آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

راهنمایی در مورد محاسبه وطراحی بوبین

esmalaa

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2008-03-04
49
113
با سلام خدمت اساتید گرامیبنده یک بوبین 12 ولتی دارم که وقتی به ولتاژ وصل می شودیک هسته اهنی را مکش می کندولی جریان زیادی در حد باطری ماشین میخواهد می خواستم سیم پیچ ان را به 220 ولت تبدیل کنم اگر فرمول محاسبه ای یا نرم افزاری داردید ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: jfrras

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
با سلام، بیشتر توضیح بده یک چیزی شبیه در بازکن برقی؟

ورداده

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-09
734
3,841
سلام-همکار این12 ولت که میفرمایی ولتاژ dc است 220 ولتاژac است وجنس این دو ولتاژ با هم فرق دارد ولتاژ ac هسته را جذب-دفع مکند واگر برق شهر باشد این عمل را با فرکانس 50 hzانجام میدهد ولی ولتاژdcبستگی به جهت جریان یاجذب مکند یادفع- این کار احتیاج به مطا لعات وسیعی دارد چون شما باید دقیقا ولتاژ-امپراژ-اهم-اندوکتانس-رابطه ونسبت دور سیمپیچ به ولتاژ وجریان -طول سیم جنس سیم-نوع هسته شکل وجنس هسته-هیسترزیس هسته-وخلاصه خیلی چیزهای دیگر ضمنا کار با برق 220 ولت احتیاط هایی لازم دارد واز ترانس ایزوله استفاده کنید خدا نگهدارتان باشد

esmalaa

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2008-03-04
49
113
با تشکر از حسن توجه شما بله چیزی شبیه در باز کن هست از dc بودن ولتاژ مطلع هستم حقیقتش چیزی اماده پیدا نکردم مجبور شدم به فکر تغییرات در این بوبین که داشتم باشم اگر ایده ای دارید ممنون می شوم بفرمایید بوبین مورد نظر باید وزنه ای به وزن 150 گرم را 4 دقیقه بلند کند با تشکر

• Like

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
با سلام، شماره سیم بوبین 12 ولت را نگاه کن از آن شماره سیم برای 220 ولت تهیه کن مقدار آنهم اینطوری:
چون سیم پیچیش ساده است میتوانی طول و عرض هسته بوبین 12 ولت را همانند ترانس معمولی حساب کنید از نرم افزار محاسبه ترانس از قسمت محاسبه سیم پیچ اولیه تعداد دورهای آنرا در بیاوری و بجای آن بپیچی و تغذیه آنرا 220 ولت دی سی تبدیل کنی

• Like

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام، شماره سیم بوبین 12 ولت را نگاه کن از آن شماره سیم برای 220 ولت تهیه کن مقدار آنهم اینطوری:
چون سیم پیچیش ساده است میتوانی طول و عرض هسته بوبین 12 ولت را همانند ترانس معمولی حساب کنید از نرم افزار محاسبه ترانس از قسمت محاسبه سیم پیچ اولیه تعداد دورهای آنرا در بیاوری و بجای آن بپیچی و تغذیه آنرا 220 ولت دی سی تبدیل کنی

با سلام :
دوستان ممنون از راهنمایی هاتون لازم دیدم به یک مطلب مهمی راجع به درخواست این دوستمون و همچنین به پاسخ هایی که ارایه شده در جریان بزارم اینکه :
با توجه به هسته بوبین فوق که معمولا یک میله درون قرقره سیم پیچ به صورت متحرک هستش { معمولا توسط فنری یا میله خارج از هسته هست که با جریان برق مکشی وارد هسته میشه و یا برعکس } این دوستمون به این خصوصیت اشاره نکرده اند که هر کدام از این نوع محاسبه سیم پیچی مخصوص خودش را می طلبد پس واضح هست که این قسمت پاسخ اصلاح میگردد { میتوانی طول و عرض هسته بوبین 12 ولت را همانند ترانس معمولی حساب کنید} و همچنین { سلام-همکار این12 ولت که میفرمایی ولتاژ dc است 220 ولتاژac است وجنس این دو ولتاژ با هم فرق دارد ولتاژ ac هسته را جذب-دفع مکند واگر برق شهر باشد این عمل را با فرکانس 50 hzانجام میدهد ولی ولتاژdcبستگی به جهت جریان یاجذب مکند یادفع- } برای توضیح بیشتر در صورت نیاز در خدمتم .
- نکته دوم در مورد اینگونه سیم پیچی ها در نوع ولتاژ اعم از DC /AC میباشد که با هر نوع جریان یاد شده میشه چنین دستگاهی داشت که نام علمی این نوع دستگاه ها را { سلونویید } گویندکه نرم افزار های کم حجم و جالبی در بخش معرفی نرم افزار ها بدین منظور اپلود شده است میتونید دانلود و استفاده کنید .
اقای ورداده در قسمت پایانی پاسخ خود اشاراتی دارند { چون شما باید دقیقا ولتاژ-امپراژ-اهم-اندوکتانس-رابطه ونسبت دور سیمپیچ به ولتاژ وجریان -طول سیم جنس سیم-نوع هسته شکل وجنس هسته-هیسترزیس هسته-وخلاصه خیلی چیزهای دیگر ضمنا کار با برق 220 ولت احتیاط هایی لازم دارد واز ترانس ایزوله استفاده کنید} که مورد تایید و این محاسبات از طریق نرم افزارهای یاد شده به اسانی مقدور میباشند .
موفق باشید .

payaelectron

کاربر
2014-02-08
23
25
سلام دوستان من فسته و فریت نیاز دارم به تعداد از کجا میتونم تهیه کنم لطفا اطلاع بدید 09129372653

محمد حسامی

کاربر
2020-11-30
5
2
39
با سلام و خسته نباشید من هم نیاز به محاسبه اهنربای الکتریکی دارم اگه امکان داره یک محاسبه عملی با مثال انجام بدید ممنون میشم

بالا