آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

بسادگی سوختن بلندگوها را محال کنید

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
با سلام، خدمت استاد عزیزم.
دلایل استفاده نکردن از خازن به صورت پیش فرض بر روی بلندگو ها، متعدد هست. ولی برای بلندگو هایی که مدام در معرض اشتباه انسانی و به تبع اون سوختن را در پی داره مثل بلندگوی تست آمپلی فایر که در تعمیرگاه هست می‌بایست استفاده بشه.
یکی از دلایلی که خازن در ورودی بلندگو استفاده نمیشه، حفظ پاسخ فرکانسی ادعا شده توسط سازنده بخصوص در فرکانس های پایین است. اضافه کردن خازن هرچند بزرگ در ورودی یک بلندگو از پاسخ فرکانسی ایده آل آن در فرکانس های پایین و باس می کاهد.
مورد بعدی بالا رفتن مقاومت درونی خازن esr آن پس از مدتی است که دلیل آن تغییرات مداوم جریان زیاد هست و خازن را فرسوده میکند. در تعمیرات هم تعویض خازن های الکترولیت جزء پر تعداد ترین کارهای انجام شده هستند. بالا رفتن esr موجب میشود که خازن نتواند جریان لحظه ای مورد نیاز بلندگو را تامین کند و همچنین در نقش یک مقاومت داغ کرده که خود باعث فرسودگی بیشتر آن و اتلاف توان به صورت حرارت میشود.
در تعداد معدودی از آمپلی فایر ها یک جریان دی سی کم در حد میلی آمپر برای دیتکت کردن بلندگو ها توسط دستگاه فرستاده میشه که با اضافه کردن خازن این جریان دی سی حذف شده و بلندگو شناسایی نمیشه. بنابراین سازنده بلندگو، خازن سری در بلندگو استفاده نمیکنه.
مورد بعدی راجع به جنس خازن ها و الکترولیت و فاصله صفحات هست. من چند مدت پیش به یک سایتی سر زدم که خازن های با نام سیلمیک مختص سیستم های صوتی و کوپلاژ صوتی می‌فروخت که از الیاف ابریشم در دی الکتریک آن استفاده میشود. چون صفحات خازن در هنگام شارژ و دشارژ دارای بار الکتریکی میشوند، خود صفحات خازن نیز به هم نزدیک و از هم دور می شوند و این تغییر فاصله خودش باعث تغییر ظرفیت و بار ذخیره شده می شود که در حد اندکی باعث اعوجاج در صوت خروجی می شود.( شاید برای صداباز ها قابل تشخیص باشد). این اثر در جریان ها و ولتاژ های بالا اینقدر زیاد هست که یکبار من به جای بلندگو یک مقاومت ده اهمی در مدار آمپلی فایری گذاشته بودم و دیدم که صدای ضعیف موسیقی از داخل آمپلی فایر شنیده می شود، که با دقت کردن بیشتر فهمیدم در خازن کوپلاژ خروجی این صدا بوجود می آید. بنابراین خازن ها نیز قطعات ایده آلی نیستند و مقوله esl, esr و جنس و میزان ارتعاش الکترولیت و صفحات، همگی می‌توانند در میزان ایده آل بودن آن تاثیر داشته باشند.
البته در بلندگوهای فول رنج تیوتر دار یک خازن سر راه تیوتر برای حذف فرکانس پایین و جلوگیری از سوختن تیوتر استفاده می شود که ضروری است.
خازن سری در راه بلندگوی تست تعمیرگاه، راهکاری هست که اکثر تعمیرکاران بعد از چندبار سوختن بلندگوهایشان بر اثر جریان دی سی دستگاه های معیوب، مجبورمیشوند استفاده کنند. برای این منظور بهتر است علاوه بر ظرفیت های گفته شده، ولتاژ خازن ها نیز بالا انتخاب شوند.#$V686
احسنت جناب خادم ممنون از بابت اطلاعات مفید و تخصصی شما دوست عزیز و محترم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
استاد وقتی اهم بلندگو در حالت اهمی 8 اهم باشه که در برخی باندهای بقول شما وحشتناک به 4 اهم هم میرسه
وقتی ولتاژ پیک تو پیک مثلا 50 ولت باشه چون برای آمپلی فایری که تغذیه اون 50 ولت دوبل (100ولت) هست گرفتن همچین خروجی خیلی هم دور از ذهن نیست
طبق فرمول 50 تقسیم بر 8 بالای 6 آمپر میشه که البته بطور لحظه ای از بلندگو میگذره و همچین باندهایی بنده به شخصه دیدم که سیم پیچ خیلی قوی در حد سیم حدود 40 روی اونها پیچیده شده پس قاعدتا باید تحمل کنند
حالا خازنی که 6 آمپر بخاد از خودش عبور بده از طرفی خیلی کمیاب و گرونه
از طرفی ممکنه بخاطر تغییر مدام پیک ولتاژ از مثبت به منفی و بالعکس بعد از مدتی دچار نشتی و خرابی بشه
از طرفی عین یک مقاومت وات بالا گرم کنه و خیلی زود باد کنه و بترکه
نظرتون چیه استاد؟

درود

بله حق با شماست.
منم دیگه استفاده نمیکنم

سپاس

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

بله حق با شماست.
منم دیگه استفاده نمیکنم

سپاس
برای توانهای معمولی خیلی خوبه استاد
برای توانهای بالا عرض کردم خدممتتون
از توضیحات خوب و وقتی که برای این تاپیک گذاشتین ممنونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
برای توانهای معمولی خیلی خوبه استاد
برای توانهای بالا عرض کردم خدممتتون
از توضیحات خوب و وقتی که برای این تاپیک گذاشتین ممنونم

درود

عزیز بزرگوار :

اصولا پدیده های تجربی قابل رد و انکار نیستند حتی اگر مغایرت علمی داشته باشه ، باید نواقص علمی را جستجو کرد.
حال انکه به استناد پست های نخستین ، اساسا من از دلایل علمی الهام گرفتم و موضوع تصویر پست 9 مبنای الهامم شد و سپس بمدت بیش از ۴۰ سال تجربه کرده ام.
من تحصیل و تجربه را همزمان و توآٔمان دنبال کرده ام و لذا اگر پدیده ای تجربه کنم حتی المقدور دلایل علمی انرا جستجو میکنم و اگر با پدیده علمی مواجه شوم ، حتی المقدور تجربه میکنم تا بپذیرم.

عزیز بزرگوار من تصور نمیکردم به همین سادگی ولتاژ ماکزیمم 50 ولت ماکزیمم آمپلیفایر را به امپدانس ۸ اهمی بلندگو تقسیم کنید و ادعا کنید بفرما ، جریان لحظه ای و ماکزیمم حتی بیشتر از 6 امپر هم میشه و لذا براحتی 6 امپر از بلندگو عبور میکنه که نمیسوزه.
البته ممکنه خطایی از ناحیه من باشه اما توجیه کننده نحوه غیرقابل توجیه استدلال شما نیست.
حقیقتا این استدلال شما به انضمام هیجان ناشی از نظر موافق یکی از علاقمندان گرامی ، حقایق لازم را شفاف ساخت.

لذا ۵۰ ولت که سهله من بشما منبع ۱۰۰۰ ولتی میدم
و ولتاژ لحظه ای که سهله من بشما dc میدم
و امپدانس ۸ اهمی که سهله من بشما سیم حدود صفر اهمی میدم
که این منبع dc با ولتاژ ۱۰۰۰ ولتی را با این سیم اتصال کوتاه کنید و 6 آمپر که هیچ ، حتی ۱ نانو امپر هم بشما نده.

آخه چطور به همین سادگی ۵۰ ولت رو بر ۸ اهم تقسیم کردید و آمپلیفایر را ایده آل و مقاومت داخلی آمپلیفایر ها را صفر اهم تلقی و ۶ امپر محاسبه فرمودید ؟!!

بویژه پس از هیجان ناشی از نظر شخص محترمی که داخل خازن صدای آهنگ شنیده و نتایجی گرفته و خازن ها هر لحظه تغییر ظرفیت میدن و ...که مطالبی خارج از سواد و تجربه ناچیز من هست و ازآنجاکه با علم ناچیز و تجربه ضعیفم مغایرت داره و مبنای علمی هم ارائه نشده ، نمیتونم بپذیرم و نظر و پاسخی بدم ، هرچند ممکنه واقعا داخل خازن ها آهنگی شنیده بشه.

که در صورت صحت ، باید اینهمه دستگاه الکترونیکی دروغ و توهم باشه و ما خیال میکنیم تصویر و صدا در تلویزیون می بینیم چون خازن ها نمیتونن انجام وظیفه کنن و صفحاتشون دور و نزدیک میشه و آهنگ میزنه .
البته تغییر قابل اغماض مشخصات تمامی قطعات عالم بدیهی است اما اینکه عامل اعوجاج و ناهنجاری بشه خارج از بضاعت علمی ناچیزم هست.

و لذا با توجه به اینکه بدون دلیل و مستندی از این مطالب هیجان زده شدید و نیز با توجه به نحوه استدلال که موید حقایق است ، چاره ای جز پذیرش حقانیت نظر شما احساس نکردم .

سپاس

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
درود

عزیز بزرگوار :

اصولا پدیده های تجربی قابل رد و انکار نیستند حتی اگر مغایرت علمی داشته باشه ، باید نواقص علمی را جستجو کرد.
حال انکه به استناد پست های نخستین ، اساسا من از دلایل علمی الهام گرفتم و موضوع تصویر پست 9 مبنای الهامم شد و سپس بمدت بیش از ۴۰ سال تجربه کرده ام.
من تحصیل و تجربه را همزمان و توآٔمان دنبال کرده ام و لذا اگر پدیده ای تجربه کنم حتی المقدور دلایل علمی انرا جستجو میکنم و اگر با پدیده علمی مواجه شوم ، حتی المقدور تجربه میکنم تا بپذیرم.

عزیز بزرگوار من تصور نمیکردم به همین سادگی ولتاژ ماکزیمم 50 ولت ماکزیمم آمپلیفایر را به امپدانس ۸ اهمی بلندگو تقسیم کنید و ادعا کنید بفرما ، جریان لحظه ای و ماکزیمم حتی بیشتر از 6 امپر هم میشه و لذا براحتی 6 امپر از بلندگو عبور میکنه که نمیسوزه.
البته ممکنه خطایی از ناحیه من باشه اما توجیه کننده نحوه غیرقابل توجیه استدلال شما نیست.
حقیقتا این استدلال شما به انضمام هیجان ناشی از نظر موافق یکی از علاقمندان گرامی ، حقایق لازم را شفاف ساخت.

لذا ۵۰ ولت که سهله من بشما منبع ۱۰۰۰ ولتی میدم
و ولتاژ لحظه ای که سهله من بشما dc میدم
و امپدانس ۸ اهمی که سهله من بشما سیم حدود صفر اهمی میدم
که این منبع dc با ولتاژ ۱۰۰۰ ولتی را با این سیم اتصال کوتاه کنید و 6 آمپر که هیچ ، حتی ۱ نانو امپر هم بشما نده.

آخه چطور به همین سادگی ۵۰ ولت رو بر ۸ اهم تقسیم کردید و آمپلیفایر را ایده آل و مقاومت داخلی آمپلیفایر ها را صفر اهم تلقی و ۶ امپر محاسبه فرمودید ؟!!

بویژه پس از هیجان ناشی از نظر شخص محترمی که داخل خازن صدای آهنگ شنیده و نتایجی گرفته و خازن ها هر لحظه تغییر ظرفیت میدن و ...که مطالبی خارج از سواد و تجربه ناچیز من هست و ازآنجاکه با علم ناچیز و تجربه ضعیفم مغایرت داره و مبنای علمی هم ارائه نشده ، نمیتونم بپذیرم و نظر و پاسخی بدم ، هرچند ممکنه واقعا داخل خازن ها آهنگی شنیده بشه.

که در صورت صحت ، باید اینهمه دستگاه الکترونیکی دروغ و توهم باشه و ما خیال میکنیم تصویر و صدا در تلویزیون می بینیم چون خازن ها نمیتونن انجام وظیفه کنن و صفحاتشون دور و نزدیک میشه و آهنگ میزنه .
البته تغییر قابل اغماض مشخصات تمامی قطعات عالم بدیهی است اما اینکه عامل اعوجاج و ناهنجاری بشه خارج از بضاعت علمی ناچیزم هست.

و لذا با توجه به اینکه بدون دلیل و مستندی از این مطالب هیجان زده شدید و نیز با توجه به نحوه استدلال که موید حقایق است ، چاره ای جز پذیرش حقانیت نظر شما احساس نکردم .

سپاس
استاد هر چند مقاومت داخلی بلندگو به همراه فرکانس تغیر میکنه ولی بنده مقاومت ظاهری رو بعنوان میانگین در نظر گرفتم و خدمتتون مثال زدم
خروجی آمپلی فایر وات بالا هم مد نظرم بود هموناییکه بلندگوهای وحشتناک بهشون وصل میکنن پس قاعدتا باید از مقاومت داخلی کمی برخوردار باشن تا بتونن روی بار 4اهم با این سیم پیچ ضخیم اثر بگذارن وگرنه خیلی آمپلی فایرها نمیتونن صفحات این نوع بلندگوهایی رو حتی تکون بدن
و از لفظ هیجان زده هم بسیار جاتون سبز مسروز شدم و با اینکه ارزش و احترام خاصی براتون قایلم ولی با نظرتون موافق نیستم
به هر حال بازهم ممنونم استاد منت بر سر اینجانب میزارید و مطالب زیادی رو بهم یاد میدین متشکرم

آخرین ویرایش:

morteza khod

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-08-01
2,241
4,257
سلام خدمت همکاران گرامی یک جفت سوپر تیوتر برای مشتری بستم مشترک با دوتا بلندگو یعنی دوتا بلندگو چپ و راست درب که روی هر درب یک سوپر تیوتر گذاشتم آمپش هم زیاد قوی نبود ولی متاسفانه بعد از یک هفته با مشکل عدم کارکرد تیوتر آمد که بازشون کردم یکیش بوبینش سوخته بود اونیکی هم سیمش در رفته بود که درستشون کردم یک خازن هم شرکت گذاشته که بسته هست مشخصاتشو نمیدونم باید روکشو برش بدم این تصویر هم از جای دیگه برداشتم .الان برای اینکه بازهم تیوترها نسوزن چه راه حلی پیشنهاد میکنید با تشکر. IMG_20221106_47747.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام خدمت همکاران گرامی یک جفت سوپر تیوتر برای مشتری بستم مشترک با دوتا بلندگو یعنی دوتا بلندگو چپ و راست درب که روی هر درب یک سوپر تیوتر گذاشتم آمپش هم زیاد قوی نبود ولی متاسفانه بعد از یک هفته با مشکل عدم کارکرد تیوتر آمد که بازشون کردم یکیش بوبینش سوخته بود اونیکی هم سیمش در رفته بود که درستشون کردم یک خازن هم شرکت گذاشته که بسته هست مشخصاتشو نمیدونم باید روکشو برش بدم این تصویر هم از جای دیگه برداشتم .الان برای اینکه بازهم تیوترها نسوزن چه راه حلی پیشنهاد میکنید با تشکر.مشاهده فایل‌پیوست 188612

درود
قطعا جریان غیرمجاز عامل صدمه شده.
سیم بلندگویی که بهم ریخته ثابت میکنه فشار غیرمجازی ناشی از جریان زیاد تحمل کرده و یا با کیفیت ساخته نشده.

با توجه به صدای قبلی ، مطمئنم مشتری با راهکار مناسب گلایه میکنه که صدا کم شده.

ولی راهش اینه که خازنی با ظرفیت پایینتر باهاشون سری کنید.
ضمنا اهم بلندگوها باید متناسب با اهم خروجی آمپلیفایر باشه.
ولی اگه مثلا ۱۶ اهم نیاز داره میتونی دو تا ۶ اهمی رو سری کنید.

سپاس

آخرین ویرایش:

morteza khod

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-08-01
2,241
4,257
سپاس استاد عزیز. خازن پلی استر بزارم یا الکترولیت . سوال بعدی اینکه مثلا دور یک جسمی سیم بپیچیم و با بلندگو سری کنیم تاثیری داره؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سپاس استاد عزیز. خازن پلی استر بزارم یا الکترولیت . سوال بعدی اینکه مثلا دور یک جسمی سیم بپیچیم و با بلندگو سری کنیم تاثیری داره؟

درود

اضافه کردن سیم پیچ خارجی یا مقاومت موجب اتلاف انرژی میشه و درست نیست.
خازن بایپلار باشه بهتره ولی اگه تهیه کردنش مقدور نیست باید پلاریته خازن الکترولیت رعایت بشه .

سپاس

ساخر

کاربر vip
کاربر
2012-05-18
181
698
ایران
با سلام
در بعضی از بلندگوها مشاهده میشو د دوعدد خازن پلاریته بصورت هم پلاریته (منفی به منفی وصل شود و دوسر مثبت خازنها به عنوان پایه های خازن بدون پلاریته استفاده شود یا بلعکس) خازن ها با ولتاژ 50 ولت یا 100 ولت با هم سری شده و بصورت سری با بلند گو و آمپلی فایر به عنوان فیلتر فرکانسی قرار گرفته است علت را جویا شدم گفته شده برای اینکه یک خازن بدون پلاریته و با ظرفیت های بالا داشته باشیم خازن های ظرفیت بالا و پلاریته را به این صورت به بدون پلاریته تبدیل می کنند.به نظر شما نیازی به استفاده این نوع اتصال خازنی است.

بالا