کتابها را مطالعه کنید که زمان کمتری نیاز دارد )) و اگر مشکلی در حل مسائل و یا تطبیق مسائل تئوری در عمل داشتید من با تمام اطلاعاتم در خدمت شما هستم .
در ضمن دوست عزیز شما با سوالتون دست به نقطه کلیدی و حساس و اصلی در مدارهای الکترونیکی گذاشتید در صورتی که سوالتون کاملا از نظر من ناقص هست !
(( وراه بدست اوردن امپدانس خروجی تقویت قدرت چیه ؟ ))
من حتی نمی دانم که مدار قسمت قدرت شما چی هست و چگونه طراحی شده و همچنین از کوچکترین پارمترهای مدار شما بی اطلاع هستم مثال بزنم
نداشتن ولتاژ منبع تفذیه ، جریان مدار ، نوع تقویت کننده فت یا ترانزیستور یا حتی چیزهای دیگر، ارایش ان و .....
خودتان قضاوت کنید من چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟!
باز هم برای اشنایی شما دوستان چند صفحه ای از تجزیه و تحلیل ac فت با ارایش تغذیه ثابت را برا تون می گذارم تا ببینید برای یک تجزیه وتحلیل (( حال Ac )) در یک مدار خاص به چه چیز هایی احتیاج دارد و چگونه می باشد این فرموله برگرفته از کتاب قطعات و مدارات الکترونیکی اقای لوئیس نشلسکی با ترجمه دکترسپیدنامفصل نهم می باشد .
دوست گرامی لا اقل اگر شماتیک مدارتون را برام پست کنید من می توانم راهنمایی کنم که برای حل مشکل و محاسبات دستگاه تون به چه کتاب و چه قسمتی مراجعه کنید .
امیدوارم که توانسته باشم منظورم را برسانم منو ببخشید .

با ارزوی موفقیت همه دوستان mohammad

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

mahdi

Banned
2006-10-21
47
121
با سلام وتشکر
من در حال ساخت ماینر 4 هستم
ولی طبق توصیه مفید شما باید به طریقه علمی ....
البته خودم در الکترونیک دیجیتال مشکلی ندارم ولی وقتی صحبت انالوگ میشه من شرمنده شما میشم
باز هم تشکر میکنم
موفق باشید

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام
براتون در ساخت ماینر ارزوی موفقیت می کنم