آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

طریقه تست اپتوکوپلر

superstar

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2006-10-21
254
1,136
دوستان یه اپتوکوپلر درتلوزیون سماسونگ توجه من را به خودش جلب کرد ولتاژخروجی ترانس های ولتاؤ150 بالامپ سری200وات بود تست قطعات نتیجه ای دربرنداشت لطفا طریقه تست اپتوکوپلر توضیح دهید
شمارهet1108
v637u27 پایه 1و2دیود میزنه و 3و4 هم دیود ایا درسته. pr_01_18967_min.jpg

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,636
اصفهان
دوستان یه اپتوکوپلر درتلوزیون سماسونگ توجه من را به خودش جلب کرد ولتاژخروجی ترانس های ولتاؤ150 بالامپ سری200وات بود تست قطعات نتیجه ای دربرنداشت لطفا طریقه تست اپتوکوپلر توضیح دهید
شمارهet1108
v637u27 پایه 1و2دیود میزنه و 3و4 هم دیود ایا درسته. مشاهده فایل‌پیوست 59738
به نام خدا
سلام. شما باید ولتاژی را به طرفی که دیوددارد تزریق کنید.
حالا طرف دیگر را با اهمتر بگیرید.
باید اتصال شود.

superstar

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2006-10-21
254
1,136
باتشکر از اقای صابری عزیز بدون تزریق ولتاژ طرف دیگر باید چه حالتی داشته باشد برای جایگزین کردن ازچه شماره ای استفاده کنم ایا می تونم از شاسی دست دو بیرون بکشم وجایگزین کنم

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,636
اصفهان
باتشکر از اقای صابری عزیز بدون تزریق ولتاژ طرف دیگر باید چه حالتی داشته باشد برای جایگزین کردن ازچه شماره ای استفاده کنم ایا می تونم از شاسی دست دو بیرون بکشم وجایگزین کنم
به نام خدا
سلام و تشکر از شما.
بدون تزریق ولتاژ؛ در طرف دیگر نباید اتصال برقرار باشد.
برای جایگزینی از اپتی کوپلرهای بازار و یا شاسی های اوراقی باز کنید.
فقط دقت کنید که اپتی کوپلرهای مخصوص تغذیه تهیه کنید.

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
با سلام، یک راه دیگر آزمایش اوپتوکوپلر : اهمتر را در وضعیت RX1 قرار دهید پایه 1و2 را همانند ددیود تست کنید ازیک طرف اهمی را نشان میدهدبرعکس کنید نباید اهمی نشان دهد.
اگر دیود LED درست باشد آنگاه با اهمتر پایه ای 3و 4 را نیز با اهمتر چک کنید بایستی مقاومت بسیار زیادی نشان دهد زیرا در اصل پایه 3و4 یک فتو ترانزیستور است و بین امیتر و کلکتور را نمیشود اندازه گیری کرد.

superstar

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2006-10-21
254
1,136
باسپاس ودرود فراوان خدمت دوستان خصوصا اقای صابری عزیزکه خیلی سریع توجه داشتند . اپتوکوپلررا تعوض کردم خروجی به 110ولت رسید با نصب ترانزیستور تلوزیون مرتب کار کررد
درصورت لزوم به بخش مخصوص انتقال دهید
براثررعدوبرق خراب شده بود
مدل:model no:cs-53700ts
shaci : kss9b aa41 - 01048c
samsung"21

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با سلام، یک راه دیگر آزمایش اوپتوکوپلر : اهمتر را در وضعیت RX1 قرار دهید پایه 1و2 را همانند ددیود تست کنید ازیک طرف اهمی را نشان میدهدبرعکس کنید نباید اهمی نشان دهد.
اگر دیود LED درست باشد آنگاه با اهمتر پایه ای 3و 4 را نیز با اهمتر چک کنید بایستی مقاومت بسیار زیادی نشان دهد زیرا در اصل پایه 3و4 یک فتو ترانزیستور است و بین امیتر و کلکتور را نمیشود اندازه گیری کرد.

سلام
با کسب اجازه از اساتید محترم

ازآنجاکه رفع خطا محصول نقد است لذا اصلاح هرگونه خطا مورد تمناست

تست صد درصدی کوپلر

مقدمه​
هرقطعه ای دارای خصوصیاتی است که اگر در آزمایش مربوطه مشاهده شود آن آزمایش تمام کننده و غیرقابل تردید و الا نامطمئن است
.
بهمین دلیل باوجودیکه تست مقاومتی ترانزیستورها در 99 درصد از موارد جوابگو و راهگشاست اما ازآنجاکه خصوصیت ترانزیستور در تست مقاومتی مشاهده نمیشود لذا همیشه تردید مختصری باقی میگذارد و بهمین دلیل در موارد پیچیده توصیه میشود به تست مقاومتی آن اطمینان و توجه نکنید و آنرا با وجود سلامت اهمی تعویض کنید

روش عالمانه جناب آقای reza جهت تست کوپلر به اندازه تست مقاومتی ترانزیستورها ارزشمند و نزدیک به صد در صد از موارد راهگشا و مورد تحسین است اما ازآنجاکه پدیده علمی مورد تاکید صاحبنظر بزرگ و عالیرتبه جناب آقای صابری با روش جناب آقای reza مشاهده نمیشود لذا درصد بسیار ناچیزی قابل تردید میگردد

مثلا اگرخروجی کوپلر بگونه ای بسورد و یا قطع گردد که مقاومتش بینهایت شود دراینصورت روش جناب reza اشتباها سلامت آنرا اعلام میکند.

اما بسادگی و فقط با یک اهم متر آنالوگ که در رنج پایین قرار داده ایم، میتوانیم پدیده مورد تاکید استاد بزرگ را بروش زیر مشاهده کنیم و تردیدی باقی نگذاریم که بشرح آتی تقدیم می دارم.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

سلام :

تست صد درصدی و غیر قابل تردید کوپلر
اهم متر آنالوگ (عقربه ای) را در رنج پایین قرار دهید​

1- مطمئن شوید فقط دو پایه کوپلر دارای مقاومت یکطرفه و بقیه حالتها بینهایت است تا به مرحله 2 بروید اگر نبود ، همین مرحله گویای عیب است

2- در حالتی که مقاومت یکطرفه ( ناشی از دیود ) را مشاهده میکنید با حفظ اینحالت ، هر پروب را به پایه روبرو هم متصل کنید ( بطوریکه هر پروب به دو پایه متصل گردد ) اگر حرکت عقربه بیشتر از قبل شد کوپلر با اطمینان صد درصد سالم است

زیرا پایه های روبرو که خروجی کوپلر هستند و در آزمایش اول بینهایت بودند اولا با انتشار نور دیود ، ناشی ازباطری اهم متر، دارای مقاومتی بسیار کمتر از بینهایت میشوند و ثانیا بموجب اتصالات فوق با مقاومت یکطرفه دیود موازی شده و لذا مقاومت کلی را کوچکتر و حرکت عقربه را بیشتر میکند و لذا بسادگی پدیده لازم و مورد تاکید استاد بزرگ را قابل مشاهده میکند

ضمنا اگرچه پایه های خروجی اغلب کوپلرها بنحوی است که با اتصالات روبرویی قابل تست است اما اگر پایه های خروجی برعکس معمول باشند نیاز به مرحله 3 نیز هست.

3- اگر اتصالات روبرویی مرحله 2 موجب حرکت بیشتر عقربه نشد دو پروب را بصورت ضربدر بگونه ای متصل کنید که هر پروب به دو پایه متصل شود که اگر باز هم حرکت عقربه بیشتر نشد کوپلر معیوب است

هرچند در سالیان دراز فعالیتم هرگز با یک خطا نیز مواجه نشده ام اما شاید من به مورد نقضی برخورد نکرده ام که خطای این روش را مشخص نماید
لذا اطلاع حقیر از خطاهای احتمالی این روش ، بسیار ارزشمند و مورد تمناست

ضمنا روش متفاوتی که تست کلیه ترانزیستورها را بسیار بسیار سریعتر و ساده تر از تست مقاومتی میسر میسازد در نوبت آینده مطرح میکنم (شاید مطرح نشده باشد)

سپاس

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
با سلام، روش دیگر آزمایش اوپتوکوپلر :
اهمتر را در وضعیت RX1K یا RX10K قرار دهید پراپ قرمز را به پایه 3 (کلکتور) و پراپ مشکی را به پایه 4 (امیتر) متصل نمایید حالا به طرف دیگر اپتوکوپلر یک مقاومت حدود 300 اهم را بصورت سری با آند (پایه 1) دیود LED وصل نموده و طرف دیگر آنرا به یک منبع تغذیه متغیر ولتاژ کم (صفر تا 2و3 ولت) اتصال دهیددر اینصورت شما مشاهده میکنید که با افزایش ولتاژ ورودی مقاومت خروجی کاهش میبابد زیرا در اصل تابع منطقی گیت XOR را می بیند.

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
با سلام در یک تغذیه که از ای سی 5l0380 استفاده شده بود ولتاژ تغذیه بالا رفته بود که من اوپتی کوپلر را تعویض کردم و لتاژ ها درست شدند
همان اوپتی کوپلر را قرار دادم روی تغذیه ای که از ای سی virp 22 استفاده شده بود ولتاژ ها بالا نرفت و تغذیه درست کار کرد!!!!!!!!!!!!!
تعجب کردم دوباره اوپتی کوپلر را در اوردم وگذاشتم روی همان تغذیه ای که با همین اوپتی کوپلر ولتاژ رفته بود بالا/باز هم ولتاز ها رفتند بالا!!!!!!!!!!!!!
به نظر من نمونه گیری اوپتی کوپلر با توجه به مدار و نوع ایسی استفاده شده متفاوت میباشد.نظر شما چیست؟؟؟؟

بالا