آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

نکته اصلی در طراحی ردیاب

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام :
در علم فزیک مغناطیس این فرضیه ثابت و تشریح شده است . هر جسمی که از الکترون و پروتون تشکیل شده باشد، ان جسم فرکانس منحصر به خود (( مثل اثر انگشت انسان )) را در محیط منتشر می کند ، این فرکانس رابطه مستقیم با جنس و نحوه ارایش مولکول ها و دمای جسم دارد .
برای کسانی که ردیاب طراحی می کنند باید این عوامل را در نظر بگیرند بزارید براتون مثال بزنم تا متوجه بشید که این فرکانس ها چقدر مهم ، حساس و قابل تغییر می باشند.
در شرایط ازمایشگاهی (( عاری از میدان مغناطیسی زمین و صفر درجه )) اگر یک سکه طلا را از وسط نصف کنید بطوری که تعداد الکترون ها و پروتون ها در هر دو نیم سکه برابر باشد باز هم فرکانس تولید شده از این دو نیم سکه باهم برابر نیست ولی بسیار به هم نزدیک هستند تا 19^10عشار، کهاین رقم عشاری بطور کامل قابل چشم پوشی است .
حال اگر این دو نیم سکه را در دمای محیط و تحت تاثیر میدان مغناطیسی زمین قرار دهیم (( یکی در جهت میدان و دیگری در خلاف جهت میدان )) انوقت فرکانس فلز ها دست خوش تغییرات زیادی می شوند که دیگر مقدار تفاوت این فرکانس ها قابل چشم پوشی نیست .
حال شما بگوید چندین عدد از این سکه ها (( مثل طلا )) که هرکدام سالها پیش ساخته شده باشند و هرکدام نیز در هر جهتی هستند و تحت میدان مغناطیسی زمین و فرکانس های دیگر از محیط و همچنین سالها تحت تاثیرات دمایی فراوان برا انها بوده است ، چه فرکانسی تولید می شود ؟
جواب :
بینهایت هارمونیک نزدیک به فرکانس مادر (( همان فرکانس تولید شده در شرایط ازمایشگاهی یا شرایط ایده ال ))
اگر اطلا عات بیشتر در مورد این موضوع می خواید به کتاب خواص مواد (( دانشجو های فزیک مغناطیس در مقطع کارشناسی ارشد اطلاعات دقیق دارند )) رجوع کنید .
با ارزوی موفقیت برای شما .
mohamad 88/01/12

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
پاسخ به dorrtaj

سلام به دوست عزیز dorrtaj
من تا به حالا ردیاب طراحی و یا نساختم ، و تجربه و اطلاعات کمی در این مورد دارم .به هرحال این موضوع به دو شکل ارائه می شه :
1= شما از روی نقشه ای کپی بر می دارید و دستگاه را می سازید
2= شما از ابتدا دستگاه را طراحی می کنید
دوست عزیز در هر دو حالت باید اطلاعات کافی در مورد خواص فلزات پس از گزشتن زمان و افزایش طول عمر انها ، عکس العمل فلزات در فرکانس ها ، پاسخ فرکانسی خاک ها ، نحوه ایجاد نیرو (( با اختلاف فاز در بیشتر ردیاب هاست )) در انتنها و ... ، نویز ها داشته باشد تا بتوانید دستگاه مناسبی را بسازید ای قضایا در موضوع شماره 2 به شدت افزایش می یابد چون باید از مدارهای مخابراتی هم سردر بیارید چون ارسال و دریافت سیگنال یا فرکانسی مستلزم عمل مدولاسیون و دمدولاسیون می باشد در این قسمت حتما شما نیاز به انجام محاسبات پیدا می کنید که این امر در موضوع 1 ممکن است که رخ ندهد.
به هر حال من در قسمت مخابرات می تونم به شما کمک کنم ولی اطلاعات کمی در مورد خواص مواد دارم برای قسمت مخابراتی قضیه پیشنهاد میکنم که کتاب سیستم های مخابراتی 1-2 اقای جرج کندی را تهیه کنی کل قسمت های ان نیاز میشه و همچنین کتاب تحلیل مهندسی مدار اقایان ویلیام اچ هیت و جک ای کمرلی و کتاب مدارات الکترونیک اقای لوئیس نشلسکی را تهیه کنید حتما در قسمت الکترونیک قضیه مشکلات شما را حل می کند .
در قسمت فزیک که مربوط به خواص فلزات می شه را باید پیش بچه های فزیک مقطعه کارشناسی ارشد بری ، می توانند شما را در تهیه منابع کمک کند من اطلاعات زیادی در این ضمینه ندارم.
با ارزوی موفقیت شما mohammad

آخرین ویرایش:

bahaar

کاربر
2009-03-31
76
179
43
خرم آباد
مدار ردیاب

سلام دوستان من اینو از اینترنت دانلود کردم به گفته خودش مدار ردیابه با برد یک کیلومتر دقت 20متر وقابلیت تفکیک فلز ولی من بعید میدونم آپ کردم که شما هم ببینید و نظر بدین که آیا ارزش صرف وقت و هزینه رو داره یا نه.
:dast:Bahaar

پیوست‌ها

• 384.6 کیلوبایت بازدیدها: 2,576

sx500

کاربر
2009-06-19
4
7
من می خوام این ردیاب رو بسازم.به نظرشما جواب میده؟؟؟؟
توی فایل pdf توی عکس اول دوتا چیز دیگه هستش که روی یکی یه چیز مثل ولوم داره کسی می تونه بهم کمک کنه بگه اونا چیه؟؟؟؟

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام دوست عزیز
اگر امکان دارد نوع این ردیاب و نحوه عملکرد ان را اندکی توضیح دهید تا شاید بتوانیم پاسخ شما را بدهیم مثلا تک اننی یا دبل است و یا از چند باطری استفاده می کند تفکیک داراد یا نه و نحه اپراتوری ان بر چه اساسی است البته خودم نیز در اینترنت جستجو می کنم اگر دلیل محکم و یا فرضیه قابل قبولی را بدست اوردم خدمت شما ارائه می کنم

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
پاسخ یه sybot

سلام
خیلی از سازندگان(long rage metal detector) را ردیابهای لایقی می دانند اما اکثرا سکه ویا اجسام کوچک( خرده آشغال) را بیدا کرده.کسی میدونه چرا؟

سلام دوست گرامی
کاملا حق با شماست . من خودم با مدل Gravitator کار کردم بیشتر چیزهای خرده پیدا می کنه
در سات http://www.electroscopes.com/ خود سازنده این امر را تائید می کند و می گوید این دستگاه ها به نوعی برای یافتن سکه ها ، اجسام کوچک عطیقه و ... طراحی شده .
این را هم بگم که من دستگاه
Gravitator را باز کردم و از نزدیک سیستم های ان را مورد بررسی قرار دادم که در مجال وقت و نیست که ان را بگویم ولی به این موضوع بسنده کنید که من در Gravitator با قطعات فرکانس بالا مواجه شدم بخصوص پکیج فرکانس اماده با فرکانس بالا و طراحی فیبر مدارچاپی با محاسبات فرکانس و ....

و اما دلیل علمی ان که چرا فقط اجسام کوچک توسط این دستگاه ها بیشتر مورد توجه است . بنظر من ،
بیشتر می تواند ه فرکانس بستگی داشته اشد و توان ان .
بزار مطلب را کمی باز تر کنم .
وقتی فرکانس یک سیگنال بالا میره چه اتفاقی می افته ؟ :
بطور کلی خاصیت فزیکی سیگنال به خاصیت فزیکی نور نزدیک می شه . یعنی از سه اصل پیروی می کنه !
1 = سرعت سیگنال به سرعت نور نزدیک تر می شه
2 = از اجسام ا چگال بالا عبور نمی کنه
3 = خاصیت انعکاص پذیری پیدا می کنه

خوب اگر دقت کنیم بدلیل استفاده از فرکانس بالا در تمام این نوع ردیاب ها ، انتظار داریم که اجسان کوچک که نسبت به اجسام بزرگ در عمق کمتری هستند (( در بیشتر مواقع ) انعکاس پذیری بیشتری را ارئه کنند البته بصورت خطی حال اگر این اجسام پراکنده باشند بیشتر باعث می شوند که سیگنال به عمق نفوذ نکند و در همانجا ( محل اجسام کوچک ) با عث انعکاس پذیری شوند .
نمی دانم چقدر با اصول مخابرات اشنا هستد بزارید قضیه توان سیگنال را بگویم . دوست گرامی ئر توان سیگنال در حوضه فازور و ac در توان الفا و گاما را داریم که اگر توان سیگنال به این سطوح برسد سیگنال بسیار مخرب می شود مثل اشعه ایکس و یا نور لیز و همچنین مدارات الکترونیکی گرانتر و خواص تر می شوند .
حال در دیاب ها از فرکانس بالا با توان کم ( نصبت به جدول استاندارد توان سیگنال ها )
استفاده می شود به همین دلیل اصولا ردیاب ها در بعضی از مناطق دارای عمق کاوش بسیار کمی هستند در ضمن یاداوری می کنم شما برا استفاده از ردیاب نباید دنیال یک ردیاب خوب بر اساس گاتولوگ ها و یا عمق کاوش برید این کار اشتباهی است چون بر اساس نوع منطقه رفتار ردیاب تفاوت پیدا می کند و هنوز ردیابی که بتواند با تمامی محیط ها ست شود ارائه نشده پس توصیه می کنم که بر اساس نوع منطقه ردیاب را برای کاوش انتخاب کنید . از بحث دور نشیم ، بهرحال توان کم سیگنال در ردیاب ها بیشتر باعث عمق کاوش کم ، زود انعکاس پذیری سیگنال لرسالی از سطح هایی که دارای اجسان کوچک هستند ، ایجاد رفتارها و تغییرات زیاد سیگنال توسط نوع مختلف خاک ، نفوذ کم سیگنال به اجسام سخت و ...
در بعضی از ردیاب ها سیگنال را از میان فلزات سنگین تششع زا عبور می دهند (( بحث در این مورد زیاد می باشد و من هم از ان زیاد اطلاعات ندارم )) به دلیل ان است که از توان فلزات سنگین برای ارسال استفاده کنند درواقع با سیگمال یک فرستنده کم قدرت مولکول های فلزات سنگین تششع زا را تحریک می کنند که بنوبه خود باعث انتشار سیگنالی با فرکانس ، فرکانس سیگنال فرسنده و توان اکتیو معادل توان گاما فلز شود (( اصول مخابرات اقای جرج کندی در بخش رادارها و فرستنده های پر توان )) این مطالب را اشکارتر بیان کرده است .
به هر حال من چنین فکر می کنم که استفاده از فرکانس بالا و توان کم باعث بروز این مشکلات در ردیاب ها می شود حال چرا از فرستنده با توان بالا استفاده نمی کنند را نمی دانم (( هزینه زیاد ، نبودن قطعات خاص ، طراحی متفاوت ، مضر بودن سیگنال برای انسان و ... )) و جای بحث تخصصی دارد ولی این را می دانم که مجبوراند از فرکانس های بالا استفاده کنند بدلیل قدرت انتشار زیرا هرچه فرکانس کمتر شود قدرت انتشار در پارامتر طول کمتر می شود لذا ذر ردیاب ها برای کاوش فلزات از فواصل دور مجبور به استفاده از فرکانسئ های بالا هستند .
این مطالب از پرسجو و گفتمان با چند نفر از دوستان متخصص در ضمینه الکترونیک بدست امده و بیشتر شبیه فرضیه می باشد حال اگر مطالب جامع تری بدست اوردم ارائه می کنم .
با سپاس Mohammad

آخرین ویرایش:

amir2006n

کاربر
2008-05-14
6
11
با سلام خدمت آقا فری
بنده چند سال پیش یک دستگاه gpr دیدم که اپراتور آن موقع کار با آن یک سیم
از دستگاه را به زمین اتصال می داد وسپس شروع به سرچ کردن منطقه که البته یه دسته دیگری هم که در نوک آن یک میله بصورت آنتن و انتهای آن مارپیچی بود و به وسیله یک سیم به دستگاه مادر که اندازه یک رسیور بود وصل می شد می پرداخت و قسمت انتنی با چرخش منطقه را سرچ می کرد و وقتی هدف را پیدا می کرد به سمت هدف ساکن می شد و دیگر حرکتی نمی کرد
البته دستگاه هدفی را در منطقه وسیع و با ناهموارهای نچندان زیاد در حد فاصل یک کیلومتری
پیدا کرد وصد البته هدف پیدا شده صحت کامل داشت و وقتی از اپراتور دستگاه سوال کردم
او به من گفت که دستگاه برا اساس ذرات یون عمل می کند یعنی طلا بعد از چند مدت زیر
خاک بودن یونهای از خودش صاتع می کند که این یونها به مرور زمان به سطح خاک می ایند
حال سوالم این بوده که سنسوری که با آن این یونها قابل تشخیص است آیا همان سنسور حرارتی
است یا سنسور خاصی دارد و اگر سنسور خاصی دارد نامش چیست ؟
و درکل اساس کار دستگاهایgpr یونی چگونه است ؟
با عرض پوزش از زیاد بودن مطلب
با تشکر

meysamm

Banned
2008-08-22
399
579
با سلام خدمت آقا فری
بنده چند سال پیش یک دستگاه gpr دیدم که اپراتور آن موقع کار با آن یک سیم
از دستگاه را به زمین اتصال می داد وسپس شروع به سرچ کردن منطقه که البته یه دسته دیگری هم که در نوک آن یک میله بصورت آنتن و انتهای آن مارپیچی بود و به وسیله یک سیم به دستگاه مادر که اندازه یک رسیور بود وصل می شد می پرداخت و قسمت انتنی با چرخش منطقه را سرچ می کرد و وقتی هدف را پیدا می کرد به سمت هدف ساکن می شد و دیگر حرکتی نمی کرد
البته دستگاه هدفی را در منطقه وسیع و با ناهموارهای نچندان زیاد در حد فاصل یک کیلومتری
پیدا کرد وصد البته هدف پیدا شده صحت کامل داشت و وقتی از اپراتور دستگاه سوال کردم
او به من گفت که دستگاه برا اساس ذرات یون عمل می کند یعنی طلا بعد از چند مدت زیر
خاک بودن یونهای از خودش صاتع می کند که این یونها به مرور زمان به سطح خاک می ایند
حال سوالم این بوده که سنسوری که با آن این یونها قابل تشخیص است آیا همان سنسور حرارتی
است یا سنسور خاصی دارد و اگر سنسور خاصی دارد نامش چیست ؟
و درکل اساس کار دستگاهایgpr یونی چگونه است ؟
با عرض پوزش از زیاد بودن مطلب
با تشکر
با سلام خدمت شما دوست عزیز
دوست عزیز من فکر نمی کنم که سنسور خاصی برای دستگاه های یونی وجود داشته باشد.در دستگاههای یونی دستگاه یونهای منفی صادر شده از فلزات را آشکار می کند در مورد این که فرمودید سیمی را به زمین اتصال دادند با آن سیم فرکانس خاص یک فلز را با قدرت بالا به زمین میدهند و این فرکانس بعد از وارد شدن به زمین و نفوذدر دل خاک در محدوده ی نفوذ خود فلزاتی که با آن فرکانس واکنش یونی آنها تشدید میشوند شروع به واکنش می کنند و به قول معروف اون فلزات با شوک وارد شده از خواب بیدار و یون های صادر شده از آنها تقویت و با شدت بیشتری به سطح زمین می آیند و دستگاه با میله یا همان آنتنی که فرمودید مارپیچ است و به دستگاه متصل می شود یونها را دریافت و به سمت هدف حرکت می کند.
این اساس دستگا های یونی آنتنی است
دوست عزیز اگه سوالی دیگه در این زمینه داشتید در خدمت شما هستم
موفق باشید
meysam

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام به همه
دوست خوبم اقا میثم در مورد دستگاه های یونی توضیح دادن ، گفتم که مطالب ایشان را در قالب نکته کامل کنم .
در فلزیاب های یونی فرکانس کار زیاد مهم نیست بلکه توان اکتیو سیکنال (( ولتاژ پیک تا پیک )) بسیار مهم است یعنی این دستگاه ها با ارسال یک ولتاژ بالا و جریان بسیار بسیار بسیار کم به زمین باعث می شوند که زمین باردار شود (( از یون ها )) تا این جا یادتان باشد .
از انجایی که یون های مثبت و منفی همدیگر را جذب می کنند و یون های هم نام همدیگر دفع می کنند پس بار دار کردن جسم نیاز به ایجاد دو قطب مثبت و منفی در طرفین جسم می باشد با این کار یون های مثبت به سمت قطب منفی و یون های منفی به سمت قطب مثبت جذب می شوند نکته مهم ایننجاست که جسم ما دارای مقاومت بالا باشد (( زمین نیز دارای مقاومت بالا است ))
حال ادامه بحث : وقتی پروپ های این دستگاه هارا به زمین متصل می کنیم و اعمال ولتاژ می کنیم به دلیل وقاومت بالای زمین و عبور جریان بسیار کم باعث ایجاد قطب در دو سمت میله ها می شویم . به اصطلاح می گویند زمین باردار شده که این گفته عامیانه است و صحت ندارد در واقع زمین تهی از بار یونی مثبت و منفی شده است در ضمن کلیه یون ها جذب قطب ها نمی شوند بلکه هم جهت قطب ها می شوند چون اگر قرار بود همه یون ها جذب شوند انوقت ماده از ماده بودن خود ثاقت می شد و ماده از بین می رفت که هنوز نتوانستند ماده را از بین ببرند فقط توانسته اند ماده ای را به ماده دیگر تبدیل گنند (( بحث زیادی درباره این مطلب وجود دارد )) این دستگاه ها فقط اندکی یون را به خود جذب می کنند باقی یون ها هم جهت با قطب مخالف خود می شوند در نتیجه با هم جهت شدن یون ها در امتداد همدیگر انتظار داریم که جریان الکتریکی القائ شده به قطب ها از این یون های مرتبط عبور کند در واقع با این کار زمین مقاومت خود را از دست داده و هادی می شود انهم با مقاومتی کمتر از مقاومت سابق اش حال فرض کنید که فلزی در این زمین قرار گیرد .
از انجایی که فلزات برعکس زمین دارای یون های مثبت و منفی هستند و یون ها مثبت موجود در یک فلز بیشتر لز زمین است . یون های این فلز نیز هم را ستا با قطب ها می شود که این هم راستایی با هم راستایی یون های زمین در یک راستا قرار گرفته می شود و باعث قطع جریان می شود و می توان گفت در زمین ان بالانسی رخ داده و این ان بالانسی باعث اشکار شدن فلز می شود .
دوستان که با این دستگاه کار می کنند نکات زیادی را مورد توجه قرار دهند مثلا :
در هر زمین با هر خاکی نمی شود از این دستگاه ها استفاده کرد مثلا خاک هایی که دارای براده اهن هستند .
زمین های خیس و مرطوب این دستگاه ها را به خطا می اندازد به دلیل تغییر کردن مقاومت دستگاه
در ضمن اکثر این دستگاه ، نمی توانند تفکیک کنند به غیر از نمونه های جدید که انهم به دلیل اینکه طراحی مدار تفکیک برای انها بسیار سخت است در اکثر مواقع درست حدث نمی زنند
دوستان عزیز این مطالب گفته شده فقط خلاصه ای از تیر های مباحث فزیک الکتریسته و مغناطیس می باشد(( که از مغناطیس صحبتی نشد )) که این دستگاه بر اساس اصول و مبانی سرفصل های فزیک الکتریسته و مفناطیس طراحی شده اند، قابل ذکر است که مباحث در این فن بسیار زیاد می باشد که هم در یک تاپیک جا نمی شود و هم من اطلاعات اندکی از انها دارم . برای تفهیم قضیه می توانید از بچه های رشته فزیک در مقطع کارشناسی کمک بگیرید چون انها این مطالب را خوانده و می توانند اثبات کنند .من چند تا از منابع را می دانم که اکنون دردست ندارم حتما انها را پیدا می کنم و خدمت شما عزیزان ارائه می کنم .
با سپاس Mohammad

پیوست‌ها

• 72.3 کیلوبایت بازدیدها: 2,115
بالا