آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

شارژ نشدن باتری hp4530

rani_holoo_bozorg

کاربر
2008-02-22
61
402
اصفهان
سلام دوستان این لب تاب یه مدت پیش باطریش زمان شارژش کم شد تا کاملا خوابید و با تعویض باطری با باطری نو مشکل برطرف نشد و بایوس اون رو آپدیت کروم اما بایوس متعلق به 1 سال پیش بود و همچنان مشکل باقی موند اگه ممکنه منو راهنمایی کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

hirad.sabet

کاربر
2012-05-23
114
567
دوست من اگر که از شارژر و باطری مطمئن هستید و ولتاژهای روی کانکتور هم می یاد و از صحت کارهایی که خودتون انجام دادید مطمئن هستین باید مدار شارژ رو چک کنید ترانزیستورهای موجود در مدار شارژ و سایر smd های نزدیک به کانکتور باطری رو چک کنید اگر مشکلی وجود نداشت در صورت امکان آی سی شارژ رو تعویض کنید این آی سی معمولا نزدیک به کانکتور باطری هستش اما سعی کنید حتما با گرفتن دیتا شیت مطمئن شید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام دوستان این لب تاب یه مدت پیش باطریش زمان شارژش کم شد تا کاملا خوابید و با تعویض باطری با باطری نو مشکل برطرف نشد و بایوس اون رو آپدیت کروم اما بایوس متعلق به 1 سال پیش بود و همچنان مشکل باقی موند اگه ممکنه منو راهنمایی کنید

سلام

اگر باطری بیش از حد لازم خالی شده باشد شارژر قادر به شناسایی و شارژ آن نیست لذا

اگه امکانشو دارید ، روی لب تاب مشابه تست کنید
درغیراینصورت دوسر باطری را مشخص کنید (بهتر است قاب آنرا باز کنید )
سپس منبع ولتاژ DC یا آداپتوری که ولتاژی حدود 5 ولت بیشتر از باطری سالم داشته باشد آماده کنید و با لامپ موتور سیکلت یا مقاومت 10 اهم 5 وات سری کنید و به دو سر باطری متصل کنید

مراقب باشید باطری زیاد گرم نشود و بعد از حدود 10 دقیقه روی لب تاب نصب کنید با احتمال 99 درصد مشگل حل میشود و بعد از این مرحله ، شارژر هم قادر به شارژ آن هست

ضمنا میتوانید همین آزمایش را ابتدا روی باطری قبلی که برای شما فاقد ارزش و ضعیف است انجام دهید و با کسب تجربه نسبی روی باطری نو تست کنید

احتمالا همان باطری کهنه هم با این شیوه قابل استفاده است و باطری نو را پس میدهید .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
دقت کنید فقط سه پایه باید 3 ولت داشته باشند نه بیشتر

سلام
استاد عزیز اولا عرض کردم ولتاژ موصوف مستقیم به دو سر باطری متصل شود نه به کنتاکتهای قاب

ثانیا مقاومت سری بابت افت ولتاژ لازم پیش بینی شده و محال است بتوانید ولتاژ باطری سالمی که مثلا 3 ولتی است آنرا 4 ولت کنید و اگر آنرا به 1000 ولت هم متصل کنید دو حالت اتفاق می افته

1- یا قدرت کافی را دارد و بدون اشکال 1000 ولتی را به مقدار خودش کاهش میدهد

2- یا قدرت لازم را ندارد و درحالیکه همان 3 ولت است اما بشدت داغ شده و منفجر میشود

بنابرین فقط جریان نامناسب و زیاد موجب فساد و خرابی و ترکیدن باطری میشود و اندازه گیری ولتاژ دو سر باطری ثمری نداره و قابل افزایش نیست باطری x ولتی ولتاژش چه در حالت شارژ مناسب و چه در حال انفجار همون x ولته
و البته مقادیر داده شده مطمئنه و جریان مناسبی اعمال میکنه

ولی با مقاومتهای بزرگتر نیز میسر است فقط زمان شارژ بیشتری میطلبد

سپاس

rani_holoo_bozorg

کاربر
2008-02-22
61
402
اصفهان
ممنون از راهنمایی هاتون قابل ذکر که باطری نو که خریداری کردم زمانی که روی دستگاه گذاشتم فاقد شارژ نشون داد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
ممنون از راهنمایی هاتون قابل ذکر که باطری نو که خریداری کردم زمانی که روی دستگاه گذاشتم فاقد شارژ نشون داد

دوست عزیز و ارجمندم
سلام
آیا باطری را روی لب تاب سالمی آزمایش کرده اید ؟

اگر روی لب تاب دیگر هم همنطور است با روشی که عرض کردم درست میشود
و اگر قادر به تست باطری نیستید ابتدا روشی که عرض کردم روی باطری کهنه تست کنید

سپاس

rani_holoo_bozorg

کاربر
2008-02-22
61
402
اصفهان
سلام متاسفانه لب تاب مشابه در دسترس نیست و باطری کهنه تست کردم و 2سلول آن سوخته بود که باطری دیگری جایگزین کردم و تمامی سلول ها رو شارژ زدم ولی باز هم جواب نداد .
به نکته جالبی برخوردم که احتمال زیاد برد باطری معیوبه چون وقتی به لب تاب وصل می کنم ولتاژ 12 ولت دارم و وقتی جدا میشه ولتاژ دو سر باطری رفته رفته 0 میشه

بالا