آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزش الكترونيك مقدماتی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با سلام خدمت مدیر محترم سایت
من تو خرت و پرت هم چند تا قطعه الکترونیکی دارم
که تو شناسایی رنجش مردد هستم اگه میشه جواب رو بدید
عدسی=101.102.222.202
سرامیکی=102 1kv
عدسی=103 1kv
عدسی = yf224
شبیه عدسی سبز رنگ=sck 053
منتظر جواب شما هستم که بنویسید
هر کدوم چه ظرفیتی دارد؟
با سلام :
دوست عزيز بهتر است نرم افزار خواندن خازن ها را از تاپيك معرفي نرم افزار ها در همين بخش دانلود و كلا مسايل خود را حل نماييد . با اين حال :
عدسي هاي = 101 يعني 100 پيكوفاراد و 102 يعني 1000 پيكو {يك نانوفاراد } . و 222 يعني 2200 پيكو {2/2 نانو } و 202 يعني 2000 پيكو يا همون 2 نانوفاراد . همه اينا 100 ولتي هستند .
سراميكي هم اعداد مثل مثال هاي قبلي با اين تفاوت كه اينا ولتاژ كاري بالاتري {1 كيلوولتي } دارند .
عدسي 224 يعني 220 نانوفاراد يا 220000 پيكوفاراد .
شبه عدسي {پوليستر } سبز يعني 53 نانو فاراد يا 0/53 ميكروفاراد {53000 پيكو}
با تشكر .
موفق باشيد ./

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359
ضمن سلام و سپاس از gadraj عزیز

من میخوام طریقه تشخیص توان مجاز مقاومت ها رو بدونم و اینکه اگر مقاومت با توان پایین تر یا بالاتری به جای مقاومت سوخته جایگذاری کنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟؟

مثلا مقاومت 56 اهم و توان 1 وات ,حالا اگر مقاومت 56 اهم و 0.5 وات بندازیم چه مشکلی پیش میاد ؟؟( تصور من بر این هست که جریان بیشتر وارد مدار میشه؟ چه اندازه؟ احتمالا 0.5 وات.درسته؟)

و اگر همان اهم و 2 وات را جایگذاری کنیم چه حالتی رخ خواهد داد و مشکلات ان چیست؟

Xcard

کاربر
2010-06-18
85
359
سوال دیگه اینکه زمین از لحاظ بار الکتریکی چگونه است؟

چرا وقتی یک لامپ را یک سرشو به فاز و دیگری رو به چهارچوب اهنی در میزنم روشن میشه ولی

وقتی یک سرو به فاز و دیگری رو به زمین میزنم -هیچ اتفاقی نمیفته؟؟؟

منظور از فاز دقیقا همون پروتون ها و نول الکترون هاست؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
ضمن سلام و سپاس از gadraj عزیز

من میخوام طریقه تشخیص توان مجاز مقاومت ها رو بدونم و اینکه اگر مقاومت با توان پایین تر یا بالاتری به جای مقاومت سوخته جایگذاری کنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟؟

مثلا مقاومت 56 اهم و توان 1 وات ,حالا اگر مقاومت 56 اهم و 0.5 وات بندازیم چه مشکلی پیش میاد ؟؟( تصور من بر این هست که جریان بیشتر وارد مدار میشه؟ چه اندازه؟ احتمالا 0.5 وات.درسته؟)

و اگر همان اهم و 2 وات را جایگذاری کنیم چه حالتی رخ خواهد داد و مشکلات ان چیست؟
با سلام :
پاسخ 1 : تشخيص توان {وات} مقاومتها از دو روش الف: از روي درج نوشته روي مقاومت و ب : از ضخامت و شكل ظاهري كه به تجربه بدست ميايد .
پاسخ 2 : در جايگزيني مقاومت بايد به توان و مشابه بودن ان نيز توجه مبذول داريد و در صورت ناچاري استفاده از توان {وات} بالاتر بجاي توان كمتر معمولا چاره ساز خواهد بود و برعكس ان مشگل ساز مي شود .
پاسخ 3 : بجاي مقاومت 1 واتي استفاده از يك مقاومت نيم واتي جريان كمتري به مصرف كننده ميرسد {برخلاف تصور شما } و نتيجه اينكه خود همون مقاومت توان مصرف را نداشته و پس از داغ كردن خواهد سوخت .
پاسخ 4 :
استفاده از مقاومت 2وات بجاي 1وات {علاوه بر اتلاف حجم فيزيكي } ممكن است در (بعضي از مدارات } كه مقاومت فوق به عنوان محدود كننده عمل ميكند در كاركرد دستگاه نيز اختلال به وجود بياورد ولي در پاره اي از مدارات كه مقاومت نقش بار خروجي را عهده دار است ميتوان بكارگرفت و مشكلي به وجود نمي اورد .
موفق باشيد .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
سوال دیگه اینکه زمین از لحاظ بار الکتریکی چگونه است؟

چرا وقتی یک لامپ را یک سرشو به فاز و دیگری رو به چهارچوب اهنی در میزنم روشن میشه ولی

وقتی یک سرو به فاز و دیگری رو به زمین میزنم -هیچ اتفاقی نمیفته؟؟؟

منظور از فاز دقیقا همون پروتون ها و نول الکترون هاست؟
با سلام :
دوست عزيز زمين در ارتباطات و رساناها نقش يك هادي را بازي ميكند و در ان فاز و نول تعريف شده نيست {زمين هادي است كه علاوه بر جريان متناوب و مستقيم حتي سيگنالها (كه خود ساخته شده از نوع متناوب و مستقيم ميباشد } را هدايت نمايد ( مثل يك رشته سيم } و اينكه چرا سيم فاز در رابطه با اهن در و ديوار لامپ را روشن ميكند اينكه : چون در منبع توليد همون جريان يكي از سيم هاي حامل جريان فوق را به زمين مرتبط كرده اند كه در اصطلاح برق رساني به ان سيم نول گويند .
در چنين شرايطي چنانكه فاز را به سر يكي از سيم هاي لامپ و سيم دوم لامپ به زمين وصل شود مسلما لامپ روشن خواهد شد و شدت نور ان وابسته به مقدار هدايت زمين و ولتاژ منبع خواهد بود .
از دو رشته سيم حامل برق انكه با زمين در ارتباط باشد نول و ديگري فاز خواهد بود و اين نامگذاري بخاطر تفكيك نوع حامل براي رعايت نكات ايمني و تشخيص نوع جريان دو سيم از هم ميباشد .
در شرايطي ميتوان در ت

mahmod31

کاربر vip
vip
کاربر
2008-03-25
216
1,675
سلام دوستان گل خسته نباشید
هر چی تو سایت گشتم اموزش استفاده از هیتر را پیدا نکردم اموزش جدا سازی قطعات ظریف را میخواهم و نحوه جاگذاری قطعات ظریف و این که چه چیزهایی برای کار با هیتر لازم است منظورم خمیر فلاکس و ......... و به چه دردی میخورند مدیرای عزیز لطف کنند اموزش را بذارند

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
سلام دوستان گل خسته نباشید
هر چی تو سایت گشتم اموزش استفاده از هیتر را پیدا نکردم اموزش جدا سازی قطعات ظریف را میخواهم و نحوه جاگذاری قطعات ظریف و این که چه چیزهایی برای کار با هیتر لازم است منظورم خمیر فلاکس و ......... و به چه دردی میخورند مدیرای عزیز لطف کنند اموزش را بذارند
سلام :

كجا را گشتين ؟؟؟ اين ها اينجاست : آموزش جداسازی و جایگزین کردن قطعات smd روی برد
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=5182
اينجا را هم ببينيد : مشکل سوختن المنت هيتر هواي گرم !؟
موفق باشيد .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
gadraj عزیز از این که راهنمایی کردی ممنون
ولی منظور من smd نبود منظورم در اوردن cpu رسیور *اهواره وقطعات مثل اون بود ممنون میشم راهنمایی کنید
سلام :
متن پست شما { اموزش جدا سازی قطعات ظریف را میخواهم و نحوه جاگذاری قطعات ظریف } .
مسايل مربوط به گيرنده هاي فضايي را در سايت برادر و در بخش سخت افزاري مربوطه مطرح نماييد : http://www.ir3at.biz
موفق باشيد .

بالا