آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تست دیود شاتکی

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

tamim1

کاربر vip
vip
کاربر
2012-07-26
21
28
سلام دوستان
روی هیت سینگ خروجی اون شاتکی ها وقتی که پراب قرمز روی پایه وسط میزارم و پراب مشکی رو روی پایه های دوطرف میزارم یه کم عقربه اهم متر میره بالا
در حد یک تا 3 میلیمتر... به نظر شما سوختن ؟ از روی مدار هم درشون آوردم...
مثلا هر چی s20c40 یا s20c45 روی پاورهایی داشتم ( البته نمیدونم پاورها سلام بودن یا نه) در آوردم... و همشون عقربه اهم متر یه کم میره بالا...
اینم عکساشون...
3.jpg

لینک عکس
http://tamim2.persiangig.com/2012-11-14 19.05.41.jpg

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
1- ممکن است اهمتر شما اشکال داشته باشد.
2- طریقه خواندن مقاومت در اهم متر برعکس ولت و آمپر است صفر اهم متر سمت راست میباشد.
3- ممکن است دیود مورد نظر شما سوخته باشد بایستی وقتی فیشهای ام متر را برعکس میزنی عقربه نباید حرکت کند.

pedram

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-07-11
1,756
19,942
Country. iran
با درود
دوست عزیزم تست کردن این دایود دیگه سادترین روش هست .حالا با هر نوع اهمتری که داشته باشید .دیجیتال دقیقا عکس انالوگ نشون میده .که روش صحیح هم همون اندازه گیری با دیجیتال هست .واحتمال خرابی این دایودها ضعیف هست .نه مردود.
موفق باشید

mj_blue

کاربر
2013-02-20
331
1,629
اهواز
1- ممکن است اهمتر شما اشکال داشته باشد.
2- طریقه خواندن مقاومت در اهم متر برعکس ولت و آمپر است صفر اهم متر سمت راست میباشد.
3- ممکن است دیود مورد نظر شما سوخته باشد بایستی وقتی فیشهای ام متر را برعکس میزنی عقربه نباید حرکت کند.

با درود
دوست عزیزم تست کردن این دایود دیگه سادترین روش هست .حالا با هر نوع اهمتری که داشته باشید .دیجیتال دقیقا عکس انالوگ نشون میده .که روش صحیح هم همون اندازه گیری با دیجیتال هست .واحتمال خرابی این دایودها ضعیف هست .نه مردود.
موفق باشید
میشه روش تست را توضیح بدید
البته میدونم توی انجمن هست ولی اگر لطف کنید به زبان ساده توضیح بدید متشکر میشم

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
بنده اهم متر آنالوگ ندارم ولی روش تست با مولتی متر دیجیتال به این ترتیبه که با توجه به ساختار دیود شاتکی که عبارت از دو دیود با یه پایه مشترک در یک محفظه هست،پراب مشکی رو به پایه وسط و قرمز رو به پایه های کناری وصل می کنیم و صپس جای پراب ها رو عوض می کنیم .در یکی از حالت ها باید عددی بین 0.1 تا 0.75 و در حالت دیگر باید OL. یا عددی بالاتر از 0.8 رو نشون بده .
اگه کاستی یا ایرادی در نحوه تست هست ،اساتید لطفا بفرمایند تا اصلاح کنم .
موفق باشید

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
در تست دیود و ترانزیستور عدد 1/. و 9/. نشاندهنده ی خرابی قطعه است
برای ژرمانیومی و سلیسیومی 2/. تا 3/. و 6/. تا 7/. صحیح هست البته بستگی به عوع قطعه و ناحیه ی پیوند اون قطعه داره

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
دوستان عزیر توجه بفرمایند که تست دیود شاتکی خیلی هم ساده نیست ! و با دیود معمولی فرق داره!

برای مثال : آیا مشکل عدم شناسایی باطری در لپ تاپ hp 4530s رو کسی میدونه چیه ؟
و یا اینکه لپ تاپ وقتی که باطری سوار باشه روشن نمیشه!؟

دلیلش دقیقا همین دیودهای شاتکی در مدار محافظ هست . به نظر سالم میان ولی به خوبی کار نمی کنند!
پوستم کنده شد تا فهمیدم مشکل از این دیودهاست

آخرین ویرایش:

pedram

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-07-11
1,756
19,942
Country. iran
با درود
دوست عزیزم اگر عرض کردم سادترین کار هست .برای افرادی عرض کردم .که هم تیوری وهم تجربه کافی دارند .بازم عرض میکنم سادترین روش هست.با هر دستگاه اندازه گیری که باشه .اگر شخصی بسختی به نتیجه برسه دلیل بر این نبوده که کار عبث دشواری بوده .دیگه دو دایودی که بهم وصل شده که این همه گیر نداره دوست من.اگر خواستید بیشتر بدونید کامنت بذارید .دیگه تعمیر کاری که نتونه دایود سیلسیوم را تست کنه .خوب مشگلی هست.هر چند ما هم خیلی با مواردهای دیگه گاها با اشگال فراوان مواجه هستیم .ولی نه دیکه فقط تست این نیمه هادی جزء.
موفق باشید

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا