آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

نکته در Minediver-1

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام به همه دوستان گرامی
برای کسانی که می خواهند دستگاه minediver-1 را بسازند باید 3 نکته را رعایت کنند:
1= مقاومت r19
2= قسمت تغذیه و تامین جریان
3= مقاومت های r33 وr35
در این پست نکته شماره 1 را براتون میگم و 2 تای دیگر را در پست های بعدی .
در شماتیک این دستگاه مقاوتی با مقدار 820k بروی پایه 2 ای سی ad8055 در نظر و قرار داده شده است ولی این مقاومت در برد دستکاه (( pcb )) قرار داده نشده است !
http://www.savefile.com/files/2057236
با تحقیقات و ازمایشاتی که من انجام دادم با قرار دادن این مقاومت در مدار ، اسکیل p2 و در نهایت تغییر ضریب تقویت این op-amp بسیار کم و ناچیز می شود .
این جور به نظر می رسد که اگر خاکی که برای جوستجو انتخاب می شود عاری از هر گونه مواد معدنی ، کانی ها و عناصر دیگر باشد این مقاومت منتاژ می شود تا با کم کردن ضریب تقویت ، پیش تقویت کننده از اعوجاج ها جلوگیری کند . همانطور که می دانید اگر در جایی که نیاز به تقویت زیاد نیست ، ضریب تقویت را بالا ببریم نسب سیگنال به نویز از حالت تعادل خارج می شود و یا به عبارتی خودمان نویز را بیشتر از سیگنال اصلی تویت کرده و باعث ایجاد نویز می شویم .
البته خودم جمله بالا را به عنوان یک نظریه و فرضیه قوی و محکم قبول دارم .

آخرین ویرایش:

stefani55

کاربر
2009-03-03
95
109
با تشکر از شما اقای می معلوماتتان خیلی بالاست من متوجه نشدم بهترین کار یا بهتر بگویم بهترین مقاومت ر 19در مین دایور چیه و ایا راهی برای افزایش برد مینر وجود داره

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
پاسخ

دوست عزیز سلام
ای دی من می نیست بلکه مخفف mohammad engineer electeronik هست .
دوست من اسمبل کردن r19 باعث افت شدید گین op-amp می شه همانتور که گفتم اگر شما در محیطی عاری از الودگی قرار بگیرید (( عاری از هرگونه کانی ها ، روسوبات ، براده فلزات و ...)) گین دستگاه برای کاوش بسیار زیاد است و باعث پدیده برش سیگنال در خروجی به دلیل تقویت زیاد می شود و دستگاه راندمان خود را از دست می دهد.
دوم اینکه شما با قرار دادن این مقاومت می توانید پتانسیومتر را حذف کنید و با r19 که مقاومت ان ثابت است(باید محاسبه شود )می توانید گین op-amp را ثابت نگه دارید و دیگر تغییر نمی کند که البته مزیت هایی دارد ! ( چون در دراز مدت و عبور جریان و همچنین رطوبت مقاومت پتانسیومتر تغییر می کند البته اگر جنس ان بد یا حتی معمولی باشد )

آخرین ویرایش:

fery

کاربر
2006-11-16
237
1,062
iran
fery11.blogfa.com
سلام

سلام

دوست گرامی mee جان این دلیلی برای بهتر شدن minediver-1

نمیشود .این یک احتمال است و امکان دارد هر ولمی یک زمانی از

گرد و آلودگی باعث خرابی شود .این کار نشان میدهد که مثلا فلان

شخص یک رادیو پخش دارد که امکان دارد ولومش یه روزی از گرد و

خاک خراب شود .شخص بیاید ولوم را ثابت کند .

کمی بیشتر و حرفه ای تر به موضوع فکر کنید.

ممنون با تشکر.........

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
پاسخ

سلام fery عزیز
( چون در دراز مدت و عبور جریان و همچنین رطوبت مقاومت پتانسیومتر تغییر می کند البته اگر جنس ان بد یا حتی معمولی باشد )

منظورم اهمی شدن پتانسیومتر پس از مدت ها استفاده از دستگاه بوده همانطور که در نقشه دستگاه می بینی این پتانسیومتر بیم vcc2- و vcc2+ قرار داره پس اختلاف پتانسیل نامتقارن در پین وسط پتانسیومتر بوجود می یاد در تحلیل ac این باعث ارک (aurck) زدن بروی پلیت اهمی پتانسیومتر و پین وسط می شه (( به دلیل وجود سیگنال و همچنیین وجود اختلاف پتانسیل نامتقارن )) که به نوبه خود عمر پتانسیومتر از نظر ثابت بودن در مقدار تنظیم شده کاهش می یابد . البته قابل ذکر است که در مولتی ترن های امروزی با جنس مناسب این مشکل بسیار تعدیل شده است در ضمن دوست گرامی من مولتی ترن ها پلمپ هستند و پتانسیومترها تقریبا همینطور پس گرد و غبار مشکلی برای انها بوجود نمی اورد شاید در دراز مدت مشکل بیش بیاورد انهم با شستشو و سرویس قابل حل است بطور کلی منظور از الودگی در درجه اول تاثیر رطوبت ، تاثیر ات دما (( محیط و دستگاه )) و حتی کاربر (( چرخاندن زیاد بروی پلیت اهمی خورندگی و سایش بوجود ی اورد )) می باشد.
به امید خدا در زمان مناسب تحلیل ac و dc مقاومت ها با اختلاف پتانسیل نامتقارن را اپلود خواهم کرد .
با ارزوی موفقیت شما دوستان mohamad

آخرین ویرایش:

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام به دوست عزیز اقای stefani55
من ماین دایور را ساختم . دستگاه بسیار خوبیه فعلا هم در حال رفع مشکل دستگاه (( حساس نبودن زیاد به طلا )) هستم که نتایج بسیار خوبی را نیز گرفتم و به احتمال زیاد این مشکل قابل رفع است . در مورد افزایش برد ان باید بگم که برد دستگاه نسبت به ماسفت ، کویل ان در ماکزیمم قرار دارد ولی این دستگاه در قسمت های انتهایی شار مغناطیسی کویل خود دارای راندمان خوبی نیست که این مشکل نیز در قسمت op-amp ان است که قابل حل است کافیست که ماکزییم گین ان محاسبه شود این قسمت با گین 1 طراحی شده که می توان ان را به 2 نیز رساند . بعد از حل مشکل اول سراغ حل کردن این مشکل می ورم و نتیجه را در سایت اپلود می کنم .
با ارزوی موفقیت شما mohammad

آخرین ویرایش:

stefani55

کاربر
2009-03-03
95
109
با تشکر از شما دوست عزیز محمد جان خیلی استفاده کردم منتظر نتیجه کارتان بر روی دستگاه میندایور هستم

stefani55

کاربر
2009-03-03
95
109
سلام محمد جان خوبی دیگه کمتر سر میزنی راستی در مورد مین دایور و حساسیت کمش به طلا به نتیجه ای رسیدی اگر رسیدی ما رو هم در جریان بزار راستی کلیه دستگاههای شرکت پالس دتکتور به طلا حساسیت کمی دارند
این به خاطر چیه ؟ با تشکر مهرداد

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
پاسخ به stefani55

سلام دوست عزیز
به دلیل مشغله بسیار زیاد کاری و وقت کم هست که کمتر وارد سایت می شوم و چون روی پروژه های نیروگاهی کار می کنم برای ساخت دستگاهها کمتر وقت می زارم .
از فلزیاب های پالس دتکتور فقط ماین دایور 1 را ساختم و متاسفانه به طلا حساسیت کمی دارد فکر می کنم دستگاه های دیگر هم همین طور باشد چون شماتیک انها از یک صول پیروی می کنند و بر اساس یک اصل طراحی شده اند فقط تا اندکی دستگاه های ماینر متفاوت می باشند .
راستش من چن ضعف طراحی را پیدا کردم (( 4 تا )) سه تا اول رابطه مستقیم با عمق کاوش دارند که توانستم برطرف کنم و اخری در مورد حساسیت کم است که توانستم راه حلی پیدا کنم ولی ان را نتوانستم اجرا کنم به دلیل محدودیت قطعه در شهر ما و همچنیین وقت بسیار کم من . البته هنوز بصورت کامل و بر روی این مدار تغییرات را اعمال نکردم به عبارتی پس از اعمال هر تغییر و رفع مشکل دستگاه را به حالت استاندار برگردانده ام چون برد کم (( نه به معنی عمق کاوش بلکه به معنی کاوش 100% در نقاط انتهایی شار مغناطیسی و تشخیص صحیح فلز و همچنیین خطا نشان ندادن دستگاه در شرایط بد خاکی و کاوش ))
دستگاه شامل ایراد ان نمی شود بلکه ایراد اصلی انها حساسیت کم دستگاه به فلزات گرانبها است .
پس از رفع ایراد ها مطمئنا نتیجه را در سایت اپلود می کنم
با ارزوی موفقیت mohammad

بالا