آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

آموزش الكترونيك مقدماتی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
مقاله كاملي از اموزش تست و استفاده از قطعات

با سلام :
اگر هنوز نادانسته هايي از نحوه عملكرد قطعات در مدارات و همچنين نحوه ولتاژ گيري انها و انتخاب و نحوه محاسباتي در طراحي ترانسها و ساير قطعات و ....... هر موردي كه در اموزش بكارگيري قطعات الكترونيكي داريد فايل زير پاسخگوي نياز هاي شماست
دانلود كنيد .
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

ayoob.ab66

کاربر
2009-01-27
31
28
سلام وسپاس
من هر 4 صفحه رو خوندم اما چیزی نفهمیدم.
توضیح چگونگی کارکرد ترایاک وتریستور در مداراتacوdc شرح پایه های چند نوع تریستورو ترایاک معمولی و جریان ولتاژ کاری انها.
با تشکر ایوب

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
کسی پاور ساپلای داره واسه فروش (قیمت مناسب)
با سلام :
دوست عزيز اين جا محل اموزشي هست فروشگاه نيست لطفا پست بي ربط با عنوان تاپيك نزنيد .
پست شما حذف ميشه .
موفق باشيد .

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام و تشکر
استاد عزیز تعدادی led در رنگهای قرمز-آبی-سبز-نارنجی جهت تابلوی خاصی است که 24 ولت 4 آمپر می باشد که جهت راه اندازی led مقاومت 1 کیلو را با آنها بستم قرمزها حدود 1 ماه است که کار میکنه ولی سبز به نصف روز هم نمیکشه میسوزه مقاومت 1 الی 30 کیلو در منفی led سبز گذاشتم باز هم سوخت؟به تازگی ledآبی هم که مقاومت 1 کیلو داشت بعد از یک ماه سوخت ؟چاره چیست که بتواند با 24 ولت 4 آمپر کار کند؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با سلام و تشکر
استاد عزیز تعدادی led در رنگهای قرمز-آبی-سبز-نارنجی جهت تابلوی خاصی است که 24 ولت 4 آمپر می باشد که جهت راه اندازی led مقاومت 1 کیلو را با آنها بستم قرمزها حدود 1 ماه است که کار میکنه ولی سبز به نصف روز هم نمیکشه میسوزه مقاومت 1 الی 30 کیلو در منفی led سبز گذاشتم باز هم سوخت؟به تازگی ledآبی هم که مقاومت 1 کیلو داشت بعد از یک ماه سوخت ؟چاره چیست که بتواند با 24 ولت 4 آمپر کار کند؟
با سلام :
فرزاد جان قبلا نيز در چندين پست عرض كرده ام براي يك حالت ميانگين مدار بندي ال اي دي ها بايد اين سر نخ را در دست داشته باشيد :
براي هر ال اي دي معمولي ولتاژ را 2/2 ولت در نظر بگيريد .
براي هر ال اي دي معمولي جريان 20 ميلي امپر را در نظر بگيريد .
حال با داشتن جريان مصرفي و ولتاژ كار ال اي دي به راحتي ميتونيد مدارتان را محاسبه و مقدار مقاومت لازم را در بياريد . مثال:
ولتاژ منبع شما طبق اظهار خودتان مساوي 24 ولت ميباشد .
از فرمول ساده قانون اهم بهره ميگيريم در نتيجه مقدار مقاومت مجهول مساوي با ولتاژ منبع منهاي ولتاژ مصرفي تقسيم بر جريان مدار >> : 24 - 2.2 = 21.8 ولت و همچنين 21.8 / 20 = 1.1 k => همون يك كيلو اهم استاندارد ميباشد .
با توجه به محاسبه بالا اصولا ال اي دي هايي كه در مسير باتري 24 ولتي با مقاومت 1 كيلويي قرار گرفته اند نبايد خراب شوند به نظر ميرسد در مدار بندي ان اشتباهي داريد {ارايش قطعات اين مدار بايد سري باشند } .
- با توجه به فرمول بالا در صورت استفاده از مقاومت 30 كيلويي كه درج كرده ايد اصلا ال اي دي هاي شما نبايد روشن شوند چه رسد كه باز نوشتين سوخته اند بازم احتمال مشكل در مدار بندي و اشتباه وصل كردن قطعات فوق .
در مورد امپراژ منبع هم همين قدر كافيست كه جريان منبع بايد بيشتر از كل جريان مصرفي مدار باشد {تعداد كامل ال اي دي ها را مشخص نكرديد }.
به هر حال اگر مدار خود را بزاريد بيشتر و بهتر در خدمتون خواهم بود .
با تشكر .
موفق باشيد .

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام :
فرزاد جان قبلا نيز در چندين پست عرض كرده ام براي يك حالت ميانگين مدار بندي ال اي دي ها بايد اين سر نخ را در دست داشته باشيد :
براي هر ال اي دي معمولي ولتاژ را 2/2 ولت در نظر بگيريد .
براي هر ال اي دي معمولي جريان 20 ميلي امپر را در نظر بگيريد .
حال با داشتن جريان مصرفي و ولتاژ كار ال اي دي به راحتي ميتونيد مدارتان را محاسبه و مقدار مقاومت لازم را در بياريد . مثال:
ولتاژ منبع شما طبق اظهار خودتان مساوي 24 ولت ميباشد .
از فرمول ساده قانون اهم بهره ميگيريم در نتيجه مقدار مقاومت مجهول مساوي با ولتاژ منبع منهاي ولتاژ مصرفي تقسيم بر جريان مدار >> : 24 - 2.2 = 21.8 ولت و همچنين 21.8 / 20 = 1.1 k => همون يك كيلو اهم استاندارد ميباشد .
با توجه به محاسبه بالا اصولا ال اي دي هايي كه در مسير باتري 24 ولتي با مقاومت 1 كيلويي قرار گرفته اند نبايد خراب شوند به نظر ميرسد در مدار بندي ان اشتباهي داريد {ارايش قطعات اين مدار بايد سري باشند } .
- با توجه به فرمول بالا در صورت استفاده از مقاومت 30 كيلويي كه درج كرده ايد اصلا ال اي دي هاي شما نبايد روشن شوند چه رسد كه باز نوشتين سوخته اند بازم احتمال مشكل در مدار بندي و اشتباه وصل كردن قطعات فوق .
در مورد امپراژ منبع هم همين قدر كافيست كه جريان منبع بايد بيشتر از كل جريان مصرفي مدار باشد {تعداد كامل ال اي دي ها را مشخص نكرديد }.
به هر حال اگر مدار خود را بزاريد بيشتر و بهتر در خدمتون خواهم بود .
با تشكر .
موفق باشيد .

با سلام وتشکر فراوان
استاد عزیز ledها باهم روشن نمیشوند ولی بستگی به نوع فرمان مدار ممکنه بیشتر از نصفشون روشن شوند و برای هر led یه مقاومت یک کیلو گذاشتم چون اگه یه مقاومت یک کیلو برای همه می زاشتم وقتی ledقرمز روشن میشد بقیه نمیتونستند روشن شوند در باره 30 کیلو هم قضیه از این قرار بوده اول مقاومت 1 کیلو گذاشتم بعد 2 تا 1 کیلو رو سری کردم بعد یه 10 کیلو گذاشتم بعد 3 تا 10 کیلو رو سری کردم ولی بازهم سوخت فقط هم led سبز زود میسوزه

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
پاسخ

با سلام وتشکر فراوان
استاد عزیز ledها باهم روشن نمیشوند ولی بستگی به نوع فرمان مدار ممکنه بیشتر از نصفشون روشن شوند و برای هر led یه مقاومت یک کیلو گذاشتم چون اگه یه مقاومت یک کیلو برای همه می زاشتم وقتی ledقرمز روشن میشد بقیه نمیتونستند روشن شوند در باره 30 کیلو هم قضیه از این قرار بوده اول مقاومت 1 کیلو گذاشتم بعد 2 تا 1 کیلو رو سری کردم بعد یه 10 کیلو گذاشتم بعد 3 تا 10 کیلو رو سری کردم ولی بازهم سوخت فقط هم led سبز زود میسوزه
با سلام :
اين مورد غير ممكني هست كه هر ال اي دي با جريان 8 دهم ميلي امپر 24/30k = ./8 بازم ميسوزه و از بين ميره در سيم كشي مدار دقت و بررسي كنيد در ضمن در صورت امكان شماره هايي از انواعي ال اي دي كه ميسوزند بزاريد تا بررسي كنم براي اولين بار هست كه با اين جريان كمتر و سوختن {خراب شدن } ال اي دي مواجه ميشم در صورت اطمينان از سيم بندي مدار و ولتاژ 24 ولت شماره ال اي دي ها را بزاريد تا به اين پديده جديد :D { لابد توليد كشور چين :mad:} اشنا شويم .
با تشكر .
موفق باشيد .

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,421
5,467
با سلام وتشکر فراوان
با سلام :
اين مورد غير ممكني هست كه هر ال اي دي با جريان 8 دهم ميلي امپر 24/30k = ./8 بازم ميسوزه و از بين ميره در سيم كشي مدار دقت و بررسي كنيد در ضمن در صورت امكان شماره هايي از انواعي ال اي دي كه ميسوزند بزاريد تا بررسي كنم براي اولين بار هست كه با اين جريان كمتر و سوختن {خراب شدن } ال اي دي مواجه ميشم در صورت اطمينان از سيم بندي مدار و ولتاژ 24 ولت شماره ال اي دي ها را بزاريد تا به اين پديده جديد :D { لابد توليد كشور چين :mad:} اشنا شويم .
با تشكر .
موفق باشيد .

با سلام
استاد عزیز همان طور که قرار بود ledها رو با جنس مرغوبتر(به گفته فروشنده) تعویض کردم و 5 روزه که نسوخته ولی جالب این که مقاومت 30کیلو گذاشتم روشن شد ولی مقداری کم نور بود و 20کیلو گذاشتم نسبتا" مناسب بود که این قضیه با فرمول مغایرت دارد

muhammadtanh

کاربر
2009-04-25
55
105
با سلام خدمت مدیر محترم سایت
من تو خرت و پرت هم چند تا قطعه الکترونیکی دارم
که تو شناسایی رنجش مردد هستم اگه میشه جواب رو بدید
عدسی=101.102.222.202
سرامیکی=102 1kv
عدسی=103 1kv
عدسی = yf224