آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

فلزیاب stuart1 اصلاح شده با فایلهای تکمیلی

davoodbargi

کاربر
2012-01-20
35
350
با سلام.فلزیاب نسبتاخوبیه.خیلی وقته دارمش.توصیه هایی برای هر کسی که میخواد بسازدش : (ایراداتی که بعد از بررسی شماتیک مدار با PCB رو شدن)
1-فیبرشو از روی نمونه اصلی بزنید نه اونیکه آقای بخت آور اصلاحش کردن.
2-طرف مسی PCB اصلی هیچ مشکلی نداره و خیلی جمع و جورتره.اندازه اش 5*10 سانتی متر درمیاد .
3-طرف قطعات PCB جای TR2 و TR3 رو برعکسه نوشتن که باعث سوختنشون میشه.هم توی فایل اصلیش ،هم مال آقای بخت آور.شما موقع مونتاژ درست جاشون بندازین.
طرف قطعات PCB درستش اینه:tr2=BC213 pnp general purpose / tr3=BC183 npn general purpose
همینطور کنار آی سی 4011 ، c4 درواقع c5 هس که اشتباهی نوشتن.هم توی فایل اصلیش ،هم مال آقای بخت آور.
بازم کنار آی سی 4011 ، c3 در واقع c4 هس که اونم اشتباهی نوشتن.هم توی فایل اصلیش ،هم مال آقای بخت آور.
(شماتیک این مدار و طرف مسی PCB هیچ مشکلی نداره و اینها ایرادات طرف قطعات PCB هستن که موقع مونتاژ با جابجایی چندتا قطعه درست شدن)
(طرف مسی یه دستکاری کوچیک میخواد : پایه 12 و 13 آیسی 4011 طبق شماتیک باید به هم وصل بشن)
4-همه مقاومت هارو 1% بگیرید
6-سعی کنین از خازنهای تانتال نظامی استفاده کنین (اگه بتونین گیر بیارین) پیدا میشه همونطور که من پیدا کردم :)
7-قسمت اوسیلاتور یا همون 4011 رو حتمن با کریستال 40 کیلو راه بندازین (نه با کریستال کهنه 32 کیلوی ساعت مچی!) خسیس بازی درنیارین!همه قطعه فروشا دارن.اگه تونستین این قسمتو با قطعات SMD ببندید.در کل 2 تا خازن و 2 تا مقاومته.خیلی تاثیر داره.
8-آقای بخت آور گفتن این مدار با 12 کار میکنه ولی شما اینکارو نکنین و همونطور که طراحش گفته با حداکثر 9 ولت راش بندازین.تغذیه 12 ولت پی در پی باعث سوختن ترانزیستورهای قسمت ولتاژ بوستر میشه و همینطور باعث سوختن دیود های 1n4148 این قسمت میشه.من باطری سیلد اسید 12 ولت 1.3 آمپرساعت با 7809 استفاده میکنم.شارژ عالی نگه میداره.اگه آمپر 7809 راضی کننده نبود میتونین طبق دیتاشیتش با یه ترانزیستور و مقاومت،جریانشو ببرین بالا.
9-کویل رو تخت (دیسکی) بپیچین.27 دور سیم 0.71 به قطر 19 سانتیمتر.(کویل اصلیش 27 دور سیم 0.71 به قطر 19 سانتیمتر)
10-سیم شیلد خیلی مهمه.اگه دقت کنین کویل بین ماسفت و خط (مثبت) قرار داره.حالا شیلد و مغزی به کجا وصل میشه؟!اصولن شیلد باید به منفی وصل بشه؟به همین خاطر این قسمت رو هر جور ببندید بازم نویز میگیره مگر اینکه از شیلد دوبل استفاده کنید.توصیه میکنم 100% این کار رو بکنید.این سیم شیلد که میگم توش 2 تا مغزی داره (فکر کنم استریو میگن بهشون) مغزی هارو به + و ماسفت بزنین و شیلد رو به خط منفی.میبینین دیگه نویز نمیگیزه:)
11-TLC555 همون NE555 یا مشابه هاش نیست.TLC555 با 2 ولت شروع به نوسان میکنه و حساستر است در حالی که 555 معمولی از بالای 4 ولت شروع به نوسان میکنه.اصلی رو بزارین اگه گیر نیومد 7555 بگیرین چونکه از 555 بهتره و سیماس هستش.
12-LM318 مال بیشتر از 20 سال پیشه!حتمن آپ امپ های جدید تری هستن که مشخصات بهتری دارن.مثل OP37.البته اول مدارو با LM318 راه بندازین.اگه از کارکرد مدار راضی بودین میتونین آپ امپ های دیگه رو آزمایش کنین.
من فایل های اصلی طرف مسی(مع*** شده و آماده اتوکردن بعد از پرینت) و طرف قطعات و شماتیک و لیست قطعات رو بزاتون میزارم.آماده و مرتب هستن بدون کوچکترین ایراد.طرف قطعات و فیبر رو هم اصلاح کردم تا کسی که میخواد از روشون بسازه مشکلی نداشته باشه و فکر نکنم مرتب تر از این گیرتون بیاد.
لینک زیر:
stuart1 - Download - 4shared

davoodbargi

کاربر
2012-01-20
35
350
یه نمونه کویل تخت که من برای این دتکتور پیچیدم.حساسیتش برای سکه و حلقه و اجسام کوچک تر خوبه.
ظرفیت تقریبن 313 میکروهانری
36 دور سیم 0.71 قطر اولین دور = 12 سانتی متر
di-8SG5.jpg

کویل های دیگه رو هم با عکس و توضیح خواهم گذاشت

mrmr16

کاربر
2010-08-08
89
302
یه نمونه کویل تخت که من برای این دتکتور پیچیدم.حساسیتش برای سکه و حلقه و اجسام کوچک تر خوبه.ظرفیت تقریبن 313 میکروهانری36 دور سیم 0.71 قطر اولین دور = 12 سانتی متر
کویل های دیگه رو هم با عکس و توضیح خواهم گذاشت
دوست عزیز عکس هارو توی یه سایت دیگه آپلود کن . عکس وجود نداره

Mr MeTaL

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2012-02-02
408
1,800
39
تهران-مشهد
دوست عزیز در صورت امکان تصاویر را در سایت دیگر آپلود کنید. در مورد قدرت کاوش برای اجسام بزرگ و کوچک هم اگر ممکن هست توضیح بفرمائید تا دوستان راحت تر تصمیم به ساخت بگیرند. توضیحات شما هم بسیار خوب و کامل هست.در ضمن به انجمن خودتون خوش اومدید دوست گل#$V686

davoodbargi

کاربر
2012-01-20
35
350
در مورد قدرت کاوش کویل تخت کوچک بالا : یه سکه 50 تومانی طرح جدید! که مسی ان و خیلی کوچیک و ریز رو حدود 25 تا 20 سانتی متری نشون میده.همینطور برای انگشتر نقره خودم.
یه قطعه فیبر مسی 10*10 سانت رو حدود 50 تا 60 سانتی متر نشون میده.
اینا مشخصات کویل تخت کوچک بالایی بود با مدار ساده بدون قطعات دقیق.البته منظور از مثلن 25 سانت این نیست که دستگاه سریع در این فاصله نشون میده بلکه گوش دقیق و تربیت شده میخواد که فاصله پالس رو احساس کنه.خوبی این دستگاه اینه که خیلی پایداره و بیرون ثباتش بهم نمیریزه.هنوز مدار رو با قطعات دقیق نبستم.
بعد از مدتها تصمیم گرفتم حسابی باهاش ور برم :nevreness:.روی این مدار میشه خیلی کارا کرد و بهترش کرد.مثلن براش میتر عقربه ای گذاشت و تقویت طبقه خروجی و ...هزینه زیادی هم نداره (20-30 تومن) و وقت زیادی هم نمیگیره که آدم بخواد قیدشو بزنه بگه ارزش نداره.
در هر حال من همه ی آزمایشا و کارامو انجام میدم و دونه به دونه اینجا پست میکنم.اگه کسی هم همراهی کرد که چه بهتر و کمکش میکنم.هر کس هم تجربه ای در رابطه با این مدار داره مارو بی نصیب نکنه ثواب داره :)
با تشکر

آخرین ویرایش:

davoodbargi

کاربر
2012-01-20
35
350
سلام.اینم یه کویل دیگه که خیلی ازش خوشم اومد.هم اندازش جم و جوره هم حساسیتش خوبه.خیلی هم باریک در اومد.تشعشع خوبی هم داره(یه تیکه آهنربا توی مرکز کویل رو قشنگ میلرزونه).یه صدای جززز (مثل صدای کابلهای فشار قوی؟)هم ازش میاد:thumbsup:
حساسیت این کویل برای اجسام کوچیک مثل سکه و انگشتر و ... همون 25 تا 20 سانته.ولی تیکه فیبر مسی 10*10 رو حدود 80 سانتی سنس کرد.یک عدد مادربرد کامپیوتر رو هم حدود 1 متر سنس کرد.
(بدون مدار تقویتی و قطعات دقیق ...)
مشخصات کویل : 20 دور سیم 0.71 به قطر 23 سانتیمتر.کویل حدود 177 میکرو هانری هس.(تصاویر راهنمای خوبی برای ساخت هستند و فکر نکنم توضیح اضافی بخواد)
با تشکر.
1.jpg

2.jpg

3.jpg

آخرین ویرایش:

davoodbargi

کاربر
2012-01-20
35
350
این همون نوع کابلی هس که میگفتم برای این دکتور بهتر جواب میده.همونطور که میبینید 2 تا مغزی دارن.طرف PCB یکی از مغزی هارو به ماسفت و یکیش رو یه خط مثبت میزنید.شیلد یا توری رو هم به منفی مدار وصل کنین.طرف کویل هم مغزی ها رو به کویل وصل میکنین و با شیلد کاری ندارین.
4.jpg

بالا