آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

طریقه تبدیل یک ترانزیستور به یک دیود

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,515
شوش شهر دانیال نبی (ع)
استاد تو رو خدا این مسئله رو خودتون حل کنید و توضیحات لازم رو واسه ما کوچیک ترا شرح دهید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد تو رو خدا این مسئله رو خودتون حل کنید و توضیحات لازم رو واسه ما کوچیک ترا شرح دهید.

درود

اگه حل معما برای رفع مشکلی ضروری باشه دراینصورت ثانیه ای تاخیر نمیکنم
اما معماهایی که در افزایش دانش کلاسیک موثره و برای حل مشکلات فعلی فوریت نداره دراینصورت معطل ماندن معما نه تنها زیانی نداره بلکه سودمنده
زیرا اغلب اختراعات بواسطه وجود معماهای دشواری خلق شده که مدت زیادی ذهن مخترع را مشغول کرده و اگر بسهولت به حل معما دسترسی پیدا میکرد اختراعی خلق نمیشد

اگه معما سریعا حل بشه دیگه موجبی برای ادامه دیالوگ وجود نداره و لذا تنها ثمره آن دستیابی به حل معماست
اما اگه بسرعت حل نشه در جریان گفتگو مواردی و نکاتی مطرح میشه که ممکنه بسیار ارزشمند باشه و من از این موارد به وفور بهره مند شده ام

سپاس

bluejob

کاربر
2011-03-12
20
106
سلام و عرض ادب

مسلما از يك ترانزيستور ميشه بعنوان يك ديود استفاده كرد و اين قضيه خيلي وقته هم استفاده ميشه ازش بصورت عملي..بخصوص در مدارات پاور سوئيچينگ قسمت ac به dc خروجي يا همان يكسوساز خروجي استفاده مي كنند و فوايد بسيار جالب هم دارد مثلا جريان عبوري بسيار بالا - سرعت عملكرد خوب - تغيير ولتاژ فوروارد (برخلاف ديود محدود به يك Vf مشخص نيستيم و بازه بسيار وسيع تري داريم)

ولي خوب بيشتر جاهايي كه من ديدم از ماسفت بعنوان ديود استفاده كرديم نه bjt و دلايل بسيار زيادي كه مطلع هم هستيد...مثلا بدليل مقاومت گيت بسيار بالا جريان كشي ندارد و وقتي ولتاژ به حد آستانه هدايت Vt برسد هدايت مي كند در حالي كه bjt عنصري جرياني تابع جريان بيس خود است كه در جريان هاي بالا راه اندازي و تلفات آن براي اين منظور مشكلات خود را داراست

يك نمونه كاربرد ترانزيستور بعنوان ديود:
PeetersBridge.gif

enzomartini

Banned
2014-02-24
556
2,769
آمل
با سلام :
دوستان از بابت طرح این مبحث اموزشی تشکر بنده را نیز پذیرا باشید .
البته ما که نمی خواهیم بجای یک دیود معمولی از یک ترانزیستور استفاده کنیم!! ؟؟؟ بله مقرون به صرف که نیست .... دلیل خاصی هم ندارد .!!! بگذریم ...
یک ترانزیستور فلزی مثلا : { BC108} یا هر نوع مشابه دیگر را بردارید .
با احتیاط قسمت کلاهک انرا توسط موکت بر ببرید {دقت کنید که براده و گرد و غبار داخل ترانزیستور نریزد همچنین ضربه مکانیکی !!!} .
پایه کلکتور را به سیم پروب قرمز { اهمتر دیجیتالی } یا مشگی نوع عقربه ای {انالوگ }توسط گیره سوسماری وصل کنید .
پایه امیتر ترانزیستور فوق را به سیم دیگر پروب مانند بالا وصل کنید .
ته ترانزیستور را در مقابل نور خورشید یا در معرض انواع نور لامپها بگیرید .
نتیجه را در ادامه تاپیک بحث به اشتراک گذارید .....
قطعا خیلی از دوستان که در کاربرد ترانزیستور مبتدی هستند به مهارت هایی قابل توجهی دست خواهند یافت .
تــــــــــــبـــــریک میگم ==== شما یک فوتو سل دقیقی ساخته اید .
اساس کار ترانزیستور و فوتو سل و اپتوکوپلر را به بهترین وجه عملی تجربه کردید .
سعی میکنم در این مبحث بیشتر در خدمت دوستان باشم .
موفق باشید .

بله بنده این مورد را قبلا تست کرده بودم ... اماهای زیادی داشتم که خوشبختانه با باز شدن این موضوع مرتفع گشت

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود
راهنمایی

برخی از دوستان عزیز تصور میکنند ازآنجاکه برای من پاسخ یک معما یا پاسخ یک سوال پس از چند سال تلاش و تحقیق بدست آمده لذا ایشان هم قبل از چند سال یا قبل از مدت طولانی قادر به کشف پاسخ نیستند

اما اینطور نیست زیرا من راهنمایی نداشتم و مدام در بیراهه سیر میکردم درحالیکه معماهای مطروحه از سوی من با راهنمایی های قابل توجه مطرح میشه و لذا شما را از بیراهه و اتلاف وقت و خروج از مسیر اصلی مصون میکنه و لذا بسهولت به پاسخ صحیح میرسید.

راهنمایی بسیار قابل توجه

زمانیکه بیس به کلکتور متصل بشه درواقع ولتاژ کلکتور امیتر و ولتاژ بیس امیتر دقیقا یکسان میشه
حالا ببین چرا ترانزیستورها در صورت اتصال بیس کلکتور هرگز اشباع نمیشوند ؟

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود
راهنمایی

برخی از دوستان عزیز تصور میکنند ازآنجاکه برای من پاسخ یک معما یا پاسخ یک سوال پس از چند سال تلاش و تحقیق بدست آمده لذا ایشان هم قبل از چند سال یا قبل از مدت طولانی قادر به کشف پاسخ نیستند

اما اینطور نیست زیرا من راهنمایی نداشتم و مدام در بیراهه سیر میکردم درحالیکه معماهای مطروحه از سوی من با راهنمایی های قابل توجه مطرح میشه و لذا شما را از بیراهه و اتلاف وقت و خروج از مسیر اصلی مصون میکنه و لذا بسهولت به پاسخ صحیح میرسید.

راهنمایی بسیار قابل توجه

زمانیکه بیس به کلکتور متصل بشه درواقع ولتاژ کلکتور امیتر و ولتاژ بیس امیتر دقیقا یکسان میشه
حالا ببین چرا ترانزیستورها در صورت اتصال بیس کلکتور هرگز اشباع نمیشوند ؟

سپاس

با سلام خدمت استاد عزیزم
همانطور که فرمودین با اتصال بیس به کلکتور اختلاف ولتاژ بیس-امیتر با کلکتور-امیتر برابر میشه. فرض کنیم با این وضعیت ترانزیستور در حالت اشباع قرار گرفته باشه. در حالت اشباع ولتاژ کلکتور-امیتر برابر با ولتاژ V[SUB]CE[/SUB](sat) و برابر با حدود 0.2 خواهد بود. و این به این معناست که ولتاژ بیس-امیتر به زیر ولتاژ روشن شدن میرسه یعنی ترانزیستور هنوز روشن هم نشده در نتیجه شرط اشباع بودن ترانزیستور نادرسته و در واقع ترانزیستور هیچگاه به اشباع نمیره و در محدوده فعال باقی میمونه. البته اگه باری که به ترانزیستور متصله جریانی بیش از توان ترانزیستور بکشه ترانزیستور خواهد سوخت اما تا زمانیکه جریان بار در حد توان ترانزیستور باشه نمیتونه صرفا با اتصال بیس به کلکتور اونو بسوزونه.
استاد اگه درسته منتظر عنایت همیشگیتان هستم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
شوکول
با سلام خدمت استاد عزیزم
همانطور که فرمودین با اتصال بیس به کلکتور اختلاف ولتاژ بیس-امیتر با کلکتور-امیتر برابر میشه. فرض کنیم با این وضعیت ترانزیستور در حالت اشباع قرار گرفته باشه. در حالت اشباع ولتاژ کلکتور-امیتر برابر با ولتاژ V[SUB]CE[/SUB](sat) و برابر با حدود 0.2 خواهد بود. و این به این معناست که ولتاژ بیس-امیتر به زیر ولتاژ روشن شدن میرسه یعنی ترانزیستور هنوز روشن هم نشده در نتیجه شرط اشباع بودن ترانزیستور نادرسته و در واقع ترانزیستور هیچگاه به اشباع نمیره و در محدوده فعال باقی میمونه. البته اگه باری که به ترانزیستور متصله جریانی بیش از توان ترانزیستور بکشه ترانزیستور خواهد سوخت اما تا زمانیکه جریان بار در حد توان ترانزیستور باشه نمیتونه صرفا با اتصال بیس به کلکتور اونو بسوزونه.
استاد اگه درسته منتظر عنایت همیشگیتان هستم.

درود
آفرین

مطابق معمول توضیح و پاسخ شما کامل و جامع بود و مطلبی باقی نیست

ممنونم

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام بر اساتید عزیز شکر خدا مسئله حل شد
ممنون از استاد غزال و استاد شوکول عزیز

سلام جناب mehdifull عزیز. بنده هنوز شاگرد هستم و البته به این شاگردی در محضر اساتیدی همچون استاد غزال و سایر اساتید محترم افتخار میکنم. بابت اظهار لطف شما هم بسیار ممنونم

بالا