آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

فلزیاب stuart1 اصلاح شده با فایلهای تکمیلی

hossein20

کاربر
2010-08-21
5
4
باسلام. باتشکر از توضیحات آقاداوود.من هم چند سوال راجع به مداره بخت آور داشتم لطفا"اگه ممکنه دقیق راهنمایی بفرمایید.بفرمایید اولآ"میشه به مدار بخت آور میترعقربه ای اضافه کرد؟دوما"اگه میشه چه نوع میتری{مشخصات میتر} وسوما" دقیقا" سیمهای میتر را روی مدار به کجا باید وصل کرد که هنگام سنس کردن فلز جواب بده؟وعقربه به حرکت در بیاد؟باتشکر ازشما

majid2991

کاربر
2009-08-13
42
91
عمق رو هم نشون میده؟
بابا میگم بدرد نمیخوره!!! اون 1 الی 1.2 متر که درمورد عمق نوشته مال یه دروازه آهنی بزرگه!!!وقتی عکس های clone pi AVR و میزان بردش رو گذاشتم میخام برد های آماده ش رو تو فروم بذارم که هرکی خواست بهش بدم

آخرین ویرایش:
دوست عزیز جناب آقای majid2991 راستش من تا حالا فلزیاب clone pi را نساخته ام و فقط تعریفش را شنیده ام و در فروم های مختلف راجع به عمق بالا و هزینه ی ساخت کم آن شنیده ام و فکر کنم که هم مدل avr آن هست هم مدل pic آن لطفاً شما که در این زمینه اطلاع کافی دارید و آن مدار را ساخته اید خواهش می کنم اطلاعات خود را در این زمینه در این تاپیک بگذارید تا من و سایر دوستان از اطلاعات سودمند شما استفاده کنیم و شروع به ساخت آن کرده و نتیجه را به شما اطلاع دهیم و لطفاً مدل avr آن را با مدل pic اش را مقایسه کنید و بگویید که آیا برتری نسبت به هم دارند یا خیر و کدام بهتر هستند ولی فکر کنم که مدل avrآن متداول تر باشد و کار با آن راحت تر باشد لطفاً فایل های مربوط به این فلزیاب را در اینجا قرار دهید از جمله شماتیک و پی سی بی و فایل هگز و طریقه ی تنظیم فیوز بیت های میکرو آن و عکس از مدار خود و برنامه ای که برای پروگرام کردن از آن استفاده کردید و خلاصه هر نکته ای را که در ساخت این فلزیاب نیاز به توضیح دارد و نا مفهوم است و... با این کار من و سایر دوستان یک دنیا از شما ممنونیم و زحماتتان را فراموش نمی کنیم.
اجرکم عند الله. :nevreness:

hellboy_1983

کاربر
2009-10-07
76
140
با سلام.فلزیاب نسبتاخوبیه.خیلی وقته دارمش.توصیه هایی برای هر کسی که میخواد بسازدش : (ایراداتی که بعد از بررسی شماتیک مدار با PCB رو شدن)
1-فیبرشو از روی نمونه اصلی بزنید نه اونیکه آقای بخت آور اصلاحش کردن.
2-طرف مسی PCB اصلی هیچ مشکلی نداره و خیلی جمع و جورتره.اندازه اش 5*10 سانتی متر درمیاد .
3-طرف قطعات PCB جای TR2 و TR3 رو برعکسه نوشتن که باعث سوختنشون میشه.هم توی فایل اصلیش ،هم مال آقای بخت آور.شما موقع مونتاژ درست جاشون بندازین.
طرف قطعات PCB درستش اینه:tr2=BC213 pnp general purpose / tr3=BC183 npn general purpose
همینطور کنار آی سی 4011 ، c4 درواقع c5 هس که اشتباهی نوشتن.هم توی فایل اصلیش ،هم مال آقای بخت آور.
بازم کنار آی سی 4011 ، c3 در واقع c4 هس که اونم اشتباهی نوشتن.هم توی فایل اصلیش ،هم مال آقای بخت آور.
(شماتیک این مدار و طرف مسی PCB هیچ مشکلی نداره و اینها ایرادات طرف قطعات PCB هستن که موقع مونتاژ با جابجایی چندتا قطعه درست شدن)
(طرف مسی یه دستکاری کوچیک میخواد : پایه 12 و 13 آیسی 4011 طبق شماتیک باید به هم وصل بشن)
4-همه مقاومت هارو 1% بگیرید
6-سعی کنین از خازنهای تانتال نظامی استفاده کنین (اگه بتونین گیر بیارین) پیدا میشه همونطور که من پیدا کردم :)
7-قسمت اوسیلاتور یا همون 4011 رو حتمن با کریستال 40 کیلو راه بندازین (نه با کریستال کهنه 32 کیلوی ساعت مچی!) خسیس بازی درنیارین!همه قطعه فروشا دارن.اگه تونستین این قسمتو با قطعات SMD ببندید.در کل 2 تا خازن و 2 تا مقاومته.خیلی تاثیر داره.
8-آقای بخت آور گفتن این مدار با 12 کار میکنه ولی شما اینکارو نکنین و همونطور که طراحش گفته با حداکثر 9 ولت راش بندازین.تغذیه 12 ولت پی در پی باعث سوختن ترانزیستورهای قسمت ولتاژ بوستر میشه و همینطور باعث سوختن دیود های 1n4148 این قسمت میشه.من باطری سیلد اسید 12 ولت 1.3 آمپرساعت با 7809 استفاده میکنم.شارژ عالی نگه میداره.اگه آمپر 7809 راضی کننده نبود میتونین طبق دیتاشیتش با یه ترانزیستور و مقاومت،جریانشو ببرین بالا.
9-کویل رو تخت (دیسکی) بپیچین.27 دور سیم 0.71 به قطر 19 سانتیمتر.(کویل اصلیش 27 دور سیم 0.71 به قطر 19 سانتیمتر)
10-سیم شیلد خیلی مهمه.اگه دقت کنین کویل بین ماسفت و خط (مثبت) قرار داره.حالا شیلد و مغزی به کجا وصل میشه؟!اصولن شیلد باید به منفی وصل بشه؟به همین خاطر این قسمت رو هر جور ببندید بازم نویز میگیره مگر اینکه از شیلد دوبل استفاده کنید.توصیه میکنم 100% این کار رو بکنید.این سیم شیلد که میگم توش 2 تا مغزی داره (فکر کنم استریو میگن بهشون) مغزی هارو به + و ماسفت بزنین و شیلد رو به خط منفی.میبینین دیگه نویز نمیگیزه:)
11-TLC555 همون NE555 یا مشابه هاش نیست.TLC555 با 2 ولت شروع به نوسان میکنه و حساستر است در حالی که 555 معمولی از بالای 4 ولت شروع به نوسان میکنه.اصلی رو بزارین اگه گیر نیومد 7555 بگیرین چونکه از 555 بهتره و سیماس هستش.
12-LM318 مال بیشتر از 20 سال پیشه!حتمن آپ امپ های جدید تری هستن که مشخصات بهتری دارن.مثل OP37.البته اول مدارو با LM318 راه بندازین.اگه از کارکرد مدار راضی بودین میتونین آپ امپ های دیگه رو آزمایش کنین.
من فایل های اصلی طرف مسی(مع*** شده و آماده اتوکردن بعد از پرینت) و طرف قطعات و شماتیک و لیست قطعات رو بزاتون میزارم.آماده و مرتب هستن بدون کوچکترین ایراد.طرف قطعات و فیبر رو هم اصلاح کردم تا کسی که میخواد از روشون بسازه مشکلی نداشته باشه و فکر نکنم مرتب تر از این گیرتون بیاد.
لینک زیر:
stuart1 - Download - 4shared

سلام اگر برات امكان داره فايل هاي اصلاح شده رو همينجا آپ كني ممنون ميشم.

bina

کاربر
2008-11-08
11
16
سلام دوستان شب بخیر
ممنون آقا داود بخاطر اطلاعات مفیدتون
لطفا اگه ممکنه کلیه فایلهای دستگاه با آخرین تغییرات و لیست قطعات توی یگ فایل زیپ اینجا قرار بدین.
یاعلی مدد

Mr MeTaL

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2012-02-02
408
1,801
39
تهران-مشهد
سلام دوستان شب بخیر
ممنون آقا داود بخاطر اطلاعات مفیدتون
لطفا اگه ممکنه کلیه فایلهای دستگاه با آخرین تغییرات و لیست قطعات توی یگ فایل زیپ اینجا قرار بدین.
یاعلی مدد

تمامی اطلاعات قبل و بعد از ویرایش در یک فایل زیپ همراه با ویدئو دستگاه با حجم 17مگابایت آپلود شد.

پیوست‌ها

• 16.8 مگابایت بازدیدها: 1,118

vorojak07

کاربر
2011-12-18
2
3
ضمن تشکر از مدیریت و آقا داوود اطلاعات بسیار خوب بود. در خصوص مدار تقویتی آقای رمضانی که در تاپیک مشابه به اون اشاره شده توضیحی دارید؟ نوشته شده برد دستگاه رو خیلی افزایش داده! حتی ادعا شده که با تقویت اون تا 5/2 متر رو زده! من کتاب جلد 4 چاپ 1 و 2 رو دارم ولی چاپ بعدیش که نسخه نهایی مدار رو داره پیدا نکردم اگه امکان داره آپ کنید. متشکرم.

taghy

کاربر
2010-07-26
4
8
باسلام. من این مدار رو ساختم ولی چرا اینقدر بردش کمه.گفته میشه که قدرت کاوشش در حدود 1.5متره ولی مال بنده 50سانتی متره. باتشکر

mehrdad1971s

کاربر
2013-06-09
97
228
تهران
والله میگن دیگه ! آقای بخت آور فرمودن با قدرت تفکیک عالی ! من نمیدونم ! منظورشون از قدرت تفکیک که فرمودن چیه ! یا مثلا مدعی 4متر و خورده متر ! عمق این دستگاه میشن ! آخه نمیدونم فیزیک بعضی ها چطوره اصلا وات و ولت و آمپر انگار اصلا معنی نداره ! یا اگه منظور از دستکاری این دستگاه باشه که اساسا pi هستن! خب آمادشو دستکاری کردن که آخرش شده ماینر که 21 ولت تغذیه داره با 2 تا مبدل 5 ولت و 2 تا هم پرسوسور !

بالا