آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

دریافت ولتاژ 40 تا 50 ولت متقارن از پاور کامپیوتر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
سلام به دوست عزیز جناب hasank
در مورد ایزوله بودن نسبت به برق شهر عرض کنم که به تصویر برد این پاور که قرار دادم توجه کنید :

10.jpg

اگر دقت کنید بین اولیه و ثانویه اون ترانس یک فاصله ای وجود داره و هیچ ارتباط مسی بین اونها وجود نداره که من فکر می کنم فقط طرف اولیه ترانس با برق شهر در تماس باشه
البته این نظر من هست.
جناب hasank عزیز راستش من هیچ تجربه ای در زمینه سوئیچینگ ندارم ولی می خوام به طور کلی نظرتون رو راجع به این قضیه بدونم که میشه به عنوان یک منبع تغذیه برای آمپلی فایر ازش استفاده کرد؟؟؟
با تشکر

سلام

1- بابت برق گرفتگی: اگر از پایه های سمت راست استفاده کرده اید ایزوله است اما یادمان باشد که همیشه پاسخ عملی حرف اول و آخر را میزند و لذا هرچند در منطق و ظاهر ایزوله است معذالک با یکی از دو روشی که عرض کردم تست کن تا احتمال هرگونه خطا را منتفی سازد

زیرا هرچند بسیار بعیده اما ارتباط و اتصالات سیمهای ثانویه به برق شهر تعیین کننده است نه شکل ظاهری و دریای علم ( شاید استانداردها در این برد رعایت نشده باشه و تفکیک ظاهری با تفکیک باطنی اتصالات ترانس متفاوت باشه) . لذا علیرغم اطمینان صد درصدی ظاهری هرگز از اطمینان عملی که تعیین کننده است غافل نشو

2- بابت نحوه اتصال : در پست 4 فرموده اید : ( قسمت ثانویه این ترانسها 6 پایه داره که از این 6 پایه دو تاش بهم وصل نیستند ) سیم کشیدم

مگه بقیه پایه ها بهم وصل هستند (محال )
تشریح شما با تعبیر دو پایه آزاد هم ناممکنه چون در عکس دیده نمیشه و لذا توضیح شما نامفهومه

درهرصورت اگر عزم جزم کرده اید اتفاقا هدف خوبی است و با شناختی که از شما دارم توفیق شما الگو و مهر تاییدی بر صحت اطلاعات ارزشمند سایت و آغازگر توفیقات دیگران نیز خواهد شد

دراینصورت باید نقشه و نحوه اتصال بدنه و یا خازن ودیودهای یکسوساز به این 6 پایه (به انضمام نحوه ارتباط با کوپلر ) را استخراج و آپلود فرمایید تا صدور نظر صائب از سوی اساتید محترم و نظر ناپخته از سوی حقیر میسر گردد

3- درخصوص توان دریافتی که متناسب با آمپلیفایر است یا نه

بستگی به قدرت آمپلیفایر و شرایط و کیفیت توفیق دارد مثلا صرفنظر از توان آمپلیفایر اگر قطر یکی از سیمهای ثانویه که برای این منظور استفاده میکنید خیلی کمتر از بقیه باشد دراینصورت همانگونه که استاد رجبی به تفصیل فرمودند بخشی از توان پاور برای هدف شما قابل استفاده میشود که کافی نیست

اما اگر قدرت پاور متناسب و ترجیحا بیشتر از قدرت آمپلیفایر باشد و ولتاژ لازم نیز توسط سیمهایی با قطر مناسب حاصل شده باشد دراینصورت حصول مقصود ایده آل را سهل الوصول و دست یافتنی ساخته اید
انشاء الله حاصل خواهد شد.

سپاس

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
سلام و درود به شما استاد عزیزم جناب رجبی
راستش من خودم قبل از اینکه این تاپیک رو ایجاد کنم تمام پست های آدرسی که قرار دادید مطالعه کردم. حتی تو صفحه اول پست آخر همون تاپیک سوال کرده بودم که آیا پاور های atx قابلیت دارن که بشه با افزایش ولتاژ در اونها مدارات آمپلی فایر رو راه اندازی کرد یا نه . که پاسخ شما آری بود .
استاد فرمودید با یک دیود هم می توان یکسوسازی رو انجام داد منظورتون به این صورت است ؟

اما سوال مهمی که برام پیش اومده اینه که خروجی این ترانس روی برد پاور از برق شهر ایزوله هست یا نه و اینکه در کل این روش رو برای تغذیه یک آمپلی فایر مناسب می دونید یا نه؟
با تشکر
با سلام :
و با تشکر از دوست خوبمون جناب {
hasank} :
در منابع سویچینگ بقول اقای
hasank عزیزم : اگر بدلایلی لازم و ضروری گردد که از روش تمام سیکل بهره گرفته شود باید امکان دو سر بودن سیم ترانس چاپر موجود باشد تا بتوان سیکلهای تناوبی {قرینه } را توسط دو دیود در خط مستقیم {فرضا + خروجی چاپر} وارد کرد و از {بکاربردن چهار دیودی در دو سر یک سیم پیچ } حتما پرهیز کنید که دلایل ان در پست های قبلی به اختصار تشریح شد ه.
--اینکه نظر بنده در استفاده برای امپلی ...اری بوده در شرایط عادی و کاربرد امپلیفایر های قدرت متوسط بوده و برای استفاده در قدرت های بالاتر حتما باید توان امپلی و توان خروجی چاپر را در مد نظر بگیرید برای تفهیم بیشتر فرضا { بهتر است از یک ATX
400 واتی تجاری برای امپلی های حدود 200 وات - ولتاژ پایین بهره بگیرید } و به فرض یک امپلی با +_ 35 ولت متقارن در حد همین توان را نمیشه با ATX راه اندازی کرد مگر کل سیم پیچی چاپر تغییر یابد .
-- بله طبق شکل فوق میتوانید به صورت تک دیودی استفاده کنید .
-- منابع تغذیه سویچینگ معمولا از برق شهر ایزوله هستند مگر بصورت ترانسفرمر روش {ابشاری یا تک سیم پیچه}
که در این صورت حتما روی کاتالوگ یا برگه اطلاعاتی ان به همراه علامت خطر هشدار داده میشود .
-- یکی از بهترین و اسانترین روش تشخیص ایزوله بودن استفاده از یک لامپ 220 ولتی 5 واتی {لامپ یخچالی یا گربه ای مشهورهستند } با استفاده از فاز برق شهری و گراند زمین میباشد با وصل خط منفی یا گراند منبع تغذیه به یک سیم لامپ و سیم دوم لامپ
رای لحظه ای سر دستی به فاز که نباید لامپ روشن شود } و بعداز اطمینان از روشن نشدن لامپ به خط گراند یا زمین به هیچ وجه نباید کمترین ولتاژی روی فیلمان لامپ وجود داشته باشد و باز بهتر است برای حفاظت و ایمنی منبع تغذیه این لامپ در این مسیر برای همیشه وصل و باقی بماند { میتوانید بعد از اطمینان لامپ را حذف نمایید ولی در صورت امکان - بودنش بهتر است زیرا با نشطی و اتصالی در مدار اولیه به ثانویه به هر دلیل - قبل از اینکه خسارتی را متحمل شوید این لامپ روشن شده و به عنوان الارم میشه بهره برد .
مجددا با تشکر از اشتراک اطلاعات توسط همه دوستان .
موفق باشید .

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام
ضمن تشکر از اساتید عزیزم جناب آقایانgadraj و hasank

بابت نحوه اتصال : در پست 4 فرموده اید : ( قسمت ثانویه این ترانسها 6 پایه داره که از این 6 پایه دو تاش بهم وصل نیستند ) سیم کشیدم
مگه بقیه پایه ها بهم وصل هستند (محال )
تشریح شما با تعبیر دو پایه آزاد هم ناممکنه چون در عکس دیده نمیشه و لذا توضیح شما نامفهومه
جناب hasank عزیز:
من یک عکس از برد پاور گرفتم و قسمت اولیه و ثانویه رو زوم کردم :بر روی تصویر کلیک کنید.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید در قسمت ثانویه 6 تا پایه خروجی ترانس قابل رویت هست ( که از بالا با شماره های 1 تا 6 مشخص کردم) شماره های 1 و 2 به هم و شماره های 3 و 4 هم به یکدیگر متصل هستند اما شماره های 5 و 6 از هم جدا هستند.
من از شماره های 5 و 6 دو تا سیم به بیرون پاور کشیدم و ....

- اگر سیم پیچ مورد نظر نسبت به سیم پیچ اولیه مقاومت ناچیزی داشته باشد ایزوله نیست
دراین مورد هم تست کردم ( البته در حالت خاموش بودن پاور ) هیچ کدام از پایه های ثانویه نسبت به اولیه اهمی ندارند
نمیدونم درست تست کردم یا نه ؟

با وصل خط منفی یا گراند منبع تغذیه به یک سیم لامپ و سیم دوم لامپ به خط گراند یا زمین به هیچ وجه نباید کمترین ولتاژی روی فیلمان لامپ وجود داشته باشد
استاد این قسمت رو متوجه نشدم ممکنه ساده تر توضیح بدین؟

اما سوالم اینه که اگر بخواهیم ولتاژ دوبل داشته باشیم می توان طبق شکل زیر به صورت نیم موج از ترانس برای تامین برق آمپلی فایر استفاده کنیم ؟؟

با تشکر.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
با سلام
ضمن تشکر از اساتید عزیزم جناب آقایانgadraj و hasank
استاد این قسمت رو متوجه نشدم ممکنه ساده تر توضیح بدین؟
اما سوالم اینه که اگر بخواهیم ولتاژ دوبل داشته باشیم می توان طبق شکل زیر به صورت نیم موج از ترانس برای تامین برق آمپلی فایر استفاده کنیم ؟؟

با تشکر.
با سلام :
- روش انتخابی درست هست اما بازم بدانید که توان خروجی پاور هنوز ثابت هست و از نظر امپراژ نصف و ولتاژان دوبل خواهد شد .
- یک عدد لامپ 220 ولتی ترجیحا کم وات { از همین لامپ های تزیینی 5 واتی که به لامپ یخچال مشهور هستند } که دو سیم سرپیچ انرا در دست دارید و منبع تغذیه روشن هست سعی کنید در این حالت از منبع برای تغذیه دستگاه .. استفاده نکنید .
یکی از سیم های لامپ را {فرقی نمیکند که کدومش باشه } به شاسی مدار {همون خط منفی خروجی که معمولا به بدنه فلزی منبع نیز وصل هستش } وصل کنید و سر دیگر لامپ را با رعایت احتیاط جانبی یک لحظه ای به فاز برق شهر بزنید اگر منبع ایزوله باشد به هیچ وجه نباید لامپ 5 واتی روشن شود انگاه سیو را از فاز شهری قطع و به اتصال زمین { حداقل لوله فلزی ابیاری یا اهنهای ساختمان و... } برای همیشه وصل نمایید . پست قبلی نیز توضیح اضافه شد .
موفق باشید .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
سلام

باوجودیکه در برابر نظرات عالمانه و تمام کننده استاد رجبی عزیز حرفی جز استفاده از دانش و تجربیات ایشان باقی نمی ماند

اما ازآنجاکه درخصوص سوالی که خطاب به شاگرد استاد مطرح فرمودید اعلام نظر نفرمودند لذا با کسب اجازه از استاد رجبی عزیز ، نظر ناپخته خود را مطرح میکنم

درخصوص نحوه سربندی ثانویه همان که قبلا بعرض رساندم نیاز به رسم نقشه مربوطه دارید اینکه دو پایه بهم متصلند و امثالهم ثمری ندارد ( با دانش ناچیز من )

درخصوص استفاده هوشمندانه از دو دیود ، در واقع حرف تازه ای است که هرچند در ولتاژهای سینوسی از این شیوه استفاده میشود اما در سوئیچینگ ندیده ام و قابل بررسی است و بستگی به سیکل منفی دارد که اگر قابل توجه باشد بله میتوانید به اینصورت دو ولتاژ مثبت و منفی بسازید که یقینا قرینه نیستند زیرا عموما نیم سیکلها قرینه نیستند که اگر قرینه باشند با این پیشنهاد شما ولتاژ متقارن منفی و مثبت ایده آلی بدست می آید که بسیار بعید است

زیرا در برخی از مواردی که من دیده ام دامنه سیکل منفی بیشتر ولی پهنای کمتری دارد که با این شیوه شما ، ولتاژ منفی بزرگتر ولی جریان آن ناچیز تر میشود و همان مشکلاتی که استاد رجبی فرمودند حاصل میشود و ولتاژ خروجی در بی باری زیاد و با اندک باری بشدت افت میکند

ولی من حیث المجموع لذت بردم و خیلی جالب بود

فقط اشتباها هر دو سر سیم پیچ ثانویه را به شاسی متصل کرده اید که در اینصورت اگر اور لود با دستکاری سیستم از کار بیافتد بجای ولتاژ فقط دود ناشی از اتصال کوتاه دارید پس ارتباط سیم پیچ ثانویه و شاسی سمت راست که به دیودها متصل است باید از محل صحیحی قطع شود
لذا ضروری است که خط اتصال فیمابین مشترک دیودها و مشترک خازنها را قطع کنید

سپاس

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,550
سلام

باوجودیکه در برابر نظرات عالمانه و تمام کننده استاد رجبی عزیز حرفی جز استفاده از دانش و تجربیات ایشان باقی نمی ماند

اما ازآنجاکه درخصوص سوالی که خطاب به شاگرد استاد مطرح فرمودید اعلام نظر نفرمودند لذا با کسب اجازه از استاد رجبی عزیز ، نظر ناپخته خود را مطرح میکنم

درخصوص نحوه سربندی ثانویه همان که قبلا بعرض رساندم نیاز به رسم نقشه مربوطه دارید اینکه دو پایه بهم متصلند و امثالهم ثمری ندارد ( با دانش ناچیز من )

درخصوص استفاده هوشمندانه از دو دیود ، در واقع حرف تازه ای است که هرچند در ولتاژهای سینوسی از این شیوه استفاده میشود اما در سوئیچینگ ندیده ام و قابل بررسی است و بستگی به سیکل منفی دارد که اگر قابل توجه باشد بله میتوانید به اینصورت دو ولتاژ مثبت و منفی بسازید که یقینا قرینه نیستند زیرا عموما نیم سیکلها قرینه نیستند که اگر قرینه باشند با این پیشنهاد شما ولتاژ متقارن منفی و مثبت ایده آلی بدست می آید که بسیار بعید است

من حیث المجموع لذت بردم و خیلی جالب بود

فقط اشتباها هر دو سر سیم پیچ ثانویه را به شاسی متصل کرده اید که در اینصورت اگر اور لود با دستکاری سیستم از کار بیافتد بجای ولتاژ فقط دود ناشی از اتصال کوتاه دارید پس ارتباط سیم پیچ ثانویه و شاسی سمت راست که به دیودها متصل است باید از محل صحیحی قطع شود
لذا ضروری است که خط اتصال فیمابین مشترک دیودها و مشترک خازنها را قطع کنید

سپاس
با سلام :
فرمایش شما دوست عزیزم اقای حسنک {اگر درست تلفظ کرده باشم } در مورد سیکل قرینه یا نامتقارن در این روش دقیقا مورد تایید میباشد بخصوص در تهیه ولتاژهای منفی و مثبت در هایولتاز تلویزیون که اگر پالس مناسبی نسبت به ایجاد ولتاژ مثبت یا منفی انتخاب نگردد مسلما در دامنه ولتاژیکسو شده ناهنجاری هایی را بهمراه خواهد داشت - با این اطلاعات ناچیز بنده از ATX و بعضی از چنین منابع تغذیه که خروجی مربعی دارند میتواند مسله پالسهای مثبت و منفی و متقارن را مرتفع سازد با این اوصاف میتونید روش فوق را بکار بندید اگر در ولتاژهای تولید شده اختلاف سطحی مشاهده کردید !!! طبعا خروجی پاور شما مربعی نیست و نباید از روش فوق بهره بگیرید .
در شکل فوق یک نقطه مانندی در
وسط - خط وسطی مشاهده میشود که باید این خط از همین نقطه قطع گردد تا خطر اتصال کوتاه دو سر ترانس مرتفع شود .
موفق باشید .

بالا