آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزش تعویض چیپ با هیتر

pc.heidari

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر
2013-01-09
399
6,732
تهران
دوستان من با روش خودم راحت چیپ ها رو تعویض یا ریبال میکنم . امیدوارم به کار شما هم بیاد . من وظیفم اینه چیزیی که بلدم به دیگران یاد بدم تا بتونیم جمعی صمیمانه و علمی داشته باشیم . بعدا نحوه تعویض ic i/o که خودم استفاده میکنم بهتون میگم شاید به کارتون بیاد .

به ترتیب مراحل رو برین راحت میتونین چیپ رو تعویض کنید :

[hide]
1 . با چسب نسوز اطراف چیپ رو مپوشونم
2 . روی چیپ و اطراف ان رو فلکس میریزم . با کمی هیتر تقریبا 300 درجه و فشار باد بالا سعی میکنم مقداری فلکس رو زیر چیپ ببرم . حتی مقدار کم
3 . دمای هیتر رو به 450 تا 500 میبرم و شروع میکنم به مدت حدود 1 دقیقه چیپ رو گرما دادن به صورت چرخشی با باد متوسط و از فاصله 2 سانتی . ( روی یه نقطه متمرکز نکنید !!! )
4 . بعد 1 دقیقه معمولا چیپ لحیماش اب شده و با نوک پنس از یک گوشه بدون اینکه چیپ رو با فشار به سمت بالا حرکت بدم خیلی اروم بلند میکنم .
5 . بعد از برداشتن چیپ روی مادربرد ( جای چیپ ) فلکس زیاد و مقداری کم روغن لحیم آغشته میکنم و با هویه نوک تیغه ای اروم و به صورت داخل به خارج جای چیپ روی پایه ها میکشم تا قلع های اضافی از روی برد جمع بشن .
6 . بعد این کار با تینر 1000 روی برد رو تمیز میکنم . سپس دوباره کمی روغن لحیم میمالم روی برد و با هیتر با دمای 400 روش میگیرم تا دایره دایره بشن پایه ها و دوباره با تینر 1000 شستشو میدم .
حالا برد برای جاگذاری چیپ امادست

برای چیپ هم همینور .

1 . فلکس زیاد میریزم و با نوک هویه قلع ها رو به بیرون میکشم و سپس با تینر شستشو میدم .

شابلون هم کار راحتیه . فقط توجه داشته باشین برای شابلن کاری حما شابلون رو قبل استفاده با تینر بشورین تا روزنه هاش کاملا باز باشه و پس از اتمام کار به ارامی از یک گوشه به سمت بالا در بیارین . خیلی اروم . اگه بعد شابلون زدن پایه ای بود که توپی قلع بهش نگرفته بود خیلی اوم یکدانه توپی قلع رو با دقت روش بزارین و با هیت ملایم روش بگیرین با باد کم .

[/hide]

saroveh

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-09-19
1,328
4,843
sari
پاسخ : آموزش تعویض چیپ با هیتر .

سلام شابلون مخصوص این چیپها رو از گخا میشه تهیه کرد ایا فروشگاه لوازم تعمیرات موبایل این شابلون رو دارن

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,877
9,756
خراسان بزرگ!

درود
جناب حیدری ممنون از ارایه روش عالی.

2 سوال از خدمتتون دارم.
نوک هیتر قطرش چقدر باشه؟
تینر 1000 باشه یا 10000 ؟

بسیار سپاس-بدرود

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,818
کرمان

دوست من سلام
چرا روغن لحیم؟
منظورت همون فلکسی است؟
ست شابلون یونیورسال هم حدود 20 هزار تومان میباشد.
سلام آقای اکبری این ست شابلون چند تایی هستش چجور شابلونی هست که اینقدر ارزونه میشه عکس بذارید باتشکر

pc.heidari

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر
2013-01-09
399
6,732
تهران

سلام به دوستان گلم .

در جواب دوستم که گفتند شابلن ها رو کجا میشه تهیه کرد و موبایل فروشی ها دارند یا نه باید بگم که شابلون کار موبایل با لپتاپ از نظر ابعاد تفاوت دارند . البته اگه ست کامل رو بگیری که حدود 800 هزار تومان است تمامی رو دارین. ولی تو پاساژ امجد مغازه هایی هستند که تکی میفروشند . بنا به تخصصتون که رو چه مارکی بیشتر کار میکنید میتونید برید و دانه ای بخرید . هر کدام حدود 20 تومان قیمت داره . البته شما توپ قلع هم لازم دارین که هم میتونین بسته ای بخرین هم گرمی . بسته ای 150 تومان و گرمی 3 تومان تو اساژ امجد . البته شما به 3 مدل توپ قلع نیاز دارین . 4 و 5 و 6 میل

در جواب سوال 2 . بدون نوک هیتر استفاده بشه بهتره . و از تینر 10000 استفاده کنید .

در جواب سوال 3 هم بگم که روغن لحیم . روغن لحیم باعث جمع شدن قلع ها در یک نقطه میشه .

hosein.asadolahi

کاربر حرفه ای
کاربر
2009-05-06
153
4,000
گنبد کاووس

سلام ، دوست عزیز اگه لپ‌تاپ مال خودتونم باشه این کارو می‌کنین باهاش ؟؟؟

دوست من با این کاری که شما می‌کنین برد ۱۰۰% تاب برمیداره ، لطفا آموزش غلط ندین ، اگه این کار شدنی بود هیچ وقت دستگاهی به نامه BGA اختراع نمی‌شد که قیمتش n میلیون باشه ، برای تعویض چیپ کم خرج‌ترین راه استفاده از فیکسچر +پری هیتر + هاتگان + شابلون + ... که حدوداً ۴ تومن آب میخوره ، لطفا از ارائه مطالب غلط خود داری کنید .

s_ali_m

کاربر
2012-02-06
203
1,077
تهران خ جمهوری

سلام
این کار صد در صد اشتباهه.
شما برد 6 لایه رو با هیتر اینقدر حرارت میدین اونم فقط یه نقطه امکان قطعی بسیار بالاست.
اساس تمام دستگاه های تعویض چیپ اینه که کل برد رو یکنواخت گرم و سرد کنن تا همه جاش باهم منبسط و منقبض شه و قطعی پیش نیاد.

ALI.RISIVER

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
774
1,839
USA
WWW.ALIRISIVER.TK

برداشتن چیپ اگر چسب نداشته باشد بسیار راحت و آسیبی به برد وارد نمی شود برای گذاشتن هم بهترین کار استفاده از شابلون البته باید پایه ها یکسان شابلون شوند در غیر این صورت ممکن بعضی پایه ها به یکدیگر متصل شوند و حرارت زیاد هم به برد آسیب می رساند

امید.اکبری

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-10-10
661
2,916
44
اصفهان

دوستان و عزیزانم
برای تعویض چیپ از هیت گان هم میشود استفاده کرد ولی اما و اگر دارد.
1:بسته به نوع و ضخامت برد و جنس برد حرارت و فاصله هیت گان با برد متفاوت است.
2:قبل از هیت گرفتن حتما زیر برد را با خمیر فلکسی کامل بپوشونید.منظور قسمتی که میخواهید حرارت دهید.
3: منظور من از شابلون شابلون یونیورسال است.شابلون یونیورسال شابلون همه کاره است.بروی چشم سعی میکنم عکس هم بگذارم.
4:برای تمیز کردن جای چیپ از سیم مسی استفاده میکنیم.اینجوری بصورت کارخانه ای تمیز میشود.
5:اگر از نوک هویه میخواهید استفاده کنید باید نوک هویه را بصورت کمانی درآورده تا قلع بقول معروف شکم بگیرد.
6: حرف برای گفتن بسیار بسیار است فقط ببخشید ک بیشتر از این نمیتونم تایپ کنم.
7:مثل همیشه بصورت تلفنی جوابگوی باقی سوالاتتون هستم.
8:باتشکر فراوان از عزیزانم

بالا